|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/4/20: بنيادهاي نظري عدالت از نگاه «راولز»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3468
يك شنبه 16 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1573 20/4/91 > صفحه 14 (كتاب) > متن
 
      


بنيادهاي نظري عدالت از نگاه «راولز»
نگاهي به كتاب قانون مردمان اثر «جان راولز»

نويسنده: كيان رضوي

دو ايده اساسي و آرماني در جهان فكري اهل سياست عبارت است از آزادي و عدالت. تمركز بر آزادي، انديشه ها و مكتب هاي ليبرال را شكل داد و تمركز بر ايده عدالت، به انديشه هاي چپ قوام بخشيد. اما در سايه اين دو ايده اساسي، آرمان هايي نظير همزيستي، توسعه و به ويژه صلح جهاني و حقوق بشر نيز اهميت بنيادين يافته و مجموعه آنها، ساختار آرمانشهر نوين بشري را شكل داده است. آيا مي توان جامعه اي آزاد و برابر را كه در پرتو صلح و تساهل و پيشرفت علمي و اجتماعي قرار يافته باشد، تجربه كرد؟ نه تنها در يك منطقه و قاره، بلكه در سطح جهاني و به مثابه يك آرزوي انترناسيونال.
    انديشمندان سياست، هر يك از جانبي به اين مفاهيم مي نگرند و مي كوشند با ترسيم دو حيطه از انديشه سياسي، نظريات خود را عرضه كنند: 1-آرمانشهري كه مطلوب آنهاست و خصوصيات و كيفيات آن و 2-راه هاي رسيدن به اين جهان آرماني و مطلوب. در حقيقت دو نقطه «آرمان» و «واقعيت»، يا «بايد» و «هست» را با هم مرتبط كرده و طرق و شوارع رسيدن اين دو به يكديگر را مورد بحث تفصيلي قرار مي دهند. همراه با پيچيده تر شدن وضع سياسي و اجتماعي بشر در قرن بيستم و سده كنوني، بر پيچيدگي و تنوع اين نظريه ها نيز بسيار افزوده شده است.
    بسياري از اين نظريه ها البته امروز ديگر اعتبار چنداني ندارد. ازجمله نظريات چپ ارتدوكس يا آنارشي فاقد منطق يا شووينيسم يا افراط گرايي ملي و نژادي، كه امتحان خود را بارها پس داده و آتش نابخردي و خصومت مندرج در ذات آنها گريبان ميليون ها انسان را در سراسر جهان گرفته است. انديشمندان خردمند و انسانگرا، در پرتو همين تجارب تاريخي به ايده هاي تازه تري انديشيده اند و كوشيده اند بدون تعصب بر نظريه هاي رايج و شايع، يا صف بندي هاي سنتي ميان چپ و راست، صورت بندي واقع بينانه تر و بهتري ارايه دهند؛ شايد مشكلات فراواني كه گريبانگير ايده هاي قرن بيستمي و سنتي بوده است، حل و فصل شود و ايده هاي ساده تر و كارآمدتر به داد نظريه پردازان، سياستگران، نخبگان اجتماعي و عموم مردم آيد.
    جان راولز، بي شك در اين مسير، يك ابداع گر و تئوريسين بي همتا و انقلابي بوده است. انقلاب صميمي و ايده آل گرايانه او در بسط مفاهيم نوين سياسي و اجتماعي، خاص در تعريف مجدد مفهوم عدالت و قراردادهاي اجتماعي راهگشاي بسياري از نظريات نوين و انسان مدار بوده است. يكي از بهترين تئوري هاي او، طرح ايده «قانون مردمان» است. «قانون مردمان» همان طور كه از نام آن هويداست، يك آرمانشهر سياسي-اجتماعي مردم بنياد است. نقطه عزيمت راولز نه دولت ها، كه مردمان هستند؛ مردماني كه او آنها را معقول و آبرومند توصيف مي كند و به دنبال حقوق اساسي انسان ها، همچون سعادت و انصاف و احترام هستند. اين نوع جوامع و مردمان، ممكن است خصيصه هاي يك جامعه توسعه يافته نوين را نداشته باشند اما قابليت هاي بالقوه براي بسط حيات موفق و معطوف به آزادي و عدالت نسبي را دارا هستند. اين تقسيم بندي راولز، نوعي جوامع مياني را در ميان ايده آليسم سياسي و ضد آن براي ما ترسيم مي كند. از اين نقطه مي توانيم رابطه اي ميان مردمان و دولت هايي كه در سايه تحولات تاريخي مانده اند، اما هنوز فاصله اي تا رسيدن به توسعه، آزادي و سطوحي از عدالت دارند، برقرار كنيم. «قانون مردمان»، قواعد چنين جامعه اي و خصوصيات چنين مردماني را برمي شمارد و نوعي آرمانشهر واقع بينانه تر را با دقتي حيرت انگيز ترسيم مي كند. كتاب «قانون مردمان» حقيقتا يك دكترين درجه اول در باب اجتماعات مياني است؛ اجتماعاتي كه مردماني باانضباط و صلاحيت و آرمان هايي متعالي در آن حضور دارند، اما فاقد دولت ها و انتظامات سياسي پيشرفته اند. كنش سياسي در اين جوامع بي گمان به پيشرفت خواهد انجاميد و چهار ايده بزرگ آزادي، عدالت، حقوق بشر و صلح در دسترس آنها خواهد بود. راولز مي كوشد انحصار اين مفاهيم را از جوامع ليبرال غربي بگيرد و در گستره اي عام و جهاني چنين منزلتي را به جوامع و مردماني كه در سايه قرار گرفته اند و كمتر ديده مي شوند، ببخشد. خواندن اين كتاب، بر متخصصان مسايل سياسي فرض است و هر كه غير از ايشان نيز اين كتاب را بخواند به ژرفاي انديشه و گستردگي افق هاي فرهنگي اش بسيار افزوده خواهد شد. من در اين موضوع ترديدي ندارم زيرا كتاب راولز اثري است كه دقيقا بر پرسش هاي معيني در باب آرمانشهري واقع گرايانه و شرايط دستيابي به آن متمركز شده است.
    منظور از قانون مردمان، انگاره سياسي خاصي از درستي و عدالت است كه به اصول و هنجارهاي حقوق و عمل بين المللي مربوط مي شود. «قانون مردمان» اميدوار است بگويد كه چگونه جامعه اي جهاني از مردمان ليبرال و آبرومند ممكن است تحقق يابد؟ و از ميان ما كيست كه در پي اين آرزو و اين پاسخ نباشد؟
    بنيادهاي نظري عدالت از نگاه «راولز» / نگاهي به كتاب قانون مردمان اثر «جان راولز»
    


 روزنامه شرق، شماره 1573 به تاريخ 20/4/91، صفحه 14 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 273 بار
    آثار ديگري از "كيان رضوي"

  بازپرسي از حقيقت / معرفي كتاب «محاكمه سقراط»
كيان رضوي، شرق 14/6/91
مشاهده متن    
  نقش «حرمسرا» در سياست «صفوي» / يادداشتي در معرفي كتاب «غلامان خاصه»
كيان رضوي، شرق 31/5/91
مشاهده متن    
  چراغي در شب تاريخ / معرفي كتاب «ايرانيان عصر باستان»
كيان رضوي، شرق 10/5/91
مشاهده متن    
  ما محكوم به فلسفه ايم / يادداشتي در معرفي«فلسفه علم» و «فلسفه ذهن»
كيان رضوي، شرق 2/5/91
مشاهده متن    
  چنين گفت ذوالنون مصري
كيان رضوي، شرق 6/4/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of English for Academic Purposes
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است