|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/2/21: كشتار حيوانات در غياب قوانين محكم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5361
چهار شنبه 28 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3407 21/2/91 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


كشتار حيوانات در غياب قوانين محكم
حيوان آزاري، در حالي هرسال تعداد زيادي از حيوانات را به بدترين شكل ازپا درمي آورد كه هيچ قانون حمايتي در اين باره وجود ندارد

نويسنده: مريم خباز

جرم الاغ چيست؟ اين كه در داستان ها به آن درازگوش احمق مي گويند ؟ اين كه چشم هاي درشتش شبيه آهو نيست؟ اين كه نجيب است و حتي اگر كتكش بزني، باز هم سرش را پايين مي اندازد و سرجايش مي ايستد؟
    جرم الاغ بايد بالاتر از اين حرف ها باشد، چون فيلم كوتاهي كه بتازگي از كشتار او در يك منطقه بياباني منتشر شده، ثابت مي كند اگر الاغي به دست يك مرد آن هم با پتك كشته مي شود، حتما جرم سنگيني دارد. كمتر كسي دل ديدن فيلم مستندي را دارد كه در آن يك كره الاغ طوسي رنگ با وارد شدن ضربه هاي سنگين پتك فلزي به سرش ابتدا روي زمين نيم خيز مي شود و با تكرار ضربه ها به سرش بتدريج نقش بر زمين مي شود، در حالي كه گرد و خاك جمع شده در اطراف پيكرش نشان مي دهد كه او براي زنده ماندن تقلاي زيادي كرده است.
    الاغ حالامرده، آن هم در نقطه اي كه سايت هاي خبري، «سميرم» معرفي اش كرده اند، همانجا كه سال پيش چند مرد در حالي كه قهقهه مي زدند، ابتدا خرس مادر را كشتند و سپس شكم توله هاي هراسان را زنده زنده دريدند و به مرگ تدريجي و دردناك آنها آن هم با روده هاي آويزان خنديدند. فاجعه كشتار خرس ها در سميرم با يك بلوتوث در تمام كشور پخش شد كه البته مسوولي آن را تكذيب نكرد و مسوولان محلي نيزپذيرفتند كه اين فاجعه در قلمرو مديريتي آنها اتفاق افتاده است. آنها حتي پس از غليان احساسات افكار عمومي اعلام كردند كه مسببان حادثه را هم دستگير كرده اند و تحويل مراجع قضايي داده اند تا به اشد مجازات برسند، اما موضوع درباره مرگ اين الاغ كاملامتفاوت است.
    
    تكذيب پشت تكذيب
    احمدرضا لاهيجان زاده، مديركل محيط زيست استان اصفهان در گفت وگو با ايسنا اعلام كرده كه اصلااز اين ماجرا اطلاع ندارد، اما مطمئن است كه انتشار اين اخبار در رسانه ها به ضرر كشور تمام مي شود، چون آن وقت كشورهاي خارجي نتيجه مي گيرند كه مردم ايران مردمي خشونت طلبند.مدير اداره محيط زيست شهرستان سميرم هم از اين اتفاق اظهار بي اطلاعي كرده و اساسا آن را كذب و بي اساس خوانده است، درست همانند غلامرضا قائدي ها، فرماندار سميرم كه با آوردن نام اين شهرستان در كنار اين حادثه مشكل دارد و در گفت وگو با ايسنا تاكيد كرده كه اگر رسانه ها يا انجمن ها به اين موضوع دامن بزنند، حتما از طريق مراجع قضايي با آنها برخورد خواهد شد.
    
