|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/6/25: دكتر حسن عشايري، كارشناس روان شناسي ورزشي:روح پهلواني و فرزانگي را در جامعه ورزش از بين نبريم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3507 25/6/91 > صفحه 13 (ورزش) > متن
 
      


دكتر حسن عشايري، كارشناس روان شناسي ورزشي:روح پهلواني و فرزانگي را در جامعه ورزش از بين نبريم


نويسنده: مجيد عباسقلي

دكتر حسن عشايري، عصب شناس، روانپزشك و مدرس دانشگاه تهران از استادان روان شناسي ورزشي نيز محسوب مي شود كه در بازي هاي آسيايي هيروشيما و گوانگجو به همراه كاروان ورزشي ايران حضور داشته است.
    دكتر عشايري كه سابقه سال هاي طولاني تحصيل، تحقيق، مطالعه و تدريس در كشور آلمان را داشته است اكنون سال هاست به كشور خود بازگشته تا با مداوا، تدريس و تاليف به هموطنانش ياري برساند. دغدغه هاي هميشگي اين پزشك آگاه و دلسوز در خصوص ورزش و ورزشكاران كشورمان، ما را بر آن داشت تا در مورد مسائلي نظير شكل اهداي جوايز و پاداش ها به ورزشكاران، تناسب داشتن آنها با ميزان شايستگي و عملكرد آنها و تناسب اين جوايز با دريافتي هاي فوتباليست ها به گفت وگويي علمي با وي بنشينيم و ماحصل آن را تقديم خوانندگان «جام جم» كنيم.
    
    از ديدگاه علمي، پاداش چه نقشي در بهبود عملكرد ورزشكار ايفا مي كند؟
    از نظر روان شناسي، افزايش و بهبود مهارت ورزشي نيازمند عاملي تقويتي با عنوان پاداش است كه حتما بايد با آن فعاليت تناسب داشته باشد كه اگر اين تناسب به وجود نيايد ورزشكار دچار بي تعادلي و اختلال در ابعاد عاطفي ـ هيجاني مي شود و لطمه مي خورد. در حقيقت، پاداش، بيشتر سيستم عاطفي ـ هيجاني را تقويت مي كند و سطح هيجان هم قابل اندازه گيري و بر اساس اين فرمول محاسبه مي شود: هيجان مساوي است با اطلاعاتي كه در مغز تغيير مي كند ضرب در تابعي از نيازها. يعني در صورتي كه هيجان با نيازها همگام و متناسب باشد اين تشويق مثبت خواهد بود.
    
    در اين فرمول، تفاوتي بين نيازهاي اساسي انسان (نظير نيازهايي كه در هرم آبراهام مازلو درج شده است) با نيازهاي كاذب در نظر گرفته شده است؟
    بله. موقعي يك ورزشكار به نيازهاي ضروري نظير سرپناه و زندگي روزمره احتياج دارد كه بايد همه تلاش كنند تا آنها تامين شوند و او با دغدغه كمتر و تمركز بيشتر به موفقيت هاي بالاتر دست پيدا كند، ولي بعضي از نيازها مي تواند كاذب باشد. نيازهاي كاذب اكتسابي است و در تعامل با جامعه درست مي شود.
    براي رفع نيازهاي ضروري، فرد بايد تشويق شود يا به تعبير ديگر پاداش دريافت كند كه لزومي ندارد اين پاداش حتما مادي باشد، بلكه اين مي تواند به صورت كلامي، تحصيلي و... نيز ارائه شود. در عين حال حتما اين پاداش ها بايد به روز و زمان باشد.
    
    با اين اوصاف، آيا پاداش هاي مالي كه به قهرمانان ورزشي ما تعلق مي گيرد در مقايسه با ارزش عملكرد آنها و در قياس با دريافتي هاي مالي فوتباليست ها (به عنوان ورزشكاران كم وبيش متمول جامعه ما) متناسب است؟
    خير. با اطمينان مي توانيم بگوييم اصلااين گونه تشويق ها متناسب نيست.
    صادقانه بگويم با وجود اين كه فوتبال، ورزشي هيجان انگيز، داراي ابعاد پررنگ بين المللي، اقتصادي و سياسي است پرداختي هاي آن به ورزشكارانش متناسب نيست و از لحاظ علمي، نه براي ورزشكارانش انگيزش زاست و نه به سلامت و ترقي جامعه ورزش كمك مي كند. در واقع، ترازوهايمان براي ارزيابي ها تنظيم شده نيستند.
    
    منظورتان اين است كه فوتباليست ها بيشتر از شايستگي خود دريافت مي كنند و بقيه ورزشكاران كمتر؟
    بله، بخشي از واقعيت همين است و بخش مهمي از اين اتفاق به كم توجهي رسانه ها و افراط و تفريط در تبليغات برمي گردد. مثلادر پارالمپيك هم اتفاقات و صحنه هاي زيباي زيادي وجود دارد كه رسانه ها چندان آنها را برجسته نمي كنند و فقط به گزارش كلي اين رويداد مي پردازند. در ورزش هاي غير فوتبالي ديگر هم همين طور.
    
