|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/5/16: «ويكي پديا» با كمبود نويسنده مواجه است
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1596 16/5/91 > صفحه 8 (آي تي) > متن
 
      


«ويكي پديا» با كمبود نويسنده مواجه است
استفاده ماهانه بيش از ۴۷۰ ميليون کاربر از «دانش نامه آنلاين»


عکس:corbis

    شرق: ۱۱ سال از تاسيس ويكي پديا مي گذرد و اين دانشنامه آنلاين در حال حاضر با كمبود مشاركت كاربران روبه رو شده است. قرار است ويكي پديا از طريق راه اندازي پروژه هاي جديد با اين مشكل مقابله كند. بسياري از كاربران اينترنتي اطلاعات خود را از دانشنامه آنلاين ويكي پديا دريافت مي كنند، اما در عين حال افراد كمي در تهيه مطالب آن مشاركت دارند. آنچه در مورد اثبات پذيري اين دانش نامه الكترونيكي آمده محك گنجاندن مطالب در ويكي پديا اثبات پذيري آنهاست نه حقيقت داشتن شان. به عبارت ديگر محك گنجايش مطالب اين است كه خوانندگان قادر باشند وجود مطالب اضافه شده به ويكي پديا را در منابع معتبر مورد بررسي قرار دهند و نه اينكه نويسندگان به حقيقت آنها معتقد باشند. هر مطلبي كه منبع آن يادنشده باشد مي تواند مورد چالش قرار گرفته و در نهايت حذف شود. ويرايشگران بايد منبع معتبري براي هر نقل قول يا هر مطلبي كه امكان به چالش كشيده شدن آن باشد، ارايه كنند، وگرنه آن مطالب برچسب خورده و نهايتا پاك خواهند شد. هر آنچه به ويكي پديا اضافه مي شود بايد به منبعي منتسب شود كه به ارايه مطالب درست معروف و متناسب با اطلاعات مربوط باشد. در عمل شما لازم نيست براي همه چيز منبع بياوريد؛ تنها عبارات و محتوايي كه به چالش كشيده شده يا مي تواند به چالش كشيده شود نياز به منبع دارد، كه اين كار از طريق افزودن يك منبع داخل متن كه ادعاي مطرح شده در متن را حمايت مي كند انجام مي شود. براي اينكه بدانيد چگونه بايد منابع را در متن وارد كنيد، شيوه ارجاع به منابع را ببينيد. اين سياست به تمام محتواي موجود در فضاي نام اصلي- مقاله ها، فهرست ها، بخش هاي مقاله و عنوان تصاوير- اعمال مي شود و هيچ استثنايي ندارد؛ سياست اثبات پذيري در مطالب مرتبط با افراد زنده به طور ويژه اي اعمال مي شود. هر آنچه نيازمند يك منبع است اما منبع ندارد، مي تواند حذف شود و در مورد افراد زنده، مطالب چالش برانگيز بدون منبع بايد حذف شوند. اثبات پذيري يكي از سه سياست محتوايي ويكي پدياست. دو سياست ديگر تحقيق دست اول ممنوع و ديدگاه بي طرف است. اين سه سياست به كمك هم، نوع و كيفيت مطالبي را كه قابل قبول است مشخص مي كنند. اين سياست ها را نبايد جدا از يكديگر بررسي و تفسير كرد. ويراستاران بايد سعي كنند با هرسه آنها آشنا شوند. همچنين محتواي مقاله ها بايد با سياست حق تكثير سازگاري داشته باشد. به گزارش دويچه وله ويكي پديا بزرگ ترين دانشنامه آنلاين و يكي از زيرمجموعه هاي بنياد ويكي پدياست. در اين دانشنامه هر فردي حق مشاركت در غني كردن و گسترش مطالب را دارد. به گزارش ويكي پديا ماهانه بيش از ۴۷۰ ميليون نفر از اين دانشنامه آنلاين استفاده مي كنند.
    
    حدود ۲۲ ميليارد مقاله منتظر ويراستار
    اما ويكي پديا در حال حاضر با مشكل كمبود نويسنده روبه رو است. شمار نويسندگاني كه حداقل پنج بار در ماه در ويكي پديا فعال بودند، در سرتاسر دنيا به ۸۵ هزار نفر و در كشور آلمان حتي به پنج هزار نفر رسيده است. اين درحالي است كه حدود ۲۲ ميليارد مقاله در ويكي پديا در انتظار به روز شدن و افزودن اطلاعات ديگر هستند. به گفته مسوولان بنياد ويكي پديا، مهم ترين وظيفه ويكي پديا در حال حاضر تغيير روند كمبود نويسنده است. بنياد ويكي پديا براي مقابله با اين مشكل پروژه هاي مختلفي را راه اندازي كرده است. يكي از دلايل كمبود نويسنده ناشي از تكنيك سايت است. انتشار يك مقاله در ويكي پديا براي يك كاربر عادي ساده نيست. حال ويكي پديا قصد دارد با راه اندازي نرم افزار «Visual Editor» كار انتشار را براي كاربران آسان تر كند. استفاده از اين نرم افزار بسيار آسان است.
    
