|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران91/2/17: وام 20 ميليوني بدون وثيقه براي كشاورزان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6786
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5070 17/2/91 > صفحه 7 (توليد) > متن
 
      


وام 20 ميليوني بدون وثيقه براي كشاورزان


نويسنده: زهره افشار

بانك كشاورزي در بيست ويكم خرداد 1312 به عنوان تنها نهاد مالي تخصصي در بخش كشاورزي كار خود را آغاز كرد و از اين سال همواره به عنوان تامين كننده اصلي اعتبار مورد نياز بخش كشاورزي مطرح بوده است. اين بانك كه نام مقدس كشاورز را يدك مي كشد بانكي است كه پر تلاش ترين قشر جامعه يعني كشاورزان ، بويژه كشاورزان خرد از آن انتظار بالايي دارند. اين دسته از كشاورزان معمولاً براي تامين سرمايه درگردش خود احتياج به پشتوانه مالي مطمئن دارند تا مجبور نشوند حاصل دسترنج يكساله خود را با بهاي اندكي به دست دلالان بسپارند. اطلاع رساني به كشاورزان در خصوص چگونگي حركت بانك كشاورزي در راستاي رسالت خود بهانه اي شد تا مهمان مديرعامل بانك كشاورزي شويم.
     وقتي دكتر محمد طالبي مي گويد: «كشاورز با ارزش ترين و مهم ترين مشتري بانك كشاورزي است» مي فهميم چرا هميشه در اتاق او به روي خبرنگاران براي اطلاع رساني به كشاورزان باز است. او در طول اين مصاحبه بارها تاكيد كرد بانك كشاورزي همواره حامي كشاورزان خرد است و در اين راستا به اين دسته از كشاورزان تا سقف 20 ميليون تومان ضمانتي وام مي دهد و احتياجي به وثيقه نيست.ما حصل گفت وگوي ما با دكتر محمد طالبي مديرعامل بانك كشاورزي در پي مي آيد.
    
     آقاي دكتر در اوايل كار دولت نهم، با دستور رئيس جمهور مقرر شد بانك كشاورزي 100 درصد تسهيلاتش را به بخش كشاورزي تزريق كند كه اين مسئله اميدي را در دل كشاورزان به وجود آورد، در حال حاضر بانك كشاورزي تا چه حد در اين راستا حركت مي كند؟
     بانك كشاورزي، بانك تخصصي بخش كشاورزي است و همان گونه كه در اساسنامه اش مشخص است ماموريتش خدمت رساني به بخش كشاورزي و روستايي است و تمام هم و غمش تحقق اين ماموريت است. در عمل هم اين اتفاق افتاده چرا كه در حال حاضر بيشتر از 90 درصد تسهيلات بانك كشاورزي به بخش كشاورزي اعطا مي شود كه آمار، ريز تسهيلات، عنوان آنها و ليست مشتريان مويد اين مسئله است.
    
     انتقادي كه به بانك كشاورزي مي شود اين است كه تسهيلات اين بانك كمتر به دست كشاورزان خرده پا مي رسد و بانك بيشتر تمايل دارد تسهيلات را به كشاورزان بزرگ و صنايع تبديلي و تكميلي بخش بدهد، چنين انتقادي را مي پذيريد؟
     خير، اينگونه نيست، بانك كشاورزي سالانه بين 5/1 تا 7/1 ميليون فقره تسهيلات پرداخت مي كند. ميانگين سقف اين تسهيلات حدود 5 تا 6 ميليون تومان است كه بخش اعظم آنها به دست كشاورزان خرده پا مي رسد.
    
     پرداختي هاي شما به بخش غير كشاورزي، شامل استمهال و ام ها هم مي شود؟
    تسهيلات يك فرايند جاري بخش كشاورزي است. بخش كشاورزي بخشي نيست كه ديروز ايجاد شده باشد، از چندين سال قبل بوده و با بانك ارتباط دارد. بخشي از سرمايه بخش كشاورزي چه آنها كه به صورت خرد كار مي كنند و چه آنها كه به صورت متوسط و عمده كار مي كنند از محل تسهيلات بانك كشاورزي تامين مي شود و همانطور كه مي دانيد نياز بخش كشاورزي به سرمايه درگردش زياد است و بانك كشاورزي هميشه تسهيلاتي دارد كه در اختيار كشاورزان قرار دهد تا كارشان متوقف نشود و همواره اين تسهيلات را تمديد، تقسيط و تجديد مي كند.
    
