|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/10/7: « اشاره »يي به نيم قرن تلاش هنري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2579 7/10/91 > صفحه 10 (موسيقي) > متن
 
      


« اشاره »يي به نيم قرن تلاش هنري
مروري بر مجموعه «اشاره»- به پاس فعاليت هاي استاد جمشيد شميراني

نويسنده: نيوشا مزيدآبادي

‏ اگر بخواهيم موسيقي دوره اساتيدي چون علي اصغر بهاري، لطف الله مجد، غلامحسين بيگچه خاني و... را مرور كنيم بد نيست ‏مجموعه «اشاره» كه شامل تمبك نوازي هاي جمشيد شميراني است را گوش كنيم. جمشيد شميراني هرچند كه در اروپا نامي شناخته ‏شده است و نام او را بي واسطه با تمبك نوازي و سنت موسيقي ايراني قرين مي دانند اما در مملكت خودمان كمتر كسي او را مي ‏شناسد. شخصيت منحصربه فرد او و موزيكاليته فوق العاده اش از او شخصيتي ساخته كه به سادگي مي توان او را سفير فرهنگي ‏ايران در حوزه تمبك نوازي به حساب آورد چرا كه كوبه يي نوازان زيادي در اروپا از او تعليم ديده اند و نوازندگان مطرحي با ‏او اجرا داشته اند.
    با اين همه مجموعه «اشاره» نخستين اثري است كه از جمشيد شميراني و به پاس نيم قرن فعاليت هنري اش در ايران منتشر مي شود و تلاش شده تا آنجا كه ممكن است مسير حركت هنري او در طول اين سال ها و نيز تنوع تكنيك، اجراها و وسعت ديد هنري ‏او را در برگيرد.
    شميراني (تولد: 1320) كه تعليم يافته مكتب حسين تهراني است در سال 1339 شمسي براي ادامه تحصيل در رشته رياضي به ‏فرانسه رفت اما در مسير ديگري قرار گرفت. او از بدو ورود در مركز مطالعات شرقي وابسته به دانشگاه سوربون پاريس مشغول ‏آموزش تمبك شد و در طول پانزده سال فعاليتش در اين مركز شاگردان بسياري را كه اكثرا غيرايراني بودند، تربيت كرد. علاوه ‏بر اين او در سال هاي اوليه اقامتش در فرانسه به جشن هنر شيراز نيز دعوت شد و ساز استادان بزرگي چون سعيد هرمزي، ‏غلامحسين بيگچه خاني، علي اصغر بهاي و... را با تمبك همراهي كرد. در اوايل دهه هفتاد ميلادي نيز با داريوش طلايي، مجيد ‏كياني، محمود تبريزي زاده و محمد موسوي نيز همكاري هايي داشته كه حاصل آن چند سي دي است كه از سوي راديو فرانسه و ‏ديگر موسسات نشر فرانسوي منتشر شده است. او همچنين حسين عليزاده و محمدرضا شجريان را نيز در تورهايشان همراهي كرده ‏است.
    همكاري هاي گسترده او با هنرمندان مطرح ايراني –كه همچنان نيز ادامه دارد- نشان دهنده خلق و خوي منحصربه فرد شميراني ‏است كه امروزه در كمتر نوازنده يي ديده مي شود. او علاوه بر اينها با هنرمندان بنام اروپايي و غير اروپايي نظير پيتر بروك، ‏رُس دالي، آنري آنيل، ژان پير دروئه، سليمان ترائوره، عمر سوزا، زامير احمد و. . . نيز همكاري داشته كه حاصل اين همكاري ها ‏بيش از ده ها سي دي منتشر شده و نيز كنسرت هاي بي شمار است كه بسياري از آنها از ماندگار ترين آثار موسيقي، به ويژه ‏موسيقي تلفيقي، به شمار مي روند.
    فريد خردمند و علي مجلل در دفترچه اين مجموعه در تحليل فني هنر شميراني چنين نوشته اند: «از نظر فني آنچه در هنر شميراني بيش از ‏هر چيز ديگر جلوه گر است تاثيرپذيري او از استادش حسين تهراني است. با اينكه شميراني يكي از متعهد ترين تمبك نوازان ‏معاصر به شيوه تهراني است اما هنر و فن نوازندگي او سرشار از بدايع و جنبه هاي نويي است كه از ذوق و تجربه شخصي ‏اين هنرمند سرچشمه گرفته اند. او اشاره دارد كه تمبك نوازي شميراني را بايد از دو جنبه مورد توجه قرار داد: 1. تمبك به عنوان ‏ساز همراهي كننده يك يا چند ساز ملوديك، 2. تمبك به عنوان يك ساز كوبه يي در مقياسي جهاني.
