|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/4/20: حميد استيلي سرمربي اسبق پرسپوليس: رفتن برخي بازيكنان از پرسپوليس درست بود
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3471
چهار شنبه 19 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1573 20/4/91 > صفحه 16 (ورزش) > متن
 
      


حميد استيلي سرمربي اسبق پرسپوليس: رفتن برخي بازيكنان از پرسپوليس درست بود


نويسنده: معصومه حيدري/ پويان اميري

روزگاري تعصب و غيرتش زبانزد فوتبال دوستان شده بود و همه به هم مي گفتند مثل «حميد استيلي» باش! در مستطيل سبز آرام و قرار نداشت. مدام درحال طي كردن عرض و طول زمين بود تا در تمام صحنه ها و لحظات بازي جلوي چشم ها رژه برود. هنوز هم وقتي حرف از جام جهاني 1998 به ميان مي آيد - با اينكه اين اواخر هر جا از او نام و نشاني ديده يا شنيده مي شد ناخودآگاه جمله اعتراضي «علي دايي» كه تبديل به واژه براي نشان دادن اعتراض در فوتبال و جامعه ايراني شده است بر زبان ها جاري مي شد- ذهن ها شروع به تصويرسازي شكل و شمايل استيلي -كه در فرانسه خوش درخشيد و آن گل زيبا را وارد دروازه آمريكا كرد- مي كند تا معلوم شود نتايج ضعيف با پرسپوليس كه نه، بلكه حتي ناكامي هاي بزرگ تر هم نمي تواند لحظات ناب فوتبال دو دهه اخير را كه استيلي همواره به عنوان يك كاراكتر تاثير گذار در آنها حضور داشته از ضمير ناخودآگاه علاقه مندان به اين ورزش پرطرفدار پاك كند. امروز او از فوتبال ايران و جهان، رقابت هاي يورو و آنچه را كه بايد در ايران رعايت شود، اما نمي شود تا فوتبال به موفقيت نرسد و از همه مهم تر زمان حضورش در پرسپوليس به عنوان سرمربي سخن مي گويد. حرف هايي كه ماحصل آن در قالب مصاحبه اي در ادامه آمده است و خواندنش خالي از لطف نيست.
    
     فصل گذشته همين موقع داشتيد تيم پرسپوليس را آماده مسابقات ليگ مي كرديد، فكر مي كرديد اين اتفاق ها بيفتد و شما يك نيم فصل هم دوام نياوريد؟
    اگر از اول فصل پيش بيني آن اتفاقات را مي كردم، هيچ وقت حاضر نمي شدم بيايم. واقعا روزهاي سختي بود. فشار بسيار زيادي را متحمل شدم. با وضعيتي كه وارد پرسپوليس شدم و آن انتخاب ها به وجود آمد، زمان را نيز تا حدودي از دست داده بودم. اختلافاتي كه مديريت قبلي با سرمربي وقت داشت، حواشي ابتدايي را دامن زد. به طور يقين همين حاشيه ها به تيم نيز منتقل شد. همه تيم ها تمرينات خود را شروع كرده و بازيكنان شان را هم جذب كرده بودند. با آن وضعيت، من و همكارانم تمرينات را شروع كرده و با چند بازيكن كه هنوز تيم خود را انتخاب نكرده بودند، قرارداد بستيم. ما ديرتر از بقيه تيم ها تمرينات و اردوهاي آماده سازي را شروع كرديم. چند روز بود تمرينات را شروع كرديم كه يا بازيكن مصدوم مي شد يا اردوي تيم ملي آغاز شد. خيلي جالب بود كه تيم آن همه مشكل داشت اما هشت بازيكن ما را به اردو دعوت كردند. در آغاز تمرينات، تيم كاملي را در اختيار نداشتيم كه بخواهيم كار بدنسازي كنيم چه برسد به اينكه بخواهيم كارهاي تاكتيكي انجام دهيم. در تمام دنيا، زماني كه تمرينات ابتداي فصل است، تيم ها با تمام نفرات تمرين مي كنند؛ ولي همه شاهد بودند پرسپوليس با نفرات ناقص تمرين مي كرد و همين موضوع خيلي به ضرر ما شد.
    
