|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/6/16: بهزيستي: مسوول ساختن هتل براي معتادان نيستيم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2487 16/6/91 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


بهزيستي: مسوول ساختن هتل براي معتادان نيستيم
مناقشه جديد وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور درباره نگهداري و درمان معتادان

نويسنده: بنفشه سام گيس


    اظهارنظر روز دوشنبه دكتر مرضيه وحيددستجردي، وزير بهداشت مبني بر ممنوعيت نگهداري معتادان در مراكز درماني شائبه قصد وزارت بهداشت براي رويارويي با سازمان بهزيستي كشور را رقم زد. وزير بهداشت، روز دوشنبه در گفت وگو با ايسنا به داستان قديمي رها سازي بيماران در يكي از اتوبان هاي پايتخت كه در فروردين ماه سال 90 براي اين وزارتخانه مشكلات فراواني را به دنبال آورد، اشاره كرد و اين اشاره بهانه يي شد تا دستجردي، يكي از مهم ترين نهادهاي حمايتي كشور در پيشگيري و حمايت از معتادان را خطاب گلايه هاي خود قرار دهد. وي با اعلام اينكه يكي از بيماراني كه در فروردين ماه سال 90، از يكي از بيمارستان هاي دولتي تهران رانده و در كنار اتوبان رها شد، هم اكنون و همچنان با گذشت 17 ماه در بيمارستان امام خميني اقامت داشته و حاضر به ترك بيمارستان نيست، گفت: «براي اين بيمار، بيمارستان تبديل به هتل شده و حتي تهديد هم مي كند كه اگر وي را از بيمارستان اخراج كنند با رسانه ها مصاحبه مي كند و مدعي مي شود كه وي را كنار خيابان گذاشته اند.»
    وزير بهداشت به خدمات رايگان بيمارستان امام خميني به بيماران بي سرپرست و همچنين معتادان اشاره كرد و ادامه داد: «بيمارستان امام از جمله بيمارستان هايي است كه بيماران معتاد زيادي به آنجا مراجعه مي كنند و درمان مي شوند و حتي معتادان بيشتر از مردم عادي از اين بيمارستان سرويس مي گيرند. اما درباره حميد فرازي كه يكي از بيماران رها شده در فروردين ماه 90 بوده و اكنون هم در بيمارستان امام خميني اقامت دارد، تمام اقدامات درماني براي اين فرد از مدت ها پيش به پايان رسيده اما هنوز در بخش عفوني بيمارستان امام بستري است و حاضر به ترك بيمارستان نيست: كمپوت و چلوكباب سفارش مي دهد، به پزشكان و پرستاران دستور مي دهد و... البته اين موضوع نتيجه كار برخي رسانه ها بود.»
    اما در ميان مجموع اظهارات وزير بهداشت، يك جمله به مذاق سازمان بهزيستي كشور كه مهم ترين نهاد حمايتي براي حمايت از معتادان بي سرپناه است خوش نيامد و وقتي وزير بهداشت در سخنان روز دوشنبه خود اعلام كرد كه «بيمارستان محل نگهداري معتادان نيست» سازمان بهزيستي كشور هم روز سه شنبه به اظهارنظر وزير واكنش نشان داد. هر چند كه وزير بهداشت جمله خود را با اين توضيح درباره نقش نهادهاي حمايتي اظهار كرده بود كه: «دوستان ما در بيمارستان ها، روساي دانشگاه ها، معاونين درمان، مددكاران بيمارستان ها با گرمخانه ها، بهزيستي و ديگر مراكز نگهداري اين افراد صحبت مي كنند، اما اين نهادها اين افراد را نمي پذيرند. البته خلاقانوني هم در اين زمينه وجود ندارد. كار پيچيده تر از اين قضاياست. بايد براي اين قضايا فكري كشوري شود.»
    روز سه شنبه، دكتر فريد براتي سده، مديركل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي كشور در واكنش به اظهارات وزير بهداشت اعلام كرد: «نهادهاي حمايتي هم مسوول ساختن هتل براي معتادان نيستند.»
