|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/3/18: تلاش حاميان دولت براي حمايت از جليلي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3932
چهارشنبه بيست و ششم مهرماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2413 18/3/91 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


تلاش حاميان دولت براي حمايت از جليلي
تبليغات اصولگرايان براي انتخابات رياست جمهوري آغاز شد

نويسنده: مهدي قديمي

هفت سال پيش در چنين روزهايي هيچ يك از چهره هاي صاحب نام جريان اصولگرايي گمان نمي كردند آن كه بايد از اردوگاهشان به ساختمان پاستور قدم بگذارد، محمود احمدي نژاد است. آنها سرگرم تلاش براي رساندن قاليباف يا لاريجاني به رياست دولت بودند، اما محاسبات شان اشتباه بود و در نهايت ميدان را به عضو تازه وارد خانواده اصولگرايان واگذار كردند. آنها در روزهايي كه خانواده تازه به قدرت رسيده را خودي مي پنداشتند، در مقابل تمجيدهاي ياران رييس تازه وارد پاستور هم واكنشي نشان نمي دادند، شايد به اين گمان كه هرچه بر قدر او افزوده شود، به اعتبار جبهه اصولگرايي افزوده خواهد شد. اين گونه بود كه احمدي نژاد «معجزه هزاره سوم» شد و در كتابي به همين نام در وصفش چنين جملاتي نوشته شد: «پديده دكتر احمدي نژاد، هزاره سوم را غافلگير كرد. اين انتخابات يك «اعجاز حقيقي» به شمار مي رود. اراده الهي بر بالندگي نظام اسلامي و پويايي و حيات ملت مسلمان ايران در پرتو انقلاب اسلامي تعلق گرفت. آراي آگاهانه، كيفي و ارزشمند ملت، اين اراده آسماني را زميني كرد و بار ديگر انقلاب اسلامي سال 57 تكرار شد. 27خردادماه پيروزي معجزه آساي احمدي نژاد، نامزدها و جريانات عقبه آنها را به اغما فرو برد و سوم تيرماه عزم ملي در عدالتخواهي به اوج رسيد، و اين اعجاز را به كمال رسانيد. بي گمان در مدت كوتاهي كه از انتخاب دكتر احمدي نژاد مي گذرد، در كنار يورش و ترور شخصيت و انديشه وي و منتخبان او از سوي شياطين خارجي و داخلي، در جهان تحليل ها، تفسيرها تمجيدها و ستايش هاي بسياري نيز از او به عمل آمده است...» اين كتاب با اشاره هاي گذرا به برخي مسائل انتخابات تلاش دارد تا رمز و راز شكفتن احمدي نژاد را به عنوان «معجزه هزاره سوم» پيگيري كند. اما اين روزها اوضاع و احوال اردوگاه محافظه كاران، با روزهايي كه فتح پاستور را جشن گرفته بودند، تفاوت بسيار دارد. آنها امروز براي اينكه جدايي خود از دولت را فرياد بزنند، به ايستادگي خود در مقابل دولت و حاميانش افتخار مي كنند و طرح سوال از رييس دولت و استيضاح وزراي دولت، سند آنها براي اثبات تفاوت هاي اصولگرايي آنها و اصولگرايي دولت است. اصولگرايان اما در زماني كه پرچم انتقاد از مشي دولت به دست اصلاح طلبان بود، آنقدر از دولت احمدي نژاد حمايت كرده اند كه اكنون همگي امكان بازگشت از راه رفته را ندارند و از اين رو بسياري از شيفتگان ديروز احمدي نژاد، راه سومي را براي ادامه حيات سياسي خود برگزيده اند.
    
    آنها كه نقد عملكرد دولت نهم و دهم را به معناي نقد هويت سياسي خود مي دانند، همه انتقادات را به جرياني نفوذي در دولت حواله مي دهند و كليت دولت را برخاسته از گفتماني به نام «گفتمان سوم تير» مي دانند. با چنين رويكردي در انتخابات مجلس نهم شركت كردند و تا آخرين لحظه براي كسب كرسي رياست اين مجلس هم با ديگر اصولگرايان رقابت كردند و حالابعد از شكست در اين رقابت، مهياي شركت در انتخابات رياست جمهوري سال آينده مي شوند تا محل تولد خود يعني پاستور را از دست ندهند.
    
