|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد91/5/9: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4549
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2702 9/5/91 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويدادتراکم جمعيت در تهران 20 برابر کل کشور
    استان تهران با تراكم 890 نفر در هر كيلومتر مربع پرتراكم ترين استان كشور است. اين ميزان در سال 85 برابر با 829 نفر بود. بر اساس نتايج سرشماري سال 90، هم اكنون تراكم جمعيت در كشور 46 نفر است كه اين ميزان در مقايسه با تراكم جمعيت در استان تهران نشان مي دهد كه اين ميزان در استان ياد شده حدود 20 برابر تراكم جمعيت در كل كشور است. به گزارش ايرنا، استان هاي البرز با 471، گيلان 177 و مازندران 129 نفر در كيلومتر مربع در مرتبه هاي بعدي پس از استان تهران قرار دارند.
    نتايج اين بررسي نشان مي هد استان هاي سمنان، خراسان جنوبي و يزد به ترتيب با شش، هفت و هشت نفر كمترين تراكم جمعيتي را در ميان استان هاي كشور به خود تخصيص داده اند. استان هاي ياد شده در مناطق كويري كشور قرار دارند و به طور عام فاقد شرايط زيست محيطي مناسب براي سكني هستند. استان البرز با 04/3 درصد يكي از بالاترين رشد هاي جمعيتي را در ميان ساير استان هاي كشور به خود تخصيص داده است. استان بوشهر كه داراي تراكم 45 نفر در هر كيلومتر مربع است داراي نرخ رشد 11/3 درصدي جمعيت است (بالاترين نرخ رشد جمعيت در ايران). بالابودن نرخ رشد جمعيت در اين استان به دليل افزايش جمعيت به منظور توسعه مناطق نفتي يا ايجاد فرصت هاي شغلي است.
    
    
    مراوده اقتصادي ايران با 150 كشور در سال گذشته
    وزير امور اقتصادي و دارايي از مراودات اقتصادي ايران با 150 كشور در سال گذشته خبر داد و گفت: از اين مجموع 80 كشور محصولات و كالاهاي خود را از ايران ترانزيت كردند. شمس الدين حسيني در گفت و گو با ايرنا، افزود: ادامه ارتباط اقتصادي با ساير كشورها در حالي است كه مانع تراشي هايي براي اقتصاد ايران انجام مي شود. وي با اشاره به ظرفيت و تنوع اقتصاد ايران، افزود:هر چند برخي كشورها براي انتقال ارز و كالابه ايران مشكلاتي را ايجاد مي كنند، اما بايد كالاهاي توليدي داخل جايگزين توليدات خارجي شود.
    
    
    پيش بيني افزايش 10 درصدي مسافران تابستاني از عيد فطر
    معاون وزير راه و شهرسازي گفت: پيش بيني مي کنيم در مرحله دوم سفرهاي تابستاني جابه جايي مسافران در اين بخش 8 تا 10 درصد افزايش پيدا کند.شهريار افندي زاده در گفت وگو با مهر با اشاره به شروع دور دوم سفرهاي تابستاني از عيد فطر، اظهار کرد: مرحله اول سفرهاي تابستاني از 30 خردادماه تا 30 تيرماه انجام گرفت که با توجه به شروع ماه رمضان پيش بيني مي کنيم که مرحله دوم از 29 مردادماه شروع شود و با توجه به برگزاري اجلاس سران و احتمال تعطيلي چندروزه در تهران همزمان با تعطيلات عيد فطر، سفرهاي تابستاني افزايش پيدا خواهد کرد. وي با بيان اينکه سفرهاي تابستاني مرحله دوم تا 2 مهرماه ادامه پيدا مي کند، گفت: به همين منظور جلسات مشترکي را در 25 مردادماه با همه ارگان هاي مرتبط برگزار خواهيم کرد تا با انجام تدابير لازم از افزايش تعداد تصادفات جلوگيري شود.
    
