|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/6/26: فروشگاه هاي برند هم از سرقت هاي كوچك در امان نيستند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2494 26/6/91 > صفحه 14 (حوادث) > متن
 
      


فروشگاه هاي برند هم از سرقت هاي كوچك در امان نيستند
سلسله گزارش هاي «اعتماد» از سرقت هاي خرد

نويسنده: فرناز استادنوبري

عكس: مسعود زارعي

    اعتماد| هفته قبل روزنامه اعتماد بررسي سرقت هاي خرد را كه كمتر در حوادث جايي دارند و در محاكم نيز كمتر پرونده يي به آن اختصاص مي يابد، آغاز كرد.
    سرقت از سوپرماركت ها تحت عنوان «تخم مرغ دزدهايي كه شتردزد نمي شوند» و پس از آن، گفت وگوي دكتر «حسين دهقان» در كالبدشكافي اين ماجرا با عنوان «بعضي از افراد دزدي را نشانه زرنگي خود مي دانند» منتشر شد. اينك يكي ديگر از اين مجموعه گزارش ها را پيش رو داريد كه اين روز ها بيشتر با آن سر و كار داريد.
    سيستم هاي امنيتي كه به اصطلاح سكيورتي، مگنت، تگ و... گفته مي شود، چندان كاربردي ندارد و به دليل ضعيف بودن نوع آنها برخي مشتريان نابهنجار با انبردست آنها را خراب مي كنند
    سرقت از فروشگاه هاي پوشاك برند در فصل حراج و همين طور زمستان ها افزايش مي يابد. اين وضع تا جايي پيش رفته است كه شعبه ها براي مراقبت از اجناس خود در اين دو زمان نيروي كمكي به پرسنل خود اضافه مي كنند.
    اين معضل فروشگاه هاي برند در حالي گريبان آنها را فشرده است كه به گفته مديران آنها، سيستم هاي امنيتي كه به اصطلاح سكيورتي، مگنت، تگ و... گفته مي شود، چندان كاربردي ندارد و به دليل ضعيف بودن نوع آنها برخي مشتريان نابهنجار با انبردست آنها را خراب مي كنند.
    
    هرچه حراج ها بيشتر سرقت ها بيشتر
    با توجه به اينكه تا چند روز ديگر وارد فصل پاييز مي شويم، اكثر برند هاي پوشاك در دوران حراج يا به اصطلاح خودشان در «آف اجناس تابستاني» به سر مي برند. به 11 فروشگاه از اين فروشگاه هاي برند سر زده ايم و با آنها درباره سرقت هايشان و برخورد آنها با اين موارد صحبت كرده ايم. اين 11 فروشگاه در مناطق مختلف پايتخت بودند، از جردن گرفته تا پاسداران، از شهرك غرب گرفته تا فروشگاه هايپراستار در غرب تهران كه بيشترين بررسي در اين فروشگاه صورت گرفته است. ولي آنچه درباره اين موضوع به طرح سوالي منجر شده آن است كه دزدگير نصب شده روي اجناس به چه كار مي آيد؟ اين دستگاه هاي كوچك تصور ما را به آن سمت مي برد كه نمي توان اجناس را از مغازه خارج كرد و به محض انجام اين كار با آژير دستگاه دزدگير روبه رو خواهيم شد. يعني اكثر ما با فرض آنكه آلارم هشدار دهنده اين اجناس هنگام خارج شدن از مغازه فعال مي شود و آژير مي كشد،فكر مي كنيم از اين فروشگاه ها سرقت صورت نمي گيرد ولي گفته هاي مديران فروشگاه ها اين تصور را نقض مي كند. اين باور زماني به طور كامل از بين مي رود كه بعضي از صاحبان اين فروشگاه ها از سرقت هاي به طور ميانگين بين دو تا سه ميليون توماني درهفته مي گويند. اين سرقت ها تا آنجايي ادامه داشت كه ديگر كاربرد دوربين هاي مداربسته و سكيورتي ها كافي نبوده است اما وقتي كار به جاي باريك مي رسد كه فروشندگان اين فروشگاه ها دست به دامن پليس مي شوند.
    
