|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/3/3: شنوندگان عزيز توجه فرماييد؛ خرمشهر آزاد شد!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3418 3/3/91 > صفحه 10 (ويژه خرمشهر) > متن
 
      


شنوندگان عزيز توجه فرماييد؛ خرمشهر آزاد شد!
گفت وگو با حميدرضا خزايي، مدير وقت راديو جبهه و تهيه كننده ويژه برنامه آزادي خرمشهر

نويسنده: فرشيد شكيبا

در زمان جنگ تحميلي، تاثير انكارناپذير راديو به عنوان رسانه اي قدرتمند در تبليغات و اطلاع رساني جنگ، مسوولان را بر آن داشت تا بخشي از اين رسانه را به طور مستقل به اخبار و رويدادهاي جنگ اختصاص دهند و قرار بر اين شد تا راديويي با نام «راديو جبهه» آغاز به كار كند. اعلام راديويي فتح خرمشهر در واقع يك عمليات با شكوه رسانه اي بود. طراحي و اجراي دقيق و كامل اعلام خبر پيروزي عمليات بيت المقدس كه منجر به آزادي خرمشهر شد، فقط يك و نيم روز در راديو طول كشيد، اما خبر پيروزي تمام ايران را به عرصه شورآفريني تبديل كرد. مديريت رسانه اي فتح خرمشهر را واحد پخش صداي جمهوري اسلامي ايران به عهده داشت كه در آن روز جشن ملي برپا كرد. با حميدرضا خزايي اولين مدير راديو جبهه، تهيه كننده و يكي از اعضاي فعال پخش راديو درباره همين موضوع به گفت وگو نشستيم.
    
    از حال و هواي راديو در روز سوم خرداد و فتح خرمشهر برايمان بگوييد؟
    سوم خرداد 61 روزي بود كه راديو توانست جشن بزرگي براي ملت ايران تدارك ببيند و عطش ملت براي برپايي چنين جشني را از قوه به فعل تبديل كند. انرژي عظيم حاصل از اين ميل عمومي را هدايت كند. سنت هاي ملي و مذهبي را بهم گره بزند و يك حادثه بزرگ تاريخي آن هم از نوع حماسي و نظامي را شكل دهد. در اين روز ما توانستيم تجربه اي از برپايي عظيم ترين حماسه هاي ملي با كمترين امكانات و كوتاه ترين مدت تدارك را ثبت كنيم و جشني بگيريم كه همه سليقه ها بدون كمترين تعارض در آن سهيم باشند و همه از روند برپايي اين جشن احساس رضايت كنند. از طرفي راديو مديريت يك حادثه عظيم تقريبا پيش بيني نشده را با كمترين امكانات فني و نيروي انساني با كمال موفقيت را تجربه كرد. مسووليت تهيه كنندگي و مديريت ويژه برنامه به عهده من گذاشته شد كه مي بايست هماهنگي همه عوامل را انجام مي دادم. در عين حال هماهنگي ميان پخش صدا و پخش خبر هم كار ظريفي بود كه ساعتي بعد ظرافت و حساسيت آن صدها برابر شد. تشخيص اين كه حضور در پخش مهم تر است يا رفتن و به ميان مردم بسيار سخت بود و سرانجام بعضي نيروها حضور در خيابان ها را بر توقف در پخش ترجيح دادند و ميان مردم رفتند.
    
