|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد91/8/18: بانك مركزي منتشر كرد: سيماي رسمي تورم مهرماه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4312
سه شنبه چهارم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2781 18/8/91 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بانك مركزي منتشر كرد: سيماي رسمي تورم مهرماه
    دنياي اقتصاد - بانک مرکزي در خبري رسمي سيماي تورم براي مهرماه را به تصوير كشيد. بر اساس اعلام اين بانک، شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در نخستين ماه از نيمه دوم سال 1391 به عدد 8/364 رسيد؛ بنابراين نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به مهرماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهي به مهرماه 1390 معادل 9/24 درصد است. بر اين اساس نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه سال جاري نسبت به سال گذشته به 32 درصد رسيد و نرخ تورم ماهانه، نسبت به شهريورماه رقم 6/4 درصد را ثبت کرد.
    گروه بازار پول - تازه ترين گزارش بانک مرکزي، نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه سال جاري نسبت به سال گذشته را 32 درصد اعلام کرده است. همچنين نرخ تورم ماهانه، در مهرماه امسال نسبت به شهريورماه، 6/4 درصد بوده است. اين گزارش نرخ تورم ميانگين در دوازده ماه منتهي به مهرماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهي به مهرماه 1390 را معادل 9/24 درصد عنوان کرده است.
    
    32 درصد تورم نقطه اي در مهرماه
    اداره آمار بانک مرکزي ايران در تازه ترين گزارش ماهانه خود رقم شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در مهرماه سال جاري را 8/364 اعلام کرد. مقدار اين شاخص در زمان مشابه سال قبل 8/348 گزارش شده بود، آماري که نشان مي دهد نرخ تورم نقطه به نقطه يا نقطه اي براي پايان مهر 32 درصد بوده است. نرخ تورم نقطه به نقطه، ميزان تغييرات و رشد شاخص قيمت ها را در يک زمان مشابه از دو سال متوالي اندازه مي گيرد؛ بنابراين شاخص بهاي مصرف کننده در ايران، در يک سال منتهي به مهرماه سال جاري 32 درصد افزايش داشته است.
    همچنين مطابق گزارش بانک مرکزي، نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به مهرماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهي به مهرماه 1390 معادل 9/24 درصد بوده است. براي محاسبه اين تورم دوازده ماهه که به آن تورم ميانگين نيز گفته مي شود، از نرخ هاي نقطه اي دوازده ماه منتهي به هر دوره، متوسط گرفته مي شود؛ بنابراين اين گزارش گوياي اين است که ميانگين نرخ هاي نقطه اي دوازده ماه منتهي به مهرماه ، 9/24درصد بوده است.
    آمار ارائه شده حاکي از اين است که نرخ تورم ماهانه در مهرماه سال جاري نيز افزايشي بي سابقه به خود ديده است. با در نظر گرفتن رقم 8/348 که براي شاخص قيمت مصرف کننده در شهريور ماه اعلام شده بود، ملاحظه مي شود اين شاخص، 6/4 درصد افزايش ماهانه را تجربه کرده است. نرخ تورم ماهانه، ميزان درصد افزايش در شاخص قيمت مصرف کننده را در يک بازه يک ماهه اندازه مي گيرد. به عنوان مثال رقم مزبور براي مهرماه بيانگر اين است که مقدار شاخص قيمت از پايان شهريور تا پايان مهر، به اندازه 6/4 درصد زياد شده است. بزرگ بودن نرخ ماهانه تورم در مهرماه، با نگاهي به نرخ هاي تورم ماهانه در هجده ماه قبل از مهر، يعني از فروردين 90 تا شهريور 91، ملموس تر مي شود. طبق آمارها، در اين بازه هجده ماه، ميانگين نرخ تورم ماهانه 8/1 درصد بوده است. همچنين ميانگين تورم ماهانه در شش ماه ابتدايي امسال 2 درصد بوده است. علاوه بر اين، مي توان اين مثال را هم در نظر گرفت که چنانچه در يک سال کامل، شاخص قيمت هر ماه به اندازه مهرماه سال جاري و به اندازه 6/4 درصد ماهانه رشد کند، ميزان تورم سالانه در آن سال بيش از 70 درصد خواهد بود.
    
