|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/5/16: صداهايي از دور
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2462 16/5/91 > صفحه 9 (نگاه دوم) > متن
 
      


صداهايي از دور
معرفي سه اركستر مهم ايراني


اركستر سمفونيك تهران

    
    اركستر سمفونيك تهران نخستين بار در 13 آذر 1312 به رهبري غلامحسين مين باشيان و با نام اركستر سمفوني بلديه (شهرداري) فعاليت خود را آغاز كرد. اين اركستر در سال 1324 به وسيله پرويز محمود تجديد سازمان و به شكل كنوني اش درآمد. پرويز محمود در آن زمان رييس هنرستان عالي موسيقي (كنسرواتوار تهران) بود و چند تن از همكاران و دوستانش مانند غلامحسين غريب گرگاني (نوازنده كلارينت) و روبيك گريگوريان (نوازنده ويولن و رهبر آواز گروهي) در اين كار با او همكاري داشتند. اين اركستر تا اوايل دهه 50 از كمك هاي دولتي به صورت محدود برخوردار بود و از اين زمان داراي بودجه مستقل و قابل توجه شد. با اين وجود، در سال هاي اخير كم بودن اين بودجه باعث دستمزد پايين نوازندگان و در نتيجه افت كيفيت اجرا شده است.
    در سال 1369 فريدون ناصري (نوازنده سازهاي كوبه يي) رهبر اركستر شد. پس از كناره گيري و سپس درگذشت وي، ثبات رهبري در اركستر سمفونيك كاهش قابل ملاحظه يي را نشان داد، چنان كه پس از او نادر مشايخي، ايرج صهبايي و علي رهبري هر يك به مدت حدود يك سال رهبري اركستر را در دست داشتند. رهبري اين اركستر در حال حاضر بر عهده نادر مرتضي پور است.
    اركستر سمفونيك تهران در طول سال هاي فعاليت خود بارها اوج و افول را تجربه كرده است. در اواخر دهه 80 خورشيدي، اركستر سمفونيك تهران با رهبري شهرداد روحاني چند اجرا داشت كه نظر مثبت منتقدان را به همراه داشت. عده يي اين تفاوت را ناشي از ارتباط قوي روحي و كاري شهرداد روحاني با اعضاي اركستر ارزيابي كرده اند.
    اركستر سمفونيك تهران تاكنون توسط رهبرهاي سرشناس ايراني و غير ايراني رهبري شده است. پس از انقلاب اسلامي ايران، تا سال ؟اين اركستر هرگز رهبر غير ايراني نداشت. در سال 1389 ماتياس سباستين كروگر آلماني، نخستين رهبر غير ايراني اين اركستر پس از انقلاب شد.
    پرويز محمود، روبيك گريگوريان، مرتضي حنانه (1333-1331)، حشمت سنجري (1336-1334)، هايمو توبير (1339-1336)، حشمت سنجري (1351-1339)، فرهاد مشكات (1357-1351)، نادر مرتضي پور (1363-1361)، فريدون ناصري (1371-1369)، علي رهبري (1384-1383)، نادر مشايخي (1386-1384)، منوچهر صهبايي (1388-1386)، ماتياس كروگر (1389 ، ميهمان)، درك گليسون (1389 ، ميهمان)، شهداد روحاني (1389 ميهمان) و نادر مرتضي پور (1390) رهبران اركستر سمفونيك تهران از آغاز تاكنون بوده اند.
    
