|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/6/20: به همت ديده بان حقوق حيوانات و فعالان زيست محيطي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2490 20/6/91 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


به همت ديده بان حقوق حيوانات و فعالان زيست محيطي
20شهريور، روز مقابله با خشونت عليه حيوانات نامگذاري شد

نويسنده: غزل حضرتي

تنديس خرس قهوه يي
    
    دوشنبه 21 شهريورماه سال گذشته، ويدئويي دردناك از كشته شدن خرس مادر به همراه دو توله خرس كوچك روي خروجي خبرگزاري ها قرار گرفت. ويدئويي كه ديدن و شنيدن ضجه هاي توله خرس ها دل هر بيننده يي را به لرزه درمي آورد و به كساني كه مشكل قلبي داشتند توصيه نمي شد فايل ويدئويي را تماشا كنند. عكس هايي هم كه شكارچيان با افتخار از خود و شكارشان گرفته بودند، نشان مي داد كه شكارچيان براي به دست آوردن توله ها خرس مادر را در جا كشتند و بدن توله هاي آن را در حالي كه زنده بودند، پاره كردند و اقدام به بيرون كشيدن صفراي دو حيوان كردند و در حالي كه دو بچه خرس از پارگي شكم و كشته شدن مادر ضجه مي زدند، آن را از گوش آويزان كردند تا عكس هاي يادگاري شان قشنگ تر بيفتد. در فيلم منتشرشده، توله ها خود را به مادر مي چسبانند و انتظار دارند بدن گرم مادر كه رو به سردي مي رود در آغوش شان بكشاند و از شر كشتارچيان برهاندشان. مادر مرده است و توله ها بي پناه از حمايت مادر، در دست شكارچيان دست به دست مي شوند و در نهايت از بين مي روند.
    پس از خبر كشته شدن خرس ها، خبر كشته شدن الاغي به دست صاحبش در سميرم در رسانه ها منتشر شد. الاغي كه با ضربات پتك مردي كه مالك الاغ بود از بين مي رود. كره الاغ طوسي رنگي كه توان دريدن و حمله ور شدن به صاحبش را هم ندارد، با وارد شدن ضربه هاي سنگين پتك فلزي به سرش ابتدا روي زمين نيم خيز مي شود و با تكرار ضربه ها به سرش به تدريج نقش بر زمين مي شود، در حالي كه گرد و خاك جمع شده در اطراف پيكرش نشان مي دهد كه او براي زنده ماندن تقلاي زيادي كرده است.
    الاغ حالامرده، آن هم در نقطه يي كه سايت هاي خبري، «سميرم» معرفي اش كرده اند، همانجا كه سال پيش چند مرد در حالي كه قهقهه مي زدند، ابتدا خرس مادر را كشتند و سپس شكم توله هاي هراسان را زنده زنده دريدند و به مرگ تدريجي و دردناك آنها آن هم با روده هاي آويزان خنديدند.
    اين دو مورد حيوان آزاري تنها دو نمونه كوچك از حيوانات اهلي و وحشي است كه به دست انسان ها، به بهانه هاي مختلف عذاب داده مي شوند و در نهايت كشته مي شوند تا از گوشت و پوست و ديگر امعاء و احشا حيوان سود لازم را ببرند. شكار هاي مجاز و غيرمجاز كه روزانه اخبار آنها شنيده مي شود به كنار، كشته شدن محيط بان ها به دست شكارچيان براي مقابله با شكار غيرمجاز در دشت و جنگل به كنار، آزار حيوانات و زجر دادن آنها و گرفتن تصاوير و فيلم از حيوانات و لذت بردن از آزار آنها مساله يي است با علامت هاي سوال فراوان كه به روان انسان هايي اينچنيني ترديد وارد مي شود، اين انسان ها قطعا بايد از لحاظ روحي و رواني مورد بررسي قرار گيرند. البته كم هم نيستند آدم هايي كه حيوانات اهلي و وحشي را مورد آزار و اذيت قرار مي دهند چه در قالب شكارچي حيوانات وحشي و چه در قالب كودكان و نوجوانان شهري و حيوانات خانگي و شهري.
    بچه گربه هايي كه به دست پسربچه هايي كه براي گذران اوقات فراغت شان آنها را در گوني مي كنند و با آزار و اذيت نهايتا آنها را مي كشند، جوجه هايي كه براي ساكت كردن بچه هاي كوچك برايشان خريداري مي شود و اين كودكان با آنها به مثابه يك اسباب بازي رفتار مي كنند و آنقدر چلانده مي شوند تا از خفگي بميرند، سنجاب ها و ميمون هايي كه اين روزها روي شانه صاحبان شان نشاني از كلاس اجتماعي شده اند.
