|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت91/9/23: در گفتگو با دكتر انسيه خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا مطرح شد: دانشگاه الزهرا مي خواهد برترين دانشگاه جامع بانوان درجهان باشد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9433
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 7709 23/9/91 > صفحه 6 (بانو) > متن
 
      


در گفتگو با دكتر انسيه خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا مطرح شد: دانشگاه الزهرا مي خواهد برترين دانشگاه جامع بانوان درجهان باشد


نويسنده: گفتگو از ريكا حسامي

اشاره:
    به گفته رئيس دانشگاه الزهرا اين دانشگاه هم اكنون ويژگي خاصي به جز « تك جنسي» بودن، نسبت به ساير دانشگاه ها ندارد ولي اميدوار است كه در آينده به عنوان برترين دانشگاه جامع بانوان مطرح شود ودر آن تمام رشته هاي مربوط به بانوان تدريس شود.
     دكتر انسيه خزعلي كه از هفت ماه پيش رياست تنها دانشگاه دخترانه كشور را برعهده دارد، در اين مصاحبه در مورد تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها نظري نمي دهد ولي صراحتا بيان مي دارد كه شرايط مناسبي در دانشگاه هاي تك جنسيتي حاكم است. وي خاطر نشان مي سازد كه مشكلات يك دانشگاه دخترانه با دانشگاه پسرانه چندان تفاوتي ندارد به جز نكاتي كه به حساسيت خانم ها مربوط مي شود.
     دكتر خزعلي كه داراي مدرك دكتراي ادبيات عرب است و تا سطح سه در حوزه درس خوانده است در اين گفتگو از علايق خود، هم به حوزه و هم به دانشگاه سخن مي گويد و توضيحات مبسوطي پيرامون كتاب « امام حسين(ع) درشعر معاصر عربي» كه خود تاليف كرده ارائه مي كند.
     وي به بحث بومي سازي به معني تغيير وتدوين وايجاد تحول در سر فصل هاي آموزش عالي در جهت مقابله با غربزدگي علاقه مند است و مخالفت خود را با ورود درست علوم از غرب و تعليم آن اعلام مي كند.
    دكتر خزعلي معتقد است كه زماني علوم شكل كاربردي به خود مي گيرد كه با فرهنگ و اعتقادات مردم ما هماهنگ و همسان شود و بتواند مشكلات و نيازهاي جامعه را برطرف سازد اين گفتگو فرارويتان قرار دارد.
    در ابتدا پيرامون كتاب هايي كه تاليف و يا ترجمه كرده ايد برايمان توضيح دهيد.
     كتاب هايي كه تاليف كرده ام بيشتر در زمينه فعاليت هاي تخصصي خودم است مثل كتاب امام حسين(ع) در شعر معاصر عربي ، زيبا شناسي كلام زينب(س) ، آرايه هاي ادبي در كلام حضرت زينب (س) كه بيشتر جنبه تخصصي و فني دارد. كتابي هم مربوط به تاريخ ادبيات دوره جاهلي است كه با كمك گرفتن از شان نزول آيات نوشته ام كه نامش جاهليت در آينه قرآن است كه در اين كتاب به نوعي كار بين رشته اي ارائه شده است. بعضي از كتاب هايي كه ترجمه كرده ام پيرامون تفكر نحوي عرب و وهابيت است كه تجديد نظري در آرا و افكار وهابيت داشته ام مثل : كتاب تصحيح برداشت ها كه ترجمه كتاب آقاي علوي مالكي است و از جمله كتاب هاي بسيار مفيد و موثر در شناخت وهابيت است واشكالاتي كه وهابي ها به شيوه رفتاري خودشان دارند در آن مطرح شده است. بعضي از مقالات مربوط به زنان ، برخي مربوط به زبان عربي و برخي مربوط به ادبيات وكار تطبيقي بين ادبا و شعراي ايران وعرب است.
    
    چند مقاله تاكنون نوشته ايد؟
    حدود 20 مقاله در زمينه هاي مختلف به نكارش درآمده است.
    
     به كدام يك از كتاب هايتان علاقه خاص داريد؟
     به كتاب امام حسين(ع) درشعر معاصر عربي علاقه مندم چون با عشق و دل نوشتم . گاه با آن گريه و زندگي مي كردم. در واقع خواب و بيداريم با آن مي گذشت لذا به گونه خاصي به آن كتاب دلبسته هستم.
    
