|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد91/7/17: گفت و گو با ياسر بختياري(ياس) تنها خواننده مجاز يك سبك موسيقي به نام رپ در ايران: رپ را دوست نداريدبگوييد كلام محور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4550
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2755 17/7/91 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


گفت و گو با ياسر بختياري(ياس) تنها خواننده مجاز يك سبك موسيقي به نام رپ در ايران: رپ را دوست نداريدبگوييد كلام محور
    ياس نام تنها خواننده مجاز رپي است که در کشورمان فعاليت مي کند او حالابيش از پنج آهنگ مجوز دار از وزارت ارشاد دارد. ياسر بختياري خواننده اي است که در دنياي بي در و پيکر موسيقي زير زميني براي خودش چارچوب هايي دارد و در آهنگ هايش خبري از حرف هاي زشت و خارج از عرف نيست و سعي دارد با آهنگ هايش دغدغه هاي اجتماعي را که در ذهن دارد فرياد بزند.
    گفت وگو با ياسر چندان آسان نبود اما بالاخره او را در استوديوي شخصي اش ملاقات کرديم وساعتي را با هم به گفت وگو نشستيم. در صحبت هاي ياس يک نکته بيش از هر چيز ديگري توجهم را جلب کرد، وقتي در مورد فعاليت مجاز و برگزاري کنسرت صحبت مي کرد گفت: «کاش که بشه...».بخشي از اين گفت وگو با کافه موسيقي را بخوانيد.
    
    خيلي ها دوست دارند اسم اصلي تو را بدانند، براي شروع خودت را برايمان معرفي کن.
    ياسر بختياري هستم و تقريبا سي سال سن دارم. بچه پايين هستم ولي زياد خونه به دوشي کرديم از ناصر خسرو به اکباتان و شمشيري و... به هرحال از سال 80 موسيقي را به صورت جدي و حرفه اي آغاز کردم که در نهايت منجر شد به سبکي به نام رپ و الان هم بيش از ده سال است که با اسم هنري «ياس» به فعاليتم ادامه مي دهم.
    
    چرا رپ؟
    از ديدگاه بزرگترهاي جامعه و از ديد مسوولين اين کلمه يک نماد تهاجم فرهنگي است، ما مي توانيم يک اسم ديگر روي آن بگذاريم، مثل کلام محور.... به هرحال من از سن 14 سالگي به موسيقي رپ علاقه پيدا کردم و انتخاب اولم براي موسيقي گوش دادن، رپ بود.
    
    خب به هرحال رپ در ايران آينده مشخصي نداشت، چرا پاپ را انتخاب نکردي؟
    من پاپ هم مي توانم بخوانم و صدايم براي پاپ خواني هم بد نيست و حتي در چندتا از کارهايم قسمت پاپ را هم خودم خواندم اما ترجيح مي دهم رپ بخوانم.
    
    تو پدرت را از دست داده بودي که وارد جريان موسيقي شدي، حداقل از لحاظ مالي رپ براي تو توجيه نداشت درست است؟
    درسته، من هنوز هم از رپ درآمدي کسب نمي کنم، اين سبکي که من انتخاب کردم يک چيزي است که حرف براي گفتن دارد ولي با حرفت موافقم انتخاب اين سبک موسيقي براي من از لحاظ اقتصادي هيچ منطقي نداشت اما براي من يک نوع عشق محسوب مي شود و به آن علاقه دارم و همين عشق و علاقه باعث شد بخوانم و بنويسم.
    
    پس الان از کجا پول در مي آوري؟
    شعر... شعر مي گويم و به ديگران مي فروشم.
    
    تا به حال کنسرت هم داشته اي؟
    آره، من در خيلي از شهرهاي آمريکا و به مناسبت سال جهاني مولانا کنسرت برگزار کردم، در لندن و دبي و قطر و... هم برنامه اجرا کرده ام. يک بار هم برنامه اي بود براي کشورهاي اسلامي که من هم دعوت شدم و برنامه اجرا کردم.
    
    دوست نداري يک روز در ايران کنسرت داشته باشي؟
    يک بار در کاخ سعد آباد و يک بار در سالن اريکه ايرانيان کنسرت بود و من هم به عنوان ميهمان و شنونده موسيقي دعوت شده بودم، اشتياق و محبت مردم نسبت به من آنقدر زياد بود که آن شب هم يکي از بهترين شب هاي زندگي ام بود و هم يکي از بدترين شب هاي عمرم رقم خورد که مردم اين قدر به کارم علاقه دارند، اما نمي توانم برنامه اجرا کنم. البته مي شود، کارش فقط يک امضا است که بايد پاي يک برگه بخورد.
    