     پس معتقد هستيد دير شروع كردن تمرينات باعث به وجود آمدن مشكلات شد؟
    لازم مي دانم در اينجا به نكات مهمي كه در ابتداي فصل براي يك تيم خيلي مهم است، اشاره كنم. اول بايد تيم را خوب ببنديد. دوم تمرينات را به موقع شروع كنيد و سوم دوران بدنسازي خوبي را پشت سر بگذاريد كه اين موضوع بسيار مهم و قابل توجه است. در برنامه اي كه در ابتداي فصل به باشگاه دادم، گفته بودم در دروازه، هافبك دفاعي و فوروارد، خواهان بازيكنم. باتوجه به قانون 27ساله ها كه همگي قرارداد دو ساله داشتند نيز با مشكل مواجه شديم. در آن روزها مديريت هم سعي كرد بازيكنان مورد نظر را جذب كنيم اما زمان از دست رفته بود. الان در پرسپوليس تاحدودي بازيكنان خوب و مدنظر جذب شده كه اين موضوع تا حدودي كار كادر فني را راحت تر مي كند چراكه با دست باز بازيكنانش را انتخاب مي كند.
    
     هوادارهاي پرسپوليس هم مخالف حضور شما در تيم بودند؟
     دوستي من با حبيب كاشاني هميشه باعث شده بود شايعه حضورم در پرسپوليس شنيده شود. من حتي زماني كه در استيل آذين بودم، برخي مي گفتند مي خواهم به پرسپوليس بروم. هميشه اين حرف ها زده مي شد؛ اما ديديد كه هيچ وقت اين اتفاق نيفتاد. چون در ابتدا كميته فني انتخاب شد و بعد از علي دايي، من انتخاب شدم، فكر نمي كردم چنين جوي را روي سكوها شاهد باشم. از همان ابتدا كه وارد زمين مي شديم، كل هواداران عليه تيم شعار مي دادند كه اين مساله خيلي سخت و باورنكردني بود. همه چيز در ديدار اول فصل داشت خوب پيش مي رفت اما اولين توپ كه روي دروازه ما آمد، شعارها نيز از روي سكو بلند شد و شاهد اعتراض بي امان هوادارها بوديم. به شخصه انتظار چنين برخوردي را از طرفداران نداشتم. اينها به دليل آمدن من و رفتن دايي بود. اگر يك درصد هم پيش بيني مي كردم با من اين برخورد مي شود، هيچ وقت حاضر نمي شدم بيايم. هوادار به من و تيمم حتي يك بازي هم فرصت نداد.
    
     هواداران با شما مشكل داشتند يا علي دايي را مي خواستند؟
    هواداران علي دايي را مي خواستند و هر هفته اين فشارها بيشتر مي شد. بازي با استقلال خيلي حياتي بود. اگر آن مسابقه را مي بردم، مي شد چند هفته يا تا آخر فصل بمانم اما اين اتفاق نيفتاد. پيروزي مقابل استقلال مساوي است با آرامش چند هفته اي. دنيزلي ديدار برابر استقلال را كه برد، كارش خيلي راحت تر شد چراكه بار رواني اين بازي خيلي بالاست. وقتي چند بازي بعدي را پيروز شديم، هوادار راضي نبود. بازي با داماش را هم كه ديديد چه شد و بعد از آن هم دو بازيكن خوبم از تيم اخراج شدند كه روي حضور آنها حساب ويژه اي مي كرديم. با اخراج شيث رضايي و محمد نصرتي، نيمكت خالي تر از گذشته شد. هيچ وقت فكرش را هم نمي كردم چنين اتفاقي براي بازيكنانم بيفتد. خود بازيكنان هم بعد از اين اتفاق بسيار ناراحت و پشيمان بودند ولي چه فايده كه براي پرسپوليس گران تمام شد.
    
     قبول داريد نفرات خوبي جذب نكرديد؟
    در مورد جذب نفرات بايد بگويم سيدصالحي به باشگاه آمد. صحبت كرديم و چون شماري از هواداران جلو در باشگاه آمده بودند و گفتند استقلالي است و نمي خواستند جذبش كنيم، منصرف شديم. رضايت هوادار برايم خيلي باارزش بود. فونيكه سي را از ايرانجوان بوشهر انتخاب كردم و بازي اش را خودم به شخصه از نزديك ديده بودم، حتي به باشگاه آمد و مذاكره هم انجام داديم. چون زمان را از دست داده بوديم، قرارداد داخلي با صنعت نفت آبادان بسته بود كه حضورش منتفي شد. با مهدي كياني و مهدي ايرانژاد صحبت كرديم. چون دير شده بود همگي قرارداد بسته بودند و نتوانستيم با عمده بازيكنان مورد نظر قرارداد ببنديم.
    