    
     تابش: ستاد تدابير ويژه اقتصادي امور فرا قانوني را تاييد نکند
    نماينده اردکان در مجلس گفت: وظيفه ستاد تدابير ويژه دولت ايجاد هماهنگي ميان دستگا ه هاي مختلف است و نبايد امور فراقانوني را تاييد کند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، محمدرضا تابش در جلسه علني روز گذشته با اعلام اخطار اصل 53 قانون اساسي، گفت: براساس اين اصل کليه دريافت هاي دولت بايد در حساب هاي خزانه داري کل واريز شود.
    وي ضمن تشکر از دولتمردان که در شرايط سخت امروز تمهيداتي را انديشيده اند تا مردم با چالش روبه رو نشوند، گفت: اداره کشور در شرايط کنوني کار سختي است.
    نماينده مردم اردکان تاکيد کرد: با اين حال، دور زدن يا کنار نهادن قانون براي گذار از تحريم ها مطلبي است که بايد رياست مجلس نگران آن باشد. وي ادامه داد: مقام معظم رهبري همواره بر قانون گرايي تاکيد داشتند، اما ستاد تدابير ويژه که در شرايط اقتصادي فعلي تشکيل شده وظيفه اش هماهنگ كردن دستگاه ها است و نمي تواند امور فراقانوني را تاييد کند.
    تابش از علي لاريجاني، رييس مجلس خواست که از قوه مجريه درخواست کند در شرايطي که نيازي به اصلاح قوانين است لايحه اصلاحيه را به مجلس ارائه دهد و قانون را دور نزند. لاريجاني، اما اخطار قانون اساسي تابش را خارج از دستور مجلس خواند.
    
    
    فوريت طرح حذف سربازي قهرمانان المپيک تصويب شد
    نمايندگان مجلس يک فوريتي طرحي را به تصويب رساندند که در صورت تصويب نهايي آن قهرمانان المپيک از خدمت سربازي معاف شده و وزارت ورزش و جوانان و ساير وزارتخانه ها مکلف به استخدام آنها مي شوند.
     به گزارش «دنياي اقتصاد»، کاظم جلالي نماينده شاهرود و رييس مرکز پژوهش هاي مجلس به عنوان طراح اين طرح در صحن علني روز گذشته مجلس گفت: با توجه به نقش روزافزون ورزش در تقويت هويت ملي و تعميق غرور ملي در صحنه بين المللي ضروري است براي ورزشکاران ايراني که در صحنه هاي ورزشي بين المللي باعث برافراشته شدن پرچم ايران مي شوند، تسهيلات و امکانات خاصي در نظر گرفته شود. وي ادامه داد: قانون سرباز قهرمان سال 76 به تصويب رسيده و در آن پيش بيني شده که براي ورزشکاران امتيازاتي در نظر گرفته شود.
    رييس مرکز پژوهش ها تصريح کرد: امروز با توجه به برگزاري مسابقات المپيک اين طرح را به صحن علني مجلس ارائه داديم تا براساس آن نفرات اول تا سوم المپيک و قهرمانان اول مسابقات آسيايي پس از طي آموزش نظامي از انجام خدمت ضرورت معاف شوند.
    
    
    دعوت احمدي نژاد از پادشاهان عربستان و بحرين
    دعوتنامه محمود احمدي نژاد رييس جمهور ايران از ملک عبدالله شاه عربستان و شيخ حمد بن عيسي آل خليفه شاه بحرين از طريق کانال ديپلماتيک تحويل داده شد.
    به گزارش خبرگزاري مهر، دعوتنامه شاه عربستان قرار بود توسط معاون وزير خارجه ايران به وزير خارجه عربستان تحويل داده شود که بعد از اجراي حکم اعدام برخي اتباع ايراني در عربستان سفر امير عبد اللهيان به جده لغو و دعوتنامه از طريق کانال ديپلماتيک ارسال شد. همچنين در پي خشونت شديد رژيم آل خليفه در سرکوب مردم بحرين ايران روابط با بحرين را به کاردار کاهش داده و در اعتراض به اقدامات آل خليفه دعوت نامه شاه بحرين نيز توسط فرستاده ويژه رييس جمهور ارائه نشد.
    هرچند پيش تر برخي گروه ها و فعالان سياسي خواستار عدم دعوت از مقامات منامه و رياض به تهران شده بودند، وزارت خارجه اعلام کرد که ايران به عنوان ميزبان اجلاس سران عدم تعهد موظف به انجام دعوت از کليه کشورهاي عضو اين جنبش است. اجلاس سران عدم تعهد قرار است از تاريخ 5 تا 10 شهريور در تهران برگزار شود و طي آن رياست جنبش عدم تعهد به مدت سه سال به جمهوري اسلامي ايران منتقل مي شود.
    