    وي در گفت وگو با ايسنا به وظايف وزارت بهداشت درباره معتادان اشاره كرد و افزود: «در بودجه سالانه وزارت بهداشت بخشي به حمايت از محرومان و نيازمندان اختصاص دارد اما بسياري از بيمارستان هاي وابسته به اين وزارتخانه، معتادان و ديگر مددجويان سازمان بهزيستي را پذيرش نمي كنند. حتي بيماران مزمني كه مشكل جسمي پيدا مي كنند نيز توسط بيمارستان هاي وابسته به وزارت بهداشت پذيرفته نمي شوند و هيچ كمكي به آنها نمي شود، در حالي كه وزارت بهداشت منابع اين امر را در اختيار دارد. چندي پيش يك زن معتاد ساكن در يكي از سرپناه هاي شبانه (شلتر) سازمان بهزيستي نياز به درمان داشت، اما هيچ بيمارستاني وي را نپذيرفت و مسوول اين مركز از جيب خود، هزينه درمان يك ميليون توماني اين زن را پرداخت كرد كه مدارك مربوطه نيز موجود است.»
    وي، وزير بهداشت را در ارتباط با انتقادش از اقامت طولاني مدت يك معتاد در يك مركز درماني عمومي اين گونه مورد خطاب قرار داد كه: «در حال حاضر، 48 سرپناه شبانه سازمان بهزيستي در سراسر كشور فعال است و بيمارستان ها مي توانند نشاني سرپناه هاي شبانه بهزيستي را در اختيار معتادان بي خانمان قرار دهند.»
    اين مدير سازمان بهزيستي در عين حال اشاره كرد كه سازمان بهزيستي كشور هم قادر به جمع آوري معتادان نبوده و صرفا به معتاداني خدمات حمايتي ارائه مي دهد كه داوطلبانه و با اراده شخصي براي درمان اعتياد مراجعه مي كنند.
    اظهارات وزير بهداشت و مديركل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي در حالي رودرروي هم قرار گرفته كه بنا بر قانون تاسيس سازمان بهزيستي كشور و ماده 26 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، سازمان بهزيستي موظف به فعاليت در حوزه درمان و بازتواني معتادان است. هر چند كه براتي سده تحقق اين امر را منوط به تامين اعتبار مي داند و مي افزايد: «در قانون ذكر شده كه سازمان بهزيستي بايد از معتادان حمايت كند، اما با چه منابعي بايد اين حمايت را انجام دهد و كدام منابع در اختيار بهزيستي قرار دارد؟ نمي توان از سازمان بهزيستي خرده گرفت كه چرا از معتادان حمايت نكرده چرا كه منابعي براي حمايت در اختيار سازمان بهزيستي قرار داده نشده و اين سازمان تنها از منابع داخلي خود هزينه مي كند.»
    اشاره تلويحي اين مدير سازمان بهزيستي كشور به صرف اعتبارات داخلي سازمان براي ارائه درمان در مراكز گذري كاهش آسيب اعتياد است كه بايد اين رقم با تخصيص اعتبار دولت تامين مي شد اما رقم اين اعتبار از ابتداي سال 90 به گونه چشمگيري تقليل يافته و سازمان از اعتبارات داخلي خود براي تداوم درمان نگهدارنده در اين مراكز هزينه كرده است.
    براتي همچنين اشاره كرد كه «سازمان بهزيستي موظف به ارائه حمايت هاي اجتماعي از معتادان بهبوديافته بوده و براي تحقق اين امر هم پيشنهاد ايجاد خانه هاي ميان راهي مطرح شد، اما با وجود قول مساعد مسوولان وزارت رفاه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و حتي سازمان بهزيستي، اين اقدام به دليل اختصاص نيافتن اعتبار متوقف شد.»
    متوقف ماندن اقدامات حمايتي از معتادان كه به طور مستقيم بر درمان داوطلبانه هم تاثيرگذار است در حالي است كه بنا بر تاكيد ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر، وزارت رفاه موظف است هزينه درمان معتادان بي بضاعت را به طور رايگان تامين كند اما اين امر تا امروز عملي نشده است.
    
