|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت91/5/15: فروخوردن خشم؛ جرعه اي گوارا
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9544
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 7607 15/5/91 > صفحه 15 (اخلاق) > متن
 
      


فروخوردن خشم؛ جرعه اي گوارا
راه هاي مصونيت از آفات زندگي اجتماعي

نويسنده: مصطفي ياسيني

بدون شك لازمه يك زندگي اجتماعي ايده آل آن است كه انسان ها با يكديگر روابطي دوستانه و صميمانه داشته باشند و هريك به گونه اي جهت حفظ و استحكام اين روابط كوشش كنند و عواملي كه اين صميميت و صداقت را به خطر مي اندازند شناسايي و آنها را از صحنه روابط اجتماعي و رفتارها و برخوردهاي گروهي و جمعي محو كنند و تمام قواعد لازم و موثر در ايجاد روابط دوستانه و صميمانه را به كار گرفته، بي كم و كاست رعايت نمايند. حضرت علي(ع) در سفارش خود به امام مجتبي (ع) راه هاي مصونيت از آفات زندگي اجتماعي را بيان مي نمايند كه ذيلابه آنها اشاره مي نماييم.‏
    
    ‏1- پرهيز از خشم:‏
    حضرت علي(عليه السلام) در بيان روش هاي مصونيت از بلايا و آفات اجتماعي چنين مي فرمايند: «وَتَسْلِمْ مِنَ الدُّنيَا بِحُسْنِ الْخُلْقِ وَتَجَرُّع الْغَيْظِ»؛ اگر مي خواهيد از آفات زندگي اجتماعي سالم بمانيد و از ضررهايي كه ديگران ممكن است به شما برسانند مصون باشيد، اخلاق خود را اصلاح كنيد و خوش رفتار باشيد، و غيظ و خشم خود را فرو بخوريد. به يقين خوشرفتاري با ديگران به عنوان يك قاعده اخلاقي، تنها در برابر افراد خوش اخلاق و نيك منش سفارش نشده است، بلكه اهميت، ارزش و چه بسا جايگاه اين سفارش، بيان شيوه رفتار با افراد بدخلق و پرخاش گر و ناسازگار است. بدون ترديد خويشتنداري و كنترل عملكرد در مقابل برخوردهاي نادرست دوستان بسيار مشكل است؛ چه رسد به اين كه انسان، به جاي انتقام و رفتار غضب آلود، آرام بگيرد و محبت و احسان ارزاني دوستش نمايد. فروخوردن خشم، كاري بس مشكل؛ اما بسيار سازنده است. اگر انسان مي خواهد از آفات زندگي اجتماعي و خطرها و ضررهايي كه از ناحيه ديگران متوجه او مي شود مصون بماند، بايد با تمرين و ممارست بسيار خشم خود را فرو خورد و آرام بگيرد و در برابر رفتار ناهنجار ديگران مقابله به مثل نكند: «تَسْلِمْ مِنَ الدُّنيَا بِحُسْنِ الْخُلْقِ وَتَجَرُّعِ الْغَيْظِ فَاِنِّي لَمْ اَرَجُرْعَةً اَحْلَي مِنْهَا عَاقِبَةً وَلاَ اَلَذَّمِنهَا مَغَبَّةً»؛ اميرالمومنين(ع) مي فرمايد: «فرزندم، من در زندگي هيچ جرعه اي گواراتر و شيرين تر از جرعه غيظي كه فروبخورم، نيافتم». در اين كلام الهي فروخوردن خشم به نوشيدن شربت گوارا و شيرين تشبيه شده است. نوشيدني ها در كام انسان ها تاثير يكسان ندارند. برخي مانند نوشيدن آب شيرينِ خنك است و بعضي همانند شربتي لذت بخش، و گاهي هم مانند دارويي تلخ و چندش آور است كه دهان را آتش مي زند؛ اما در ميان تربيت شدگانِ مكتب علي(ع) فروخوردن خشم از هر شربت گوارايي لذت بخش تر است. به طوري كه آن مقتداي پاكان مي فرمايند: «من وقتي خشم خود را فرو مي خورم، آن چنان لذتي مي برم كه از نوشيدن هيچ شربت گوارايي نمي برم».
    قابل ذكر است كه معمولاپاسخ رفتار ناشايست اگر غير از آرامش و خويشتنداري باشد، خود آفات زيادي به دنبال دارد و چه بسا گرفتاري هايي به همراه مي آورد. در مقابل، تسلط بر خويش و كنترل رفتار و فروبردن خشم اگرچه در ظاهر بسيار مشكل است، اما لذت وصف ناپذيري در پي دارد؛ پيامدي كاملامغاير با عوارض ابراز خشمِ متقابل كه هرگز با آن قابل مقايسه نيست. پس نه تنها خشم گرفتن با فرونشاندن آن برابر نيست بلكه پيامدهاي اين دو عملكرد نيز هرگز قابل مقايسه نمي باشد. اگر آدمي بتواند بر خود مسلط شود و خشم خويش را فرو خورد بسيار شيرين است؛ در حالي كه ابراز خشم هرچند در برابر خشم باشد، لذت بخش نخواهد بود. گويا با اين تعبير، حضرت علي(ع) درصدد بيان اين مطلب هستند كه گمان نكنيد اين سخن صرفاً يك نصيحت و پند خشك اخلاقي است، بلكه من خود اين واقعيت را به تجربه چشيده ام و حاصل تجربه شخصي من چنين است. اگر مي گويم خشم خودت را فرو خور، چون به تجربه يافته ام كه هيچ جرعه اي شيرينتر از خشمي كه فرو خورده شود، نيست.
    
