|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران91/9/14: نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5241 14/9/91 > صفحه 16 (قضايي - حقوقي) > متن
 
      


نقض حريم خصوصي در فضاي مجازيهمه ما فارغ از نوع نگرش ديني و اعتقادي و حتي سياسي و فرهنگي، با مفهومي تحت عنوان (حريم خصوصي) آشنا هستيم زيرا اين مفهوم بخش مهم و عمده اي از زندگي هر فرد را تشكيل مي دهد و صد البته همه انسانها برمبناي وجدان و سرشت آدمي،نقض حريم خصوصي را ناپسند و آن را محكوم مي نمايند. حال آن كه خالق هستي نيز تعرض به حريم خصوصي انسانها در قالب گناهاني نظير تجسس، پرده دري، سخن چيني و... را مستوجب عقوبت دانسته است.
     مطالعه اجمالي در قوانين مختلف كشورها نيز نشان مي دهد دستگاه هاي تقنيني به رعايت حريم خصوصي و البته مجازات ناقضين حريم خصوصي اهتمام داشته اند و كشور عزيز ما نيز از اين قاعده مستثني نيست. به طور مثال در اصول 22 و 23 و 25 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران هرگونه تعرض به آبرو و جان و مال و حقوق و مسكن و پيشه و عقايد و اطلاعات خصوصي افراد ممنوع است.
    
    ● تعريف حريم خصوصي
    به زبان ساده مي توان گفت (حريم خصوصي) از آن دست مفاهيمي است كه همه آن را مي فهمند و درك مي كنند اما نمي توانند تعريفي جامع و كامل از آن ارائه نمايند. بنابراين در بسياري موارد شاهد نوعي تعارض و يا حتي چالش در زمينه مسائل مربوط به حريم خصوصي هستيم. به طور مثال زماني كه سخن از نصب دوربين هاي مداربسته در كافي نت ها به ميان آمده بود مخالفين اين طرح آن را معارض با حريم خصوصي افراد مي دانستند و برخي ديگر همچون بنده آن را غيرمرتبط با حريم خصوصي افراد تلقي مي كردند.چنين اختلافاتي بعضاً ناشي از آن است كه تعريف ترمينولژيكي از (حريم خصوصي) ارائه نشده است لكن در مجموع مي توان بيان نمود: حريم خصوصي يعني «فرد آزادانه حق داشته باشد در خلوت خود اطلاعات مربوط به امور زندگي اش را پنهان نموده و بر آن كنترل داشته و مانع دسترسي ديگران به اين اطلاعات گردد. در عين حال تصميم بگيرد كه چه وقت و تا چه حد اين اطلاعات را به ديگران منتقل نمايد». در تعاليم ديني نيز به بشر آموزش داده مي شود كه براي زندگي خود حريمي خصوصي قائل شود و از افشاي اطلاعات زندگي اش خود داري نمايد. آنجا كه امام معصوم مي فرمايد چند چيز خود را از ديگران پنهان نما: اين كه چقدر مال داري؟ اين كه كجا مي روي؟ و اين كه مشرب فكري و مذهب تو چيست؟
    
    ● نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي
    تا اينجا دريافتيم كه انسان به حكم طبيعت و سرشت بايد داراي حريم خصوصي براي خود باشد و از آن محافظت نمايد. در مقابل افراد نيز بايستي نسبت به صيانت و رعايت حريم خصوصي سايرين اقدام نمايند.نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي يكي از مهمترين مسائل روز جامعه است كه از دو منظر قابل بررسي مي باشد. يكي از جانب قربانيان نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي و ديگري از سوي ناقضين حريم خصوصي در فضاي مجازي.نگارنده همواره بر اين نكته تاكيد دارد كه بزه ديدگان در فضاي مجازي نقش مهمي در بروز جرايم ناقض حريم خصوصي ايفا مي كنند و در عين حال مي توانند در اقدامات پيشگيرانه عليه جرايم سايبري يا همان cyber prevention نقش آفرين باشند.بسياري از بزه ديدگان جرايم سايبري و كساني كه حريم خصوصي آنان در فضاي مجازي نقض مي شود، استعدادي قابل توجه براي قرباني شدن (immolate) بروز مي دهند و براحتي طعمه بزهكاران سايبري مي شوند. برخي كلاهبرداري هاي اينترنتي ناشي از كسب اطلاعات به روش هاي بسيار ساده و سوء استفاده از عكس ها و اسرار شخصي نمونه هايي از اين موضوع مي باشد. ضعف شخصيتي، فقدان اطلاعات كافي در رابطه با محيط مجازي و عدم دقت در محافظت از داده ها و... مواردي است كه قرباني بزه سايبري را در قرباني شدنش مساعدت مي كند. در ابتداي اين بحث اعلام گرديد كه افراد بايستي نسبت به صيانت از حريم خصوصي شان همت نمايند. حال آن كه بسياري از افراد بدون رعايت مسائل امنيتي، خصوصي ترين اطلاعات خود را بر روي سيستم رايانه و يا حامل هاي داده، نظير فلش و كارت هاي حافظه و تلفن همراه و سي دي و... ذخيره مي نمايند كه به نوعي دست بزهكار سايبري را در تعرض به حريم خصوصي باز مي گذارند. به همين خاطر زمينه قرباني شدن در فضاي مجازي را بروز مي دهند. با الهام از اين ضرب المثل كه (مالت را حفظ كن، همسايه ات را دزد نكن) مي توان گفت: بايد در فضاي مجازي از اطلاعات شخصي و حريم خصوصي خود محافظت نماييم تا مجبور نباشيم به دنبال مجرم بگرديم. هرچند اين مطلب هيچگاه به معناي توجيه عملكرد بزهكار سايبري نيست يعني اگر افراد در محافظت از اطلاعات شخصي و يا حريم خصوصي خود كوتاهي نمايند دليل بر آن نيست كه ما خود را مجاز به تعرض به حريم خصوصي افراد بدانيم.
    