    اما سميرم يا هر جاي ديگر چقدر اهميت دارد؟ مگر مهم مرگ حيوانات به دست برخي آدم ها نيست كه نام ايران را يدك مي كشند؟ مگر انتشار اين فيلم ها در جامعه نمي تواند قبح زجركش كردن حيوانات در جامعه را بشكند؟ و مگر نه اين كه بالاترين مقام مسوول در محيط زيست كشور بايد در مقابل اين اتفاقات پاسخگو باشد؟
    
    حيوان آزاري، اينجا، آنجا، همه جا
    گربه هاي لگدخورده، بچه گربه هايي كه با تفنگ هاي ساچمه اي كشته مي شوند، ماهي قرمزهايي كه داخل كيسه هاي پلاستيكي به دست بچه ها آنقدر پيچ و تاب مي خورند تا بميرند، جوجه خروس هايي كه با مواد شيميايي رنگ آميزي مي شوند تا جلب مشتري كرده و به خانه اين و آن راه پيدا كنند و در نهايت هم يا خوراك گربه محله شوند يا به خاطر انواع عفونت ها بميرند، جوجه اردك هايي كه تن نرم و لطيفشان هوس فشرده شدن در دست را در بچه ها زنده مي كنند و آنقدر آنها را فشار مي دهند تا سنكوپ كنند، لاك پشت ها و سنجاب هاي بيچاره اي كه به دست مردم خريده مي شوند، اما به خاطر آلودگي يا گرسنگي مي ميرند، سگ هايي كه به خانه ها راه پيدا مي كنند، اما چون صاحبانشان پول كافي براي تغذيه آنها ندارند، با همان حال سوءتغذيه رها مي شوند تا چه سرنوشتي پيدا كنند همه و همه حكايت مظلوميت حيوانات در كشورمان را روايت مي كند. شيرها و ببرها كه تك تكشان در طول تاريخ به دست مردم كشته شده اند، تا حالادنيا، ايران را به عنوان كشوري كه نسل اين دو گربه سان را منقرض كرده، بشناسد. پلنگ ها هم كه دارند راه شيرها و ببرها را طي مي كنند و سالي نيست كه خبر شكار آنها به دست شكارچيان يا چوپاناني كه از هول نجات گله به آنها حمله كرده اند، منتشر نشود. يوزپلنگ ها هم مقتولان هميشگي جاده ها هستند؛ همان هايي كه با اغماض بسيار، تعدادشان شايد به 100 قلاده برسد.اوضاع حيوانات خانگي و حيات وحش ايران سال هاست كه به اين شكل مي لنگد و پيش مي رود، در حالي كه تلاشي هم براي تغيير قوانين حمايتي از آنها يا دميدن روح محبت به حيوانات در مردم از سوي هيچ نهاد دولتي و قانونگذاري ديده نمي شود، اما طبيعت هم طاقتي دارد و اگر فشار از حد توانش بيشتر شود، خواهد شكست.
    
    ضعف فرهنگي درباره حيوانات
    روزي كه براي انجام مصاحبه با محمدجواد محمدي زاده، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور به ساختمان پارك پرديسان رفتيم، نبود قانون محكم و حمايتگر از حيوانات و ضعف فرهنگي در مواجهه با حيوانات را با او در ميان گذاشتيم و البته او نيز اين موضوع را تاييد كرد، ولي چون حواله بهبود اوضاع را به آينده داد، دل چركينمان گذاشت.
    او در روزهايي كه موضوع كشتار خرس ها هنوز داغ بود، به «جام جم» گفت: دستگاه قضايي قطعا با متخلفان برخورد خواهد كرد، ضمن اين كه نقص قوانين هم قابل كتمان نيست. البته با مرگ يك خرس و 2 توله اش كه نسل خرس منقرض نمي شود، ولي با اين حال، تمام گزارش هاي كشتار حيات وحش، به طور روزانه به دست من مي رسد، براي همين مي گويم كه اين اتفاقات بندرت روي مي دهد، اما به هر حال اولويت ما اصلاح قوانين به منظور حمايت از حيوانات است كه اين نيز مستلزم حمايت هاي قوه مقننه است.
    عبور گذري از كنار چنين موضوعاتي بي شك به نفع هيچ كس تمام نمي شود، چون وقتي لازمه اصلاح امور، داشتن قوانين محكم و فرهنگسازي است، پس جاي خالي آن با هيچ چيز حتي با زيباترين حرف ها و قول ها هم پر نمي شود.
    شهرام اميري شريفي از فعالان حقوق حيوانات دقيقا چنين نظري دارد. او به ايسنا مي گويد: در كشور ما قانون مكتوبي براي مجازات حيوان آزاران وجود ندارد؛ به طوري كه چندي قبل در پرونده اي كه فردي متهم به سوزاندن يك الاغ شده بود، توسط دادگاه به 50 ضربه شلاق متهم شد كه در مرحله تجديدنظر اين حكم به حفظ 50 حديث و روايت درخصوص حقوق حيوانات تغيير پيدا كرد.او در توضيح اين اتفاق اضافه مي كند: در مواردي كه قانون بصراحت مجازاتي را براي جرم بيان نكرده، قاضي مي تواند طبق رويه قضايي به احكام مشابه استناد كند. اين در حالي است كه كشتن يا آزار حيوانات بدون دليل و توجيه در برخي كشورها جرم محسوب مي شود و متخلفان به عنوان تهديدكنندگان امنيت جامعه معرفي مي شوند.
    