     دستياران تان كمكي به شما كردند؟
    درمورد دستياران هم بايد بگويم آقاي زمديك و عاشوري نهايت تلاش خود را براي تيم مي كردند اما وقتي شرايط آن گونه رقم خورد و دوران آماده سازي خوبي نداشتيم، بازيكنان مورد نظر جذب نشدند، بازيكنان به طور كامل در اختيار باشگاه نبودند، ديدارها هر سه يا چهار روز يك بار انجام مي شد و فرصت نداشتيم روي تمام نقاط ضعف و قدرت حريفان كار كنيم، چه انتظاري مي توان داشت؟ صددرصد وجود كمك هاي خوب خيلي تاثيرگذار است؛ ولي از شما خواهش دارم فراموش نكنيد مهم ترين مساله ابزار است كه متاسفانه آن را در اختيار نداشتيم. اگر تيم كامل باشد و هوادار حمايت كند و نيمكت مطمئن داشته باشيد، شک نكنيد نتايج آن گونه كه انتظار داريد رقم مي خورد.
    
     مديريت رويانيان در پرسپوليس را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
    پرسپوليس با كمك محمد رويانيان توانسته خريدهاي خوبي كند. هيچ سال اينقدر خوب تيم بسته نشده بود. بازيكنان خيلي خوبي جذب شده اند كه نشان دهنده مديريت خوب آقاي رويانيان است.
    
     نظرتان در مورد رفتن دنيزلي چيست؟
    بهتر بود كه دنيزلي مي ماند. به هرحال نيم فصل در كنار پرسپوليس بود و با تيم آشنايي داشت. اگر دنيزلي به سبب شرايط خانوادگي مجبور به ترك ايران نمي شد، مي توانست نتايج خوبي را در اين دوره كسب كند. اين همه بازيكن خوب نياز به مربي خوب دارند تا بتوانند نتيجه خوبي بگيرند. به هر حال تا دو سه روز آينده مربي جديد معرفي خواهد شد.
    
     فكر مي كرديد گزينه مورد نظر رويانيان چه كسي باشد؟
    ممكن بود متسو باشد يا كالدورون يا ژوزه. به هرحال اين چند گزينه مورد نظر او بود و آخر سر ژوزه مانوئل به سرمربيگري پرسپوليس انتخاب شد. اميدوارم با آمدن مربي جديد براي پرسپوليس، شرايط به گونه اي شود كه هواداران تيم خوشحال شوند.
    
     درباره خريدهاي خاص رويانيان بگوييد. واقعا چنين خريدهايي ضرورت داشت؟ به خصوص اينكه همين بازيكنان نتوانستند خواسته هاي هواداران را برآورده كنند. آيا اين همه هزينه با موفقيت همراه خواهد بود؟
    پرسپوليس هواداراني دارد كه هميشه توقع شان قهرماني است. امسال هم واقعا نياز بود كه يك سري بازيكن به تيم اضافه شود. يك سري هم كه قراردادشان تمام شده بود. به هر حال من خودم مربي اين تيم بودم و در جريان بودم كه امسال قرارداد اكثر بازيكنان تمام مي شد. به نظر من هفت بازيكني كه اضافه كردند همه ملي پوش هستند و بي شك اين بازيكنان ملي كمك بسياري به پرسپوليس خواهند كرد. درباره قيمت ها هم بايد بگويم من نمي توانم درباره قيمت نظر بدهم چون اين موضوعي است كه مربوط به باشگاه هاست. به نظر من مهم اين است كه بازيكناني بيايند و تيمي بسته شود كه موثر باشند و از همه مهم تر ساختار باشگاه را درست كنند.
    
