|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان91/8/17: «نازعات» دژ دفاعي تنگه هرمز تحت كنترل ويژه سپاه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20351 17/8/91 > صفحه 12 (سياسي) > متن
 
 


«نازعات» دژ دفاعي تنگه هرمز تحت كنترل ويژه سپاه
گزارشي از جديدترين منطقه دريايي سپاه در خليج فارس

منبع: فارس

چند روز گذشته، جديدترين منطقه دريايي سپاه پاسداران به نام «امام محمد باقر(ع)» در غرب تنگه هرمز و در سواحل خليج فارس در بندرلنگه افتتاح شد.
    پنجمين منطقه دريايي سپاه آن طور كه از سوي فرمانده نيروي دريايي اعلام شد، قرار است از نقطه انتهايي جزيره قشم به اضافه منطقه جزاير نازعات تا غرب جزيره كيش را تحت كنترل خود قرار دهد و درحقيقت اين مناطق، محدوده عملياتي جديدترين منطقه دريايي سپاه خواهد بود.
    مناطقي كه در گذشته در كنترل و حفاظت منطقه يكم دريايي سپاه (بندرعباس) قرار داشت اما اهميت اين مناطق و جزاير موجود در آن كه به مجموعه جزاير نازعات معروف هستند، ايجاب مي كرد تا با تشكيل يك منطقه دريايي مستقل، كنترل و نظارت بر اين مناطق، تخصصي تر دنبال شود.
    با اين تفكيك، تامين امنيت تنگه هرمز كه ماموريتي كاملادريايي است، به عهده منطقه يكم گذاشته شد و منطقه پنجم نيز به صورت مستقل، مسئول تامين امنيت جزاير نازعات خواهد بود.
    
    ¤ منطقه نازعات به كجا گفته مي شود؟
    جزاير نازعات به مجموعه چهار جزيره مهم تنب بزرگ، تنب كوچك، ابوموسي و جزيره سيري گفته مي شود.
    تنب بزرگ با وسعت حدود 11 كيلومتر مربع در جنوب جزيره قشم واقع شده كه از جنوب به جزيره ابوموسي، از شرق به عمان و از غرب به تنب كوچك ختم مي شود.
    فاصله اين جزيره تا قشم 31 تا تنب كوچك 12 تا ابوموسي 50 و تا جزيره الحمراء در راس الخيمه 82 كيلومتر است .
    تنب كوچك با مساحت 2 تا 5.2 كيلومتر در جنوب بندر لنگه و در غرب تنب بزرگ واقع شده است .
    فاصله اين جزيره تا بندر لنگه 50 كيلومتر تا راس الخيمه 92 كيلومتر و تا تنب بزرگ حدود 13 كيلومتر است .
    ابوموسي جزيره اي در وسط خليج فارس با مساحتي در حدود 25 كيلومتر مربع است.
    فاصله ميان جزيره ابوموسي و جزاير تنب به دليل عمق مناسب آب، تنها مسير قابل كشتيراني براي نفتكش هاي بزرگ است.
    و در نهايت، جزيره سيري در حدود 72 كيلومتري خط ساحلي ايران در جنوب بندر لنگه و 40 كيلومتري غرب جزيره ابوموسي واقع شده است كه از آن در جهت اكتشاف و استخراج نفت نيز بهره گيري مي شود.
    سه جزيره اول (تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي) از مجموع شش جزايرايراني هستند كه به جزاير قوسي مشهورند.
    اهميت اين جزاير به خاطر موقعيت نظامي شان است كه به عنوان دژ دفاعي تنگه هرمز قلمداد مي شوند.اين جزاير به لحاظ نظامي، فوق العاده مهم و داراي موقعيت ويژه تدافعي هستند.
    جمهوري اسلامي ايران بر تعدادي جزاير برخوردار از موقعيت ممتاز در تنگه هرمز در دهانه خليج فارس حاكميت دارد كه از آن ميان شش جزيره كه زنجيره قوسي دفاعي ايران را تشكيل مي دهند، اهميت بيشتري دارند.
    از اين رو علت نامگذاري اين منطقه به «نازعات» شايد همين باشد.
    «نازعات» كه نام يكي از سوره هاي قرآن كريم است، به آن دسته از فرشتگان مامور الهي گفته مي شود كه ارواح گنهكاران را با زجر و فشار از اجساد و يا قبرهايشان بيرون مي كشند و اين حكايت از يك نوع عذاب دردناك مي كند كه خداوند براي بدكاران و درهم شكستن غرور طغيانگران در حال جان كندن در نظر گرفته است.
    از نظر جغرافيايي، خليج فارس، يك درياي عميق نيست و عميق ترين قسمت آن نيز كه جهت كشتيراني و به ويژه حمل ونقل كشتي هاي بزرگ مناسب است، تقريبا در محدوده متعلق به ايران واقع شده است.
    به علت عمق كم آب در تمام نقاط تنگه هرمز، كشتي هاي بزرگ قادر به عبور نبوده و مجبور هستند از ناحيه محدودي كه معادل پانزده كيلومتر است و عمق آب جهت عبور آنها كافي است، حركت كنند.
    در قسمت شمال اين معبر، جزاير ايراني قشم، هرمز و لارك قرار دارند. علاوه براين، در ابتداي اين راه عبور، كشتي هاي بزرگ جنگي و نفت كش ها مجبور هستند از كنار جزاير ايراني تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي عبور كنند.
    در واقع مي توان گفت دو جزيره تنب بزرگ و كوچك به همراه ابوموسي بخشي از سيستم دفاعي و حفاظتي تنگه هرمز و كرانه هاي جنوبي كشور را تشكيل مي دهند و به علاوه موقعيت جغرافيايي آنها در عمق آب هاي خليج فارس و همچنين در داخل دو كريدور رفت و برگشت طرح تفكيك تردد بين المللي كشتي ها، آنها را از اهميت استراتژيك خاصي برخوردار كرده است.
    