    فرهنگسازي، پا به پاي مجازات
    نمي شود پتكي به اسم قوانين سخت در دست گرفت و هركس تخلفي كرد، آن را بلافاصله روي سرش كوبيد؛ حرف تمام فعالان حوزه حيوانات هم همين است. آنها اگرچه اعتقاد دارند همان طور كه براي كشتن يك انسان مجازات تعيين مي شود و از بين بردن گياهان مثلايك درخت مجازات دارد و بايد به كسي كه دست به كشتار حيوانات مي زند، هم به چشم كسي نگاه كرد كه جانداري را از بين برده، ولي قبل از مجازات بايد به او آموزش داد و اگر باز هم تخلف كرد، آن وقت مجازاتش كرد.
    رضا جوال چي جزو اين گروه است. دبير انجمن حمايت از حيوانات در حالي كه مي گويد قوانين مربوط به حمايت از حيوانات مربوط به ده ها سال قبل است و فقط برخي حيوانات را آن هم با مجازات هاي اندك شامل مي شود، به «جام جم» توضيح مي دهد: درست است كه جريمه هاي تعيين شده براي كشتار حيوانات بسيار ناچيز است و حالت بازدارندگي ندارد، اما بايد دانست مجازات وقتي جواب مي دهد كه به موازات آن فرهنگسازي هم انجام شده باشد؛ به طوري كه افراد در خانواده با قبح حيوان آزاري آشنا شوند و ياد بگيرند كه حيوانات هم درست مثل انسان ها داراي روح و جسم و احساس درد و وحشت هستند.
    او كه تعداد پرونده هاي مربوط به آزار حيوانات در كشور را بسيار زياد توصيف مي كند، به وضعيت ساير كشورهاي جهان در اين بخش اشاره مي كند و مي گويد: در اغلب كشورها، كساني كه حيوانات را آزار مي دهند، مورد روانكاوي قرار مي گيرند، چون آنها معتقدند كسي كه حيواني را بيازارد، قطعا تهديدي براي انسان ها هم محسوب مي شود و براي پيشگيري از جرايم بعدي بايد آنها را تحت نظر گرفت؛ در حالي كه در كشور به موضوع هرگز اين گونه نگاه نمي شود. اما كم توجهي تا كي؟ تاخير در آموزش به مردم تا كجا؟ ضعف قوانين، جريمه هاي ملايم و تعارف با متخلف تا چه زماني؟ آيا فكر كرده ايم كه ظرفيت محدود حيات وحش كشور و حيوانات خانگي مورد ظلم واقع شده تا چه حد توان تحمل فشارهاي مضاعف را دارند؟
    كشتار حيوانات در غياب قوانين محكم / حيوان آزاري، در حالي هرسال تعداد زيادي از حيوانات را به بدترين شكل ازپا درمي آورد كه هيچ قانون حمايتي در اين باره وجود ندارد
    


 روزنامه جام جم، شماره 3407 به تاريخ 21/2/91، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 447 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس
متن مطالب شماره 163، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است