     اجازه مي دهيد صادقانه بپرسم وقتي يك كشاورز به شعبه اي از بانك كشاورزي مراجعه مي كند چه حمايت يا امتياز ويژه اي را در آنجا مي بيند كه برايش فرق كند فرضاً به بانك ملي يا سپه مراجعه كند براي گرفتن تسهيلات يا بانك كشاورزي؟
     خب قبل از هرچيز بانك كشاورزي، كشاورزان را با ارزش ترين و مهم ترين مشتري خود مي داند و از سوي ديگر كارمنداني كه در شعب بانك كشاورزي هستند افرادي هستند كه ضمن اين كه خود متخصصين و كارشناساني هستند كه مي توانند كشاورز را راهنمايي كنند، منتظرند تا كشاورز وارد شود و بگويد براي خريد تراكتور و كمباين، سم و كود و... تسهيلات مي خواهند. در واقع وقتي يك كشاورز وارد شعبه بانك كشاورزي مي شود به يك محل آشنا وارد شده كه سيستم هاي آنجا مخصوص كشاورز تعريف شده كه اين در شعب بانك هاي عادي وجود ندارد.
    
     بانك كشاورزي چند شعبه در مــراكز توليد( روستاها و شهرستان ها) دارد؟
    بالغ بر يك هزارو 300 شعبه.
    
    كل شعب بانك چقدر است؟
    1960 شعبه و باجه.
    به جز اين ارزش معنوي كه بانك شما براي كشاورزان قائل است و توصيه هاي كارشناسي كه كارمندان بانك كشاورزي به توليد كنندگان مي دهد، تسهيلات بانك كشاورزي از نظر نرخ سود چه تفاوتي با تسهيلات ديگر بانك ها براي كشاورزان دارد؟
     نرخ سود تسهيلات اعطايي بانك كشاورزي همواره حداقل سود اعلامي است، معمولاً وقتي نرخ سود انواع تسهيلات اعلام مي شود يك دامنه براي آن مشخص مي شود مثلاً مي گويند نرخ سود مشاركتي بين 18 تا 21درصد است. آن وقت است كه بانك كشاورزي كف سود را براي مشتريان خود كه همانا كشاورزان هستند، تعيين مي كند. يا فرض كنيم اگر سود مبادله اي 14 و 15 درصد باشد ماكف نرخ را براي فعاليت هاي زراعي، باغباني، دامداري و... اعلام مي كنيم.
    
     يكي از بزرگ ترين دغدغه هاي كشاورزان همواره بحث وثيقه براي گرفتن تسهيلات مورد نياز است. بانك كشاورزي با اين چالش چگونه برخورد مي كند؟
     بانك كشاورزي در راستاي رسالت خود به كشاورزان تا سقف 20 ميليون تومان بدون وثيقه و به صورت ضمانتي تسهيلات مي دهد و همان گونه كه مي دانيد بسياري از كشاورزان نيازشان تا همين حد است و اين طيف وسيعي از كشاورزان را در بر مي گيرد.
    
     آقاي دكتر پس با اين حساب كشاورزان خيالشان راحت باشد كه بانك كشاورزي تا سقف 20 ميليون تومان به آنها بدون وثيقه تسهيلات مي دهد. اگر موردي بود ما مي توانيم آنها را به دفتر شما ارجاع بدهيم؟
     بله، چون هر كشاورزي كه به نزديك ترين شعبه محل فعاليتش مراجعه كند، اين تسهيلات به او داده مي شود.
    
     براي گرفتن اين تسهيلات كشاورزان بايد چه ضمانتي بدهند؟
    هر كشاورز مي تواند كشاورز ديگري را به عنوان ضامن معرفي كند. از نظر بانك كشاورزي هر كشاورزي كه زمين دارد، زراعت مي كند و درآمد دارد به منزله اعتبار آن كشاورز محسوب مي شود و مي تواند بيايد و ضامن يكي ديگر از كشاورزان شود.
     ولي بسياري از كشاورزان كه در روستاها هستند، زمين هايشان سند ندارد.
    ما به زمين شان كاري نداريم در واقع ملاك ما براي ضامنين كار در حوزه كشاورزي و داشتن درآمد است، ضمن اين كه بانك كشاورزي زمين هاي كشاورزي را هم كه سند ندارند در قالبي به عنوان وثيقه قبول مي كند.
    
     مي خواهيد بگوييد در بانك كشاورزي برخلاف ساير بانك ها براي گرفتن تسهيلات تا سقف 20 ميليون خبري از معرفي ضامن كارمند رسمي نيست؟
     دقيقاً همين طور است، چنين چيزي در بانك كشاورزي وجود ندارد مگر اين كه كشاورز نتواند ضامني را در حوزه كشاورزي معرفي كند و مجبور شود ضامني از حوزه رسمي معرفي كند كه در اين صورت هم هر دو را تلفيقي اقدام مي كنيم.
    
     بانك كشاورزي در سال 90 چه ميزان تسهيلات به كشاورزان پرداخت كرده است؟
    بالغ بر 14 هزار و 500 ميليارد تومان
    
    چه تغييري نسبت به سال 89 داشته؟
    حدود 40 درصد رشد داشته چرا كه در سال 89 بانك كشاورزي حدود 9 هزار و 500 ميليارد تومان به بخش كشاورزي تسهيلات پرداخت كرده بود.
    