    پلنگ ها هم كه دارند راه شيرها و ببرها را طي مي كنند و سالي نيست كه خبر شكار آنها به دست شكارچيان يا چوپاناني كه از هول نجات گله به آنها حمله كرده اند، منتشر نشود. يوزپلنگ ها هم مقتولان هميشگي جاده ها هستند: همان هايي كه با اغماض بسيار، تعدادشان شايد به صد قلاده برسد. شايد انتشار ويدئوي كشتار خرس هاي قهوه يي در سال گذشته و ديدن اين صحنه هاي دلخراش توسط مردم تلنگري باشد تا فرهنگي براي آشتي با حيوانات ايجاد شود. سايت ديده بان حقوق حيوانات، اولين مرجع رسمي منتشركننده خبر و ويدئوي خرس هاي قهوه يي بود. امسال به مناسبت انتشار اين خبر در سال گذشته، جمعي از فعالان حقوق حيوانات و فعالان محيط زيست بر آن شدند كه 20 شهريور را روز مقابله با خشونت عليه حيوانات اعلام كنند. در اين خصوص شهرام اميري شريفي، فعال حقوق حيوانات و مدير مسوول پايگاه خبري ديده بان حقوق حيوانات، با برشمردن موارد متعدد آزار و اذيت حيوانات به دست شكارچيان پيش از فيلم خرس هاي قهوه يي و پس از آن به «اعتماد» گفت: «پيش از اين هم مساله خشونت عليه حيوانات وجود داشت و اين مساله به امروز و ديروز بازنمي گردد. آنچه باعث شد ما به فكر اطلاع رساني در اين زمينه بيفتيم، خبر كشته شدن فجيع خرس هاي قهوه يي در سميرم اصفهان به دست شكارچيان بود كه خبرش از سوي يكي از انجمن هاي محيط زيستي برايمان ارسال شد. گزارش هاي حيوان آزاري زيادي برايمان مي آمد اما چگونگي مواجهه با اين مساله اهميت بالايي داشت و در جلسات متعدد تصميم گرفتيم رويه مقابله با اين مساله به اين گونه باشد كه درصدد فرهنگ سازي و مقابله با آزار حيوانات برآييم.
    سال گذشته همراه با گروه هاي مختلف مدافع حقوق حيوانات اقدام به جمع آوري ويدئو ها و عكس هاي مختلفي در اين زمينه كرديم، عكس هايي كه در جايي منتشرنشده بود يا اگر كسي آنها را ديده بود مخفي مانده بود، مثل 6 تصويري كه از پوست كندن پلنگ با افتخار توسط شكارچيان در دست داشتيم. كشتن انواع و اقسام خرس و پلنگ و حيواناتي از اين قبيل. با اظهارنظرات مختلفي كه شد نتيجه بر اين شد كه تعدادي از اين تصاوير را يك بار و نه مكررا براي تحت تاثير قراردادن جامعه منتشر كنيم و بازخورد مثبتي از آن بگيريم. اين ويدئوها تا منتشر نشوند تبديل مي شود به محصولي براي افتخار آن كشتارچي كه سرش را بالامي گيرد و با تكيه بر شكاري كه كرده و غنيمتي كه نصيبش شده عكس مي اندازد.»
    وي درباره ويدئوي خرس ها و نحوه انتشارش گفت: «چند روز بعد از باشگاه پرنده نگري ترلان، ويدئويي براي ما ارسال شد و مسوول اين باشگاه با حالت بسيار آشفته يي از ما خواست هرطور كه مي توانيم به اين فيلم و تصاوير بپردازيم. فيلم را به همراه دوستان ديديم و باورمان نمي شد كسي اين كارها را كرده و با افتخار فيلمش را گرفته است. حتي خود سازمان محيط زيست هم در پي اقدام در اين زمينه برآمدند. از اهداف ما اين بود كه خود شكارچي متوجه عملكردش بشود و بفهمد چه جنايتي مرتكب شده است، وگرنه قصد اينكه بخواهيم كسي را بگيريم و به مجازاتش برسانيم نداشتيم. هدف اين بود كه مردم متوجه اين قضيه شوند: خود اين شخص، خانواده اش و همپالكي هايش. خوشبختانه خبر را 20 شهريور زديم و در ظرف 17 ساعت تمام رسانه هاي مجازي داخلي خبر را كار كردند. فيلم منتشر شد و رسانه هاي مكتوب هم كار كردند. به جرات مي توانم بگويم بي سابقه ترين عكس العمل اجتماعي عليه حيوان آزاري در اين تاريخ ظرف 17 ساعت شكل گرفت.»
    