    در مورد اين كتاب توضيح دهيد كه به كدام وجه از شخصيت امام حسين(ع) مي پردازد؟
     اين كتاب به شرايط حياتي و تاريخي امام حسين(ع) مي پردازد. به افرادي كه با امام حسين(ع) بودند و آنهايي كه ايشان را تنها گذاشتند ، مروري بر ديدگاه هايي دارد كه نسبت به ايشان و نهضت و حركت امام حسين(ع) بين اهل سنت و شيعه و مسيحيان و حتي كساني كه اهل دين ومذهب نيستند، مطرح شده است. وضعيت امام حسين(ع) و موقعيت و نگاه به امام حسين(ع) در گذشته و حال چگونه بوده را مورد بررسي قرار مي هد و سپس وارد ادبيات مي شود. چگونگي ادبيات اهل بيت، تشويق اهل بيت به شعر سرودن و داشتن قطعه هاي ادبي در مورد امام حسين(ع) و بعد هم حركت عاشورا و شروع شعر عاشورايي مطرح مي شود. آن طور كه احمد امين مي گويد: « شيعه را شعر امام حسين(ع) زنده نگه داشت.» در اين اشعار شور و حماسه با احساس آميخته بود و باعث شد شعر اهل بيت جاودانه بماند و ادبيات عربي را پر بار كند. بعد مراحل مختلف شعر امام حسين(ع) در طول تاريخ مطرح مي شود و گونه هاي جديدي كه در شعر به وجود آمده از نمايشنامه و حماسه كه در زبان عرب به آن مطرحيه و ملحمد مي گويند، ذكر شده است.
     به عنوان نويسنده كتاب امام حسين(ع) در اين ايام محرم بفرماييد كه شخصيت امام حسين(ع) در عباراتي موجز چگونه شخصيتي بود؟
     نكته اي كه در اكثر شعرها و قطعه هايي كه در مورد امام حسين(ع) نوشته شده است، اين است:»ابوالابا»،»ابن الابا»، « سيدالابا» يعني بعضي او را پدر آزادگي، پسر آزادگي و آقا ورهبر آزادگي ،سرفرازي و زير بار ظلم نرفتن مي دانند و فكر مي كنم مشخصه بارز امام حسين(ع) آزادگي و زير بار ظلم نرفتن ايشان است. شما مي بينيد خيلي از شعراي اهل سنت به امام حسين(ع) اقتدا مي كنند. شاعر معروفي مثل : نزار قباني وقتي مي خواهد جنوب لبنان را وصف كند آن را به حسيني بودن و اينكه درس آزادگي از حسين(ع) مي گيرد و در مقابل ظلم يهود مي ايستد، وصف مي كند. حركت آزادگي و ايستادگي امام حسين(ع) بيشترين جلوه و بارزترين نمود را در جهان داردواين مسئله فقط منحصر به جهان اسلام نيست. شما مي بينيد مسيحيت هم به اين موضوع اشاره مي كند و مثلاآنطوال بارا مي گويد:« اگر ما امام حسين(ع) را داشتيم در هر حمله اي بيرقي بر مي افراشتيم و به نام امام حسين(ع) مردم را به مسيحيت دعوت مي كرديم.» اين نشان دهنده شدت تاثيرگذاري اين جنبه از زندگي امام حسين(ع) است.
    
     به چه علت رشته زبان و ادبيات عرب را براي تحصيل در دانشگاه تا مقطع دكترا انتخاب كرديد؟
     حقيقت اين است كه من اول درس حوزه را انتخاب كردم و حوزه را تا سطح سه خواندم وبعد به دليل اينكه ازدواج كردم و داشتن بچه هاي كوچك امكان اينكه به قم بروم نبود، سعي كردم رشته اي را انتخاب كنم كه مكمل دروس حوزه ام باشد وتسلط مرا به متون ديني بيشتر كند. در همان سال كه كنكور دادم رتبه 24 شدم. خيلي ها مطرح مي كردند كه به رشته هايي مثل حقوق بروم ولي من به دليل علاقه اي كه به تسلط بر متون ديني داشتم اين رشته را انتخاب كردم.
    
