|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/4/20: چه كسي پول درمان مردم آمريكا را مي دهد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3471
چهار شنبه 19 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1573 20/4/91 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


چه كسي پول درمان مردم آمريكا را مي دهد


نويسنده: فريد زکريا
منبع: واشنگتن پست

بسياري از ليبرال ها بر اين باورند كه علت عدم محبوبيت طرح خدمات درماني اوباما ميان آمريكايي ها، غيرقابل فهم بودن آن است. مي توان گفت كه در واقع آمريكايي ها، از اين طرح درك درستي ندارند. مطالعات افكار عمومي نشان مي دهد كه مواد اصلي اين لايحه، به مراتب از خود لايحه محبوب تر است اما، علت اصلي اين عدم محبوبيت، كه به واقعيت نزديك تر است، نگراني هاي مردم از ناتواني در پرداخت هزينه هاي اين لايحه است.
    اغلب آمريكايي ها به سلامتي خود اهميت مي دهند اما آنچه آنها را نگران مي كند هزينه هاي هنگفتي است كه به زودي صرف 20 تا 30ميليون نفري مي شود كه تاكنون تحت پوشش بيمه قرار نداشته اند. اگر هزينه هاي اين طرح، به يكباره به جامعه تحميل شود، حتي در صورت ارايه توضيحات لازم در مورد علت و چگونگي صرف اين هزينه ها، باز هم اين لايحه ميان بخش بزرگي از جامعه، محبوبيت خود را از دست خواهد داد.
    به اعتقاد من، اجراي طرح هاي درماني جمهوري خواهان كه برخلاف طرح اوباما، به گسترش پوشش بيمه اهميت چنداني نمي دهند، عاقلانه نيست چراكه در آن صورت به عده اي اجازه مي دهند تحت پوشش يك نظام درماني بيمار و با هزينه اي كه سايرين متقبل شده اند زندگي كنند. اما، در عوض، آنها برنامه هاي بلندمدتي را بر پايه كنترل هزينه ها ارايه مي دهند كه اين در جاي خود قابل ستايش است؛ برنامه هايي كه مردم را تشويق مي كنند تا براي سلامتي خود بيشتر هزينه كنند. اين ايده في نفسه جالب به نظر مي رسد. بازارها تلاش مي كنند كه بازدهي خود را بالاببرند و احتمال مي رود كه در حوزه درماني هم چنين رويكردي داشته باشند.
    اما با بررسي شرايط واقعي، درمي يابيم كه بازارها در حوزه درماني، فعاليت چندان مناسبي ندارند. مطالعه اي كه اخيرا توسط شركت داروسازي «نواريتز و مك كينزي» صورت گرفته، نشان مي دهد كه ميان كشورها، از نظر نرخ بازدهي بيمه، تفاوت چشمگيري وجود دارد. در فرانسه به عنوان مثال، نرخ مصرف كنندگان سيگار از همين نرخ در آمريكا بالاتر است، بنابراين، تعداد افراد مبتلابه بيماري هاي ريوي در فرانسه به مراتب از آمريكا بيشتر خواهد بود. با اين وجود، نظام فرانسه، در مقابله و كنترل بيماري هاي ريوي در مقايسه با آمريكا، به شيوه اي موثر تر عمل مي كند. از طرفي، هزينه اي كه صرف درمان يك بيمار در فرانسه مي شود، هشت بار كمتر از هزينه اي است كه در شرايط يكسان صرف درمان يك آمريكايي مي شود. در بريتانيا كه در كنترل بيماري ديابت، تا حد قابل توجهي از آمريكا پيشي گرفته است، هزينه هاي اقدامات پيشگيرانه و درماني، يك دوم مبلغي است كه در آمريكا صرف مي شود. اين مطالعه، سرانجام نتيجه مي گيرد كه كارايي سيستم درماني بريتانيا در كنترل اين بيماري، در قياس با آمريكا پنج بار بيشتر است. اما از انصاف به دور است اگر به موفقيت ايالات متحده در مقابله موثر با سرطان سينه اشاره نكنيم. در حال حاضر برخورداري از امكانات لازم جهت تشخيص