|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/2/2: اغراق و تناقض در آمار گردشگري نوروزي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1509 2/2/91 > صفحه 11 (جامعه) > متن
 
      


اغراق و تناقض در آمار گردشگري نوروزي
153 ميليون سفر نوروزي و ايجاد 10 ميليون شغل

نويسنده: صدرا محقق

آمار سفرهاي نوروز 91 بالاخره اعلام شد؛ 153 ميليون سفر با گردش مالي برابر با سه هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان و ايجاد 10 ميليون شغل جديد. اين آمار را منوچهر جهانيان معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري روز پنجشنبه اعلام كرد.
    مسوولان كنوني سازمان ميراث فرهنگي درست مانند مديران قبلي اين سازمان كه هر ساله آمارهاي شان با افزايش هاي بسيار و چندده درصدي همراه بود، آماري داده اند كه در نوع خود چشمگير است. البته مديران جديد يك گام جديد هم برداشته اند و آن اعلام گردش مالي و شغل هاي توليدشده حاصل از اين سفرها بود.
    آمار سفرهاي نوروزي ايرانيان در تعطيلات سال نو، يك روز مانده به پايان فروردين ماه در مراسم تجليل از خادمان سفرهاي نوروزي كه با حضور محمود احمدي نژاد و حميد بقايي معاون اجرايي او در تالار وحدت برگزار شد، اعلام شد. منوچهر جهانيان همچنين در اين مراسم از انجام گرفتن بيش از 250 ميليون اقامت در سطح كشور در كمتر از 18روز خبر داد و از رشد 25درصدي آن سخن گفت. براساس سخنان اين مقام مسوول با توجه به اينكه 10درصد از هزينه مسافرت ها مربوط به اقامت است، امسال اين رقم 30درصد افزايش يافت و در مجموع سه هزار و 300 ميليارد تومان گردش مالي در كمتر از 18روز صورت گرفت و 10 ميليون شغل موقت در اين ايام ايجاد شد. معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري همچنين آمارهايي ارايه داد كه نتايج آن بيشتر به پژوهشي در زمينه سفرهاي نوروزي شبيه بود، چراكه براساس آن مشخص شد، 6/10 درصد از مسافران نوروزي امسال براي اولين بار و 7/36 درصد هر سال به سفر مي رفتند. بيش از 39 درصد برخي از سال ها به سفر مي رفتند. بيش از 38 درصد براي چندمين بار به يك مقصد و بيش از 33 درصد براي اولين بار به يك مقصد جديد مي رفتند. بيش از 17 درصد بيش از يك بار سفر خارجي و بيش از 20 درصد يك بار سفر خارجي داشتند. بيش از 69 درصد تاكنون سفر خارجي نداشته اند. بيش از شش درصد با تورهاي برنامه ريزي شده گروهي به سفر رفتند. بيش از 23 درصد بدون هماهنگي و برنامه ريزي و رزرو و بيش از 69 درصد نيز شخصي و بدون تور به سفر رفتند. جهانيان همچنين درباره ميزان رضايت مسافران نوروزي اظهار داشت: 8/49 درصد از مسافران نوروزي از برنامه هاي نوروزي احساس رضايت داشتند. 2/8 درصد ناراضي بودند و در مجموع بيش از 91 درصد احساس رضايت مي كردند.
    اگرچه اين آمارها از سوي مسوول اصلي و مستقيم در زمينه گردشگري كشور و در حضور بالاترين مقام اجرايي كشور اعلام شد اما در برخي موارد داراي تناقض و دچار مشكل بود، از آن جمله اينكه گفته نشد مبنا و ملاك محاسبه براي 153 ميليون سفري كه در ايام نوروز انجام شد چه شيوه محاسباتي بود، چراكه پيش از اين همين مسوولان گفته بودند واحد نفرسفر كه تاكنون براي اين موضوع به كار گرفته مي شد به دليل غيرمستند و غيرعلمي بودن در نوروز امسال لحاظ نخواهد شد.