    2- اجتناب از قطع دوستي:‏
    بروز سوء تفاهم در زندگي اجتماعي يك پديده عادي است و به تعبير بهتر، لازمه يك زندگي اجتماعي اين است كه انسان گاهي رفتارهاي مشكوكي از ديگران و حتي از دوست خود مشاهده مي كند. حال اگر بنا باشد هر كسي به محض مشاهده رفتار مشكوك يا رفتاري كه انگيزه و علت آن مجهول است، دچار سوء برداشت شود و با ديده بدبينانه به آن نگاه كند و به سرعت عكس العمل نشان دهد هرگز پيمان دوستي پايدار نخواهد ماند و هرگز اثري از دوست و رفيق ديده نمي شود؛ چراكه آدمي هميشه در معرض اين چنين رفتارهايي است و زمينه هاي مختلفي براي سوء برداشت وجود دارد. در حالي كه اصل در روابط اجتماعي و ارتباط با ديگران و بخصوص در رابطه با دوستان آن است كه تمام آن ها رفتاري صحيح و بر مبناي حسن نيت دارند. لذا حتي اگر رفتار شبهه انگيزي از آنها مشاهده كرديم و دچار شك و ترديد شديم كه آيا واقعاً اين كار و رفتار درست است يا نه بايد آن را صحيح بشماريم و مُهر صحت بر آن بزنيم و تمام اعمال افراد جامعه را نيكو و پسنديده بدانيم. به صرف اين كه انسان ترديد پيدا كرد نبايد رفاقت خود را قطع كند و به ديگران سوء ظن داشته باشد، بلكه بايد در ضمن استمرار رفاقت، بيشتر تحقيق كند تا به واقعيت پي ببرد. حتي اگر انسان يقين پيدا كرد كه اين رفتار وي غلط بوده و با نيت پليدي انجام شده است، باز هم نبايد درصدد تلافي و مقابله به مثل برآيد، بلكه مي بايد در راه اصلاح وي قدم بردارد. چه بسا اين رفتار و عملكرد خيرخواهانه انسان موجب پشيماني و اصلاح وي شود و او را به جبران گذشته وادارد.
    
    فروخوردن خشم؛ جرعه اي گوارا / راه هاي مصونيت از آفات زندگي اجتماعي
    


 روزنامه رسالت، شماره 7607 به تاريخ 15/5/91، صفحه 15 (اخلاق)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 120 بار
    آثار ديگري از "مصطفي ياسيني"

  بهترين نيت؛ نيكوترين عمل / شرح دعاي مكارم الاخلاق
مصطفي ياسيني، رسالت 29/7/91
مشاهده متن    
  كامل ترين مراتب ايمان و يقين / شرح دعاي مكارم الاخلاق
مصطفي ياسيني، رسالت 22/7/91
مشاهده متن    
  اعتدال؛ ملاك ارزش هاي اخلاقي
مصطفي ياسيني، رسالت 15/7/91
مشاهده متن    
  اعتدال، معيار فضيلت
مصطفي ياسيني، رسالت 1/7/91
مشاهده متن    
  اخلاق و زندگي اجتماعي
مصطفي ياسيني، رسالت 25/6/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت و توسعه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است