|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/7/6: حسن شمشادي، خبرنگار واحد مركزي خبر در سوريه:درگيري هاي سوريه جنگ رسانه اي است
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5366
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3518 6/7/91 > صفحه 9 (راديو و تلويزيون) > متن
 
      


حسن شمشادي، خبرنگار واحد مركزي خبر در سوريه:درگيري هاي سوريه جنگ رسانه اي است


نويسنده: فرشيد شكيبا

حسن شمشادي 42 ساله، حدود 20 سال است با صدا و سيما همكاري مي كند، اما از سال 75 به عنوان خبرنگار واحد مركزي خبر در صدا و سيماي مركز لرستان به صورت رسمي فعاليتش را آغاز كرده است.
    شمشادي از جمله خبرنگاراني است كه با درخواست خودش به عراق اعزام شد و سه سال در كشور عراق گزارش هاي مختلفي را تهيه و ارسال كرد. وي از سال 89 به سوريه رفت و مدتي است گزارش هاي روزانه او را از آخرين وضع سوريه مي بينيم.
    
    ابتدا برايمان بگوييد چطور شد به عنوان خبرنگار به عراق رفتيد؟
    اسفند 1381 وقتي آمريكا به عراق حمله كرد با گروهي به مرز عراق رفتيم و گزارش هايي را براي واحد مركزي خبر ارسال كرديم. وقتي بغداد سقوط كرد، درخواست كردم به بغداد بروم، اما موافقت نشد. بعد از درخواست هاي مكرر سال 1383 با اعزام من به بغداد موافقت شد.
    
    در عراق تهديد نمي شديد؟
    تهديد براي همه خبرنگاران در همه كشورها وجود دارد؛ بخصوص در عراق كه اردوگاه منافقان هم آنجا بود. از طرف گروه هاي مختلفي تهديد وجود داشت، اما هيچ كدام از اين تهديد ها مستقيم نبود. كميته اي در معاونت سياسي، خبرنگاران اعزامي به كشورهاي مختلف را مشخص مي كند. سال 1389 اين كميته مرا به عنوان مدير دفتر صدا و سيما در سوريه انتخاب كرد. البته من در كنار مديريت اين دفتر بايد وظيفه خبرنگاري را هم انجام بدهم.
    
    انتخاب خبرنگاران به كشورهاي مختلف چگونه انجام مي شود؟
    خبرنگاري كه اعزام مي شود بايد توانايي جمع آوري اخبار، گزارش، تحليل و تفسير از آن كشور و مناطق اطرافش را داشته باشد. علاوه بر اينها توانايي هاي حرفه اي و آشنايي با منطقه و زبان هم بسيار موثر است.
    
    عموما در كشورهايي كه جنگ صورت مي گيرد خبرنگاران واحد مركزي خبر حضور پررنگي ندارند و بيشتر از تصاوير آرشيوي استفاده مي كنند و به منطقه اي كه درگيري در آنجا رخ داده نزديك نمي شوند، چرا چنين است؟
    واقعا كار كردن در مناطق جنگي سخت است. شايد تصورتان اين است كه برخي از شبكه ها چگونه خبرنگارشان به ميان صحنه مي رود و در حين درگيري ها گزارش مي دهد. من خودم ديدم كه اين خبرنگاران علاوه بر پوشيدن جليقه نجات و داشتن امكانات متعدد براي گزارش مي روند و زماني كه روي آنتن هستند محافظاني اطراف خبرنگار را گرفته تا مشكلي براي او پيش نيايد و اين در حالي است كه خبرنگاران واحد مركزي خبر با كمترين امكانات مشغول فعاليت هستند.
    
