|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/7/22: كودكان امروز «لالايي» ندارند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3531 22/7/91 > صفحه 5 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


كودكان امروز «لالايي» ندارند
كارشناسان معتقدند در ميان برنامه هاي فرهنگي و هنري كودكان جاي موسيقي هاي مناسب خالي است

نويسنده: زينب مرتضايي فرد

برنامه هاي روز جهاني كودك در حالي در كشورمان برگزار شد كه كارشناسان عرصه هاي مختلف به فقدان برنامه ريزي براي ارائه كالاهاي فرهنگي مناسب براي كودكان و نوجوانان انتقاد دارند و مي توان گفت جداي تئاتر، ادبيات، كتاب و سينما، بيش از همه موسيقي اين گروه هاي سني مورد بي مهري قرار گرفته است.
    به گزارش خبرنگار ما، كودكان و نوجوانان دهه 60 و 70 با نوارهاي قصه يا لالايي ها ارتباط خيلي بهتري داشتند و هنوز هم خاطرات شيريني از آنها در ذهن دارند. قصه هاي علي مردان خان، گلنار، خاله سوسكه، بزبز قندي، حسن كچل، كدوي قلقله زن و.... نام هاي آشنايي است كه هنوز هم در خاطر بسياري از ما نقش بسته است. كودكان و نوجوانان امروز، اما گويي ابزار و شكل ارتباطشان با موسيقي تغيير كرده است و حالاديگر پاي نوارهاي قصه نمي نشينند و واژه لالايي به اندازه نسل هاي پيش برايشان نوستالژي ندارد.
    
    موسيقي و كودكي دو يار جدا نشدني
    حسن شكرانه كارشناس ادبيات كودك و نوجوان كه اين روزها مشغول جمع آوري داستان هاي كودكان است، درباره اين موضوع به جام جم مي گويد: كودكي و موسيقي به هم گره خورده اند، اين گروه سني هميشه موسيقي را دوست دارد و در مواجهه با آن با آغوش باز پذيرايش مي شود. بنابراين نمي توانم بگويم كه از موسيقي فاصله گرفته اند.
    او مي افزايد: در نوع رابطه اي كه با موسيقي دارند مشكلاتي وجود دارد، از جمله اين كه آنها از لالايي ها، موسيقي هاي ايراني و نوارهاي قصه فاصله گرفته اند. ريشه اين مشكل را نبايد در كودكان بررسي كرد، چرا كه آنها به سمت چيزهايي مي روند كه ما بزرگ ترها هدايتشان كرده باشيم و اگر مشكلي وجود دارد بايد ريشه اش را در بزرگ ترها جستجو كرد.
    او ادامه مي دهد: ما تجربه هاي موفقي در اين عرصه داشتيم، بسياري از موسيقي هاي قديمي كودك و نوجوان هنوز هم كه پخش مي شود بچه ها دوستش دارند مثلابرنامه هاي كلاه قرمزي، يا شعرهاي مدرسه موش ها و خونه مادربزرگه از همين موارد است و بچه هاي نسل جديد هم آنها را دوست دارند.
    البته او تاكيد مي كند: قبول دارم كه با نفوذ بازي و ابزارهاي سرگرمي جديد ارتباط بچه ها با برنامه هايي كه گفتيم كمرنگ تر از گذشته شده است، اما دليل اين موضوع را هم بايد در ضعف ما در توليد برنامه هاي كودك و نوجوان دانست. متاسفانه ما در اين عرصه منسجم و برنامه ريزي شده عمل نمي كنيم.
    
    از ظن خود يار كودكان شده ايم
    آزاده آل ايوب يا همان خاله نرگس بچه ها در برنامه هاي تلويزيوني، درباره اين موضوع به جام جم مي گويد: به نظرم نمي توانيم بچه هاي اين دوره را با بچه هاي قديم مقايسه كنيم. چون سليقه هايشان نسبت به هم متفاوت است و بايد براي جلب رضايت و هدايت آنها طراحي هاي لازم را بر پايه شناخت آنها انجام دهيم. يعني در اصل نياز داريم كه نيازهاي كودكان را نه تنها در عرصه موسيقي بلكه در ساير زمينه ها بشناسيم و مهندسي كنيم.
    او مي افزايد: اگر نيازهاي كودك را بشناسيم ديگر از ظن خودمان برايشان برنامه يا موسيقي نمي سازيم و سعي نمي كنيم ديد خودمان را به آنها تزريق يا تحميل كنيم.
    آل ايوب ادامه مي دهد: ما بچه هاي امروز را دست كم گرفته ايم و حواسمان نيست كه اگر موسيقي كودكانه خوبي داشته باشيم مي توانيم آنها را به مذهب، اخلاق و مسائل تربيتي هم هدايت كنيم. او معتقد است: موسيقي اي كه در حال حاضر براي اين گروه سني توليد مي شود محتوايي ندارد و فقط رنگ و لعاب است به همين خاطر هم نه بازتابي دارد و نه اثرگذاري.
    
