|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم91/9/6: حامد جوادزاده، تهيه كننده برنامه «شيش تايي آ»: حواسمان ششدانگ به نوجوانان است
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3566 6/9/91 > صفحه 9 (راديو و تلويزيون) > متن
 
      


حامد جوادزاده، تهيه كننده برنامه «شيش تايي آ»: حواسمان ششدانگ به نوجوانان است


نويسنده: فرشيد شكيبا


    «شيش تايي آ» عنوان برنامه اي به تهيه كنندگي حامد جوادزاده است كه از اول مهر همزمان با فرا رسيدن سال تحصيلي هر روز بجز جمعه ها ساعت 18 و 30 دقيقه از گروه نوجوان شبكه دو سيما روي آنتن مي رود و با وجود پخش كوتاه مدت آن توانسته بسياري از مخاطبان نوجوان دختر و پسر را با خود همراه كند. اين برنامه دغدغه ها، مشكلات و مسائل مربوط به نوجوانان امروزي را مورد بحث و بررسي قرار مي دهد. جوادزاده علاوه بر سال ها فعاليت در شبكه راديويي جوان، كارگرداني برنامه هايي همچون «نيمروز»، «گزينه جوان» در شبكه سه و تهيه كنندگي برنامه «روز از نو» را در شبكه دو به عهده داشته است. با اين تهيه كننده در خصوص چگونگي توليد و ميزان مشاركت مخاطبان به گفت وگو نشستيم.
    
    برنامه «شيش تايي آ» با چه رويكردي توليد و پخش مي شود؟
    اين برنامه مختص نوجوانان امروز است، نوجواناني كه در حال حاضر به اينترنت، ماهواره و اطلاعات روز دنيا دسترسي دارند و براحتي نمي توان آنها را با روش هاي سابق پاي تلويزيون نشاند. به همين دليل ما سعي كرديم برنامه اي توليد كنيم كه براي اين گروه سني جذاب باشد و آنها را پاي تلويزيون نگاه دارد. در اين برنامه همه بخش ها حتي ديالوگ هاي مجريان برنامه به صورت خاص و ويژه نوجوانان طراحي شده است. رويكرد ما در اين برنامه بسيار متفاوت است و نمي خواهيم صرفا يك برنامه استوديو محور يا گفت وگو محور داشته باشيم، بلكه مي خواهيم برنامه اي تركيبي داشته باشيم تا با زبان ويژه نوجوان اطلاعات درست و مورد نيازشان را به آنها منتقل كنيم.
    
    براي اين كه به چنين مهمي دست يابيد موضوعات برنامه را چگونه انتخاب مي كنيد؟
    تجربه برنامه سازيم طي سال هاي گذشته براي دستيابي به موضوعات شش تايي آ خيلي كمك كرد. ما از منابع مختلف، نيازهاي روز اين قشر از جامعه را شناسايي مي كنيم. قبل از توليد، مدتي را صرف پيش توليد و تحقيقات صرف كرديم تا بتوانيم برنامه اي را به پخش برسانيم كه براساس نياز مخاطب باشد. چون اگر برنامه اي بدون در نظر گرفتن نياز مخاطبش روي آنتن برود نمي تواند موفق باشد.
    
    نيازسنجي و پيش توليد تا چه اندازه در موفقيت برنامه شما نقش دارد؟
    مخاطب ما مشخص است و ما بدون برنامه ريزي و پيش توليد نمي توانيم برنامه اي جذاب و با كيفيت و مخاطب پسند ارائه كنيم. بر همين اساس برنامه ريزي و پيش توليدي كه داريم و همچنين توجه خوبي كه مديران شبكه دو و معاونت سيما به اين گونه برنامه ها دارند به ما كمك مي كند. برنامه سازي براي نوجوانان در كشور ما و با شرايط بومي و فرهنگي خاص، نيازمند تحقيقات ميداني گسترده اي است كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد و ما هم با توجه به اين موضوع، تحقيقاتي انجام داده ايم. بايد بدانيم نوجوانان ما امروزه در كنار تربيت خانوادگي و مدرسه اي، از تربيت رسانه اي نيز برخوردارند و تلويزيون علاوه بر پر كردن اوقات فراغت و سرگرمي مي تواند بر رفتار و رشد فكري آنها نيز تاثير بگذارد. پس بايد برنامه اي را براي آنها توليد كنيم كه براساس خواسته هاي آنها باشد.
    
    مهمانان برنامه بر چه اساسي انتخاب مي شوند؟
    انتخاب مهمان ها به موضوعات و اتفاقاتي كه در طول هفته رخ مي دهد، بستگي دارد. مهمانان را متناسب با نياز و مسائل مربوط به نوجوانان انتخاب مي كنيم. افرادي كه به برنامه دعوت مي شوند بيشتر نوجوانان هستند. البته گاهي اوقات هم پيش مي آيد كه افراد بزرگ تري به برنامه دعوت مي شوند، اما بي ربط با قشر نوجوان و موضوع برنامه نيستند. افراد موفق كه در همه نقاط كشور هستند بخشي از مهمانان برنامه را تشكيل مي دهند.
    
    برنامه شيش تايي آ شامل چه بخش هايي است؟
    بخش رو من حساب نكن، نگاه فانتزي يك تنبل به دنياست كه توسط محمد پوريا نوشته و اجرا مي شود. بخش شيش دونگ كه نگاه دقيق و علمي به برخي موضوعاتي دارد كه ساده از كنارشان مي گذريم. شيش نفر به يه نفر از بخش هاي ديگر برنامه است كه نوجوانان سوالاتشان را از شخصيت هاي معروف مي پرسند و راديو شيش هم بخش ديگري است كه شوخي با برنامه راديو هفت است. البته بخش ها در حال افزايش است و ما سعي مي كنيم در اين حوزه هم به روز باشيم و بخش هاي برنامه نيز به خواسته و با مشاركت خود مخاطبان توليد و پخش شود.
    