    شما كه هم در حوزه درس خوانده ايد و هم در دانشگاه بفرماييد كدام يك سخت تر است؟
     هر كدام جنبه هايي دارد. درس حوزه عميق تر و موشكافانه تر است .درس دانشگاه به روزتر است. بايد اين دو با هم تلفيق بشود تا آنچه كه به درد جامعه مي خورد وكاربردي است، از آن بيرون بيايد.
    
     شما بيشتر به حوزه علاقه منديد يا دانشگاه؟
     به هر دو علاقه مندم . جنبه علقه هاي روحي ومعنوي ام به حوزه است و علقه هاي كاربردي كردن علوم را بيشتر در دانشگاه مي توانم پياده كنم. گاهي آدم نياز دارد نمود اجتماعي علقه هاي معنوي خود را ببيند، دانشگاه اين زمينه را براي كاربردي كردن علوم فراهم مي كند.
    
     ارزيابي شما از وضعيت آموزشي و پژوهشي در دانشگاه ها چيست؟
     الان دانشگاه ها تلاش مي كنند كه بومي سازي كنند يكي از اشكالات دانشگاه ها كه در حوزه ديده نمي شود
    (درمقايسه اين دو با هم) بحث غربزدگي است و اينكه همه چيز درست از غرب بيايد و تعليم داده شود اگر بتوانيم اين مسئله را تعديل كنيم كار مهمي صورت گرفته است و يكي از جلوه هاي بومي سازي تغيير و تدوين و تحولي است كه در سرفصل هاي آموزش عالي مطرح شده است و كار خيلي خوبي است به شرط آنكه در جهت صحيحي هدايت شود. مسلما پژوهش ها بايد كاربردي باشد تا بتواند به توسعه علمي و فرهنگي جامعه كمك كند. چنانچه علوم بومي شود وبا فرهنگ و اعتقادات مردم هماهنگ و همسان گردد، كاربرد دارد . هر چند كه براي تحقق كامل اين مسئله نياز به زمان است ولي كارهاي خوبي شروع شده است.
    
    ويژگي خاص دانشگاه الزاهرا به جز اينكه يك دانشگاه دخترانه است چيست؟
     در حال حاضر ويژگي خاص آن به جنسيتش مربوط مي شود و جنسيتش نوع برنامه ريزي و اهدافش را مشخص مي كند. دانشگاه الزهرا يك دانشگاه جامع است و هدفش اين است كه برترين دانشگاه جامع بانوان درجهان باشد. اين دانشگاه قصد دارد به سمتي برود كه همه رشته هاي خاص بانوان و رشته هايي كه با فيزيك بانوان هماهنگ است را داشته باشد. اين دانشگاه مي خواهد شرايط را فراهم كند كه خانم ها ضمن اينكه مسئوليت هايشان را در قبال خانواده و فرزندان انجام مي دهند،بتوانند فعاليت هاي علمي خودشان را به طور كامل داشته باشند. دانشگاه الزهرا قصد دارد كمكي باشد براي خانم هايي كه مي خواهند همه جانبه در زندگي حركت كنند. برنامه آتي ما اين است. الان زياد تفاوتي با دانشگاه هاي ديگر نداريم . در حال حاضر مزيت خاصي را نمي توانيد به جز رشته تربيت بدني كه براي خانم ها در اينجا شرايط ويژه دارد، ببينيد و برنامه اين است كه ما در رشته هايي مانند تربيت بدني و مطالعات زنان بتوانيم قطب باشيم و مرجعيت علمي داشته باشيم و داراي رشته هاي جديد در اين سطوح باشيم. الان بعضي از رشته هاي ما رشته هاي بسيار قويي اي هستند در رشته هاي فيزيك و شيمي و ادبيات گروههايي قوي داريم كه تفاوتي از نظر سطح علمي با دانشگاه هاي ديگر ندارند.
    
     تعداد دانشجويان و اعضاي هيئت علمي در دانشگاه چقدر است؟
     اندكي بيش از نه هزار دانشجو داريم و تعداد اعضاي هيئت علمي 112 نفر است كه دو سوم آنها خانم و يك سوم آقا هستند.
    