    حاضريم رايگان براي كودكان موسيقي بسازيم
    اين حرف ها را با يكي از اعضاي مركز موسيقي صداوسيما هم مطرح مي كنم. احمد ميرمعصومي كارشناس موسيقي و عضو دفتر ارزشيابي موسيقي در اين مركز با گفته هاي آزاده آل ايوب تا حدي موافق است و مي گويد: كودكان و نوجوانان حق دارند از موسيقي كه هر چند اندك برايشان توليد مي شود، فاصله بگيرند. البته او اين ضعف را در برنامه هاي تلويزيوني ناشي از كوتاهي تهيه كنندگان مي داند و تاكيد مي كند: بخش مهم توليدات آثار كودك در دست شبكه هاي تلويزيوني است كه آنها هم تهيه اين برنامه ها را به تهيه كنندگان واگذار كرده اند.
    اين كارشناس به جام جم مي گويد: ما بارها اعلام كرده ايم حاضريم به صورت رايگان در اين بخش تهيه كنندگان را همراهي كنيم، اما آنها مي گويند وقتمان كم است و فرصت نداريم و از اين دست حرف ها. چنين اتفاقاتي باعث مي شود موسيقي كودك سرسري ساخته شود و برنامه ريزي صحيح و مناسبي نداشته باشد. در نتيجه هم بچه ها ارتباط لازم را با آن نگيرند.
    او ادامه مي دهد: كودكان بايد با موسيقي مانوس شوند، جالب است كه اجراي تئاتر براي كودكان و نوجوانان امري عادي است، در نمايشگاه هاي كتاب غرفه كودكان و نوجوانان از ديگر بخش ها جداست. همين طور سينماي كودك و نوجوان هم توانسته به عنوان يك گونه مستقل خود را معرفي كند. اما هنوز ما يك كنسرت موسيقي كودك و نوجوان نداريم. يا موسيقي خاصي براي آنها توليد نمي شود كه بخواهند آن را دنبال كنند. پس چگونه مي توانيم از آنها توقع داشته باشيم كه ارتباطشان با موسيقي قطع نشود؟
    
    مدرسه ها تنها ابزار انس كودكان با موسيقي
    سالار عقيلي خواننده سنتي كشورمان هم معتقد است آموختن و انس با موسيقي بايد از مدارس و مهدهاي كودك آغاز شود. او به جام جم مي گويد: گذراندن واحدهاي درسي موسيقي يكي از كارهايي است كه در مدارس كشورهاي پيشرفته انجام مي شود.
    او تاكيد مي كند: اگر بچه هاي ما در مدرسه و مهد نتوانند با موسيقي انس بگيرند در مرحله بعد و وقتي كه وارد جامعه مي شوند نمي توان به آنها جهت و سمت و سو داد. در اين شرايط ممكن است خودشان نتوانند انتخاب خوبي داشته باشند يا برخي گروه ها و افراد از اين ضعف ما سوءاستفاده كنند و آنها را در مسيري ببرند كه به فرهنگ، هنر و موسيقي كشورمان لطمه بزند.
    
    تولد انسان با لالايي ها
    علي شعله ور روانشناس و آسيب شناس اجتماعي به جام جم مي گويد: انسان با لالايي و لالايي گونه ها به دنيا مي آيد. از همان ابتداي تولد در گوشش لالايي مي خوانند و صداي آهنگين اذان را در گوشش مي شنود.
    او ادامه مي دهد: وقتي كودكان با موسيقي در ارتباط هستند، حس هيجان و زندگي دارند. از طرف ديگر اين هنر مي تواند از طريق تعاملي كه با اين قشر برقرار مي كند تعارضات، گره و عقده هاي آنها را حل كند و كودكان ناسازگار را هم سازگار كند.
    اين روانشناس مي گويد: در استانداردهاي جهاني براي رفاه يك كودك اين موارد لحاظ مي شود؛ غذا، آموزش، محل زندگي، لباس، داشتن معلم خوب و موسيقي. يعني موسيقي جزو واحدهاي درسي شان محسوب مي شود. حال خودتان ببينيد كه ما چه چيز مهمي را از كودكان و نوجوانان و به تبع آن از جامعه مان دريغ كرده ايم.
    او يادآور مي شود: محققان تاثير مثبت موسيقي بر ذهن كودكان و نوجوانان را در مرحله اي هم سطح با نقش تربيتي پدر و مادر مي دانند. چون مي تواند بيش از هر چيزي بر روح و روان آنها تاثير بگذارد. به نظرم زمان آن رسيده كه منتقدان و مسئولان اين را دريابند كه حلقه مفقوده كمبود مخاطب موسيقي ايراني، كودكان هستند.
    
    
    كودكان امروز «لالايي» ندارند / كارشناسان معتقدند در ميان برنامه هاي فرهنگي و هنري كودكان جاي موسيقي هاي مناسب خالي است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3531 به تاريخ 22/7/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 110 بار
    آثار ديگري از "زينب مرتضايي فرد"

  آن بيست و شش نفر / روايتي از اجراهاي نوازندگان اركستر سمفونيك تهران در جبهه هاي جنگ
زينب مرتضايي فرد، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  بدون شلوغ بازي و حاشيه كار مي كنيم / گفت و گوي جام جم با مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر درباره برگزاري كنسرت خياباني
زينب مرتضايي فرد، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  زندگي مان شبيه سريال هاي تركي نيست! / پاي صحبت هاي دكتر برنا كاراگز اوغلو استاد ادبيات فارسي در تركيه نشستيم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره خوب هم داريم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  شما خيلي آشناييد / هوشنگ مرادي كرماني فردا 74 ساله مي شود
زينب مرتضايي فرد، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است