    من، خود با وجود آن كه هويت حرفه اي ام را بيشتر مرهون فوتبال مي دانم، ولي همواره نقد شما را مطرح كرده بودم با اين حال مي پذيريد كه رسانه هاي ما هم به گونه اي فوتبال را راز بقاي خود تصور مي كنند؟
    متاسفانه مساله مليت و سياست روز به فوتبال چنين جايگاهي داده است. چون بنابر تحقيقات علمي، تنها ورزشي است كه در سيستم هيجاني به صورت لبه اي عمل مي كند. در اين زمينه كتاب ها نوشته شده مبني بر اين كه به دليل وجود همين زمينه (يعني وجود سيستم هيجاني لبه اي يا مرزي در فوتبال) اين گونه همذات دپنداري سريعي كه در فوتبال بين بيننده و ورزشكاران به وجود مي آيد در ورزش هاي ديگر ديده نمي شود. ولي اين عامل نيز دليلي نمي شود كه بازيكنان بيش از سطح ظرفيتشان مطرح شوند تا دچار مشكلات شخصيتي و رفتاري شوند البته اين قضيه در سطح فوتبال بين المللي نيز صدق مي كند و شما بخوبي بازيكني را در جهان فوتبال مي شناسيد كه از فرط تمجيد و تعريف، راه به دوپينگ، اعتياد، قاچاق مواد مخدر و هر گونه بزه و خلاف ديگري هم برد و هر از گاهي براي مداواي بيماري هاي رواني خود در مركزي درماني بستري شده است. در هر صورت واقعيت را بايد با شايسته ترين رنگ، رنگ آميزي كرد و نه پررنگ تر يا كمرنگ تر.
    
    ديگر عوارض اعطاي پاداش نامتناسب چيست؟
    در مجموع، پاداش بايد كاملابا فعاليت و عملكرد فرد متناسب باشد و اگر اين گونه نباشد، به عاملي براي القاي تبعيض تبديل مي شود؛ كه تبعيض در همه جهان آسيبي جدي و بزرگ به شمار مي رود.
    در بازي هاي آسيايي هيروشيما اين تبعيض را از نزديك بطور كامل شاهد بودم، وقتي ورزشكاران رشته هاي ديگر در خوابگاه هايي مثل سربازخانه استراحت مي كردند، ولي فوتباليست ها در بهترين هتل ها استقرار داشتند! اين گونه تبعيض ها، با روحيه فردگراي ايراني اصلاسازگاري ندارد و مي تواند كاملامخرب عمل كند.
    
    آيا پاداش ها بايد صرفا مالي باشند؟
    نه ! به هيچ وجه نبايد تنها عامل پاداش، سرمايه پول و طلاباشد. در اين صورت ورزشكار به يك ماشين ماهيچه اي كه سرعت، دقت و قدرت تنها شاخصه هاي او هستند، تبديل مي شود. در حقيقت، شخصيت چند بعدي ايشان از بين مي رود و يك بعدي مي شود. بازي جوانمردانه يا فرپلي مساوي است با اخلاق منهاي خشونت و پاداش صرفا مالي محرك كاذبي مي شود براي رسيدن به اهداف مادي. قرار نيست پاداش ها صرفا ورزش را در مسيري كاذب و غيراخلاقي قرار دهد. تشويق هاي ديگري بايد باشد كه متاسفانه هنوز به آنها ارجي نمي نهند.
    
    از بعد فرهنگي چه؟
    فرهنگ تشويق هم مطرح است. در جامعه اي كه با مشكلات ورزشي روبه رو هستيم بايد ورزش را به فرهنگ و فرهنگ را به فضيلت تبديل كنيم، در حالي كه در جامعه ورزش ما دچار كمبود فرزانه هستيم. داشتن فرزانه خيلي مهم تر از داشتن قهرمان است، ولي ما با اقدامات خود فرزانه پروري را مي شكنيم. وقتي ما همه چيز را از زاويه مادي و مالي نگاه كنيم و كالاببينيم هم به ورزشكار قهرمان خود آسيب مي رسانيم هم به ورزشكاران ديگر و هم به جامعه. بنابراين بايد در كنار پرداخت جوايز مالي متناسب با زحمات كشيده شده حتما و حتما پاداش هاي مكمل غير مالي متناسبي نيز در در نظر بگيريم تا از عوارض جانبي خطرناك پيشگيري كرده باشيم.
    
    دكتر حسن عشايري، کارشناس روان شناسي ورزشي:روح پهلواني و فرزانگي را در جامعه ورزش از بين نبريم
    


 روزنامه جام جم، شماره 3507 به تاريخ 25/6/91، صفحه 13 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 399 بار
    آثار ديگري از "مجيد عباسقلي"

  توقف قيمت ها پشت عددهاي رند
مجيد عباسقلي، جام جم 31/4/92
مشاهده متن    
  مي ترسند براي كشاورزي پول خرج كنند / با ناصر توكلي، معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي
مجيد عباسقلي، جام جم 22/4/92
مشاهده متن    
  حتما دو شاهد، اجاره نامه را امضا كنند / اجاره نامه و اختلافات موجر و مستاجر در گفت وگو با بهمن كشاورز
مجيد عباسقلي، جام جم 16/4/92
مشاهده متن    
  در انتظار پاسخ به سوءاستفاده خودرويي كره اي ها
مجيد عباسقلي، جام جم 11/4/92
مشاهده متن    
  صرافي در ايران
مجيد عباسقلي، جام جم 27/3/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات فقه اسلامي و مباني حقوق
متن مطالب شماره 37، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است