|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 91/6/29: شيريني هاي سنتي رمز موفقيت شيريني فروشي 81ساله
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3156
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1630 29/6/91 > صفحه 11 (زندگي) > متن
 
      


شيريني هاي سنتي رمز موفقيت شيريني فروشي 81ساله
داستان ماندگاري «قنادي بهار» در پايتخت

نويسنده: فرزانه نيكروح متين

عكس:امير جديدي،شرق
عكس:امير جديدي،شرق

    بوي شيريني سنتي در ميان ازدحام مشتريان همه فضاي قنادي بهار را پر کرده است. تاريخ تهران قديم را به وضوح مي توان از ديوارهاي قنادي 81ساله ديد. قنادي بهار، به عنوان اولين، قديمي ترين و اصيل ترين شيريني فروشي نزد تهرانيان قديم مشهور است. شيريني فروشي اي که به نظر مي رسد زادگاه اصلي شيريني هاي سنتي ايران است. اين قنادي در سال 1310 توسط مرحوم حاج علي اکبر ماها معروف به بهار در چهارراه سرچشمه در يک دکان دودهنه تاسيس شد و با پشتکار فرزندان حاجي، حاج حسين، حاج علي و مرحوم حاج غلامرضا توانست توسعه پيدا کند که امروزه به دليل کهولت سن پسران حاج علي اکبر، قنادي امروزه توسط نوه ماها، مهرداد ماها (بهار) پسر حاج حسين و عباس کلباسي (مديرعامل) اداره مي شود. حاج حسين علت نامگذاري اين شيريني فروشي را به بهار به اين دليل ذکر مي کند: «پدرم قبل از تاسيس قنادي بهار، در يک قنادي ديگر به اسم ارديبهشت با شخص ديگري شريک بود و زماني که تصميم گرفت براي خودش قنادي تاسيس کند اسمش را بهار گذاشت و اينکه عده اي مي گويند به دليل نزديکي قنادي به ميدان بهارستان به اسم بهار نامگذاري شده، اشتباه است و همه ما را با فاميلي بهار مي شناسند تا ماها.» وي در مورد خانواده خود اظهار داشت: «پدرم بچه کوچه آبشار خيابان ري بود و من و ساير برادران و پسرم نيز در ميدان خراسان، کوچه لرزاده بزرگ شديم. پدرم رفيقي داشت که به زبان و فرهنگ سانسکريتي اشراف داشت و به پدرم پيشنهاد داد تا فاميلش را ماها به معناي بزرگي بگذارد اما امروزه همه ما را به نام بهار مي شناسند تا با اسم فاميلي شناسنامه اي مان.»
    
    پادرازي از نوع تهراني
    از آنجا که در اين قنادي بيشتر با شيريني هاي سنتي مواجه مي شويد، مسلما بايد بدانيد که معروفيت اين شيريني فروشي به دليل شيريني هايي چون پادرازي و شکري است. کلباسي، مديرعامل قنادي بهار در اين باره مي گويد: «شيريني پادرازي و شکري از اختراع هاي خود مرحوم حاج علي اکبر ماها بود. البته شيريني پادرازي در شهر مشهد قبلاباب بوده اما طعم آن با پادرازي هاي قنادي بهار متفاوت است و اصالت اين نوع شيريني را بايد در بهار جست وجو کرد، چرا که از شيريني فروشي بهار بود که اين نوع پادرازي به قنادي هاي ديگر سرايت کرد.» مهرداد ماها، پسر حاج حسين درباره وجه تسميه اين نوع شيريني به اسم پادرازي بيان مي کند: «اسم پادرازي از شهر مشهد آمده اما هنر پدربزرگم در تغيير کيفيت و طعم آن بوده است که تا به حال هنوز هيچ قنادي نتوانسته است با طعم و کيفيت قنادي ما اين شيريني را درست کند. ناگفته نماند که به دليل علاقه مندي نخست وزير ايتاليا به پادرازي در دوران پيش از انقلاب، دايما اين شيريني به ايتاليا فرستاده مي شد. از ديگر شيريني هاي معروف بهار، شيريني شکري است که اولين بار توسط حاج علي اکبر پدربزرگم به طبخ رسد و همان طور که از نامش پيداست به اين جهت به آن شکري گفته مي شود که از شکر ساخته شده و طعم شکر را مي دهد. حال که بحث به اينجا کشيد ياد خاطره اي افتادم که پدرم، حاج حسين برايم تعريف کرده بود. در زمان جنگ جهاني دوم به دليل ناياب بودن شکر و گراني آن که از کيلويي پنج تومان به 10تومان رسيده بود پدربزرگم مقدار زيادي عسل خريد و شيريني ها را با عسل درست مي کرد. در واقع شيريني به صورت تقلبي به اسم شکر درست مي شد. از آنجا که اگر دولت متوجه مي شد قنادي ها، شيريني مي فروشند، آنها را را تعطيل مي کرد ما هم به اين دليل شيريني هايمان را در خانه يکي از همسايگان روبه رويي گذاشته بوديم و مشتري هاي آشنايي که به اينجا مي آمدند پول شيريني را از آنها مي گرفتيم و آدرس خانه همسايه را براي دريافت شيريني به آنها مي داديم.» حاج حسين، زولبيا و باميه را از ديگر شيريني هاي معروف قنادي مي داند که همچنان مورد استقبال مشتريان است: «زولبيا و باميه ما در ماه مبارک رمضان مشتريان بسيار زيادي داشت و دارد. وقتي رمضان مي شود، حال و هواي گذشته زنده مي شود و در قنادي جاي سوزن انداختن نيست و مشتريان مان زولبيا و باميه بهار را بهترين زولبيا و باميه تهران مي دانند. شيريني هاي خشک بهار از پرطرفدارترين سفارشات مشتريان است.»
    