    اميد داري که بشه؟
    واقعا نمي دانم. کار نشد ندارد، شايد بشه، آره! فقط اميدوارم دير نشود.
    
    دير يعني چي؟
    بالاخره الان من سي سالم است و نهايتا مي توانم پنج – شش سال ديگر ادامه دهم.
    
    نظرت در مورد اينکه «زيرزميني» خطاب مي شوي چيست؟
    اصلااز اين کلمه خوشم نمي آيد. ما خيلي پيگير مجوز شديم، من خودم از اولين کساني بودم که براي مجوز اقدام کردم و همان موقع وقتي در مطبوعات و رسانه ها در مورد خواننده هاي رپ صحبت مي کردند، عنوان مي شد که بي شک ياس مجازترين رپر ايراني است واگر يک روزي قرار باشد اين سبک موسيقي مجوز بگيرد ياس اولين نفر خواهد بود. خودم هم به اين موضوع معتقدم چون در موسيقي به اصطلاح زيرزميني هم من براي خودم چارچوب دارم، ياس کسي بود که رپ را آورد ميان خانواده ها و کارهايي ارائه کرد که پير و جوان بتوانند آن را گوش کنند. کاري کردم که خانواده ها به بچه هايشان بگويند اگر مي خواهي رپ هم گوشي کني، آهنگ هاي ياس را گوش کن. موسيقي پاپ همه اش شده تکرار و هيچ حرف جديدي نمي زند، يک چيزي که واقعا براي مردم حاوي پيام باشد و يک اتفاق و جرقه در ذهن مخاطب ايجاد کند و يک حرف بزند چه سبکي است؟ شک نکن که رپ اين سبک است.
    
    با اين حال شنيدم که چند آهنگت مجوز هم گرفته بود و تو اولين رپ خواني بودي که آهنگ هايش مجوز گرفت.
    آره، يک آهنگ بود که در آلبوم مجيد غفوري منتشر شد که قسمت رپ آهنگ را من خواندم که اسمش هم «يادت نره...» بود و اينکه يک رپ خوان توانست مجوز بگيرد کار بزرگي بود.
    
    تو آدم سياسي اي هستي؟
    هرگز! ببين من دارم حرف دلم را ميزنم و حرف دل من هيچ ربطي به سياست ندارد. حرف هاي من حاوي پيام هاي اجتماعي است و اين حرف هاي اجتماعي از نگاه من بايد مجوز بگيرد، چون هم به نفع مردم است و هم به نفع دولت! من نمي خواهم آهنگ عاشقانه بخوانم وبعد بروم برايش مجوز بگيرم، من از اين کارها خوشم نمي آيد.
    
    فکر مي کنم برجسته ترين همکاري تو با يک خواننده مجاز، آهنگي بود که با سيروان خواندي، خواننده مجازي هست که دوست داشته باشي باهاش کاري مشترک بخواني؟
    اگر بخواهم که اين کار را کنم مي توانم اين کار را انجام دهم، اما رپ را ترجيح مي دهم، شايد در آينده اين کار را بکنم اما فعلاتمرکزم روي کار خودم است.
    
    دغدغه هاي اين روزهايت چيست؟
    يک کانوني هست به نام کانون کوشا که از کودکان کار حمايت مي کند، من مدتي است که با اين موسسه آشنا شده ام و خيلي دوست دارم در اولين فرصت يک آهنگ براي اين بچه ها و در حمايت از آنها بخوانم. مسوولين اين موسسه بدون هيچ چشم داشتي براي بچه هاي کار زحمت مي کشند و از اين طريق به جامعه ما خدمت مي کنند که واقعا جاي تقدير و تشکر دارد، دغدغه اين روزهاي من اين بچه ها هستند و اميدوارم بتوانم حرکت مفيدي برايشان انجام دهم.
    
    گفت و گو با ياسر بختياري(ياس) تنها خواننده مجاز يک سبک موسيقي به نام رپ در ايران: رپ را دوست نداريدبگوييد کلام محور
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2755 به تاريخ 17/7/91، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1115 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اقتصاد و بيمه
متن مطالب شماره 97، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است