     اداره كردن يك دانشگاه دخترانه چه مشكلاتي دارد؟
     فكر نمي كنم كه خيلي متفاوت با دانشگاه پسرانه باشد ممكن است مواردي ذكر بشود از حساسيتي كه خانم ها دارند به هر حال وقتي يك خانم مسئوليت را برعهده داشته باشد، راحت تر مي تواند مسائل خانم ها را درك كند. هر محيطي ويژگي هاي خاص خود را دارد مسلما درك محيط براي يك مدير مهم است.
    
    نظر شما در مورد تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها چيست؟
    نمي توانم در اين مورد نظر بدهم با توجه به عدم حضورم در چنين محيطي نمي توانم اظهار نظر كامل و دقيقي داشته باشم اگر در مورد دانشگاه هاي تك جنسيتي بپرسيد من معتقدم شرايط مناسبي در دانشگاه هاي تك جنسيتي حاكم است. طبق نظرخواهي، دانشجويان ابراز رضايت مي كنند كه محيط آرامي دارند ودر كلاس ها با آرامش وامنيت درس مي خوانند. خانواده ها هم خيلي اظهار رضايت مي كنند.
    
     براي ارتقاي سطح آموزش و پژوهش هاي كاربردي بايد در دانشگاه ها چه كرد؟
     بخشي مربوط به سياست هاي آموزشي است.آيين نامه هايي كه بايد در جهت بومي سازي و ارتقاي كيفي جهت دهي بشود، بخشي مربوط به تصميمات داخلي است كه يك دانشگاه مي تواند براي ارتقاي دانشجويان در نظر بگيرد و بخشي نيز مربوط به امكانات ، آزمايشگاه ها ،كارگاه ها و وسايل كمك آموزشي مي شود كه يك دانشگاه بايد در اختيار داشته باشد. ما تلاش كرديم اين امكانات را فراهم كنيم و بخشي هم به صورت تشويق و تنبيه هايي است كه بايد به صورت جدي مدنظر قرار بگيرد و البته بخش مهم ارزيابي است. خيلي وقت ها فقدان ارزيابي عملكرد باعث مي شود دانشگاه نداند كه كجاست و چطور بايد به حد مطلوب برسد .
     متشكرم.در گفتگو با دكتر انسيه خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا مطرح شد: دانشگاه الزهرا مي خواهد برترين دانشگاه جامع بانوان درجهان باشد
    


 روزنامه رسالت، شماره 7709 به تاريخ 23/9/91، صفحه 6 (بانو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 741 بار
    آثار ديگري از "گفتگو از ريكا حسامي"

  در گفتگو با شهناز پولادي دانشجوي دكتراي پرستاري دانشگاه تربيت مدرس وعضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي بوشهر مطرح شد؛ آيا وضعيت خدمات پرستاري در بيمارستان ها مطلوب است؟!
گفتگو از ريكا حسامي، رسالت 30/9/91
مشاهده متن    
  در گفتگو با دكتر اعظم رحمت آبادي استاد تاريخ و محقق حوزه علميه مكتب نرجس مشهد مطرح شد؛ مبلغين خرافه زدايي وابهام زدايي كنند
گفتگو از ريكا حسامي، رسالت 9/9/91
مشاهده متن    
  مسير حقيقي حوزه هاي علميه كدام است؟ / در گفتگو با منور شايسته خوي مدير حوزه علميه نرجس مشهد و مبلغ بين المللي مطرح شد
گفتگو از ريكا حسامي، رسالت 2/9/91
مشاهده متن    
  فاطمه رهبر رئيس فراكسيون زنان مجلس در گفتگو با رسالت خاطر نشان كرد كه با تصويب قانون جديد صورت گرفته است؛ كاهش زنداني هاي مهريه از 3500 به 800 نفر!
گفتگو از ريكا حسامي، رسالت 25/8/91
مشاهده متن    
  تا ده سال آينده ناباروري نداريم / در گفتگو با دكتر راضيه دهقاني فيروزآبادي ، پژوهشگر برتر در زمينه ناباروري، فوق تخصص نازايي و دانشيار دانشگاه شهيد صدوقي يزد مطرح شد
گفتگو از ريكا حسامي، رسالت 18/8/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه رسوب شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 11، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است