    رمز موفقيت قنادي 81ساله
    حاج حسين رمز پايداري قنادي بهار را در سنتي بودن آن مي داند: «بناي کار قنادي بهار، سنتي بودن شيريني هاست، ما مي خواهيم سنتي بودن مان را حفظ کنيم چراکه شيريني سنتي هر مملکتي، فرهنگ و تمدن آن سرزمين را تداعي مي کند. ما با شيريني هاي خودمان درصدد جذب فرهنگ مان هستيم. من هميشه مانند پدرم سعي کرده ام که جنس خوب تهيه کنم و نظرم بر اين بوده همان شيريني را که به دست فرزندم مي دهم به مردم هم بدهم.» مديرعامل قنادي نيز رمز موفقيت بهار را در استفاده از رنگ ها و مواد طبيعي مانند هل، زعفران، وانيل، دارچين و زنجبيل طبيعي مي داند. يکي از مشتريان اين قنادي هم اظهار داشت: «شيريني هاي بهار ماندگاري زيادي دارند اگر جعبه شيريني هاي خشک آن را تا يک سال هم باز نکنيم باز همان شکل، طعم و بوي اوليه را دارد.»
    قنادي بهار در دهه 40 با وسعت بخشيدن به مکان خود به دليل اصرار فرزندانش تصميم گرفت که طبقه بالاي قنادي را به کافي شاپ تبديل کند و تا مدتي هم اين کار عملي شد و طبقه فوق شکل و شمايل کافه به خود گرفت به طوري که بستني هاي آنجا بسيار خوشمزه و معروف بود. حاج حسين در اين باره مي گويد: «ما بستني هاي معروفي را در اين کافه عرضه مي کرديم که به دليل طعم خوب آن براي بسياري از رييس جمهوران و پادشاهان که به دعوت شاه معدوم به تهران آمده بودند، از اينجا بستني سفارش داده مي شد. از آنجا که بعضي از مشتريان از صبح وارد کافي شاپ مي شدند و تا عصر آنجا مي نشستند ما مجبور بوديم که چندين خدمه در اختيار آنها قرار دهيم که باعث شد فکر تعطيلي اين کافي شاپ به ذهن مان رسيد. اما علت اصلي بسته شدن کافي شاپ بهار در آن روزگار اين بود که محله سرچشمه مذهبي نشين بود و در آن دوران فرهنگ افرادي که به کافه مي رفتند با افراد مذهبي جور درنمي آمد، به همين دليل پدرم تصميم گرفت که در کافه را براي هميشه ببندد.» امروزه اين طبقه فوقاني که روزگاري طعم بستني هايش در تهران تک بود، حالت اداري به خود گرفته و تبديل به دفتر نوه حاج علي اکبر بهار شده است. کلباسي در مورد محله سنتي نشين قنادي بهار معتقد است: «قنادي بهار از شيريني فروشي هاي سنتي و مذهبي است که فروش ما در اعياد مذهبي نسبت به ساير شيريني فروشي هاي ديگر بسيار بالاست و در زمان هاي شهادت و عزاداري فروش بسيار کم است که اين مساله در ساير قنادي هاي ديگر چندان فرقي ندارد.» مهرداد ماها معتقد است قديمي هايي که هنوز در قيد حيات هستند مشتري ما محسوب مي شوند: «اين نکته را نبايد فراموش کرد مسافت، طرح ترافيک و شلوغي باعث شده که خيلي از مشتريان سابق کمتر به اينجا سر بزنند.» پدر وي اظهار مي دارد که در در دوران پيش از انقلاب خيلي از وکلا، وزرا و درباريان از مشتريان ما بودند. اما يکي از مشتريان خاص ما دکتر مصدق و همسرشان بودند.
    