    استقرار انبوه تفنگداران دريايي در منطقه پنجم
    بنا بر گفته سرلشكر جعفري فرماندهي كل سپاه پاسداران، با توجه به نوع ماموريت منطقه پنجم دريايي سپاه، بيشترين استعداد تفنگداران دريايي سپاه براي دفاع و پدافند در اين جزاير مسقر مي شوند.
    تفنگداران دريايي از جمله زبده ترين و كارآمدترين نيروهاي در اختيار سپاه پاسداران هستند كه حضور انبوه آنها در اين منطقه دريايي مي تواند حامل پيام هاي مهمي باشد.
    علاوه بر اينها، استفاده از سامانه هاي مدرن و پيشرفته پدافند هوايي در اين منطقه نيز مي تواند توان سپاه پاسداران را در حفاظت از آسمان اين جزاير بيش از پيش ارتقا دهد.
    از طرف ديگر، سرلشكر جعفري در بخشي از سخنان خود در مراسم افتتاح اين منطقه، آن را منطقه اي بسيار حساس، استراتژيك و يكي از خطوط مقدم دفاع ايران اسلامي عنوان كرد.
    بنابر اين استقرار سامانه هاي مدرن موشكي ساحل به درياي سپاه پاسداران در اين منطقه مي تواند در زمان بروز تهديد به عنوان يكي از خطوط مهم و استراتژيك سپاه براي مقابله با دشمن باشد؛ موشك هايي كه علاوه بر شليك از ساحل، قابليت شليك از روي انواع شناورهاي تندرو و سامانه هاي پروازي سپاه را نيز دارند.
    «نازعات» دژ دفاعي تنگه هرمز تحت كنترل ويژه سپاه / گزارشي از جديدترين منطقه دريايي سپاه در خليج فارس
    


 روزنامه كيهان، شماره 20351 به تاريخ 17/8/91، صفحه 12 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 162 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انسان و محيط زيست
متن مطالب شماره 4 (پياپي 58)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است