     براي ايجاد اين ساختار چه بايد كرد؟
    با يك برنامه ريزي خوب و هدفمند به خصوص در مورد تيم هاي پايه كه بزرگسالان آينده ما را تشكيل خواهند داد، مي توان به يك ساختار خوب رسيد. البته نتيجه هم جزيي از كار و هدفمندي كار است، اما مهم تر ساختار باشگاه است؛ اينكه چه جوري مي خواهيم كار كنيم. چگونه شروع كنيم. با اين هدف كار كنيم كه مي خواهيم ظرف چند سال آينده قهرمان آسيا شويم و ظرف چند سال آينده مي خواهيم از تيم هاي پايه مان تغذيه كنيم و اين همان برنامه هدفمندي است كه به نظر من بايد ترسيم شود. بايد برنامه ريزي خوب داشته باشيم. اولويت را براي تقويت تيم هاي پايه بگذاريم و فدراسيون فوتبال و دولت بايد زمينه را آماده كنند. بايد قوانيني را تنظيم كنيم و برنامه اي براي چگونگي انجام كارها بنويسيم كه ظرف 10 سال آينده به موفقيت برسيم. متاسفانه اكثر برنامه هاي ما كوتاه مدت هستند، البته اين حرف ها بارها گفته شده، نه من بلكه پيشكسوتان بارها به اين نكات اشاره كرده اند اما خب به هيچ جا هم نرسيده است.
    
     پس با اين خريدها و قيمت هاي نجومي مشكل نداريد؟
    در فوتبال حرفه اي نبايد از اين حرف ها زد. به هر حال هر بازيكني يك قيمتي دارد؛ يكي بيشتر مي گيرد، يكي كمتر. قيمت گذاشتن و سقف تعيين كردن به جز اينكه ايجاد تورم كند چيز ديگري را عايد فوتبال نمي كند. هر تيم با يك هدف كار مي كند. رئال مادريد و بارسلون تيم را براي قهرماني مي بندند، يك سري ديگر براي اينكه از وسط جدول نيفتند و بعضي ها هم مي آيند كه جزو سهميه شوند. استقلال و پرسپوليس هم تيم هايي هستند كه هميشه بايد براي قهرماني بجنگند و قطعا بازيكناني كه مي گيرند بايد از بهترين ها باشند.
    
     دنيزلي با سروصداي بسيار كار در پرسپوليس را شروع كرد اما نتوانست نتايج مطلوبي كسب كند. چرا؟
    كسي در اينكه دنيزلي مربي بزرگي است شك ندارد؛ اما در رابطه با نتيجه گرفتن نمي دانم! به هر حال اين طور نبوده كه دنيزلي كاري نكرده باشد، بي شك زحمت كشيده اما خب اين حسن فوتبال است كه نمي شود هيچ چيز را در آن پيش بيني كرد. كسي فكر نمي كرد كه هلند در دور مقدماتي يورو با سه باخت حذف شود يا روسيه در اولين بازي به چك چهار گل بزند و بعد حذف شود. زيبايي فوتبال به همين چيزهاست، اما خب دنيزلي هم زحمت كشيد و به اين نتيجه رسيد كه امسال يك سري از بازيكنان بايد بروند و يك سري جديد بيايند و اين تفكر هم تا حدودي به نظر من درست بود.
    
     فكر نمي كنيد زمان آزمون و خطا حداقل براي ما گذشته باشد؟! به هر حال دنيزلي از همان ابتداي ورود با مشكلات خانوادگي رو به رو بود!
    به همين دليل است كه مي گويم بايد ساختارها درست شود؛ نه تنها در باشگاه بلكه در كل فوتبال بايد اين ساختارها را درست كنيم. بايد قراردادها را درست كنيم. اگر قراردادها درست بسته شود و ساختار فوتبال درست شود ديگر به اين مشكلات و آزمون و خطاها نمي رسيم. تا زماني كه اين ساختار درست نشود و برنامه ريزي مدون وجود نداشته باشد هر ساله اين اشتباهات و خطاها تكرار مي شود. همه ساله يك سري قوانيني كه بايد درست و جدي بگيريم را جدي نمي گيريم. به طور مثال وقتي تيم يوونتوس خطا كرده و متهم به تباني مي شود محكومش مي كنند و تيم را به ليگ پايين تر مي فرستند، اما متاسفانه در كشور ما قانون و قانونگذار اين مسايل را جدي دنبال نمي كنند و ما خيلي قانونمند نيستم و تا زماني كه قانونمند نشويم اين مشكلات را همواره خواهيم داشت. در اين ميان رسانه بي تقصير نيست.
    
