|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان91/4/24: كوچ عشايري؛ تكرار سالانه مشقت
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20255 24/4/91 > صفحه 11 (شهرستانها) > متن
 
 


كوچ عشايري؛ تكرار سالانه مشقتگزارش از: سيده سميه سجادي
    با شروع فصل گرما و روزهاي نخستين تابستان جامعه عشايري آذربايجان غربي يك بار ديگر رخت بر بستند تا از راه هاي پـرپيچ و خم كوه ها و دره ها عبور كرده و در ييلاقات سنتي خود سياه چادرهايشان را برافرازند و شكم دام هايشان را سير كنند.
    مردان با دست ها پينه بسته و زنان و كودكان آفتاب سوخته، كاروانيان آشناي جاده هاي عشايري هستند، سال هاست از اين راه ها مي گذرند. با تعداد اندكي گوسفند و بز و لوازمي مختصر، كه مرور زمان را همچون صاحبانشان فرسوده شان كرده است.
    اگر 50 سال پيش زندگي عشايري مزيت هايي بر زندگي روستايي داشت امروز ديگر اين مزيت ها وجود ندارد، 50 سال پيش اگر عشاير از داشتن مدرسه، خانه بهداشت، آب و برق مخابرات و جاده هاي مناسب محروم بودند، در روستاها نيز از اين نوع خدمات خبري نبود، 50سال پيش اگر روستاييان ازكشاورزي درآمد بخور و نميري داشتند، عشاير داراي گله هاي بزرگي از گوسفندان بودند و چراگاه هاي سرسبز و وسيعي در اختيار داشتند ولي امروز همه چيز تغيير كرده است.
    عشاير امروز ديگر عشاير 50 سال پيش نيستند كه مردان و زنانشان سوار بر اسبان تيزتك همراه با گله هاي بزرگ از روستاها عبور مي كردند، سياه چادرهايشان پر از ناز و نعمت و خيك هاي روغن، پنير و قورمه بود، ييلاق هايشان علفزارهاي انبوه بود و چشمه هايشان از زمين مي جوشيد.
    عشاير امور زنان و مردان زحمتكش و فقيري هستند كه با تعداد اندكي از دام ها به سوي ييلاق هاي خشكيده كم علف رهسپار مي شوند، خشكسالي هاي ممتد، حضور دام مازاد و چراي زودرس، مراتع و چراگاه ها را از بين برده است. چشمه سارها از بين رفته اند، كمبود آب در مناطق عشايري به حدي است كه آب مورد نياز دام ها و شرب عشاير با تانكرهاي آب به منطقه حمل مي شود.
    كارشناس با سابقه امور عشاير آذربايجان غربي مي گويد: عشاير آذربايجان غربي در قالب 12ايل و 16 طايفه مستقل زندگي كوچ نشيني دارند و 16هزار خانوار را شامل مي شوند.
    «جمشيد ظفري» مي افزايد: حضور واسطه ها و دلالان در زمان فروش دام و عدم حمايت جدي از عشاير سبب مي شود كه آن ها تعداد دام زيادي را در اختيار بگيرند تا شايد درآمد بيشتري را داشته باشند ولي همين موضوع سبب مي شود كه به مراتع فقيري كه دراختيار دارند خسارت جبران ناپذيري وارد شود.
    وي اظهار كرد: با توجه به اينكه در طي ساليان گذشته ايل راه ها از بين رفته است دام مردم عشاير اكثرا با ماشين به محل هاي مورد نظر حمل مي شود و همين موضوع باعث مي شود كه ميزان خسارت وارده به مراتع بيشتر شود زيرا قبلادام در مسير كوچ تا حدي خود را سير مي كرد.
    وي ادامه مي دهد: با توجه به فرهنگ مردم عشاير، آنها به رغم درآمد بسيار كم و ناچيز كه از سرناچاري كوچ مي كنند داراي فرزندان زيادي هستند و همين امر موجب مي شود كه نتوانند خانواده را به لحاظ اقتصادي تامين كنند.
    ظفري مي افزايد: همچنين به دليل اينكه عشاير در زمان ييلاق دركوهستان ها و دامنه هاي شيب دار مستقر مي شوند امكانات خدمات رساني به آن ها نيز فراهم نمي شود و خدمات كمتري را از دولت دريافت مي كنند.
    كارشناس امور عشاير آذربايجان غربي به تشريح وضعيت جامعه عشايري استان مي پردازد و مي گويد: جامعه عشايري آذربايجان غربي حدود يك ميليون و 800 هزار راس دام در اختيار دارند كه به ازاي هر خانوار 110 راس دام را شامل مي شود كه با توجه به هزينه هاي زندگي بالاو بعد خانواري عشايري حدود هفت نفر ،درآمد حاصل از دامداري كفاف هزينه هاي عشاير را نمي دهد.