    شيريني مخصوص ديابتي ها
    باني نخستين شيريني فروشي تهران به سبک و سياق امروزي دوست نداشت که قنادي اش شعبه ديگري در تهران داشته باشد چراکه اعتقاد داشت با ايجاد شعبه ديگري اصالت اين قنادي کم مي شود اما نوه اش نظري ديگر دارد: «با اينکه پدربزرگم مخالف ايجاد شعبه ديگري بود، اما امروزه به دليل وسعت و گسترش پايتخت و افزايش تقاضاي شيريني هاي مخصوص بهار تصميم گرفته ايم که شعبه ديگري را در تهران باز کنيم. البته ما يک کارخانه صنعتي در شهرک عباس آباد تاسيس کرده ايم که در آنجا شيريني ها را به صورت عمده در فروشگاه هاي زنجيره اي توزيع کنيم. البته حدود 10، 12سال گذشته سعي کرديم فرمولي براي ساخت شيريني مخصوص افراد ديابتي به دست آوريم که در اين زمينه هم موفق شديم، در واقع طبخ شيريني ديابتي با همان طعم و بوي سنتي در اين کارخانه قرار است توليد شود. البته هنوز اين نوع شيريني توزيع نشده و فقط براي تست به بازار ارايه شده است.»
    ساعت حدود 9 شب است و در قنادي همچنان باز. مشتري با جعبه اي از شيريني از مغازه بيرون نيامده، مشتري ديگري وارد مي شود. اگر تا يکي دو ساعت ديگر هم نظاره گر باشي مي بيني، خبري از تعطيلي نيست و چراغ قنادي خاموش نمي شود مگر زماني که شهر در خاموشي فرو رود.
    شيريني هاي سنتي رمز موفقيت شيريني فروشي 81ساله / داستان ماندگاري «قنادي بهار» در پايتخت
    


 روزنامه شرق ، شماره 1630 به تاريخ 29/6/91، صفحه 11 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2631 بار
    آثار ديگري از "فرزانه نيكروح متين"

  تاثير فقر و محروميت در گرايش به عرفان هاي نوظهور / مهدي ملك محمد، روانشناس، در گفت وگو با «شرق» بررسي كرد
فرزانه نيكروح متين، شرق 26/2/92
مشاهده متن    
  افسردگي طلاق / گفت وگو با مهدي ميرمحمدصادقي
فرزانه نيكروح متين، شرق 8/2/92
مشاهده متن    
  گفت وگو با بهمن ابراهيمي كارشناس ارشد روانشناسي باليني بررسي كرد : روانشناسي احساس عدم امنيت
فرزانه نيكروح متين، شرق 1/2/92
مشاهده متن    
  بخشي از اضطراب تهراني ها حاصل بي هويتي پايتخت است / گفت وگو با هراير دانليان كارشناس ارشد روانشناسي
فرزانه نيكروح متين، شرق 18/1/92
مشاهده متن    
  وقتي شغل انسان به كابوس بدل مي شود / گفت وگو با «مهسا مرعي نوتاش» روانشناس
فرزانه نيكروح متين، شرق 27/12/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كيهان فرهنگي
متن مطالب شماره 376-377، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است