     پس رسانه ها را مشكل مي دانيد؟
    شما هيچ جاي دنيا نمي بينيد كه بروند از هواداري كه ناراحت است سوال كنند؛ شايد هم باشد، اما من سراغ ندارم. قطعا وقتي دوربين به سمت هوادار ناراحت برود ممكن است از روي ناراحتي يك سري حرف هايي بزند كه حرمت بازيكن، مربي، باشگاه و مدير را از ياد ببرد.
    
     برنامه اي مثل 90 تا چه حد به اين حواشي دامن زده است؟
    برنامه 90 برنامه اي خوب و آموزنده است. اگرچه اين برنامه نكات منفي زياد دارد، اما به نظر من نكات مثبتش بيشتر است.
    
     آينده پرسپوليس را با وجود مطرح شدن نام مربيان خارجي چگونه مي بينيد؟
    مربي خارجي يك سپر است براي اينكه كمتر به مربي خارجي اعتراض مي شود. تاريخ نشان داده در رده ملي و باشگاهي مربيان خارجي در امان تر هستند، حداقل در كشور ما كه اين گونه است. نمي خواهم بگويم مردم ما غريبه پرست اند آنها ميهمان نواز هستند و هميشه اين مساله بوده كه انتقادات كمتري به مربيان خارجي مي شود. با اين همه آمدن مربي خارجي مي تواند به فوتبال ما كمك كند.
    
     حضور كي روش تا چه اندازه مثمرثمر بود و آيا او از هجمه ها در امان است؟
    كي روش مربي خوبي است. به نظر من يكي از بهترين مربياني است كه وارد ايران شده. البته او به تنهايي نمي تواند فوتبال ما را عوض كند. ساختار فوتبال ما درست نيست. بايد برنامه ريزي كنيم و ببينيم كه براي چند سال آينده چه كار خواهيم كرد. همان طور كه ژاپن آمد و اين برنامه ريزي را انجام داد و يك چشم اندازه 10ساله را براي خود ترسيم كرد. متاسفانه چشم اندازهاي ما همه شش ماهه تا يك ساله است. اين در حالي است كه فوتبال يك پروسه زمان بر است و نمي توان با يك برنامه ريزي كوتاه مدت تغييرات بنيادين ايجاد كرد. البته ثبات در كار مديران ما وجود ندارد و همه مي خواهند خيلي سريع ميوه اي را بچينند در صورتي كه بايد مقداري صبر و تامل كرد.
    
     علت علاقه كي روش به استفاده از بازيكنان دورگه را چه مي دانيد؟
    كي روش عقيده و سليقه اش بر اين است كه از همه پتانسيل ها استفاده كند و اين چيز بدي نيست. دژاگه خيلي خوب است، تجربه خوبي دارد و قطعا با آمدنش به فوتبال ما كمك مي كند. ما بايد از پتانسيل اش استفاده كنيم. البته اين را هم بگويم كه ما در كشورمان پتانسيل هاي بسيار خوبي داريم.
    
     چرا مربيان ما به روز نمي شوند؟
    ما احتياج داريم به جاي مربي خارجي، مدرس خوب بياوريم و اين كار فدراسيون فوتبال است كه ظرف يك سال چندين كلاس بگذارد. به هر حال احتياج داريم مدرس ها بيايند و آموزش بدهند يا شرايطي را مهيا كنند تا يك سري مربيان براي آموزش و بازآموزي به خارج از كشور بروند. اين طور هم نيست كه مربيان به دنبال به روز شدن نباشند. ما امروز نسبت به 10 سال پيش مربيان خوبي داريم. همه مراحل مربيگري را گذرانده اند، خود من مربيگري حرفه اي هم گرفتم. اغلب به دنبال اين هستند كه به روز شوند. امروز اكثر تيم ها آناليزور دارند و كار تغذيه اي و بدنسازي انجام مي دهند. خيلي از مربيان به روز هستند.
    