    خبر فتح خرمشهر چگونه به شما رسيد و به چه شكلي در راديو منعكس شد؟
    از آغاز عمليات بيت المقدس كه فتح خرمشهر در سومين مرحله آن بود، صداي جمهوري اسلامي فشار عظيمي را براي پوشش و هدايت صحيح تبليغات جنگ متحمل مي شد كه قابل مقايسه با عمليات ديگر دفاع مقدس نبود. عظمت اين عمليات در عين حال توقع پيروزي را در عموم مردم ايجاد مي كرد. از طرفي خوشبين ترين تحليلگران نظامي هم تصور نمي كردند پاسخ همه انتظارها با فتح خرمشهر داده شود. به همين دليل و دلايل متعدد ديگر نظامي، سياسي و اطلاعاتي، تقريبا تا عصر روز دوم خرداد هيچ اشاره اي به احتمال فتح خرمشهر در تحليل هاي راديويي عنوان نمي شد و مسوولان جنگ هم از ورود به اين موضوع كاملاپرهيز داشتند، اما هنگامي كه طليعه هاي فتح نمايان شد مسوولان راديو، ناباورانه در مقابل آزموني قرار گرفتند كه يك سوي آن موفقيت و افتخار براي راديو بود و يك سوي آن ممكن بود هدر دادن ارزش هاي تبليغاتي و رواني فتح خرمشهر و در واقع تلف كردن يك نقطه عطف تاريخي باشد. در آن زمان مهدي ارگاني كه الحق در شمار برجسته ترين نخبگان امور رسانه اي است مديريت راديو را به عهده داشت. سيدمحسن نبوي مدير توليد و جواد ياسيني مدير پخش صدا بود. محمدحسن حاج علي محمدي به عنوان معاون سياسي و محمدعلي يزدي به عنوان مدير خبر مستقيم ترين ارتباط ها را با ستاد فرماندهي جنگ داشتند و رابطه صميمانه ميان راديو و واحد مركزي خبر وجود داشت. حدود ساعت 11 صبح خبر فتح خرمشهر به ما رسيد و مقرر شد تا ساعت 15 يعني تا 4 ساعت بعد به هيچ وجه اين موضوع اعلام نشود. رزمندگان اسلام براي تثبيت مواضع و ما براي كسب آمادگي لازم و طراحي اجراي يك عمليات رسانه اي واقعي و همه جانبه نيازمند اين فرصت بوديم. پس از هماهنگي هاي لازم با همه همكاران پس از بخش خبري ساعت 14 كه ساعت 45 / 14 به اتمام رسيد. برنامه هاي راديو در ساعت 15 قطع شد و مارش نظامي به مدت 3 دقيقه از راديو پخش شده مردم هيجان زده منتظر خبري مهم بودند. ناصر كاشاني، گوينده خبر چند بار اعلام كرد: «شنوندگان عزير توجه فرماييد؛ خونين شهر، شهر خون آزاد شد، سپس مارش ادامه پيدا كرد و به دنبال آن محمد كريمي علويچه، آنتن را در اختيار گرفت و اين جمله معروف را گفت: «شنوندگان عزيز توجه فرماييد خرمشهر شهر خون و حماسه آزاد شد.» با شنيدن اين جمله مردم كه ابتدا باشنيدن صداي گوينده خبر بهت زده شده بودند با توجه به حس ويژه اي كه نسبت به صداي محمود كريمي داشتند به خيابان ها ريختند و يك انقلاب عظيم عاطفي شكل گرفت. همه مردم ايران آن روز دوباره متولد شدند و اگر امروز از تك تك افرادي كه آن روز را درك كرده اند، بپرسيد متوجه مي شويد كه اكثر آنها صداي كريمي و پخش صداي جمهوري اسلامي را به عنوان اعلام كننده اصلي خبر فتح خرمشهر مي شناسد.
    
    كدام گزارشگران صحنه هاي خوشحالي مردم را منعكس مي كردند؟
    گزارشگران مجرب ما اسماعيل براري، احمد طبعي، جيران پور، رحمان نظام اسلامي، اردشير تفقدراد، عباس سنجري، افشار و مهدي فواديان به نقاط مختلف شهر اعزام شدند تا به محض اعلام خبر لحظات ناب اولين برخورد مردم با اين خبر حيات بخش را ثبت و منعكس كنند.
    
    كدام يك از گويندگان در دوران جنگ همراه با راديو بودند؟
    با شروع برنامه هاي زنده حماسي جنگ، حجم عظيمي از مطالب و اشعار با صداي محمود كريمي علويجه پخش مي شد. البته گويندگان ديگري نيز بودند كه از ميان آنها مي توان به نصرت الله اكبري، عليرضا معيني، مرتضي حافظي، محمدحسين نورشاهي، اللهيار عطابخشي، مرحوم سعيد رابعي و مرحوم فريورز كيان اشاره كرد. بعدها مهران دوستي هم با اجراهاي زنده اي كه در برنامه هاي حماسي جنگ داشت موقعيت ممتازي يافت و جاذبه هاي خاص صداي خود را به نمايش گذاشت. البته به رسم حق شناسي بايد از عليرضا كريمي و محمودرضا كريمي هم ياد كنم كه در گويندگي برنامه هاي حماسي دفاع مقدس نقش تاثيرگذاري داشتند.
    
