|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/4/20: جمع زديم، جمع نزديم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3473
شنبه 22 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1573 20/4/91 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


جمع زديم، جمع نزديم
سخنان متفاوت معاون وزير نفت درباره اعتبارات طرح هاي «مهر ماندگار» پتروشيمي

نويسنده: رضا زندي

معاون وزير نفت ديروز فهرست 19 طرح مهر ماندگار در صنعت پتروشيمي را به همراه جدول پيشرفت شان در اختيار خبرنگاران گذاشت اما وقتي از او خواسته شد مجموع اعتبارات تخصيصي براي تكميل اين پروژه ها را بيان كند، يك بار گفت: «مجموع اعتبارات طرح هاي مهر ماندگار را جمع نزديم» و يك بار عنوان كرد: «جمع زديم اما عدد و رقمش در ذهنم نيست.» پيش از اين از طرح هاي مهر ماندگار در بخش هاي مختلف به عنوان طرح هاي وبال گردن دولت نام برده شده است. دولت دهم بنا دارد تا پايان دوره كاري اش اين گونه طرح ها را به بهره برداري برساند. غلامحسين بيات در مصاحبه مطبوعاتي ديروزش درباره اتمام اين گونه پروژه ها هم چنين اظهارنظر كرد: «به طور قطع و يقين نمي توانم بگويم كه طرح هاي مهر ماندگار تا پايان دولت به بهره برداري مي رسد. ممكن است چند طرح باقي بماند.» بعد هم اضافه كرد: «اما اين اطمينان را مي دهم كه اگر چندتايي از طرح ها باقي بماند، فقط يك «ياعلي»اش مي ماند.» بيات با اشاره به تفاهماتي كه با بانك ها انجام شده است، گفت: «اگر آنها به تفاهمات عمل نكنند، در كارهاي ما تاثير مي گذارد.»
    
     هزينه پتروشيمي «کاويان» واقعا چقدر است؟
     پتروشيمي كاويان با بيش از 97درصد پيشرفت در ابتداي خط اتيلن غرب قرار دارد. قرار است با افتتاح اين پتروشيمي سالانه دو ميليون تن «اتيلن» توليد شود. اين ماده اوليه قرار است از طريق خط لوله به شش نقطه كشور ارسال شود. «تلاش مي كنيم تا شهريور امسال با راه اندازي فاز اول پتروشيمي» اتيلن را به كرمانشاه برسانيم. اين را مديرعامل شركت پتروشيمي كاويان مي گويد: «واحد دوم اين شركت هم به ظرفيت يك ميليون تن 22 بهمن امسال افتتاح خواهد شد.» به گفته بيرقي، استاندارد جهاني ساخت يك واحد پتروشيمي نظير كاويان در شرايط بدون ريسك 48 تا 60 ماه است. وي با اشاره به اينكه پيش بيني اوليه ساخت پتروشيمي كاويان 390 ميليون يورو به همراه 450 ميليارد تومان بود، گفت: «اين پيش بيني در شرايط ريسك صفر و شرايط غيرتحريم و خريد مستقيم خارجي انجام شده بود.» وقتي مديرعامل پتروشيمي كاويان قرار شد تا هزينه انجام شده براي ساخت اين واحد را بيان كند، چنين اظهارنظر كرد: «هزينه صرف شده براي انجام طرح پتروشيمي كاويان 349 ميليون يورو به اضافه
     350 ميليارد تومان است كه حدود 150 ميليارد تومان هم به سازندگان و شركت ملي پتروشيمي بدهكاريم.» به گفته بيرقي، قرار است 600 هزار تن از خوراك اين واحد پتروشيمي از فازهاي چهار و پنج و 9 و 10 پارس جنوبي تامين شود و يك ميليون تن هم از اتان فازهاي 15 و 16 بيايد، فازهايي كه هنوز راه اندازي نشده اند. شرق مي پرسد:
    شما مي گوييد در شرايط ريسك صفر و غيرتحريم و با فرض خريد مستقيم خارجي، 390ميليون يورو به همراه 450 ميليارد تومان براي ساخت پتروشيمي كاويان پيش بيني شده بود. در حالي كه ارقام اعلامي جنابعالي براي انجام طرح 40 ميليون يورو كمتر و صد ميليارد تومان كمتر از پيش بيني ها بود. اين در حالي است كه در شرايط تحريم و افزايش ريسك اگر نگوييم هزينه ها افزايش مي يابد قاعدتا نبايد كمتر از پيش بيني ها باشد؟ اين آمار را چطور جمع كنيم؟!
    خودمان اعتقاد داريم كه ارزان تر اجرا و بومي سازي كرده ايم. مثلادر الفين دهم يك تجهيزاتي را از آلمان به ارزش 40ميليون يورو وارد كرديم. اما در پتروشيمي كاويان متريال را از خارج آورديم اما در داخل ساختيم.
    آخر هزينه هاي داخلي تان هم افزايش پيدا نكرده است.
    «پروژه ها را به صورت اماني اجرا كرديم و اقتصادي تر درآمد.» مديرعامل شركت ملي پتروشيمي براي اينكه بحث را جمع كند اين گونه سخن گفت: «براي ارايه آمار قطعي هزينه هاي پروژه ، بهتر است بگذاريم واحد پتروشيمي تكميل شود.» «شرق» از غلامحسين بيات درباره احتمال افزايش هزينه طرح هاي مهر ماندگار به دليل اتمام آن در پروسه زماني كوتاه مي پرسد: «اگر در اجراي پروژه تعجيل كنيم ممكن است برعكس شود. چون خيلي با تغييرات آتي و احتمال گران تر شدن تجهيزات برخورد نخواهيم كرد. پيمانكار هم اين طور راضي تر است.»
    
