|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/5/2: شناسايي سالانه 85 هزار بيمار سرطاني
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4093
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2450 2/5/91 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


شناسايي سالانه 85 هزار بيمار سرطاني
نرخ رشد كنوني سرطان هشدار براي سونامي سرطان است

نويسنده: فاطمه رمضانيان


    
    روند رشد سرطان در ايران در سال هاي اخير در آن حد نگران كننده است كه بنا بر پيش بيني پروفسور ناصر پارسا، عضو انجمن سرطان شناسي امريكا، ايران درسال 2015، با سونامي سرطان روبه رو خواهد شد. جديد ترين آمار ارائه شده از سوي انجمن سرطان ايران حاكي از آن است كه سالانه حدود 85 هزار مورد سرطان در كشور شناسايي مي شود كه بيش از 30 هزار مورد آن به مرگ مي انجامد. عبدالله فضلعلي زاده، رييس انجمن سرطان ايران، بر اساس هرم سني جامعه كه رو به سوي پير شدن دارد، سرطان را به عنوان اپيدمي سه دهه آينده كشور پيش بيني مي كند. طبق اين آمار، سرطان كه پس از بيماري هاي قلبي و سوانح رانندگي، سومين عامل مرگ و مير در كشور است، از 17 هزار و 765 مورد ابتلادر سال 79، به 55 هزار و 855 نفر در سال 84 افزايش يافته و آخرين آمار آن در سال 90، به 85 هزار مورد رسيده است. اين آمار در حالي اعلام مي شود كه سال گذشته در ششمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران با موضوع سرطان هاي شايع ايران، پرويز دريايي، عـضــو كـمـيـتــه عـلـمـي اين كنگـره، تعداد بيماران سرطاني در كشور را سالانه 200 هزار نفر خواند و اظهار كرد كه 40 هزار مورد از اين تعداد درسال منجر به مرگ خواهد شد. در اين كنگره، از سرطان پوست به عنوان شايع ترين و از سرطان ريه به عنوان كشنده ترين سرطان ها در كشور نام برده شد. بنا بر اظهارات محمداسماعيل اكبري، رييس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، ايران بر اساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، بالاترين ميزان شيوع سرطان در خاورميانه را دارد كه بعد از سرطان پوست، سرطان سينه در زنان، سرطان معده و پروستات در مردان، و سرطان خون در نوجوانان و جوانان از شايع ترين سرطان هاست. كارشناسان رصد وضعيت بيماري در كشور اذعان داشته اند كه سرطان به تنهايي به اندازه 15 بيماري شايع، مبتلادارد. در حالي كه مركز تحقيقات سرطان در سال 90 اعلام كرد كه ايران با رشد 181 درصدي سرطان در منطقه روبه روست و خبر گزاري ها هم هشدارهايي منتشر كردند كه نشان مي داد ميزان بروز سرطان در ايران 100 مورد در هر 100 هزار نفر است و روزانه حدود 105 نفر به علت ابتلابه سرطان جان خود را از دست مي دهند و سن سرطان در ايران به زير 30 سال رسيده است اما با واكنش هايي كه از سوي متوليان كنترل بيماري هاي غيرواگير مشاهده مي شود، به نظر مي آيد كه هنوز وضعيت سرطان در اولويت برنامه هاي نظام سلامت نيست. چنان كه چند روز قبل هم دكتر مرضيه وحيددستجردي: وزير بهداشت، مهم ترين مشكل بهداشتي كشور را نارسايي هاي كليوي و بيماران دياليزي دانست. اين بيماري و انواع آن، نه تنها از طريق افزايش سريع و چشمگير درسطح جامعه، بلكه با كاهش سن ابتلادر افراد نيز، بنيان سلامت كشور را تهديد مي كند. آلودگي هواي شهر تهران و ساير استان ها، پايين آمدن سن مصرف دخانيات، استفاده از افزودني هاي غيرمجاز مواد غذايي، مصرف چندباره روغن ها، احتراق ناقص سوخت خودروها و بالابودن تعداد خودروها در سطح شهرها از جمله عواملي هستند كه سن ابتلابه اين بيماري را كاهش داده اند.
    