    در جايي ديگر نيز در رابطه با انجام سفرهاي خارجي توسط هموطنان مجموع آمارها به 106 درصد مي رسيد كه به وضوح اشتباه بودن اين آمارها را مي رساند. همچنين در قسمت رضايت از برنامه هاي نوروزي در جايي گفته شد ميزان رضايت مردم 8/49 درصد بوده و ميزان عدم رضايت نيز 2/8 درصد، اما در همان قسمت بلافاصله گفته شد در مجموع بيش از 91 درصد احساس رضايت داشته اند، كه مشخص نيست چگونه ميزان افراد راضي از برنامه هاي نوروزي مسوولان از 8/49 به 91 درصد رسيده است.
    همچنين در قسمت اصلي آمارها گفته شده كه گردش مالي حاصل از اين سفرها سه هزار و 300 ميليارد تومان و توليد شغل در اين ايام بيش از 10 ميليون بوده است، براساس اين آمار بايد گفت در ايام نوروز بيكاري به صورت كامل در كشور ريشه كن و حتي شغل اضافه هم توليد شده است.
     در اين برنامه همچنين حسن موسوي رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با تجليل از اسفنديار رحيم مشايي اعلام كرد: «نهال ستاد مركزي سفرهاي كشور امروز هفت ساله شده است. با تلاش مشايي اين ستاد در سال 85 پايه گذاري شد و دو سال در دست بقايي بود و امسال نيز توفيق نصيب ما شد.»
     موسوي همچنين از فراهم بودن زيرساخت هاي كشور براي ورود 5/7 ميليون گردشگر خارجي سخن راند و گفت: «اگر به عدد 20 ميليون گردشگر خارجي كه افق 1404 كشور است دست يابيم نياز به ورود نيروي كار از خارج كشور داريم.»
    اين مقام مسوول همچنين از مذاكرات با ضرغامي رييس سازمان صداوسيما براي ايجاد شبكه گردشگري خبر داد و گفت: «اين موضوع در دستور كار است كه اميدواريم با سرعت بيشتري تحقق يابد.»
     در اين برنامه غير از آمارهاي حوزه گردشگري آمارهاي ديگري هم ارايه شد كه در نوع خود منحصربه فرد و قابل توجه است، از آن جمله رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از تلاش براي تحقق رشد 300 درصدي صادرات صنايع دستي كشور تا شهريور امسال خبر داد. او همچنين گفت: «در جاده هاي جديدي كه در كشور طراحي و ايجاد خواهند شد ملزم خواهيم كرد كه تاسيسات بين راهي را حتما ايجاد كنند. تاكنون يك هزار مجتمع بين راهي در دولت نهم و دهم ساخته شده اما يك هزار مجتمع ديگر نياز داريم كه تا پايان دولت دهم آنها را به بهره برداري مي رسانيم.»
    حقيقتا بايد گفت اگر وضعيت گردشگري و صنايع دستي كشور به همين منوالي باشد كه مسوولان خبر مي دهند بايد گفت خوشبخت ترين و موفق ترين حوزه مديريتي در كشور همين حوزه است، اين اما در شرايطي است كه بايد بر انتقاد كارشناسان بخش هاي گردشگري و صنايع دستي و صحبت هاي فعالان بخش خصوصي در اين حوزه ها چشم پوشيد و آنها را نشنيده گرفت، چراكه در گفته هاي اين گروه، از آرمانشهري كه مسوولان از آن سخن مي گويند هيچ نشانه اي نيست.
    اغراق و تناقض در آمار گردشگري نوروزي / 153 ميليون سفر نوروزي و ايجاد 10 ميليون شغل
    


 روزنامه شرق، شماره 1509 به تاريخ 2/2/91، صفحه 11 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 219 بار
    آثار ديگري از "صدرا محقق"

  موزه هاشمي؛ از صندلي ملك عبدالله تا انجيل ريگان
صدرا محقق، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  با املاك شهرداري به اسم حسينيه مبل فروشي زده اند / گفت و گو با افشين حبيب زاده، عضو شوراي شهر درباره واگذاري 1450 ملك شهرداري
صدرا محقق، شرق 23/5/97
مشاهده متن    
  «من» هاي آقاي شهردار
صدرا محقق، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  هر سلبريتي يك پوپوليست
صدرا محقق، شرق 13/4/97
مشاهده متن    
  آموختن از كسي كه عكس ما بود
صدرا محقق، شرق 2/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم دارويي ايران
شماره 1 (پياپي 66)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است