     ● مصاديق نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي
    جنبه ديگر موضوع نيز مربوط به ناقضان حريم خصوصي در فضاي مجازي است.اين بزهكاران زماني كه وارد فضاي مجازي يا همان اينترنت مي شوند در خيالي خام آن را (ملك طلق) خود دانسته و اجازه هرگونه فعاليت و ورود به حريم خصوصي ديگران را به خود مي دهند.در ادامه به برخي مصاديق نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي كه در قانون جرايم رايانه اي جرم انگاري شده مي پردازيم:
     1- ‎‎‎دسترسي غيرمجاز به داده هاي رايانه اي يا مخابراتي نظير هك ايميل يا اكانت افراد
     2- شنود غيرمجاز محتواي در حال انتقال در سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي نظير استفاده از كي لاگرها و نرم افزارهاي شنود چت هاي اينترنتي و...
     3- دسترسي غيرمجازبه داده هاي سري در حال انتقال در سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي يا حامل هاي داده يا تحصيل و شنود آن
     4- در دسترس قرار دادن داده‎هاي سري در حال انتقال در سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي يا حامل هاي داده براي اشخاص فاقد صلاحيت
     5- نقض تدابير امنيتي سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي به قصد دسترسي به داده هاي سري در حال انتقال در سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي يا حامل هاي داده
     6- حذف يا تخريب يا مختل يا غيرقابل پردازش نمودن داده هاي ديگري از سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي يا حامل هاي داده به طور غيرمجاز
     7- از كار انداختن يا مختل نمودن سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي بطور غيرمجاز نظير غيرفعال سازي ديتابيس تارنماها و ممانعت از دسترسي افراد به سايت هاي شخصي
     8- ممانعت از دسترسي اشخاص مجاز به داده هاي يا سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي به طور غيرمجاز
     9- ربودن داده هاي متعلق به ديگري به طور غيرمجاز
    10- هتك حيثيت از طريق انتشار صوت و فيلم تحريف شده ديگري به وسيله سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي
     11- نشر اكاذيب از طريق سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي
     12- فروش يا انتشار يا در دسترس قرار دادن گذرواژه يا هر داده‎اي كه امكان دسترسي غيرمجاز به داده‎ها يا سيستم‎هاي رايانه‎اي يا مخابراتي متعلق به ديگري را فراهم مي‎كند.
     13- آموزش نحوه ارتكاب جرايم دسترسي غيرمجاز، شنود غيرمجاز، جاسوسي رايانه اي و تخريب و اخلال در داده ها يا سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي.
     همچنين بايد توجه داشت كه ناقضين حريم خصوصي در فضاي مجازي به دلايلي نظير افسردگي، عصبانيت، حسادت، انتقامجويي، حس تنفر، تفريح و سرگرمي، خودكم بيني و حقارت، حس رقابت و عدم توجه به اصول اخلاقي و ارزش هاي جامعه،خود را مجاز به ورود به حريم خصوصي قربانيان دانسته و خسارات جبران ناپذيري را به حيثيت و مال و حتي جان افراد وارد مي سازند.
     ٭ قاضي دادگستري نقض حريم خصوصي در فضاي مجازي
    


 روزنامه ايران، شماره 5241 به تاريخ 14/9/91، صفحه 16 (قضايي - حقوقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 415 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 213، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است