    
    ابراز تاسف سخنگوي وزارت خارجه ايران از درگيري هاي داخلي تاجيكستان
    رامين مهمانپرست، سخنگوي وزارت خارجه ايران از وقوع درگيري هاي داخلي اخير در استان بدخشان تاجيكستان كه منجر به كشته و زخمي شدن تعدادي از شهروندان اين كشور شد، ابراز تاسف كرد.
    به گزارش ايرنا، مهمانپرست ضمن ابراز تاسف از اين حادثه، اظهار کرد: اميدواريم حوادث اخير در استان بدخشان تاجيكستان در اسرع وقت و با كمترين خسارت جاني و مالي خاتمه و امنيت و آرامش تداوم يابد. هفته گذشته مدير اداره امنيت استان بدخشان تاجيكستان توسط افراد ناشناس كشته شد و به دنبال اين حادثه، نيروهاي دولتي اين كشور براي مقابله و سركوب مهاجمان مسلح با آنان درگير شدند كه اين اقدام منجر به كشته و زخمي شدن تعدادي از نيروهاي طرفين و ادامه درگيري ها شده است.
    
    
    ادعاي هاآرتص درباره انتقال طرح هاي ضدايراني آمريکا به نتانياهو
    روزنامه صهيونيستي هاآرتص به نقل از يک منبع ناشناس مدعي شده است که تام دانيلون مشاور امنيت ملي آمريکا در سفر خود به اسرائيل، طرح حمله احتمالي به ايران را به «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي ارائه داده است.
    به گزارش خبرگزاري فارس، اين روزنامه بنا بر اظهارات يکي از مقامات آمريکا مدعي شده است، مشاور امنيت ملي آمريکا در سفر 2 هفته قبل خود به اسرائيل، اين طرح را به نتانياهو ارائه داده است. بنا بر اين گزارش، دانيلون در اين ديدار اطلاعاتي در رابطه با توانمندي هاي تسليحاتي و نظامي آمريکا براي مقابله و برخورد با تاسيسات هسته اي ايران، شامل تاسيسات زيرزميني ايران، در اختيار نتانياهو گذاشته است.
    از سويي يکي ديگر از مقامات رسمي آمريکايي که در جريان مذاکرات با اسرائيل نيز حضور داشته، عنوان کرده است که به عقيده آمريکا، «هنوز فرصت براي ديپلماسي باقي مانده و زمان عمليات نظامي عليه ايران هنوز فرا نرسيده است.» اين ادعا در حالي مطرح شده است که تامي ويتور يکي از سخنگويان شوراي امنيت ملي آمريکا حاضر نشده است جزئياتي از ديدار دوجانبه نتانياهو و دانيلون ارائه دهد. مقاله و گزارش هاآرتص در مورد حمله احتمالي به ايران در حالي منتشر مي شود که شائول موفاز، وزير دفاع پيشين رژيم صهيونيستي بار ديگر تاكيد كرد كه حمله به تاسيسات هسته اي ايران موثر نخواهد بود و احتمالابه آغاز يك جنگ منجر مي شود.
    
    پيامدهاي فاجعه بار حمله به ايران
    شائول موفاز روز شنبه در گفت وگويي با شبكه دو تلويزيون اين رژيم هشدار داد كه حمله پيشگيرانه عليه تاسيسات هسته اي ايران پيامدهايي « فاجعه بار» را براي تل آويو به دنبال خواهد داشت. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه اورشليم پست، موفاز كه رهبر اپوزيسيون رژيم صهيونيستي است، گفت: بنيامين نتانياهو و ايهود باراك، نخست وزير و وزير دفاع اين رژيم ايران هسته اي را « تهديد موجوديتي» نشان داده اند كه اين اقدام آنها «عوام فريبي» است. رهبر كاديما افزود: جهان بايد به اعمال تحريم عليه ايران ادامه دهد. وزير جنگ پيشين رژيم صهيونيستي گفت: براي حمله به ايران بايد صرفا پس از مشورت با افراد حرفه اي و كابينه تصميم گيري شود.
    وي افزود: اگر برنامه نتانياهو براي ايجاد شكاف در كاديما موفق شده بود و تازي هانگبي، وزير پيشين كاديما منصب بالاتري را در دولت دريافت مي كرد، نتانياهو و باراك از حمايت بيشتري براي اقدام يك جانبه عليه ايران برخوردار مي شوند.
    رويداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2702 به تاريخ 9/5/91، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 409 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه معارف حسيني
متن مطالب شماره 12، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است