    وقتي عملياتي انجام مي شد چه تغييراتي در برنامه هاي راديو شكل مي گرفت؟
    ستادي با نام ستاد تبليغات جنگ كه متشكل از نهادهاي تبليغي و اطلاع رساني كشور از جمله صداوسيما و خبرگزاري جمهوري اسلامي بود، بر نحوه پوشش خبري و تبليغات جنگ در صداوسيما نظارت مي كرد و ما به محض دريافت خبر شروع عمليات رزمندگان، از اين ستاد، ضمن هماهنگي سريع با مديران ارشد سازمان، برنامه هاي عادي راديو را قطع مي كرديم و با پخش مارش جنگي كار تدارك سريع و ارائه يك برنامه زنده حماسي را آغاز مي كرديم كه گاهي ساعت ها به طول مي انجاميد.
    
    همدلي يك ملت با مارش پيروزي
    براي نسل اول و دوم انقلاب، جنگ و سال هاي دفاع مقدس مفاهيم و نشانه هاي زيادي دارد.جنگ با همه بدي ها و تلخي هايش، لحظات خوشايندي را هم به همراه دارد. براي آنهايي كه جنگ و اتفاقات آن را به ياد دارند،بهترين لحظات 8 سال دفاع مقدس زماني بود كه «مارش پيروزي» نواخته مي شد، صدايي پر از هيجان كه خبرهاي خوبي را به همراه مي آورد. مارش پيروزي، خبر مي داد كه رزمندگان در جبهه ها به پيروزي دست يافته اند. مارش پيروزي همه مردم ايران را در هر كجا كه بودند در حس شادي، سرافرازي و پيروزي هم دل مي كرد.اين مارش را مي توان مارش همدلي مردم ايران هم دانست. مارشي كه براي اولين بار از راديو پخش شد و خيلي زود تبديل به نشانه پيروزي شد.
    حميدرضا خزايي، مدير وقت راديو جبهه درباره مارش پيروزي و چگونگي انتخاب آن براي اعلام خبر پيروزي مي گويد: در اوايل جنگ زماني كه تهيه كنندگي برنامه هاي مربوط به جبهه راديو را به عهده گرفتم، روزي به آرشيو موسيقي راديو رفتم تا براي اعلام خبر پيروزي هاي رزمندگان موسيقي انتخاب كنم.در اين آرشيو چند قطعه موسيقي يافتم كه چند سال پيش توسط دسته موسيقي ارتش نواخته و ضبط شده بود. اين قطعات را گوش دادم در ميان آنها قطعه اي توجه ام را جلب كرد. اين موسيقي شور و هيجان زيادي را به شنونده منتقل مي كرد. آن را انتخاب كردم و چند مرتبه قبل از اعلام خبر پيروزي روي آنتن فرستادم. پخش اين مارش بازخوردهاي خوبي داشت.به همين دليل پخش آن ادامه يافت و به عنوان مارش پيروزي شهرت يافت.
    شنوندگان عزيز توجه فرماييد؛ خرمشهر آزاد شد! / گفت وگو با حميدرضا خزايي، مدير وقت راديو جبهه و تهيه كننده ويژه برنامه آزادي خرمشهر
    


 روزنامه جام جم، شماره 3418 به تاريخ 3/3/91، صفحه 10 (ويژه خرمشهر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1660 بار
    آثار ديگري از "فرشيد شكيبا"

  پيشرفت و حركت رو به جلوي شبكه هاي استاني صداوسيما
فرشيد شكيبا، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  طلوع انيميشن ايراني در نخستين جشنواره پويانمايي تلويزيوني
فرشيد شكيبا، جام جم 15/2/97
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني و گسترش چتر رسانه اي مطمئن در زلزله غرب كشور
فرشيد شكيبا، جام جم 27/8/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني آيينه تمام نماي شور عاشورايي ايرانيان
فرشيد شكيبا، جام جم 10/7/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني جوان و بالنده
فرشيد شكيبا، جام جم 13/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي كيفي در برنامه درسي
متن مطالب شماره 7، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است