    ظفري ادامه مي دهد: عمده مناطق عشايري استان آذربايجان غربي، در شهرهاي ماكو ييلاق نادو، خانگل، مخور و سيدعلي، در شهر خوي ييلاق حاجي بيك، مناطق زيباي قطور، بله سور، در شهرستان سلماس ييلاق ساري چيچك، سرهلان، جاندار، زيارت، در شهرستان اروميه ييلاقات دامنه هاي كوه هاي بزسينا، دالانپر، آبشار سوله دكل، كوه شهيدان، در شهرستان نقده ييلاق بابادين، گلوان، در شهرستان پيرانشهر ييلاق سرشاخان، قنديل، حاجي ابراهيم، مركه چكو و در شهرستان شاهين دژ ييلاقات سليم خان است كه عشاير استان در زمان كوچ در اين مناطق مستقر مي شوند.
    وي خاطر نشان مي كند: عشاير استان براساس زبان و گويش به گروه هاي عمده كرد و ترك تقسيم مي شوند كه هريك لهجه هاي متعددي را در بر مي گيرد.
    اين كارشناس مي افزايد: عشاير ايل قره پاپاق و بخشي از طوايف ايلسون در مياندوآب شامل طوايف حاج عليلو، قره موسي لو، چلبيانلو، كورانلو، حيدرلو ترك زبان و شيعه مذهب و مابقي ايلات و طوايف كرد زبان و اهل سنت هستند.
    وضع آب و هوا و ميزان بارندگي و وضعيت مراتع بر زمان كوچ عشاير تاثير دارد و زمان كوچ را از سالي به سال ديگر تا چند روزي تغيير مي دهد.
    عبور عشاير به همراه خانواده و اثاث منزل و دام هاي خود به صورت جمعي از ميان دشت ها و گردنه هاي صعب العبور، تنگه ها و مراتع سرسبز و رودخانه هاي پرآب جذابيت و ويژگي هاي خاصي به كوچ داده است.
    هرچند كه عشاير ما به واسطه توسعه راه ها و وسايل ارتباط جمعي بخش اساسي از دام هاي خود را با وسايل نقليه و كاميونت و تراكتور انتقال مي دهند ولي كوچ سنتي در بيشتر مناطق عشايري استان آذربايجان غربي همچنان وجود دارد.
    طول كوچ در ميان عشاير استان از 5 تا180كيلومتر و در بعضي مناطق، عشاير برون كوچ كه به مناطق ييلاقي سهند آذربايجان شرقي كوچك مي كنند به بيش از 00 3 كيلومتر نيز مي رسد.
    مديركل امور عشايري آذربايجان غربي مي گويد: آذربايجان غربي از نظر تعداد عشاير چهارمين استان كشور بوده و جامعه عشايري آن داراي 12 ايل و 16طايفه است.
    «سيف الله قرباني» با اشاره به جمعيت عشاير استان افزود: عشاير استان بيش از 16هزار خانوار را شامل مي شود كه با دارا بودن بيش از يك ميليون و 800 هزار راس دام به كار دامداري و توليد فرآورده هاي دامي مي پردازند.
    وي با بيان اينكه عشاير استان سالانه يك چهارم فرآورده هاي دامي استان را توليد مي كنند، ادامه داد: عشاير كوچنده به مدت سه ماه از اول تير تا پايان شهريورماه در مناطق ييلاقي استان مستقر مي شوند.
    وي با تاكيد بر توجه به بخش عشايري استان تصريح كرد: براي جلوگيري از تخريب خاك و تبديل زندگي عشاير از حالت سنتي به نيمه صنعتي، بايد زمينه آسايش مردم را با اجراي طرح ساماندهي و اسكان عشاير فراهم كردكه اين امر نيازمند اختصاص بودجه كافي است تا شرايط مناسبي براي زندگي اين قشر ايجاد شود.
    «قرباني» اظهار كرد: عشاير استان در تمامي شهرهاي استان پراكنده اند و با شروع فصل گرم سال از شهرهاي ماكو، خوي، سلماس، نقده، اروميه، مياندوآب، پيرانشهر، اشنويه، شاهين دژ، چالدران و پلدشت به مناطق ييلاقي كوچ مي كنند.
    
    
    كوچ عشايري؛ تكرار سالانه مشقت
    


 روزنامه كيهان، شماره 20255 به تاريخ 24/4/91، صفحه 11 (شهرستانها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 168 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تيتر صبح
متن مطالب شماره 13، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است