    شاخص قيمت مصرف کننده چيست؟
    شاخص قيمت مصرف کننده يا «شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران» که ميزان آن به صورت ماهانه توسط بانک مرکزي اعلام مي شود، ميانگيني از بهاي کالاهايي است که در سبد مصرفي مصرف کنندگان وجود دارد يا به عبارت ديگر به مصرف آنها مي رسد. اين شاخص توسط دايره شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي، وابسته به اداره آمارهاي اقتصادي که از زيرمجموعه هاي مديريت کل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي است، تهيه و اعلام مي شود. پيش از اين همراه با گزارش اين شاخص جزئياتي نيز از تغييرات قيمتي کالاهايي که اين شاخص در بر مي گيرد منتشر مي شد، موضوعي که چند ماهي است منتفي شده است. اين شاخص از دوازده گروه قيمتي اصلي از قبيل خوراکي ها، دخانيات، پوشاک، مسکن و غيره و سه گروه اختصاصي تشکيل مي شود. بانک مرکزي در محاسبه اين شاخص، سال پايه را سال 1383 در نظر مي گيرد. اين سال پايه به اين معنا است که بانک مرکزي متوسط قيمت ها و سبدهاي مصرفي را در اين سال محاسبه کرده و آن را با عدد 100 تطبيق مي دهد. به عبارت ديگر در صورتي که ميانگين قيمت ها را در اين سال با عدد 100 در نظر گرفته و نمايش دهيم، آنگاه شاخصي که براي سال هاي ديگر اعلام مي شود مي تواند مقايسه اي کلي بين قيمت هاي دوره هاي مختلف را امکان پذير سازد. با اين توضيحات وقتي اعلام مي شود رقم شاخص قيمت مصرفي در مهر 91، 8/364 است، مي توان گفت به طور کلي ميانگين قيمت ها در اين زمان (مهر 91) در حدود 6/3 برابر ميانگين قيمت ها در سال 83 بوده است. به بيان ديگر با اين شاخص مي توان فهميد در اين دوره هشت ساله، ميانگين قيمت کالاهايي که مصرف کنندگان خريداري مي کنند، بيش از 3 و نيم برابر شده است.
    
    بيشترين تورم نقطه اي در 11 سال اخير
    بررسي نرخ هاي تورم ماهانه در يازده سال گذشته (سال هايي که اطلاعات آن در سايت بانک مرکزي موجود است) حاکي از اين است که در هيچ کدام از ماه هاي اين بازه، نرخ تورم نقطه به نقطه به اين سطح نرسيده بود. در تمامي ماه هاي دوره مزبور نرخ تورم نقطه به نقطه پايين تر از 30 درصد قرار داشت و بيشترين نرخي که در يازده سال اخير براي تورم نقطه به نقطه اعلام شده بود، متعلق به مهر سال 87 و معادل 5/29 درصد و رقم بعدي نيز متعلق به شهريور ماه همين سال (87) بود. کارشناسان اقتصادي در آن زمان رشد زياد در شاخص قيمت ها و رکوردشکني تورم را به افزايش هاي صورت گرفته در اين سال در ميزان نقدينگي مرتبط مي دانستند.
    