اين بيماري در مراحل اوليه و درمان آن در مراحل پيشرفته، آمريكا را به اولين كشور موفق در مهار اين بيماري تبديل كرده است. اما جالب است بدانيد كه موثر ترين روش هاي درماني، خاص كشورهايي است كه هزينه هاي درماني شان در مقايسه با آمريكا به طرز شگفت انگيزي كمتر است. براي درك بهتر اين مساله، با «دانيل واسلا»، دكتر داروساز و مدير كمپاني نواريتز صحبت كوتاهي داشتم. او همچنين، به صراحت، از آمريكا و بازار آزاد حمايت مي كند كه همين حمايت سبب شده همواره مورد نقد تندوتيز اروپايي ها باشد.
    آقاي واسلا، ضمن اشاره به فقدان يك مدل درماني ثابت كه در شرايط مختلف جوابگوي تمام نياز ها باشد، فرانسه و بريتانيا را از پيشگامان درمان دو بيماري ريوي و ديابت دانست، از آن رو كه هر دوي اين کشور با اتخاذ رويكردي نظام مند، تمامي نهاد هاي تامين خدمات درماني را به تشخيص زودهنگام بيماري ها و به كار بردن روش هايي كم هزينه اما موثر ترغيب مي كنند؛ رويكردي كه هدفش، تامين سلامتي جامعه است. در آمريكا اما، كسي چنين هدفي ندارد؛ سرمايه داران بسياري وجود دارند كه تنها هدفشان حفظ امنيت مالي و سلامتي خودشان است. لازم است كه هركسي اين را از خود بپرسد كه اصول اساسي مورد نياز، براي ارتقاي سطح كيفيت درماني چيست. اين همان هدفي است كه ما براي رسيدن به آن، حاضريم هر بهايي را بپردازيم.
    از او درباره هدفي كه ترسيم كرد، پرسيدم و اينكه آيا تنها لازمه دستيابي به آن، مداخله دولت است؟ او در پاسخ چنين گفت: «به عنوان يك حامي بازار آزاد، دردآور است كه بگويم براي رسيدن به چنين هدفي، پشتيباني دولت ضروري است. برنامه هاي درماني بسيار پيچيده و گسترده اند و تنها براساس يك برنامه نظام مند است كه مي توان موثر و كارآمد ترين روش را از ميان هزاران روش پرهزينه تشخيص داد و به كار گرفت.»
     اقتصاد دانان اغلب درباره «عدم تقارن اطلاعات» و ناتواني و بي تجربگي مصرف كنندگان در تشخيص و انتخاب بهترين محصول، نوشته و مذاكره كرده اند. شواهد و قراين نشان مي دهند كه عدم تقارن در مسايل مربوط به سلامت هم صدق مي كنند. نهايتا، مصرف كنندگان، خودشان آزادانه انتخاب مي كنند كه سيگار بكشند، تغذيه ناسالم داشته باشند و اقدامات پيشگيرانه و درماني را كم اهميت بشمارند. اين بي توجهي ها، ضمن ايجاد زمينه بيماري هاي مختلف در آنها، عاقبت كيفيت زندگي آنها را پايين و هزينه هاي درماني شان را بالامي برد. بعيد است كه واداشتن مردم به پرداخت پول بيشتر، باري از دوش آنها برداشته و به حل بحران هزينه هاي درماني كمكي كند.
    چه كسي پول درمان مردم آمريكا را مي دهد
    


 روزنامه شرق، شماره 1573 به تاريخ 20/4/91، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 172 بار
    آثار ديگري از "فريد زکريا"

  گاز طبيعي، تغذيه يک انقلاب اقتصادي
فريد زکريا، دنياي اقتصاد 8/4/91
مشاهده متن    
  آيا روزهاي خوش آمريکا سرآمده است؟
فريد زکريا، دنياي اقتصاد 17/1/90
مشاهده متن    
  کسري بودجه بايد هر طور شده کاهش يابد
فريد زکريا، دنياي اقتصاد 17/8/89
مشاهده متن    
  پل کاگامه و روانداي او / داستان يک رهبر آفريقايي که دست كم به مردمش بد نکرد
فريد زکريا*، اعتماد ملي 3/5/88
مشاهده متن    
  بحران از سر جهان مي گذرد
فريد زکريا*، اعتماد ملي 13/3/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است