|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/11/16: پرداخت 70 تا 100 هزار تومان پول به مردم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4070
يكشنبه دوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2609 16/11/91 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


پرداخت 70 تا 100 هزار تومان پول به مردم
جزييات كمك نقدي در آستانه نوروز اعلام شد


گروه اقتصادي| بالاخره جلسات مشترك دولت و مجلس براي كمك عيدانه به مردم نتيجه داد و قرار شده 70 تا 100 هزار تومان در هفته اول اسفند ماه به 7 دهك پايين جامعه پرداخت شود. البته افرادي مانند اشخاص تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي 20 درصد بيشتر از اين كمك بهره مند مي شوند.
    در واقع آن طور كه رييس جمهور اعلام كرده، با نوسانات ارزي و افزايش قيمت ها بخش بزرگي از مردم تحت فشار قرار گرفتند و اين خارج از اراده دولت بوده و دولت مصمم است تا حد امكان اين مساله جبران شود. البته پيشتر گمانه زني هاي نمايندگان مجلس درباره عيدانه 200 تا 400 هزار تومان بود: اهدافي كه البته شمس الدين حسيني، سخنگوي اقتصادي دولت آنها را غيرواقعي اعلام كرده بود. بعد از آن هم صحبت از توزيع كالابرگ الكترونيكي (كوپن) به ميان آمد كه ارائه طرح اجرايي آن به جايي نرسيد.
    اما اعتبار اين كمك عيدانه يي و يارانه يي كه حدود 55 ميليون نفر را در برمي گيرد، قرار است از صندوق توسعه ملي با برداشت 5200 ميليارد توماني تامين شود و دولت بلافاصله پس از برداشت مبلغ مورد توافق، اقدام به پرداخت كمك نقدي به سرپرستان خانوار خواهد كرد. در عين حال، بيش از 74 ميليون ايراني ماهانه يارانه نقدي 45500 توماني را دريافت مي كنند و براساس اعلام مسوولان دولتي، دولت ماهانه حدود 3400 ميليارد تومان يارانه نقدي به ايرانيان پرداخت مي كند.
    
    كمك به معيشت مردم
    در همين زمينه، مهدي سنايي، نماينده مردم نهاوند مجلس طي اخطاري در جلسه علني ديروز مجلس، به جلسات شبانه دولت و مجلس اشاره كرد و گفت: اگر قرار است كمكي به مردم صورت بگيرد، علي القاعده و براساس منطق بايد از طريق قانون انجام شود. اينكه برخي افراد مصاحبه كرده اند و گفته اند، 100 هزار، 200 هزار و 300 هزار تومان به مردم داده خواهد شد، چه مبنايي دارد؟!وي با بيان اينكه كمك به اقشار ضعيف جامعه مناسب است و ترديدي در اهميت آن نيست، از رييس مجلس خواست درباره موارد مطروحه پاسخگو باشد. علي لاريجاني در پاسخ به تذكر سنايي گفت: كمك به مردم توصيه مقام معظم رهبري بوده است و مشكل قانوني ندارد: رهبري توصيه كرده كه مردم تحت فشار هستند و بايد به آنها كمك شود، بنابراين جلسات مجلس و دولت تشكيل شد تا اين توصيه عملي شود.
    