    درصدد رسمي كردن روز 20 شهريور هستيم
    اين فعال حقوق حيوانات با اشاره به بازخورد خوب و وسيعي كه از انتشار اين ويدئو در ميان همه ايرانيان به وجود آمد و ابراز انزجار نسبت به عمل سخيف شكارچيان اعلام كرد: «به ميمنت اينكه برخوردي از سوي ايرانيان بافرهنگ در گوشه و كنار جهان، رخ داد و براي جلوگيري از سوءاستفاده هايي كه از اين جريان شود و به دست فراموشي سپرده شود، پيشنهاد شد كه اين روز به عنوان روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات مطرح شود. طي فراخواني كه داده شد، امضاي 29 گروه از معتبر ترين گروه هاي فعال زيست محيطي پاي فراخوان نشست و بالغ بر 200 فعال حقوق حيوانات و محيط زيست هم نامه را امضا كردند. اكنون در حال گذراندن روند رسمي كردن اين روز هستيم. مديريت اين جريان با ديده بان حقوق حيوانات بود اما امضاي معتبر تعداد زيادي از فعالان محيط زيست در پاي آن اعتبار ويژه يي به اين مناسبت مي دهد. انتخاب اين روز به دليل نزديك بودن به فصل شكار (اول تا پنجم مهرماه) انجام شد. در آغاز اين فصل، كشتار شروع مي شود: كشتاري كه شكارچي براي آن مجوز دارد و با مجوزش كارهايي شبيه جنايتي كه شكارچي خرس هاي قهوه يي مرتكب شد، انجام مي شود. با ارائه مقاله و آثار و برگزاري همايش در ميان طرفداران محيط زيست، بر آن شديم كه اطلاع رساني عمومي كنيم، تا مردم بدانند شكار چيست، شكارچي كيست، حيوانات از چه حقوقي برخوردارند، وضعيت حيات وحش چگونه است، حفظ محيط زيست چه معنايي دارد، جلوگيري از آزار حيوان به چه معناست و رفاه و حقوق حيوان چيست. با برپايي اين كارگاه ها، بازخورد بسيار مثبتي به دست آمد. تصميم گرفتيم در سال اول با نام و ياد آن سه خرس برنامه مان را شروع كنيم. اما روال بر اين نبود كه بنشينيم و براي اين سه خرس اشك بريزيم و ناله سر دهيم، اصل را بر اين گذاشتيم كه ذهن مردم را آگاه كنيم تا ضجه هاي آن دو توله خرس را از ياد نبريم و هميشه زنده نگه داريم. در گام اول توانستيم نشان خرس قهوه يي را رونمايي كنيم و به يك گروه، يك فرد و يك فعال حقوق حيوانات تنديس اهدا كنيم. كنسرتي هم با عنوان كنسرت سياه در شانزدهم همين ماه برگزار شد كه هنرمندان با ساختن شعر و موسيقي براي خرس قهوه هايي درصدد زنده نگه داشتن ياد آنها و بيدار نگه داشتن اذهان عمومي برآمدند.»
    