    سارقان اجناس مارك چه كساني هستند؟
    اسدي، مدير فروشگاه مارك «آديداس» در شعبه هايپراستار، از كساني بود كه دل خوشي از اين موضوع نداشت. وي مي گويد: با تاييد اينكه خريداران اين اجناس يعني اجناس مارك معمولاقشر خاصي هستند ولي اين موضوع در اين شعبه صحت ندارد زيرا در مكان هايي مثل جردن، خريداران فقط به قصد خريد اجناس برند رفته اند ولي در اينجا تمام كساني كه براي خريدهاي مختلف از جمله مواد غذايي به هايپراستار مي آيند سري هم به فروشگاه هاي ما مي زنند و طبيعي است كه در چنين شرايطي هر فردي از هر قشري وارد فروشگاه شود: هر فردي كه شايد خيلي هم به اجناس مارك علاقه يي نداشته باشد و قصد خريد هم همينطور. اسدي همچنين توضيح داد: شايد بتوان سارقان را بين كساني جست وجو كرد كه مشتري هاي واقعي ما نيستند و صرفا به آن جهت وارد فروشگاه مي شوند كه بر سر راه شان بوده است. اظهارات مديريت آديداس در حالي است كه «بي نياز» اما مدير فروشگاه مارك مانگو نيز در شعبه هايپراستار اين اظهارات را نقض كرد: نمي توان سارقان را دسته بندي كرد كه از بين مشتريان هستند يا خير. بي نياز براي درك بهتر اين صحبت مثالي عنوان كرد: به تازگي به هنگام خروج يكي از مشتري هاي خود از فروشگاه متوجه آلارم دستگاه سكيورتي شديم. ضمن رعايت ادب و احترام مشتري، از او درخواست كرديم اگر چيزي را به اشتباه در ساك خود گذاشته در فروشگاه بگذارد و سپس خارج شود. پس از دقايقي تعجب مان از آنچه ديديم لحظه به لحظه شدت مي گرفت. در ساك اين خانم تعدادي تاپ زنانه، كيف دستي و مانتو مشاهده مي شد كه به غير از يك مورد آنها، هيچ كدام ديگرحساب نشده بود. بي نياز همچنين مي افزايد: وقتي با اين مورد و تعدد اجناس سرقت شده روبه رو شديم، پليس را در جريان قرار داديم. با حضور پليس و سوال هاي فني آنها، اين خانم جهت پرداخت كمتر جريمه نقدي به تمام سرقت هاي خود اعتراف كرد و 20 قلم از اجناسي را كه تا به حال به سرقت برده بود در حضور پليس عنوان كرد.
    
    روش هاي سرقت از فروشگاه هاي مارك
    با توجه به اينكه تگ هايي كه روي اجناس نصب مي شوند غيرفعال نمي شوند، سارقان راه هايي براي باز كردن آنها از روي لباس ها، كيف، كفش و ديگر اجناس پيدا كرده اند. مديريت يكي از شعب «بنتون» در اين خصوص به «اعتماد» مي گويد: خيلي از افراد به وسيله انبردست و ابزارآلات ديگر اقدام به باز كردن آن سكيورتي ها از روي اجناس مي كنند و به راحتي از فروشگاه خارج مي شوند. اين مدير فروشگاه پوشاك در تشريح يك ماجراي مشابه نيز توضيح مي دهد: چندي پيش مردي كه به همراه همسر و دختر كوچكش به فروشگاه آمده بود، ابتدا پنج شلوار را به همراه خود به داخل اتاق پرو برد و هنگامي كه عنوان كرد قصد خريد ندارد و تصميم به بيرون رفتن داشت يكي از پرسنل مغازه متوجه يك سكيورتي در اتاق پرو شده بود و پس از تذكر به آن فرد، موفق به پس گرفتن آن شلوار شديم. آن فرد به وسيله انبردست اقدام به شكستن تگ و باز كردن آن كرده بود.
    اما مديريت فروشگاه «اكو» از كاربرد آهنرباها توسط اين سارقان گفت. وي معتقد است بيشتر اين افراد به وسيله آهنرباهاي مخصوص كه در بازار با قيمت حدود 13 هزار تومان در دسترس است، تگ هاي سكيورتي را معيوب مي كنند و پوشاك مورد نظر را سرقت مي كنند.
    
    چرا امنيت اين دزدگيرها را افزايش نمي دهيم؟
    مديريت فروشگاه يك برند معروف همچنين در رابطه با امنيت دزدگيرهايشان مي گويد: در ايران جز اين دزدگيرهاي موجود، دزدگير ديگري عرضه نمي شود و اينها نيز به راحتي به وسيله آهن رباها و چكش و انبردست باز مي شوند. اما در كشورهاي ديگر دزدگيرهايي با قابليت پس دادن رنگ وجود دارد. اين به آن معني است كه به محض اينكه اين دستگاه زياد مورد فشار قرار بگيرد و حالت خود را از دست بدهد مي تركد و از خودش رنگ پس مي دهد و لباس و دست فرد را رنگي مي كند و همين عامل براي سارقان بازدارنده است.
    بي نياز هم در اين مورد توضيح مي دهد: به تازگي به ما گفته شده قرار است قانوني تصويب شود مبني بر آنكه سيستم جديدي توليد شود كه در صورت وجود وسايلي مانند انبردست يا آهنربا كه وجودشان هنگامي كه وارد اين فروشگاه ها مي شويم الزامي نيست، دستگاه در هنگام ورود اين ابزار به مغازه آژير بكشد و فرد حامل اين جسم، پس از تحويل آن وارد مغازه شود.
    