     بيات:تحريم ممکن است محدويت بياورد اما مسدوديت نمي آورد
     مديرعامل شركت پتروشيمي درباره تاثير تحريم ها بر اجراي پروژه هاي پتروشيمي هم اظهارنظر كرد: «تحريم ها در حوزه كاري ما ممكن است محدوديت هايي به وجود آورد اما مسدوديت به وجود نمي آورد. غلامحسين بيات ادامه داد: «يك فاكتوري هم كه ممكن است بر طرح هاي مهر ماندگار تاثير بگذارد همين تحريم هاست.»
    وي با اشاره به اينكه راهكارهاي مقابله با تحريم كه تهيه شده است، گفت: «راهكارهاي مقابله با تحريم را رسانه اي نمي كنيم چون ممكن است بروند و آن را مسدود كنند.» بيات درباره تاثير تحريم بيمه كشتي ها هم اظهار داشت: «محصولات مان را به بازارهاي هدف صادر مي كنيم.» وي رقمي از ميزان صادرات پتروشيمي در ماه گذشته ارايه نكرد: «وقتي ما وارد بازارهاي جايگزين شديم حتي در صورت برداشته شدن تحريم ها ممكن است ترجيح ندهيم كه به بازارهاي قبلي برگرديم.» و اين يعني شركت هاي اروپايي مشتري محصولات پتروشيمي ايران شايد بعد ازگذشت شرايط دشوار نتوانند محصولات پتروشيمي ايران را خريداري كنند.
    
     قلعه باني از اکتشاف نفت در درياي عمان مي گويد
     همزمان با نشست مطبوعاتي مدير عامل شرکت ملي پتروشيمي ، ديروز مديرعامل شركت ملي نفت به مراسم بزرگداشت اكتشاف نفت در درياي خزر رفت :«در درياي خزر موقعيت هاي ديگري براي اكتشاف نفت و گاز جست وجو مي شود و در مرحله بعد از اين تجربه در درياي عمان بهره خواهيم گرفت». فارس در گزارشي از سخنان احمد قلعه باني آورده است:« هيچ يك از كشورهاي اين منطقه به دست خودشان در خزر كاري نكردند و هرچه شد به دست شركت هاي نفتي بين المللي انجام شده است.» قعله باني با اشاره به رشد سرمايه گذاري در بالادست صنعت نفت گفت:«هزينه هاي شركت نفت خزر از ابتدا تا اكنون 300 ميليارد تومان بوده است اما ارزش اكتشاف آنها در درياي خزر تا امروز بالغ بر 50 ميليارد دلار بوده كه اين اكتشاف همچنان ادامه دارد.»
    جمع زديم، جمع نزديم / سخنان متفاوت معاون وزير نفت درباره اعتبارات طرح هاي «مهر ماندگار» پتروشيمي
    


 روزنامه شرق، شماره 1573 به تاريخ 20/4/91، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    آثار ديگري از "رضا زندي"

  ماجراي كره و نفت ايران
رضا زندي، اعتماد 27/5/97
مشاهده متن    
  ... و حالا، خورشيد اينجاست
رضا زندي، اعتماد 24/5/97
مشاهده متن    
  بورس و نفت صادراتي
رضا زندي، اعتماد 12/4/97
مشاهده متن    
  جايزه اي براي «باركيندو»
رضا زندي، اعتماد 18/2/97
مشاهده متن    
  تاكتيك جديد نفتي ايران
رضا زندي، اعتماد 16/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سامانه هاي غيرخطي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 8)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است