    تنديس توله خرس هاي قهوه يي ساخته شد
    درپي اعلام 20 شهريور به عنوان روز مقابله با خشونت عليه حيوانات و انتشار ويدئوي كشته شدن دلخراش خرس ها، ديده بان حقوق حيوانات اقدام به ساختن تنديس خرس قهوه يي كرد: تنديسي با پنجه خرس مادر و دو پنجه كوچك از دو توله خرس كه همراه مادر كشته شدند. اين تنديس از بين گروه هاي شركت كننده در همايش، به گروه ايرانيان مخالف آزمايش روي حيوانات كه فعال حقوق حيوانات بودند، اهدا شد. جايزه جوان برتر فعال حقوق حيوانات هم به يكي از امدادگراني اهدا شد كه مديريت تيم امداد و نجات را بر عهده داشتند و تنديس سوم هم به محيط بان شهيدي اهدا شد كه 40 روز گذشته جان خود را در راه مقابله با شكارچيان از دست داده بود.
    اميري شريفي در ادامه با اشاره به حادثه الاغ كشته شده در سميرم گفت: «چند ماه بعد از حادثه خرس هاي قهوه يي، حادثه الاغي رخ داد كه با پتك در سرش كوبيده مي شد. اين دو اتفاق در مطبوعات برجسته شدند و عكس و فيلمش در اكثر رسانه ها به نمايش درآمد. قبل تر از اين هم موارد ديگري از حيوان آزاري و كشتن حيوانات در گوشه و كنار كشور به گوش مي رسيد از آن جمله سه مورد كشتن و پوست كندن پلنگ و يك مورد آتش زدن شير و موارد زيادي ظلم و ستم به حيوانات شهري. راجع به حيوانات حيات وحش اطلاع رساني انجام مي شود اما درباره حيوانات شهري اگر به جرم بيمار بودن كه اثبات نشده كشته مي شوند، اگر به جرم آلوده بودن تخيلي لگد مي خورند، اگر از ترس طرد مي شوند و سنگ و چوب مي خورند، همه اينها مصداق بارز حيوان ‍ آزاري است. اين موارد تا الان خيلي به چشم نيامده و اميدواريم بتوانيم كاري كنيم به چشم بيايد. درباره حيات وحش چند ويدئو به دست مان رسيد: از پوست كندن گرفته تا آتش زدن حيوان و خرسي كه براي خوردن گوشتش سر بريده شود و...
    همچنين گزارشي به دست مان رسيده كه در 20 روز پيش در سياه بيشه خرسي را كشتند و خوردند، كسي هم خبردار نشده و فكر مي كنم انتشار مكرر اين اخبار ممكن است حساسيت جامعه را بگيرد. و اين هشداري است به مسوولان محيط زيست ايران كه اگر كاري براي جلوگيري از اين جريان نكنند ممكن است ما روزي اين 18 فيلم كشتن حيوانات حيات وحش ارزشمند را منتشر كنيم.»
    
    جريمه 700 هزار توماني براي خرس 7 ميليوني
    شريفي درباره اينكه مسوولان محيط زيست كشور با وجود اطلاع از اخباري از اين دست اقدام جدي اي در دست انجام دارند يا صرفا شنونده اند، گفت: «دست ارگان هاي مربوطه در اين مورد بسته است. مي گويند قانون گفته اگر خرسي كشته شد، شكارچي بايد 720 هزار تومان جريمه بدهد. ما به طور مكرر گزارش هايي را براي سازمان محيط زيست تهران و يگان استان تهران ارسال مي كنيم. با خيلي از موارد برخورد مي كنند، از جمله فروش حيوانات ممنوعه و نگهداري از حيوانات حيات وحش كه حيوان شهري و خانگي هم نيستند. جايي هم كه بتوانيم با مذاكره وارد شويم اين كار را مي كنيم تا نشان دهيم نگهداري حيوانات حيات وحش كار درستي نيست. اما نياز به يك گام بلند قانوني داريم نه قانوني براي حمايت از حيوانات، نه قانوني براي حقوق حيوانات نه قانوني عليه حيوان آزاري بلكه قانوني كه شامل تمام اين مسائل بشود. اگر بخواهيم 10، 20 بند و تبصره براي تصويب به مجلس بدهيم، با لبخند مجلسيان و مردم مواجه خواهيم شد. اما ما قانون جامع اجتماعي نياز داريم كه حمايت از حيوانات را در قالب جلوگيري از آزاررساني به حيوانات و جرم انگاشتن اين آزار ها پيش برد: مثل هر كشور ديگري جرم انگاري براي حيوان آزاري اتفاق بيفتد و در گام بعدي ارگان هاي ديگري، مثل محيط زيست يا قوه قضاييه بيايند و اين جرم انگاري را تفسير كنند كه اين جرم شامل چه مسائلي مي شود. آيا كتك زدن، سوزاندن، بار زياد روي حيوان گذاشتن، استفاده ابزاري كردن و خريد و فروش حيوانات جرم هست يا نه، سپس با آن برخورد كنند.
    مساله ديگري كه مورد نياز است اين است كه جرايم زيست محيطي مان برخلاف ديگر اقلامي كه برايشان پول مي پردازيم، تورم ندارند. خرسي كه در بازار قاچاق تنها پوستش هفت ميليون تومان خريد و فروش مي شود، جريمه اش 700 هزار تومان است يعني پول هفت تا تير تفنگ شكارچي. مجلس بايد پيگير اين جريان باشد، نه اينكه براي كشته شدن خرس و الاغ قانون بگذارد. راه منطقي اش اين است كه مجلس به جرم بودن قضيه صحه بگذارد و قوه قضاييه هم به عنوان جرم با قضيه برخورد كند. اين نكته برخي جاها به اشتباه تفسير مي شود. الان قانون وجود دارد اما بازدارندگي ندارد. كشتن خرس در سميرم جرم بود، جرم كوچكي هم نبود اما جريمه اش بسيار كوچك است. قيمت قنداق و كمربند آن شكارچي از جريمه يي كه بايد براي خرس ها پرداخته شود بيشتر است.»
    