    به چه دليلي اسم برنامه را شيش تايي آ انتخاب كرديد؟
    جوادزاده: بايد بدانيم نوجوانان ما امروزه در كنار تربيت خانوادگي و مدرسه اي، از تربيت رسانه اي نيز برخوردارند و تلويزيون علاوه بر پر كردن اوقات فراغت و سرگرمي مي تواند بر رفتار و رشد فكري آنها نيز تاثير بگذارد
    من در همه برنامه هايم، حساسيت خاصي در انتخاب نام برنامه دارم، چون معتقدم نام برنامه، پيشاني آن محسوب مي شود و بايد هوشمندانه انتخاب شود. ما ابتدا اسم برنامه را منفي 18 انتخاب كرده بوديم و تا آخرين لحظات هم قرار بر همين بود، اما مديران شبكه گفتند نام ديگري را براي برنامه انتخاب كنيم كه ما در نهايت با توجه به اين كه در شش روز هفته برنامه داشتيم و ديديم شيش تايي آ نام مناسبي است همين نام را انتخاب كرديم. در هر شش روزي كه برنامه داريم، اتفاق جديدي رخ مي دهد و البته مد نظر داشتيم شش بخش هم روي آنتن ببريم كه به دليل كمبود وقت هنوز موفق نشديم. كلمه نوجوان هم خودش شش حرف است. اميدوارم اين اسم براي مخاطب هم جذاب باشد.
    
    به نظر مي رسد تلويزيون برنامه موفقي بعد از «نيمرخ» براي قشر نوجوان نداشته است. شما با اين موضوع موافقيد؟
    ساختن برنامه براي نوجوانان از مقوله هايي است كه به ذوق و خلاقيت بصري زيادي براي جذب مخاطب نياز دارد. خلاقيت، هم در فرم و هم در محتواي برنامه ها مي تواند وجود داشته باشد. البته نمي توان گفت بعد از نيمرخ برنامه موفقي درخصوص نوجوانان توليد نشده است. برنامه هايي هم داشتيم كه خلاقانه روي آنتن رفتند و توانستند مخاطبان زيادي را جلب كنند كه از آن جمله مي توان به كوله پشتي و نيمروز اشاره كرد. برنامه هاي مخصوص نوجوانان براي مخاطبان سراسر كشور ساخته مي شود، بنابراين بايد توجهي ويژه به همه نوجوانان كشور كرد و برنامه به گونه اي توليد شود كه مخاطبان در آن مشاركت داشته باشند.
    
    چطور بايد اين مشاركت را ايجاد كرد؟
    مشاركت يكي از ويژگي هاي اصلي برنامه هاي نوجوانان است. به اين معنا كه بيشتر برنامه هاي تلويزيوني به سوي اجراي اجرا پيش مي رود و از آنجا كه يك برنامه زنده، مشاركت زياد مخاطبان را مي طلبد، مشاركت در توليد يك برنامه زنده حتي به عنوان يك قالب برنامه سازي مطرح شده است. در برنامه شيش تايي آ، نوجوانان از طريق پيامك 30000266 و وب سايت برنامه به نشاني www.6taeea.ir با ما در ارتباط هستند و چهره هاي موفق و خلاق در زمينه هاي مختلف را از همين طريق شناسايي مي كنيم. حتي گاهي در حوزه برنامه سازي هم از آنها دعوت به همكاري مي كنيم. چند روز پيش، از ده نفر هم كه علاقه مند به اجرا بودند تست گرفتيم. فرصتي را براي شناسايي استعدادهاي نوجوانان فراهم كرده ايم تا آنها اين برنامه را از خودشان بدانند و با آن در ارتباط باشند. مشاركت از طرق مختلف امكان پذير است و ما هم تلاش مي كنيم مخاطبان در بخش هاي مختلف برنامه با ما مشاركت بيشتري داشته باشند.
    
    فكر مي كنيد تا چه اندازه در اين زمينه موفق بوده ايد؟
    بازخورد پيامك ها كه بالاي 17 هزار در روز است و همچنين حضور نوجوانان در سايت برنامه نشان از اين دارد كه گروه برنامه ساز شيش تايي آ موفق بوده است.
    
    اين برنامه تا كي ادامه خواهد داشت؟
    تا وقتي كه مديران شبكه و مخاطبان احساس نياز كنند ما مي توانيم برنامه را توليد و پخش كنيم و همه اعضاي گروه به صورت برنامه ريزي شده و هدفمند در اختيار برنامه هستند تا بتوانند برنامه مطلوبي را روانه آنتن كنند.
    
    
    
    حامد جوادزاده، تهيه كننده برنامه «شيش تايي آ»: حواسمان ششدانگ به نوجوانان است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3566 به تاريخ 6/9/91، صفحه 9 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 443 بار
    آثار ديگري از "فرشيد شكيبا"

  پيشرفت و حركت رو به جلوي شبكه هاي استاني صداوسيما
فرشيد شكيبا، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  طلوع انيميشن ايراني در نخستين جشنواره پويانمايي تلويزيوني
فرشيد شكيبا، جام جم 15/2/97
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني و گسترش چتر رسانه اي مطمئن در زلزله غرب كشور
فرشيد شكيبا، جام جم 27/8/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني آيينه تمام نماي شور عاشورايي ايرانيان
فرشيد شكيبا، جام جم 10/7/96
مشاهده متن    
  شبكه هاي استاني جوان و بالنده
فرشيد شكيبا، جام جم 13/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جغرافيا و توسعه
متن مطالب شماره 54، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است