    شايع ترين سرطان ها در جمعيت عمومي كشور
    بنا بر اعلام رسمي، در شمال ايران سرطان مري از شيوع بالايي برخوردار است و مركز و جنوب كشور با بروز بالاي سرطان معده دست به گريبان هستند علاوه بر آنكه پراكندگي سرطان استخوان، خون و پروستات نيز در تمام نقاط كشور در حد نسبتا برابري قرار دارد. طبق آخرين آمارها در سال 82، مرگ و مير ناشي از سرطان معده در 23 استان كشور، چهار هزار و 598 نفر، و در سال 83 در 27 استان كشور پنج هزار و 368 نفر بوده است، شيوع اين سرطان در نيمه شمالي كشور به ويژه در آذربايجان غربي بسيار بالاست چنان كه از هر 100 هزار نفر ساكن در اين استان، 50 نفر به سرطان معده مبتلابوده اند. همچنين سرطان معده در استان گيلان طي 50 سال گذشته 3 برابر شده كه دليل آن وجود ميكروب هيلكو باكتر پيلوري (باكتري عفوني فاقد علامت) در آب هاي آلوده است علاوه بر آنكه كارشناسان معتقدند بايد يكي از دلايل بروز سرطان معده را در عوامل محيطي جست وجو كرد. هشدارها حاكي از اين است كه ضريب ابتلابه سرطان ريه در كشور بر اثر استفاده رو به رشد سيگار و قليان و آلودگي هوا، نسبت به 5 سال گذشته، 100درصد افزايش داشته است. همچنين پراكندگي ريزگردها در سطح كشور آمار ابتلابه اين سرطان را تا 14 درصد افزايش داده است. اين سرطان در صورت تشخيص در مراحل اوليه قابل درمان است ولي متاسفانه در ايران، در بسياري موارد با سل و عفونت ريوي اشتباه گرفته مي شود كه به همين دليل، بيماري وخيم تر و درمان مشكل تر خواهد شد. متوسط طول عمر مبتلايان به اين سرطان يك تا سه سال است و بيشترين مشكل، عدم مراجعه به موقع بيماران به پزشك يا دير تشخيصي پزشكان است. سال 90 مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي مشهد، سرطان مري را به عنوان دومين سرطان شايع كشور معرفي كرد و افزايش سن، جنس، مصرف زياد چاي داغ، آب آلوده و استعمال دخانيات را از دلايل ابتلابه آن دانست. بنا بر اعلام اين مركز، ايجاد اشكال در بلع غذا همراه با درد و ايجاد علائم سوءهاضمه از نشانه هاي بروز اين بيماري است. متخصصان هشدار مي دهند كه سرطان هاي دستگاه گوارش، 50 درصد از سرطان هاي شايع كشور را شامل شده كه علت عمده اين ميزان شيوع عادت غذايي نادرست ايرانيان است، ضمن اينكه مردان 3 برابر زنان در معرض ابتلابه سرطان هاي گوارش قرار دارند اما سن ابتلابه اين بيماري در زنان ايراني 5 الي 10 سال كمتر از زنان ساير كشورهاست.
    
    سرطان پوست، شايع ترين سرطان جهان
    در حالي كه هم اكنون عامل اصلي ابتلابه اين سرطان در دنيا، جهش دي ان اي بر اثر اشعه ماورا ي بنفش اعلام شده و استفاده از دستگاه هاي برنزه كننده پوست (سولاريوم)، آفتاب سوختگي و وراثت در مرحله بعدي قرار مي گيرند، آخرين آمار وزارت بهداشت و درمان از شيوع اين بيماري در كشور مربوط به سال 1382 است كه از ابتلاي شش هزار نفر به اين نوع سرطان خبر داده است. با وجود افزايش ميزان ابتلابه اين بيماري طي 10 سال گذشته در سطح كشور، هنوز آمار جديدي در اين باره در دست نيست.
    
    جغرافياي سرطان در ايران ترسيم مي شود
    فرح رحماني، معاون مركز پژوهش هاي كاربردي سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني، پاييز سال گذشته در گفت وگو با مهر، از استان هاي اردبيل، گيلان، مازندران و گلستان به عنوان كمربند سرطان مري در ايران نام برد و در حالي كه اين سرطان، به عنوان نهمين سرطان شايع در جهان معرفي شده، وي با اشاره به اينكه اين سرطان، نهمين سرطان شايع در جهان است، هشدار داد كه استان گلستان در كمربند سرطان خيز آسياي ميانه قرار گرفته و داراي قابليت بالايي براي شيوع سرطان مري است. وي از همكاري سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور با سازمان يونسكو براي انجام پروژه يي دو ساله براي بررسي كمربند سرطان خيز در اين منطقه خبر داد.
    