    حيوانات زلزله زده هم مورد امدادرساني قرار گرفتند
    بسياري از فعالان حقوق حيوانات در زلزله اهر درصدد كمك و امدادرساني به حيوانات زير آوار مانده برآمدند. اين اقدام كه پس از امدادرساني هاي اوليه به مردم منطقه انجام شد، با استقبال مردم زلزله زده مواجه شد.
    مدير مسوول پايگاه خبري ديده بان حقوق حيوانات از امدادرساني هاي اين موسسه و ديگر موسسات حامي حقوق حيوانات مي گويد: «در زلزله اهر با فروش آثار دست سازي مثل دستبند و زيورآلات، پولي جمع شد براي كمك به حيوانات منطقه، پول همايش حيوان آزاري را هم براي اين كار تخصيص داديم و قرار شده بود پول جمع شده را به جاي تخصيص دادن به حيوانات منطقه، به مردم زلزله زده كه در اولويت بودند اختصاص دهيم و در نوبت هاي بعدي كه از حالت فوريت درآمد، به حيوانات اختصاص دهيم. هلال احمر، جهاد كشاورزي و ستاد مديريت بحران اعلام كردند يكسري از احشام در حال فرارند يا طعمه گرگ ها مي شوند، احشام هم براي مردم منطقه از اهميت بالايي برخوردار است و تقريبا زندگي شان از راه آنها مي گذرد. يكسري از احشام مرده بودند و در حال تعفن بودند و برخي از آنها زخمي شده بودند. اين موقعيت را بهترين حالت ديديم براي امدادرساني به اين حيوانات. اين امدادرساني اگر در شرايط ديگري رخ مي داد از نگاه مردم غيرضروري به چشم مي آمد. در اين مرحله امدادرساني ما به حيوانات از نگاه مردم بسيار به موقع بود و مورد استقبال قرار گرفت. و به اين ترتيب همايش مورد نظر براي برگزاري اين مراسم و اهداي جوايز كنسل اعلام شد.
    به همت ديده بان حقوق حيوانات و فعالان زيست محيطي / 20شهريور، روز مقابله با خشونت عليه حيوانات نامگذاري شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2490 به تاريخ 20/6/91، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 213 بار
    آثار ديگري از "غزل حضرتي"

  محله هاي محيط زيستي، ناجيان شهرها / نگاهي به تجربه پاريس براي سبزسازي شهر
غزل حضرتي، اعتماد 28/2/96
مشاهده متن    
  ابتكار، رييس سازمان محيط زيست در گفت و گو با «اعتماد»: اروميه زنده شده است
غزل حضرتي، اعتماد 23/2/96
مشاهده متن    
  5 هزار هكتار از باغات تهران به برج تبديل شد / كارشناسان در گفت و گو با «اعتماد» شرايط زيست محيطي تهران را بررسي كردند
غزل حضرتي، اعتماد 14/2/96
مشاهده متن    
  الهه كولايي و فريده غيرت در گفت و گو با «اعتماد»: مشاركت سياسي زنان امري گريز ناپذير / انتظارات زنان از دولت دوازدهم و شوراي پنجم
غزل حضرتي، اعتماد 7/2/96
مشاهده متن    
  سيل جان ها و كاشانه ها را برد / سيل، ٤١ كشته و ٧ مفقود در ٥ استان به جا گذاشت
غزل حضرتي، اعتماد 27/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 95، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است