     پيش بيني شما از تسهيلات اعطايي به بخش در سال 91 چقدر است؟
    انشاء الله بتوانيم 15 هزار ميليارد تومان بپردازيم.
    
    مانده تسهيلات شما در سال 90 چقدر بوده؟
    بالغ بر20 هزار ميليارد تومان.
    
    معوقات بانك چطور؟
    در سال 90 با تعامل خوبي كه با كشاورزان و وام گيرندگان بخش ايجاد شد، خوشبختانه ريسك اعتباري بانك كاهش چشمگيري داشت و معوقات ما كاهش يافت.
    
     بانك كشاورزي بانكي است كه قرار است همچنان دولتي باقي بماند و به هر جهت بانك هاي تخصصي از آنجايي كه مامور انجام وظايفي براي دولت هستند در بخش تجهيز منابع از سوي دولت ها حمايت مي شوند و دولت به كمك بانك مي آيد، در دولت دهم چه كمكي به بانك كشاورزي شده است؟
     در سال 87 موقعي كه كشاورزان با سرما زدگي و خشكسالي سختي مواجه شدند دولت لايحه اي به مجلس داد كه با تصويب آن دولت حدود 600 ميليارد تومان بدهي كشاورزان را قبول كرد يعني سود مربوط به تسهيلات آنها را پرداخت و اين كمك خاصي است كه دولت به بانك كشاورزي كرده است.
    
     يكي از وظايفي كه همزمان با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها به شما داده شد اعطاي تسهيلات براي اصلاح سيستم سوخت مرغداري ها، مابه التفاوت خريد سوخت و مواد ديگر بود. تا چه حد به اهداف تان در اين بخش رسيديد؟
     بيش از 85 درصد هدف در نظر گرفته براي اعطاي تسهيلات محقق شده، بانك كشاورزي با پذيرش دولت براي پرداخت 160 ميليارد تومان به عنوان يارانه به تسهيلات اعطايي در شش زيربخش كار را خود انجام مي دهد.
    
     نرخ سود اين تسهيلات با يارانه اعطايي دولت به چند درصد رسيد و در كدام زيربخش ها؟
     به 4 درصد، كه تاكنون 89 درصد يارانه سوخت جذب شده و در حوزه هاي ديگر نظير موتور پمپ هاي ديزلي، طرح جامع كشاورزي حفاظتي، اصلاح سيستم حرارتي گلخانه ها، سوخت شناورهاي صيادي و فعاليت هاي دام و طيور كار با پيشرفت مناسبي در حال انجام است.
    
     اعتبار سال 90 چقدر بوده؟
    با 160 ميليارد توماني كه دولت به عنوان يارانه داد بانك متعهد به پرداخت 700 ميليارد تومان شد.
    
     اعتبار امسال چقدر است؟
    پس از اعلام فاز دوم اجراي هدفمندي يارانه ها مشخص خواهد شد.
    
    به عنوان آخرين سوال اجازه بدهيد بپردازيم به بحث كارگروه توسعه كشاورزي كه با توجه دولت به بخش كشاورزي به رياست خود رئيس جمهور تشكيل مي شود. در اين راستا تاكنون چقدر به حساب شما واريز شده و آيا كار شكل اجرايي به خود گرفته؟
     ساختار كار در اين كارگروه طوري تعريف شده كه با حضور همه دستگاه هاي ذيربط در يكجا، بهره برداري بهتري از ظرفيت هاي استفاده نشده بخش كشاورزي صورت گيرد و آن چيزي كه در اين طرح قابل توجه است اين است كه اختيارات اساسي كه وزارتخانه هاي ذيربط داشتند به نهادهاي استاني و شهرستاني تفويض شده است و اين مسئله باعث مي شود قدرت تصميم گيري در استان ها و شهرستان ها افزايش پيدا كند.محور اصلي اين طرح كه اراضي قابل احيا شناسايي و بدين ترتيب اراضي قابل كشت توسعه يابند از سوي ديگر وزارت كار وظيفه دارد افراد جوياي كار را كه در دستورالعمل هاي ذيربط تعريف شده مشخص كند تا هم اشتغال ايجاد شود و هم زمينه توسعه اراضي كشاورزي فراهم شود، در قالب اين طرح تاكنون 2 هزار ميليارد تومان به حساب بانك كشاورزي و 700 ميليارد تومان به حساب صندوق حمايت از توسعه كشاورزي واريز شده است و 450 ميليون دلار در حال طي مراحل براي تبديل به ريال و واريز به حساب بانك كشاورزي است.توزيع استاني تسهيلات مشخص شده و به هر استان ابلاغ شده ضمن اين كه چند استان طرح هايشان را معرفي كرده اند كه پس از تاييد طرح ها تسهيلات آنها پرداخت خواهد شد.
    
    وام 20 ميليوني بدون وثيقه براي كشاورزان
    


 روزنامه ايران، شماره 5070 به تاريخ 17/2/91، صفحه 7 (توليد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2883 بار
    آثار ديگري از "زهره افشار"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زراعت ديم ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است