    كمبود نويسندگان زن
    مشكل ديگر ويكي پديا، كمبود نويسندگان زن است. تنها ۱۰ درصد كاربراني كه براي ويكي پديا مي نويسند زن هستند. ويكي پديا قصد دارد كه اين شكاف جنسيتي را از طريق برگزاري كلاس هاي آموزشي كه حداقل ۵۰ درصد شركت كنندگان آن زن باشند، برطرف كند. افزون براين، نويسندگان كشورهاي در حال توسعه نيز مشاركت كمي در ويكي پديا دارند. قرار است كه ويكي پديا از طريق همكاري با شركت هاي تلفن همراه در كشورهاي در حال توسعه، دسترسي رايگان به ويكي پديا را براي كاربران آن كشورها فراهم كند.
    
    روبه رويي ويكي پديا با اينترنت سيار
    و سومين مشكل ويكي پديا، اينترنت سيار (همراه) است كه روز به روز محبوب تر مي شود. هنوز مشاركت در تهيه مقالات ويكي پديا از انعطاف كافي لازم برخوردار نيست. براي مثال از طريق گوشي هاي هوشمند نمي توان وارد چنين عرصه اي شد. سايتي كه براي تلفن همراه طراحي شده هنوز در مرحله ساخت قرار دارد. اما قرار است در آينده نزديك امكاناتي در اين زمينه، از جمله فرستادن عكس به ويكي پديا از طريق تلفن همراه، به كاربران داده شود. با اين حال در حال حاضر، اين دانشنامه آنلاين با بيش از ۱۱ ميليون مقاله به بيش از ۲۶۰ زبان و گويش، به بزرگ ترين دانشنامه جهان تبديل شده است، چه از نظر تعداد مقالات و چه از نظر تعداد واژگان . ويكي پديا علاوه بر اينكه در تمام دنيا رايگان است، مزيت منحصر به فرد ديگري هم دارد و آن، استفاده از مجوز حق تاليف آزاد گنو، GFDL است. از طرفي ساليان درازي است كه دايره المعارف بريتانيكا معتبرترين و بزرگ ترين دانشنامه جهان است؛ اما با ظهور اينترنت و گسترش فناوري ديجيتال، رقيبان مجازي ديگري نيز در برابر بريتانيكا قد علم كردند. ويكي پديا، انكارتا و آخرين آنها، گوگل نول، مهم ترين دستاوردهاي ثبت دانش بشري هستند كه هريك مخاطبان خاص خود را دارند. اما اولين تقابل ويكي پديا و بريتانيكا بر سر نتايج تحقيق مجله نيچر در سال ۲۰۰۵ روي داد. اين تحقيق نشان مي داد به طور متوسط، هر مقاله ويكي پديا چهار غلط و هر مقاله بريتانيكا سه غلط دارد. اين اختلاف جزيي بين دانشنامه اي با بيش از دو قرن قدمت در مقابل دانشنامه رايگان و نوظهوري كه هر كسي روي اين كره خاكي مي توانست آن را ويرايش كند و اطلاعاتش را تغيير دهد؛ براي بريتانيكا بسيار سنگين تمام شد و به نتايج اين تحقيق اعتراض كرد. از سوي ديگر، اشتراك مقالات بريتانيكا ۷۰ دلار در سال هزينه داشت و كارشناسان، آن را يكي از دلايل عدم استقبال كاربران از بريتانيكا مي دانستند؛ به همين دليل سرويس جديدي با عنوان اشتراك وب به بريتانيكا اضافه شد تا به تمام بلاگرها امكان لينك كردن مقالات اين دانشنامه را در نوشته هايشان بدهد و در مقابل؛ خوانندگان اين وبلاگ ها بتوانند از محتويات مقالات به صورت كامل و رايگان استفاده كنند و يكي پديا يكي از 10 سايت برتر جهان است و تلاش مي كند با سرعتي اعجاب انگيز رو به جلو حركت كند. اما براي دستيابي به هدف هايش خواه ناخواه بايد تمامي موانع پيشرفت را از سر راه بردارد. انتشار خبر نادرست قتل جيمي ويلز، بيوگرافي جديد جان سايگنت هالر سياست مدار آمريكايي، سانسور هاي كم و زياد زندگي سياستمداران ديگر، جدال بر سر ويرايش ويكي جورج بوش كه به بسته شدن آن بر روي تغييرات منجر شد، محروميت كوتاه مدت كاربران قطري از ويرايش ويكي ها به دليل درج اطلاعات نادرست توسط عده اي از آنها و تازه تر از همه، اعتراض هاي دو سناتور ايالات متحده، ادوارد كندي و رابرت بيرد به انتشار خبر فوت شان توسط يكي از كاربران اين سايت و اينك كمبود نويسنده براي انتشار اطلاعات همه و همه نشان مي دهد ويكي پديا براي ادامه راه نيازمند به تجديدنظر در سياست هاي خود است.
    «ويكي پديا» با كمبود نويسنده مواجه است / استفاده ماهانه بيش از ۴۷۰ ميليون کاربر از «دانش نامه آنلاين»
    


 روزنامه شرق، شماره 1596 به تاريخ 16/5/91، صفحه 8 (آي تي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 229 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 169، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است