|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان91/4/8: زمين شناسي پزشكي و كاني دارويي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22193
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20243 8/4/91 > صفحه 7 (دانش و پژوهش) > متن
 
 


زمين شناسي پزشكي و كاني داروييسنگ درماني ريشه اي چند هزار ساله دارد و امروزه ردپايي از خود را در علوم پزشكي برجاي گذاشته است.
    استفاده از خواص درماني سنگهاي نيمه قيمتي و گوهرها، موضوع جديدي نيست، بلكه هزاران سال قدمت دارد. شواهد كاربرد سنگهاي طبيعي براي درمان بيماريهاي مختلف در قديمي ترين تمدن هاي بشري به چشم مي خورد.
    در بدن مراكزي وجود دارد كه به اين مراكز انرژي يا چاكرا مي گويند. بيماري ها در اثر بسته شدن اين مراكز انرژي جديد پديد مي آيند. كاني ها و سنگ هاي باارزش قادرند تا اين گرفتگي ها را از بين ببرند (از لحاظ رواني) و انرژي حياتي را به صورت منظم و باارزش در ما جاري كنند. افرادي كه مديتيشن يا تمركز مي كنند روي اين نقاط آگاهي دارند و انرژي هاي دروني را از اين نقاط بيرون داده و آزاد مي كنند.
    طيف هاي رنگي در واقع همان رنگ هاي نوري هفتگانه هستند كه از نور سفيد سرچشمه مي گيرند. رنگهاي نوري به صورت انرژي پايان نا پذير در سطح كره زمين، كيهان و ماورا هميشه در ارتعاش هستند و به درون زمين نيز نفوذ مي كنند و انرژي هاي مثبت و لازم كيهاني را وارد بدن ما كرده و در ما تعادل و توازن لازم را ايجاد مي كنند. در اين زمان است كه بيماريها از ما دور مي شوند.
    
    تقابل احساس و منطق
    به عقيده برخي كارشناسان اين كار منطق نمي طلبد، بلكه بايد اشخاص دريچه هاي قلب خود را باز بگذارند و به خود اين فرصت را بدهند تا آن خود برترشان سنگي را كه در يك لحظه، به خصوص به آن احساس نياز مي كنند، انتخاب كنند. تجربه نشان داده كه اين كارشدني است و سنگ شما را انتخاب مي كند. اگر در اين مورد شك داريد يا در مورد چند سنگ ترديد مي كنيد، آنها را در دستان خود قرار دهيد، آن گاه متوجه خواهيد شد كه با گرم شدن يكي از آنها، سنگ نسبت به شما واكنش مناسب نشان داده است.
    اين علم ارتباط بين فاكتورهاي زمين شناسي و مشكلات سلامتي انسان و حيوان و همچنين نقش مهم كاني هاي دارويي در پزشكي و داروسازي را بررسي مي كند. يك زمين شناس پزشكي بايد در زمينه هاي زير مهارت كافي داشته باشد تا بتواند وظيفه اش را به نحوعالي انجام دهد.
    توانايي شناسايي كانيهاي دارويي و به كارگيري آنها، براي سنتز مواد اوليه دارويي و نيز بررسي تاثير عوامل محيطي روي سلامت انسان و بيماريهايي كه سلامتي را تهديد مي كنند.
    براساس اين شواهد، در طول تاريخ از سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي براي مقاصد درماني، محافظت افراد در برابر بلاياي طبيعي و تاثيرات نامطلوب محيطي استفاده مي شده است. قديمي ترين گزارش ها در مورد خواص درماني گوهرها به هزاره 4پيش از ميلاد باز مي گردد. چنين به نظر مي رسد كه كتيبه هاي سومري و متون علوم و دايي مربوط به هند باستان، كهن ترين آثار برجاي مانده از اين دانش قديمي هستند.
    در طب سنتي هند وجنوب شرق آسيا نيز دستورات دقيقي در مورد تهيه پودر و خمير با سنگهاي شفابخش وجود دارد. متون و دستورات اين طب تا به امروز حفظ شده و توسط پزشكان آن در سراسر دنيا و به خصوص در آمريكا، اروپا وهند به كار گرفته مي شود.
    