    شايع ترين سرطان ها در زنان و مردان ايراني
    علاوه بر آنكه سرطان روده بزرگ در افراد كمتر از 50 سال كشور در حال افزايش است، متخصصان اشاره دارند كه رايج ترين سرطان ها در مردان ايراني سرطان معده، پروستات، مثانه، روده بزرگ، دستگاه خونساز، ريه، مري، اعصاب مركزي، غدد لنفاوي و پوست بوده و آمار ابتلابه سرطان سينه، پوست، روده، معده و مري، دستگاه خونساز، تيروئيد، تخمدان و رحم در زنان ايراني در آن حد است كه بتوان ميزان شيوع را نگران كننده دانست. سرطان سينه، شايع ترين نوع سرطان در ميان زنان دنيا و البته قابل پيشگيري ترين نوع آن است كه طي مراحل اوليه بيماري حتي از طريق خود بيمار در صورت آموزش هاي قبلي به آساني قابل شناسايي است. اما متاسفانه در ايران اكثر مبتلايان زماني شناسايي مي شوند كه بيماري وارد مرحله حاد خود شده و درمان بسيار سخت خواهد بود، كه اين وضعيت ناشي از فقدان سيستم آموزش و اطلاع رساني لازم در اين زمينه در كشور است. طبق آخرين آمار منتشر شده از سوي متخصصان در سال1387، ازهر 35 زن ايراني، يك نفر به سرطان سينه مبتلاست. خطر ابتلادر بانواني كه سابقه سرطان سينه در مادر و خواهر، شروع عادت ماهانه زير 12 سالگي، عدم شيردهي به كودك، سابقه سرطان در سينه يا رحم و تخمدان، استفاده از سيگار واضافه وزن به خصوص بعد از يائسگي را دارند، بيش از سايربانوان است. در عين حال برخي كارشناسان از سرطان پروستات و هم رديف با سرطان ريه و معده، به عنوان شايع ترين سرطان در ميان مردان ايراني نام برده اند. سرطان پروستات در سال 1389 از 33 درصد شيوع برخوردار بوده است.
    
    آينده سرطان و ايران
    شواهد مبتني بر آمارها بيانگر آن است كه شيوع بيماري هاي غير واگير از جمله سرطان در ايران به طرز چشمگيري رو به افزايش نهاده و چنانچه مسوولان نگاهي جدي به آن نداشته باشند، در آينده يي نه چندان دور شاهد فراگير شدن اين بيماري ها در سطح كشور خواهيم بود، چنان كه از سال گذشته هم كارشناسان، هشدار نسبت به وقوع «سونامي سرطان» را بر زبان آورده اند. پيشگيري و كنترل اين امر جز با نهادينه شدن فرهنگ آزمايشات سالانه و تغيير سبك زندگي در بين مردم و اعمال مديريت بر اعتبارات تخصيص يافته به كنترل و كاهش بيماري هاي غيرواگير ميسر نخواهد شد: تغييري كه نيازمند همياري دوجانبه مردم و مسوولان است.
    شناسايي سالانه 85 هزار بيمار سرطاني / نرخ رشد كنوني سرطان هشدار براي سونامي سرطان است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2450 به تاريخ 2/5/91، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1352 بار
    آثار ديگري از "فاطمه رمضانيان"

  صفاي پير حوائج / گزارش جام جم از نيكوكار مسجدساز
فاطمه رمضانيان، جام جم 23/3/96
مشاهده متن    
  تزئين كنيد و جوان بمانيد! / نوع دكوراسيون، از چيدمان گرفته تا رنگ المان ها، تاثير بسزايي در روحيه افراد دارد
فاطمه رمضانيان، جام جم 28/6/92
مشاهده متن    
  حمام، رفيق گرمابه و گلستان ايرانيان / استحمام در ميان ايرانيان، چه از حيث مكان و چه از حيث فرآيند، مشمول تحولات بسياري شده است
فاطمه رمضانيان، جام جم 10/6/92
مشاهده متن    
  گشاده دست باش نه ولخرج / ولخرج ها اغلب انسان هايي مقروض هستند كه نمي توانند دربرابر خريد از خود مقاومتي نشان دهند
فاطمه رمضانيان، جام جم 28/5/92
مشاهده متن    
  مسلمانان به خوان نعمت فرا خوانده شده اند / رمضان به عنوان يكي از آيين هاي ديرپاي فرهنگي، در جاي جاي ايران با آداب، رسوم و سنن ويژه اي همراه است
فاطمه رمضانيان، جام جم 26/4/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي علوم دامي ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است