    اركستر فيلارمونيك تهران
    اركستر فيلارمونيك تهران نخستين اركستر فيلارمونيك ايران بود كه در سال 1332به وسيله انجمن مردمي فيلارمونيك تهران بنيان گذاشته شد. انجمن و اركستر فيلارمونيك تهران كه به تقاضاي مردم و با پول مردم ايجاد شد. انجمن فيلارمونيك تهران از سال 1342 به رياست فرح پهلوي درآمد و صاحب پشتيباني مالي و سازماني شد. هدف انجمن فيلارمونيك تهران اين بود كه مردم ايران را با نشست هاي همگاني درباره تاريخچه موسيقي علمي و تئوري موسيقي و با برپايي يك كتابخانه موسيقي و مجله يي درباره موسيقي كلاسيك اروپايي آن تشويق كند و مردم را با اين موسيقي آشنا سازد. از سال 1339 حشمت سنجري رهبر اركستر فيلارمونيك تهران شد. فعاليت هاي انجمن فيلارمونيك تهران به ويژه برگزاري كنسرت هاي اركستر فيلارمونيك تهران مورد توجه دوستداران اين موسيقي به خصوص دانشجويان قرار گرفت.
    حق عضويت و درآمدهايي كه با برگزاري كنسرت هاي اركستر فيلارمونيك تهران به دست مي آمد همه بر اساس تصميم هاي هيات مديره براي برگزاري برنامه هاي هنري و كنسرت هاي ديگر استفاده مي شد. انجمن كوشش مي كرد كه از هنرمندان پرآوازه داخلي و خارجي براي برگزاري برنامه هاي خود استفاده كند و در اين راه توانست كنسرت هاي بزرگي با هنرمندان نامي در ايران و اركستر فيلارمونيك تهران بيش از پيش برگزار كند.
    بين سال هاي 1341 تا 1356 فعاليت هاي اركستر فيلارمونيك تهران به رهبري حشمت سنجري شكوفا شد. در درازاي اين سال ها تا انقلاب اسلامي در سال 1357، انجمن فيلارمونيك تهران بيش از 1200عضو داشت و بيش از 900 كنسرت در ديگر شهرهاي ايران داد كه نزديك به 35 درصد آنها با همكاري هنرمندان ايراني و ؟درصد هنرمندان خارجي بودند و ؟درصد نيز ايراني و خارجي بود. اركستر فيلارمونيك تهران همچنين با موسيقيدانان و نوازندگان و سوليست هاي پرآوازه جهان چون يهودي منوهين، زوبين مهتا و ايزك اشترن كنسرت هايي اجرا كرد. همچنين رهبران اركستر پرآوازه يي چون هربرت فون كارايان با اركستر فيلارمونيك تهران در ايران كنسرت هايي برگزار كردند. اركستر فيلارمونيك تهران در شهرستان هاي آبادان و شيراز و سپاهان نيز كنسرت هاي بسياري داد.
    
    اركستر موسيقي ملي
    اركستر موسيقي ملي ايران توسط فرهاد فخرالديني در سال 1377 با حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي راه اندازي شد و در نخستين اجراي اين اركستر از آواز محمدرضا شجريان و ساخته هاي علي تجويدي بهره برد.
    بيش از ؟قطعه موسيقي در گنجينه اركستر ملي است. ميانگين سني نوازنده هاي اركستر موسيقي ملي 25 تا 30 سال بود كه حسين عليزاده در يكي از مصاحبه هايش در صحبت هاي خود اين ميانگين سني را از ويژگي هاي اين اركستر دانست.
    اركستر ملي ايران با 93 نوازنده به رهبري فرهاد فخرالديني و آواز محمدرضا شجريان به مدت چهار شب و با استقبال 20 هزارنفر از علاقه مندان به موسيقي در باغ موزه چهلستون در تيرماه سال 1377 به اجرا درآمد. در آن شب بزرگان موسيقي ايران حسن كسايي، شاه زيدي، فريدون مشيري و علي تجويدي به عنوان ميهمانان افتخاري حضور داشتند. اين اركستر در كنار اجراهايش در تهران در كشورهاي سويس، كويت و شهرهاي پكن و شانگهاي چين، سنندج، شيراز و اصفهان روي صحنه رفته است.
    به مدت 11 سال از ابتدا تا سال 1388 فرهاد فخرالديني، رهبري اركستر ملي ايران را بر عهده داشت. در سال 1388 وي از اين سمت استعفا داد و پس از وقفه دوساله و تعطيلي اين اركستر، برديا كيارس رهبري جديد را برعهده گرفت. چندي پيش هم به رهبري آرش گوران و خوانندگي عليرضا قرباني روي صحنه رفت.
    صداهايي از دور / معرفي سه اركستر مهم ايراني
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2462 به تاريخ 16/5/91، صفحه 9 (نگاه دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 115 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بين المللي مهندسي حفاظت از حريق
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است