     درباره بازي هاي يورو چه نظري داريد؟
    يورو به ما درس هاي خوبي داد؛ نه تنها به فوتباليست ها بلكه به مردم و از همه مهم تر به رسانه ها. آنجا مثل كشور ما نيست كه رسانه بعد از بازي و در شرايطي كه بازيكن، تماشاچي و مدير ناراحت است، در مورد نتيجه سوال كند، از طرفدار بپرسد نتيجه را چگونه ديديد و آنها هم از روي ناراحتي هرچه بخواهند بگويند. به نظر من مهم است كه رسانه هاي ما به اين مساله دقت كنند. از يورو بايد درس بگيريم. ايرلند وقتي چهار گل خورد، هوادارانش دقايق طولاني روي سكوها ماندند و بازيكنان كشورشان را تشويق كردند. كرواسي، هلند و خيلي از تيم ها بودند كه حذف شدند؛ اما هيچ وقت اين مساله را نديديم كه هوادار بيايد و چيزي پرت كند و ناسزايي بگويد. ما در كشورمان رسانه هاي زياد داريم كه همگي دوست دارند به حاشيه ها بپردازند. بايرن مونيخ در ليگ قهرمانان و در زمين خود به چلسي مي بازد اما هوادار بايرن همچنان تيم خود را تشويق مي كند. اين اتفاق در كشور ما هيچ وقت نمي افتد مگر اينكه ما فضا را درست كنيم. فضا را هم رسانه ها مي توانند درست كنند. رسانه ها هميشه تاثيرگذار بوده و هستند در اين زمينه كه مسايل فرهنگي را جا بيندازند و كمتر به حاشيه ها بپردازند. مادامي كه به دنبال حاشيه باشيم همين وضعيت را داريم. متاسفانه در ايران هميشه با حاشيه ها زندگي كرده ايم. همه اين حواشي را دوست دارند و متاسفانه رسانه ها هم به اين حاشيه ها دامن مي زنند. به نظر من شرايط در كشور ما خاص است. چه فوتبال بازي كردن، چه تماشا كردن و چه نوشتن درباره آن خاص است.
    
    مهم ترين دستاورد بازي هاي يورو براي ما چه بود؟
    يورو هرچه كه گذشت جذاب تر شد. به طور مثال تيم هلند كه نايب قهرمان جام جهاني بود، حذف شد يا تيم هايي مثل يونان كه كسي اميد نداشت بالابيايد به مرحله بعد صعود كردند. در كل يورو دستاوردهاي خوبي براي ما داشت، اگر بخواهيم از اين دستاوردها استفاده كنيم، مي توانيم به هواداران، داوران و اينكه اشتباهات داوري خيلي كم بود، توجه داشته باشيم.
    
     پيش بيني شما در اين بازي ها چه بود؟
    احتمال مي دادم كه آلمان و اسپانيا فيناليست بشوند، اما ايتاليا يك بار ديگر نشان داد كه تيمي غيرقابل پيش بيني است و به راحتي آلمان را شكست داد و حريف اسپانيا شد اما به هر حال اسپانيا موفق به كسب مقام قهرماني شد.
    
     براي تيم پرسپوليس چه حرفي داريد؟
    پرسپوليس هميشه بزرگ است و با وجود مدير بزرگي كه بازيكنان بزرگي را به تيم دعوت كرده است، بي شك موفق خواهيم بود. رويانيان خيلي خوب كار مي كند. خيلي ها شايد به رويانيان خرده بگيرند اما بايد ياد بگيريم كه در كشور به دنبال اين نباشيم كه كسي را به زمين بزنيم بلكه به دنبال اين باشيم كه خودمان را به سطح آن فرد برسانيم. متاسفانه در ايران وقتي يك نفر خوب كار مي كند همه مي خواهند برايش بزنند. به نظر من بهتر اين است كه همه خودمان را به سطح آقاي رويانيان و مديريت اين باشگاه برسانيم و در واقع اميدوارم امسال بازيكنان بازي هاي خوبي انجام بدهند تا هواداران شان را خوشحال كنند.
    حميد استيلي سرمربي اسبق پرسپوليس: رفتن برخي بازيكنان از پرسپوليس درست بود
    


 روزنامه شرق، شماره 1573 به تاريخ 20/4/91، صفحه 16 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 178 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است