    تاثيرات رواني شگفت آور
    بيشترين ارتباط سنگ درماني امروزه با علم پزشكي برقرار شده است. سنگ ها تاثيرات شگفت آوري بر جسم و روان مي گذارند. اگرچه تاثير درازمدت سنگها برانسان و دلايل علمي اين تاثيرات هنوز در هاله اي از ابهام و ترديد است، اما بررسي محققان نروژي در دانشگاه اسلو نتايج زير را به دنبال داشته است:
    «كوارتز» كريستال طبيعي و تسكين دهنده سيستم عصبي است. اين سنگ نيروهاي اخلالگر محيط را از بين مي برد و باعث آرامش انسان مي شود. اگر يك كوارتز در اتاقي كه در آن زندگي مي كنيد داشته باشيد انرژي منفي محيط را مي گيرد و به شما آرامش مي دهد.
    سنگ «اونيكس» اعتياد را درمان مي كند. كاهنان مصري استفاده از اين سنگ را به معتادان توصيه مي كردند. «اونيكس» از لحاظ رواني باعث هماهنگي روحي انسان مي شود و دلگرمي به زندگي را افزايش مي دهد. اين سنگ با بالابردن خود باوري و اعتماد به نفس موجب درمان اعتياد مي شود.
    براي درمان كساني كه بيماري رواني دارند و دچار افسردگي هستند از سنگ كريستالي زردرنگ «سيترين» استفاده مي شود. اين سنگ ضدافسردگي و نگراني است و عوارض ديابت را از بين مي برد. علاوه بر اينها سوخت و ساز سلولي را هم افزايش مي دهد، بنابراين استفاده از آن براي افراد چاق توصيه مي شود.
    سنگ هاي «اوپال» براي بيماري ها و ناتواني هاي چشمي بسيار موثر است و همچنين دارويي تقويتي براي دستگاه هاي توليد مثل به شمار مي رود در دوران بارداري بسيار تاثيربرانگيز است. «اوپال» از خانواده عقيق، سنگي متعلق به كشور استرالياست اين سنگ فشار خون را افزايش مي دهد و افسردگي را از بين مي برد به همين دليل به طلسم خوشبختي معروف است و طرفداران فراواني دارد.
    در چين باستان نيز درمانگران از خواص ارتعاشي سنگها آگاه بوده اند. كتاب امپراطور زرد (حدود 500 سال قبل) كه توسط «پي يو» نوشته شده داراي توضيحات فراواني در مورد گوهرها و تاثير آنها بر بدن انسان است. امروزه نيز كشور چين يكي از بزرگترين عرضه كنندگان گوهرها و سنگهاي شفابخش در سراسر دنياست.
    ارسطو فيلسوف مشهور يوناني نيز از قدرت ويژه و منحصر به فرد سنگهاي شفابخش صحبت كرده است.
    روميان نيز تحت تاثير آموزه هاي يونان و ساير تمدنهاي باستاني، همواره سنگهاي صيقل داده شده را براي رفع بيماري و بدشانسي با خود حمل و در جنگ ها در زره و سپر و شمشير خود پنهان مي كردند.
    در قرن دوازدهم ميلادي (اروپاي قرون وسطي) در كتابي معروف به «فيزيكا» به طور مفصل به توضيح خواص درماني سنگهاي نيمه قيمتي پرداخته اند. يكي از اين درمانهاي طبيعي شامل قراردادن سنگهاي خاص بر روي نقاطي از بدن ونوشيدن آب از ظرفي بوده كه سنگهاي شفابخش به مدت يك شبانه روز در آن قرار داده شده باشد.
    «چارسلوس»، پرآوازه ترين پزشك اروپا در دوران رونسانس، در مورد ويژگي هاي شفابخش سنگها و مواد معدني و ارتباط اين خواص با ساختمان فيزيكي و فرمول شيميايي آنها به بررسي و مطالعه پرداخته است. او پس از سالها مطالعه و به دنبال كسب تجربيات متعدد، به اين نتيجه رسيده است كه از سنگ هاي ساييده و يا خردشده مي توان نه تنها براي درمان علائم بيماريها، بلكه براي علاج دلايل عميق بيماري هم استفاده كرد.
    صدها سال قبل اهل فن از فوائد سنگها و جواهرات مطلع بودند و دريافته بودند كه اين سنگها داراي خواص مغناطيسي و درماني هستند، و حال در عصر حاضر با تكنولوژي پيشرفته اي كه بشر، بدست آورده از نور و اشعه درعلم و صنعت و طب استفاده مي شود.
    آيا هيچ از خود پرسيده ايد چرا پادشاهان بر سر خود تاج مي گذاشتند و در آن از تمامي سنگها و جواهرات استفاده مي كردند.
    به خاطر اينكه انسانها از صدها سال پيش از خواص و فوائد سنگها و جواهرات آگاه بودند زماني كه همگي سنگها را در مجموعه اي مثل تاج مي گذاشتند، بر اين اعتقاد بودند كه گذشته از قدرت و بركت و مال و مقام، خود را در مقابل هرگونه شر و بيماري بيمه مي كنند.
    زمين شناسي پزشكي ثابت كرده است كه برخي انواع بيماري ها به سبب گرفتگي انرژي در بدن ماست كه سنگ ها مي توانند اين نيروها را از بين ببرند و انرژي حيات را با آرامش و به طور منظم در ما جاري كنند. اهميت اين امر آن جايي كه استفاده از انواع سنگ هاي قيمتي در جواهرات و زيورآلات قديمي به منظور اهداف درماني بوده و بعدها جنبه درماني خود را از دست داده و جنبه زيبايي و هنري به خود گرفته اند.
    به طور كلي با توجه به روند روبه رشد آلودگي هاي زيست محيطي و نيز پيدايش بيماري هاي جديد، علم پزشكي به سمت داروها و درمان هاي طبيعي روي آورده است تا هرچه بيشتر تاثيرات مواد شيميايي داروهاي تركيبي را كاهش دهد. درمان به وسيله گياهان دارويي و رواج طب سنتي خود نشانه اي از اين روند روبه رشد است. به همين دليل، از ديگر روش هاي مناسب براي درمان هاي طبيعي، استفاده از سنگ ها و كاني هاي مختلف است.
    سنگ ها مي توانند با ايجاد حالت هاي متغير در مراقبت هاي پزشكي، مكمل مناسبي در اين نوع درمان ها باشد. اما اينكه جايگزين كاملي براي درمان هاي پزشكي باشد مورد تاييد نيست.
    زمين شناسي پزشكي و كاني دارويي
    


 روزنامه كيهان، شماره 20243 به تاريخ 8/4/91، صفحه 7 (دانش و پژوهش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2127 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون كشت هاي گلخانه اي
متن مطالب شماره 37 (پياپي 1001)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است