    با تمام اين تفاسير آنچه از صداي تمبك شميراني به گوش مي رسد نه تنها نوازندگي تكنيك زده نيست بلكه موسيقي در جاي جاي ‏نواخته هايش جريان دارد تا جايي كه شنونده، خود را با ملودي هايي رو به رو مي بيند كه توسط يك ساز ريتميك به وجود مي آيند. ‏در عين حال تمبك او يكي از همراه ترين تمبك ها در گروه نوازي است كه البته موسيقي خودش را نيز دارد. به تعبير فريد ‏خردمند، تمبك شميراني هرگز در دست و پاي نوازنده ساز ملوديك نمي پيچد و از آنجا كه موسيقي اش از ضربات و تپش هاي ‏ملودي عينا تقليد نمي كند يك خط مستقل وزني در كنار ملودي مي سازد كه وي با صدادهي و تزيين ها و شخصيت موسيقايي خاص ‏خودش آن را به شكل بديع و تاثيرگذار غني مي كند و نتيجه آن يك همراهي و تركيب دلنشين است. شميراني با تسلط زيادي كه بر تصنيف و ضربي خواني دارد اجراهايي متفاوت از ساير كوبه يي نوازان معاصر به نمايش مي گذارد ‏كه در آن ملودي جاي ريتم صرف و حس موسيقايي جاي اجراهاي تكنيك زده را مي گيرد. او نشان مي دهد كه در زمينه آموزش ‏تمبك نخستين چيزي كه براي يك تمبك نواز مهم است تصنيف خواني و ضربي خواني است و تكنيك و ريتم صرف در جايگاه دوم ‏اهميت قرار دارد.
    ‏ مجموعه «اشاره» كه توسط موسسه فرهنگي هنري ماهور منتشر شده است: شامل 3 سي دي و يك دي وي دي است كه سي دي ؟‏منتخبي از تك نوازي، دونوازي و سه نوازي هاي جمشيد شميراني به همراه دو پسرش كيوان و بيژن است. سي دي ؟اجرا با نوازنده ها ‏و گروه هاي غيرايراني چون رس دالي، سيلون لوك، آنري آنيل و پيتر بروك و سي دي ؟همراهي تمبك او با هنرمندان ايراني نظير ‏محمود تبريزي زاده، داريوش طلايي، حسين عمومي، محمدرضا شجريان، اصغر بهاري، غلامحسين بيگجه خاني، مجيد كياني، ‏لطف الله مجد، حسن ناهيد، حسن تبار و سعيد هرمزي است. دي وي دي تصويري شامل فيلم كوتاه مستندي به كارگرداني سام شلامينگر ‏درباره زندگي شميراني و بخش هايي از اجراهاي او به همراه دو پسرش كيوان و بيژن است. به هر روي تجارب هنري شميراني و آثار او بخش مهمي از تاريخ تمبك نوازي را نشان مي دهد كه از شاگردي استاد حسين تهراني ‏گرفته تا تجربه همكاري با نخستين نسل موزيسين هاي علاقه مند به موسيقي تلفيقي، همه و همه از او هنرمندي پر مايه ساخته است.
    
    ‏« اشاره »يي به نيم قرن تلاش هنري / مروري بر مجموعه «اشاره»- به پاس فعاليت هاي استاد جمشيد شميراني‏
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2579 به تاريخ 7/10/91، صفحه 10 (موسيقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 321 بار
    آثار ديگري از "نيوشا مزيدآبادي"

  غياب از مقام حضور / گفت و گو با آنيا لخنر، نوازنده ويلنسل اهل آلمان
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  اكسير ناب و مطلق موسيقي / مروري اجمالي بر شب هاي فستيوال Show Of Hands
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 17/6/97
مشاهده متن    
  اي كاش جهانيان ايران را مي ديدند / گفت و گو با كلاوس گِزينگ، نوازنده سازهاي بادي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  از «من بهارم تو زمين» تا «هر بار اين در و...» / مرور اجمالي بر ربع قرن استفاده صداوسيما از موسيقي پاپ در گفت و گو با ساعد باقري، قاسم افشار، خشايار اعتمادي و سامان احتشامي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  درِ اين حصار بشكن... / گفت و گو با سيامك آقايي درباره كنسرت «يورش»
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك جامدات
شماره 4 (پياپي 1004)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است