    برخي از کارشناسان اقتصادي رشد
    قابل ملاحظه شاخص قيمت ها و رقم محاسبه شده براي تورم در مهرماه را بيش از هر چيز متاثر از رشد نرخ برابري ارزي و تاثيرات قيمتي از ناحيه کانال ارز بر قيمت کالاهاي مصرفي تفسير مي کنند. بررسي نرخ هاي اعلام شده براي نرخ ارز در بازار غيررسمي در شهريورماه و مهرماه سال جاري هم مويد جهشي در قيمت ارز در اين بازه است. طبق داده هاي منتشر شده توسط خبرگزاري ها، نرخ دلار آمريکا در اواسط شهريور ماه (14 شهريور) 2180 تومان بود. در حالي که اين ارز در کمتر از يک ماه و اواسط مهرماه (12 مهر)، با نرخ 3430 تومان مبادله شد. با اين حساب از آنجا که بخش عمده اي از نوسانات ارزي در اين ماه رخ داد و به دليل نقش زياد واردات در ساختار اقتصادي کشور، تلاطم هاي ارزي پس از مدتي اثرات خود را در شاخص قيمت ها نشان مي دهد.
    داده هاي اعلام شده براي نرخ تورم نقطه اي ماه هاي قبلي نيز نشان از رشد بي سابقه اين نرخ در مهرماه دارد. طبق گزارش هاي اعلام شده، نرخ تورم نقطه اي در 6 ماه ابتدايي سال جاري، رو به افزايش بوده و از 9/23 درصد در فروردين ماه، 28 درصد در شهريورماه امسال رسيده است. در واقع 2/4درصد افزايش يافته است. بنابراين درحالي که کل تغييرات اين نرخ در شش ماه ابتدايي امسال در سطح 20 تا 28 درصد قرار داشت، در ماه مهر، نرخ تورم نقطه اي به گونه اي افزايش يافته که از سطح 30 درصد نيز گذشته و به 32 درصد رسيده است.يعني در فاصله يک ماه 3/9 درصد تغيير داشته است. همچنين مقايسه اين نرخ با داده هاي مربوط به شاخص قيمت ها در سال هاي گذشته هم نتايج مشابهي را به دست مي دهد.
    به عنوان مثال در مهرماه سال 90 ميزان نرخ تورم نقطه به نقطه 6/21 درصد اعلام شده بود، و در سال هاي پيش از آن و از 83 به بعد، نرخ تورم نقطه به نقطه ماه هاي مهر اين سال ها، البته بدون در نظر گرفتن سال 87، بين 6/7 و 1/18 درصد در نوسان بوده است. همان طور که گفته شد در سال 87 به دنبال افزايش هاي صورت گرفته در نقدينگي به دنبال برنامه هاي دولت، اقتصاد کشور با رقم 5/29 درصد نرخ تورم نقطه اي در مهرماه روبه رو شد که اين رقم، پس از مهرماه سال جاري، بيشترين رقم نرخ تورم نقطه به نقطه در يازده سال اخير با ملاحظه ذکر شده است.
    
    افزايش تورم ميانگين ماه هاي آتي
    از آنجا که تورم ميانگين و سالانه براي يک دوره، از متوسط گيري از نرخ هاي تورم چند ماه پيش از پايان آن دوره تعيين مي شود، افزايش نرخ تورم نقطه اي در مهرماه به رشد هاي بعدي در تورم ميانگين ماه هاي پيش رو خواهد انجاميد. همچنين برخي کارشناسان عقيده دارند جهش در نرخ تورم يک ماه، به افزايشي شدن تورم در ماه هاي بعد از آن دامن مي زند. نکته قابل ذکر ديگر، اثرات تاخيري عواملي است که بر نرخ تورم اثرگذارند. دو عامل اثرگذار بر نرخ تورم، نرخ ارز و حجم نقدينگي، هر دو در مدت اخير با افزايش قابل توجهي مواجه شدند. از آنجا که بعضي از اثرات نوسان در اين عوامل آني نبوده و به مرور زمان ظاهر مي شود، کارشناسان احتمال مي دهند که حداقل تا چند ماه پيش رو کاهش عمده اي در نرخ تورم در پيش نباشد.
    
    
    
بانك مركزي منتشر كرد: سيماي رسمي تورم مهرماه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2781 به تاريخ 18/8/91، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 351 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت نظامي
متن مطالب شماره 68، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است