    پرداخت ها كارتي نيست
    در همين حال، رييس كميسيون اقتصادي مجلس در تشريح جلسه شنبه شب دولت و مجلس گفته است كه در اين جلسه تصميم بر آن شد كه مبلغ 70 هزار تومان به تمامي يارانه بگيران اختصاص داده شود كه شيوه پرداخت نيز همچون پرداخت از طريق پرداخت هاي يارانه هاي نقدي طبق روال سال هاي گذشته انجام خواهد شد.
    ارسلان فتحي پور افزود: بعد از توصيه مقام معظم رهبري درباره بهبود وضعيت معيشت شب عيد مردم در راستاي تامين كالاهاي اساسي تصميم بر آن شد كه به افراد تحت پوشش كميته امداد، بهزيستي و كساني كه در نوبت هستند 20 درصد بالاتر از ساير افراد يارانه پرداخت شود.
    وي توضيح داد: بر اين اساس به تمامي يارانه بگيران 70 هزار تومان يارانه نقدي و به افراد تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي 20 درصد بيشتر از اين ميزان يعني مبلغ بالغ بر 90 هزار تومان در روز اول اسفند پرداخت مي شود.
    رييس كميسيون اقتصادي مجلس درباره روش پرداخت اين ميزان يارانه نقدي اظهار داشت: قرار است اين ميزان به حساب سرپرست هاي خانوار واريز شود: شيوه يي كه هم اكنون در واريز مبالغ يارانه هاي نقدي انجام مي گيرد.
    فتحي پور با بيان اينكه پرداخت به صورت كارتي نيست، افزود: قرار است اين پرداخت نقدي براي يك بار انجام گيرد و چون اين احتمال وجود داشت كه كارت ها به قيمت هاي كمتر فروخته شود و به دنبال آن فساد ايجاد شود يا اينكه مبالغ كارت ها براي يكسري كالاهاي خاص صرف شود، قرار شد كه اين مبالغ به حساب ها واريز شود تا اين پول ها براي خرج بين كل كالاها توزيع شود.
    فتحي پور تاكيد كرد كه روش پرداخت همچون روش فعلي واريز يارانه هاي نقدي به حساب هاي سرپرست خانوار است.
    
    نحوه پرداخت برعهده دولت است
    عضو هيات رييسه كميسيون اقتصادي مجلس نيز با بيان اينكه نحوه پرداخت كمك هاي نقدي و همچنين زمان آن برعهده دولت خواهد بود، گفت: كمك هاي نقدي دولت تا اول اسفند به حساب افراد واريز مي شود و واريز اين كمك هاي نقدي مي تواند تا حدودي به جبران هزينه هاي افراد كمك كند. محمد رضا پورابراهيمي افزود: مبلغ اين كمك بين 80 تا 100 هزار تومان بوده كه البته افرادي مانند اشخاص تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي 20 درصد بيشتر از اين كمك بهره مند مي شوند.
    وي با تاكيد بر اينكه كمك هاي نقدي دولت تا اول اسفند به حساب افراد واريز مي شود، تصريح كرد: واريز اين كمك هاي نقدي مي تواند تا حدودي به جبران هزينه هاي افراد كمك كند.
    نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس با يادآوري جلسات مشترك ميان مجلس و دولت با حضور روساي دو قوه مقننه و مجريه گفت: كمك نقدي 80 تا 100 هزار توماني براي هر نفر در نظر گرفته شده است. پورابراهيمي ادامه داد: در جلسات مشتركي كه ميان دولت و مجلس برگزار شده، علاوه بر تصويب پرداخت كمك نقدي به افراد مبلغ آن نيز مشخص شده است.
    وي با بيان اينكه مقدار كمك پرداختي به مردم تا قبل از عيد از سوي دولت و مجلس مشخص شده است، تصريح كرد: نحوه و زمان پرداخت كمك نقدي به مردم برعهده دولت گذاشته شده است.
    پورابراهيمي با تاكيد بر اينكه پرداخت كمك نقدي به مردم از جمله فرمايشات مقام معظم رهبري بوده است، خاطرنشان كرد: عدد كلي اين مبلغ بين مجلس و دولت به توافق رسيده است. نحوه پرداخت كمك هاي نقدي و همچنين زمان آن نيز برعهده دولت خواهد بود و اين اختيار، دولت را در اجراي اين طرح توانا خواهد كرد.
    
    كمك دوم
    برپايي نمايشگاه عرضه مستقيم كالاو فروشگاه بهاره و تقويت اين فروشگاه ها و همچنين عرضه كالابا تخفيف حداقل 20 درصد، يكي ديگر از مباحثي بود كه در جلسه شنبه شب دولت و مجلس مطرح شد. حميدرضا فولادگر، رييس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر سياست هاي كلي اصل 44 مجلس در اين باره گفت: در اين جلسه دولت و مجلس به توافق رسيدند تا كمك به مردم در آستانه سال جديد انجام شود. وي در عين حال عنوان كرد: البته قرار شده كه جزييات اين كمك از سوي دولت اعلام شود ولي در كل قطعيت كمك به مردم مصوب شده است.
    پرداخت 70 تا 100 هزار تومان پول به مردم / جزييات كمك نقدي در آستانه نوروز اعلام شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2609 به تاريخ 16/11/91، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 880 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سواد سلامت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 8)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است