    
    
    به دنبال معجزه يي ديگر
    
    نگاهي به فعاليت هاي حاميان دولت در فضاي مجازي نشانگر آن است كه اين طيف پس از نااميدي از كسي كه او را معجزه هزاره سوم مي دانستند، حالاخود براي يافتن جانشين او دست به كار شده اند تا ابتكار عمل را از خود معجزه هم بگيرند. راه اندازي وبلاگ هايي نظير «كمپين دعوت از دكتر سعيد جليلي براي انتخابات رياست جمهوري يازدهم»، «كمپين دعوت از سعيد جليلي براي انتخابات 92»، «جوانان حامي سعيد جليلي براي رياست جمهوري» و «هواداران كانديداتوري دكتر سعيد جليلي» نشان دهنده اين است كه آنها گزينه مورد نظر خود را هم برگزيده اند و از هم اكنون در تلاش براي پوشاندن رداي اعجاز بر قامت دبير شوراي عالي امنيت ملي كشور هستند. اما كانديداي مورد حمايت اين طيف اكنون بايد معجزه يي متفاوت با معجزه احمدي نژاد خلق كند چرا كه اگر در سال 84، حذف اصلاح طلبان و شكست اصولگرايان معتدل به عنوان اعجاز محمود احمدي نژاد پنداشته شد،آيا اين بار حاميان احمدي نژاد براي حذف نشدن خودشان از عرصه سياسي كشور، چشم به اعجاز سعيد جليلي خواهند داشت؟ اما يافتن عقبه فكري و نگاه سياسي گردانندگان اين وبلاگ ها نياز به كنكاش زيادي ندارد چرا كه آنها روي صفحه هاي وبلاگ شان اين گونه خود را معرفي كرده اند: «اين وبلاگ توسط تعدادي از جوانان انقلابي و ارزشي (سوم تيري) كه معتقدند به دلايل مختلف گزينه مناسب بعدي براي رياست جمهوري ايران اسلامي دكتر سعيد جليلي است، اداره و به روز مي شود. مشي و مشرب فكري نويسندگان وبلاگ تبعيت محض از ولايت مطلقه فقيه و پيروي از روحانيون ولايي و انقلابي علي الخصوص شهيد مطهري و علامه مصباح است. اين وبلاگ در انتخابات مجلس و پس از آن، حامي تفكرات و عقايد جبهه پايداري بوده و هست.» آنها در پايان اين جملات هم نوشته اند: «سوم تير ادامه دارد». به اين ترتيب بايد گفت طيفي كه به مدد راهيابي تيم احمدي نژاد به پاستور، امكان مالي و سياسي براي عرض اندام در نظام سياسي كشور را يافتند، حالابا افزايش نيرو هاي خود در مجلس نهم نسبت به مجلس هشتم، اين اعتماد به نفس را يافته اند كه به رقابت رودررو با بزرگان اردوگاه خود در انتخابات آتي رياست جمهوري بپردازند. آنها با توجه به اينكه منتقدان دولت نشان داده اند از برگ مخالفت هاي خود با دولت در ايام انتخابات به خوبي استفاده مي كنند، كسي را نامزد خود كرده اند كه منتقدان دولت نيز نمي توانند با استفاده از ضعف هاي دولت احمدي نژاد او را نقد كنند.
    لازم به ذكر است شخصيت آقاي دكتر جليلي فراتر از اين است كه در چارچوب تنگ و تاريك بعضي از گروه ها و جريان هايي بگنجد كه از عقبه كافي و انديشه وسيع و وسعت نظر برخوردار نيستند تا به امروز تصوير آقاي جليلي يك شخصيت فراجناحي نمود داشته است.
    تلاش حاميان دولت براي حمايت از جليلي / تبليغات اصولگرايان براي انتخابات رياست جمهوري آغاز شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2413 به تاريخ 18/3/91، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 568 بار
    آثار ديگري از "مهدي قديمي"

  كارت زرد به رحماني فضلي، اخطار به اعتداليون
مهدي قديمي، شرق 12/7/96
مشاهده متن    
  راز اميدواري
مهدي قديمي، شرق 7/6/96
مشاهده متن    
  حالا نوبت رفع ابهام است
مهدي قديمي، شرق 1/6/96
مشاهده متن    
  چگونه جهرمي وزير شد و بيطرف نشد
مهدي قديمي *، شرق 30/5/96
مشاهده متن    
  الهام امين ز اده ، دستيار ويژه رئيس جمهوري: از اول قرار نبود «منشور حقوق شهروندي» قانون شود
مهدي قديمي، علي ايوبي، شرق 20/9/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله الجمعيه العلميه الايرانيه للغه العربيه و آدابها
متن مطالب شماره 43، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است