    تغيير در امنيت اجناس
    آنچه در تمام اين اجناس مورد توجه بود اين است كه هر كدام از اجناس حتما داراي اين تگ هاي امنيتي هستند. ولي مي توان از جوراب به عنوان تنها وسيله يي نام برد كه به هر پك آن يك تگ امنيتي نصب مي شد و هركدام از جوراب ها به طور مجزا مجهز به اين دستگاه ها نبودند. مديريت برند اسپريت اما در اين مورد به «اعتماد» مي گويد: در فروشگاه ما هم مانند فروشگاه هاي ديگر به هر پك جوراب پنج يا سه عددي يك دستگاه نصب مي كرديم ولي با توجه به اينكه نخ بين جوراب ها را قيچي مي كردند و آن جوراب هايي كه مجهز به دستگاه نبود را مورد سرقت قرار مي دادند و با توجه به قيمت حدودي هر جوراب كه 15 هزار تومان بود، اقدام به مجهز كردن تمام جوراب هاي يك بسته به طور مجزا به دستگاه كرديم.
    
    سرقت ها چه زماني بيشتر روي مي دهند؟
    با وجود آنكه اين سرقت ها هميشگي است و در اكثر قريب به اتفاق فروشگاه ها اين موضوع تاييد مي شود، اما بعضي زمان ها براي سرقت مناسب تر است و همين موضوع، آمار سرقت را در آن فواصل زماني بيشتر كرده است. اسدي، مديريت آديداس هايپراستار، در رابطه با اين زمان ها از فصل هاي سرد كه استفاده از كت و ژاكت بيشتر است نام مي برد. وي همچنين مي گويد: سرقت از فروشگاه هاي ما معمولادر زمستان صورت مي گيرد. در اين هفته پنج جنس از بلوز و تاپ گرفته تا شلوارك از ما سرقت شده كه تمام آنها به ارزش يك ميليون تومان تخمين زده شده است ولي اگر در فصل سرما از ما يك ژاكت سرقت كنند برابر است با يك ميليون تومان و به عبارت بهتر برابر است با پنج سرقت اخير ما. حال حساب كنيد اگر پنج مورد سرقت در فصل زمستان داشته باشيم چقدر ضرر خواهيم داشت. يكي ديگر از مديران درباره زمان بهتر اين سرقت ها از دوران حراج يا به اصطلاح «آف» صحبت كرد. وي در اين باره مي افزايد: بيشترين زمان سرقت را زماني مي دانم كه آف داريم و تعداد مشتريان به حدي زياد است و فروشگاه تا آنجايي شلوغ مي شود كه حساب مشتري ها و اجناسي كه به اتاق پرو مي برند از دست مان خارج مي شود.
    
    براي كاهش اين سرقت ها چه كنيم؟
    گذشته از تمام روش هاي سرقت از برند ها، زمان انجام بيشترين سرقت ها، اجناسي كه بيشتر مورد علاقه سارقان است و...، آنچه اهميت دارد آن است كه براي كاهش اين سرقت ها چه اقداماتي بايد صورت بگيرد. فروشندگان چه كار كرده اند؟ پليس چه اقدامي صورت داده است؟ در رابطه با اين بخش مديريت برند آديداس به «اعتماد» مي گويد: ما براي كاهش اين اتفاق براي اتاق هاي پرو يكي از پرسنل را مسوول قرار داده ايم. وي وظيفه دارد آمار تمام جنس هايي كه داخل اتاق پرو مي شود را داشته باشد و پس از بيرون آمدن افراد بار ديگر آمار اجناس را بگيرد. اسدي نيز در اين رابطه مي گويد: يكي از عوامل فروشگاه را مسوول دوربين قرار داده ايم كه فقط وظيفه چك كردن دوربين را هنگامي كه سرمان شلوغ است بر عهده دارد. پليس نيز در اين رابطه همكاري هاي لازم را با ما داشته و در برخورد با اين افراد ابتدا اجناس را پس گرفته سپس به ارزش دو برابر اجناس ربوده شده از سمت شخص، براي او جريمه نقدي قائل مي شود.
    كارآگاهان پليس آگاهي البرز در حال بررسي زواياي مختلف قتل يك دوچرخه سوار هستند
    فروشگاه هاي برند هم از سرقت هاي كوچك در امان نيستند / سلسله گزارش هاي «اعتماد» از سرقت هاي خرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2494 به تاريخ 26/6/91، صفحه 14 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4380 بار
    آثار ديگري از "فرناز استادنوبري"

  مجازات هاي سنگين بازده خوبي داشته است / فرمانده پليس استان فارس درباره سختگيري به مجرمان مي گويد
فرناز استادنوبري، اعتماد 18/9/92
مشاهده متن    
  زمينه مساعد نباشد، سارقان دزدي نمي كنند / گفت و گو با معاون مبارزه با سرقت نيروي انتظامي
فرناز استادنوبري، اعتماد 29/2/92
مشاهده متن    
  سردار محمدي يگانه، فرمانده پليس استان هرمزگان:مرز وسيع آبي، قاچاقچيان را به هرمزگان كشانده است
فرناز استادنوبري، اعتماد 5/12/91
مشاهده متن    
  زودباوري بلاي جان طعمه هاي سوء استفاده گران / تحليل دكتر حسن عشايري از فعاليت مدعيان كارهاي خارق العاده
فرناز استادنوبري، اعتماد 7/10/91
مشاهده متن    
  اعلام جاده هاي حادثه خيز / گفت وگو با فرمانده پليس راه
فرناز استادنوبري، اعتماد 2/9/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه إضاءات نقديه في الادبين العربي والفارسي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است