    مناقشه يي كه چندان نو نيست
    مناقشه سازمان بهزيستي كشور و وزارت بهداشت درباره درمان و حمايت از معتادان، چندان كم سابقه نيست و بايد به بايگاني اخبار در سال هاي 86 و 87 رجوع كرد: زماني كه بحث نصب دستگاه هاي خودپرداز سرنگ براي كاهش عوارض تزريق مطرح شد و از مخالفان سرسخت اين اقدام، وزارت بهداشت بود كه تشويق به اعتياد را از علل مخالفت خود اعلام مي كرد. توزيع شربت ترياك هم در سال هاي بعد با مخالفت مسوولان اين وزارتخانه مواجه شد و هر چند كه مخاطب اصلي اين مخالفت ها سازمان بهزيستي كشور نبود اما وزارت بهداشت با ايجاد تلقي انحصار درمان معتادان در مراكز درمان اعتياد وابسته به اين وزارتخانه، اين زمينه را فراهم كرد كه تخصيص اعتبارات به مراكز درمان و كاهش آسيب اعتياد وابسته به سازمان بهزيستي كشور كه سابقه ديرينه در حمايت هاي بي واسطه از معتادان داشتند كاهش يابد. چنان كه امروز و پس از گذشت هشت سال از فعاليت مراكز كاهش آسيب اعتياد، شايعاتي مبني بر تمايل دولت به تعطيلي مراكز كاهش آسيب اعتياد وابسته به سازمان بهزيستي به علت موازي بودن فعاليت ها با خدمات مراكز درمان وابسته به وزارت بهداشت شنيده مي شود.
    
    وزارت بهداشت چگونه اعتراض كند
    اعتراض وزير بهداشت نسبت به رسوب يك معتاد بي خانمان در يك مركز درماني عمومي، اعتراض پذيرفته يي است. بيمارستان محل نگهداري فردي كه عارضه يي جز اعتياد ندارد نيست. اما به نظر مي رسد كه عمل نكردن وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي به وظايف موكد اصلاحيه قانون مبارزه با مواد مخدر و تامين هزينه درمان معتادان بي بضاعت، و همچنين فقدان حمايت هاي اجتماعي به علت نبود اعتبار و بي توجهي به اهميت اين حمايت ها در ماندگاري معتادان پاك شده بر درمان، وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور را به اشتباه رودرروي يكديگر قرار داده در حالي كه گره اين معضل بايد از سوي مقام ديگري گشوده شود: مقامي كه اكنون خود را به به بي اطلاعي از اين داستان دنباله دار زده و قرباني اين سكوت، جمعيت دو ميليون نفري معتادان كشور هستند.
    بهزيستي: مسوول ساختن هتل براي معتادان نيستيم / مناقشه جديد وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور درباره نگهداري و درمان معتادان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2487 به تاريخ 16/6/91، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 251 بار
    آثار ديگري از "بنفشه سام گيس"

  «ط» مثل طبس / 40 سال از زلزله 7.4 ريشتري نگين كوير گذشت
بنفشه سام گيس، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم هايي كه لايه هاي جامعه را مي شكافد / عكاسان ايراني «بحران» را چگونه تعريف مي كنند
بنفشه سام گيس، اعتماد 7/6/97
مشاهده متن    
  مردان كوچكي كه از هيچ چيز نمي ترسيدند / همزمان با سالروز تولد غلامرضا تختي، قهرمانان كشتي به ديدار كودكان بهبود يافته از اعتياد رفتند
بنفشه سام گيس، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  شيشه ارزان افغانستان در كمين معتادان ايران / سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داد
بنفشه سام گيس، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
  هاشمي، عضو هيات مديره صنعت پخش دارو در گفت و گو با «اعتماد»: مقوا براي بسته بندي داروي ايراني نداريم
بنفشه سام گيس، اعتماد 27/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 101، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است