    برخي مي گويند تلويزيون ايران اوضاع واقعي سوريه را نشان نمي دهد. شما كه در دمشق هستيد، چقدر با اين گفته موافق هستيد؟
    اوضاع سوريه مشخص است، حدود هجده ماه است كه هر روز فشارها بر سوريه بيشتر مي شود. بسياري از رسانه ها از روز اول به گونه اي اوضاع را گزارش كردند كه انگار نظام سياسي سوريه سقوط كرده و هر روز زماني را براي سقوط دولت دمشق مشخص مي كنند.
    آنها گزارش هايي مي دهند كه واقعيت ندارد. من همان روزي كه رسانه هاي ديگر كشورها گفتند سوريه سقوط كرد و درگيري هاي شديدي را در خيابان ها به تصوير كشيدند به هفت منطقه اصلي رفتم. پنج منطقه آرام بود و تنها دو منطقه درگيري وجود داشت كه همه اينها را به صورت تصويري گزارش كرده و ارسال كردم. در اين جنگ هر كسي در جبهه اي قرار گرفته است. در اين جنگ رسانه اي دروغ پردازي ها، همه با برنامه است و واقعيت ندارد. رسانه ها با مخالفان بشار اسد همراه شده و آنها هم با در اختيار داشتن اين رسانه ها تلاش مي كنند سوريه را ملتهب نشان دهند.
    
    آيا براي خبرنگاران، دوره هاي آموزشي به صورت ويژه با عنوان خبرنگارجنگي برگزار مي شود تا اين خبرنگاران بتوانند با دانش و اطلاعات كافي به مناطق اعزام شوند؟
    دوره هاي مختلف آموزشي براي خبرنگاران برگزار مي شود، اما تا جايي كه من اطلاع دارم تاكنون دوره اي خاص ويژه خبرنگاران جنگي نداشته ايم.
    
    اين روزها علاوه بر شما خبرنگاران ديگري هم از اوضاع سوريه گزارش مي دهند. چه دليلي باعث شده تا خبرنگاران بيشتري به سوريه بيايند؟
    با توجه به اوضاعي كه در سوريه است درخواست حضور خبرنگاران ديگري را هم داشتم كه موافقت شد خبرنگار كمكي هم به سوريه اعزام شود و به همين دليل در حال حاضر خبرنگاراني از واحد مركزي خبر نيز به سوريه اعزام مي شوند تا گزارش، تحليل، خبر و... بيشتري تهيه و ارسال شود.
    
    پيش آمده براي تهيه گزارش به منطقه اي اعزام شويد و برايتان مشكلي پيش بيايد؟
    بالاخره اين موضوع امكان دارد و ما در تمام ماموريت هايي كه مي رويم، مي دانيم هر لحظه امكان دارد حادثه اي برايمان پيش بيايد. يادم هست به حلب كه رفته بوديم در كمين نيروهاي مسلح افتاديم. متاسفانه تك تيراندازهاي بسيار حرفه اي از كشورهاي مختلف با نيروهاي مخالف دولت همكاري مي كنند از جمله تيرانداز معروف ايرلندي كه علاوه بر تيراندازي به مردم و برخي از شخصيت ها، وظيفه آموزش به تك تيراندازهاي ديگر را دارد.
    
    با اين اوضاع همچنان علاقه​منديد در سوريه بمانيد؟
    صدا و سيما براي پرورش و تربيت نيرويي مانند من هزينه بسيار زيادي كرده و من هم وظيفه دارم اكنون در سوريه بمانم و كارم را بدرستي انجام دهم. به نظر من، درگيري هاي سوريه يك جنگ رسانه اي است. من به كار در سوريه اعتقاد دارم و با همه توانم تلاش مي كنم واقعيت هاي اين كشور را منعكس كنم.
    جام جم
    
    
    حسن شمشادي، خبرنگار واحد مركزي خبر در سوريه:درگيري هاي سوريه جنگ رسانه اي است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3518 به تاريخ 6/7/91، صفحه 9 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 736 بار
    آثار ديگري از "فرشيد شكيبا"

  پيشرفت و حركت رو به جلوي شبكه هاي استاني صداوسيما
فرشيد شكيبا، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  طلوع انيميشن ايراني در نخستين جشنواره پويانمايي تلويزيوني
فرشيد شكيبا، جام جم 15/2/97
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني و گسترش چتر رسانه اي مطمئن در زلزله غرب كشور
فرشيد شكيبا، جام جم 27/8/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني آيينه تمام نماي شور عاشورايي ايرانيان
فرشيد شكيبا، جام جم 10/7/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني جوان و بالنده
فرشيد شكيبا، جام جم 13/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Nursing Practice Today
شماره 22
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است