|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران91/12/20: چك هاي «آقاي ويژه» براي «آقا كامران»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5319 20/12/91 > صفحه 23 (شوك امروز) > متن
 
      


چك هاي «آقاي ويژه» براي «آقا كامران»
پشت پرده برنامه صرفاً جهت اطلاع پنجشنبه


حملات تند و پي درپي کامران نجف زاده به دولت و روزنامه ايران در برنامه صرفاً جهت اطلاع بخش خبري 30: 20 روز پنجشنبه هفته گذشته چنان غيرعادي بود که حتي تعجب سايت هاي خبري و خبرگزاري هاي مخالف دولت را نيز برانگيخت. اين در حالي بود که صبح روز پنجشنبه روزنامه ايران در صفحات «شوک» خود پشت پرده اين حملات را بصورت سربسته افشا و به مسئولان صداوسيما هشدار هاي لازم را داده بود.
    کامران نجف زاده، در برنامه صرفاً جهت اطلاع، برنامه خود را با حمله به رئيس جمهور آغاز کرد و در ادامه در هر بخش از اين برنامه طعنه اي به دولت زد تا به آيتم کاملاً هماهنگ شده تقابل روزنامه ايران با روزنامه ارگان شهرداري رسيد. وي در حالي که سعي داشت ژست بي طرفي بگيرد، روزنامه ايران را روزنامه اي «جوان شده به دلايلي گه گفتند نگيد»، «دعوايي» و «همچون روسايش به دنبال افشاگري» معرفي کرد و خبر هفته قبل اين روزنامه در خصوص «جکوزي مديران مترو» را کذب دانست و در پايان هم تاکيد کرد که اين دو روزنامه (ايران و همشهري) از بيت المال تغذيه مي کنند. او وقتي آيتم حمله به روزنامه ايران را به پايان برد، از اين دو روزنامه (شما بخوانيد ايران) خواست توپخانه شان را به سمت او هدف نگيرند!
    برنامه صرفاً جهت اطلاع پنجشنبه شب پشت پرده اي داشت که کامران نجف زاده را وادار مي کرد توپخانه به سمت او هدف گيري نکند. او صبح پنجشنبه روزنامه ايران را ديده بود و مي دانست اين روزنامه در جريان زد و بند هاي او با مديران شرکت بهره برداري متروي تهران قرار دارد، به همين دليل خواست با جمله آخرش، به جلو فرار کند تا شايد از نوک تيز قلم افشاگري و روشنگري روزنامه ايران در امان بماند، اما واقعيت اين است که روزنامه ايران يک بار سربسته به او هشدار داده بود از دايره انصاف خارج نشود و وقتي او به خود حق مي دهد از رسانه ملي که با پول بيت المال اداره مي شود اهداف شخصي خود را تامين کند. روزنامه ايران هم بر خود واجب مي داند بصورت شفاف پشت پرده اين خبرنگار را افشا کند تا «سيه روي شود هر که در او غش باشد.»
    
    چک 72 ميليوني در وجه کامران نجف زاده
    کامران نجف زاده پس از ديپورت شدن از پاريس، کتابي نوشت به نام «خبرنگار ژنرال دوگل» و آن را در بازار عرضه کرد. اين کتاب پس از خريد هاي هدف دار توسط چند نهاد و موسسه، وقتي با بي توجهي و بي ميلي مردم مواجه شد، در انبار هاي توزيع ماند و فروش نرفت. اين کتاب که به منظور تبليغات قبل از فروش به چاپ چندم خود رسيده بود، ضرر و زيان فراواني را به کامران نجف زاده که روي آن سرمايه گذاري کرده بود، وارد مي آورد. در همين گيرودار، اين خبرنگار معروف با استفاده از شهرت تلويزيوني خود از طرف مديرعامل شرکت بهره برداري متروي تهران دعوت به همکاري در امور فرهنگي شد و نخستين اقدام فرهنگي او هم فروش 12 هزار نسخه از کتاب خود با قيمت 6 هزار تومان به شرکت بهره برداري مترو بود. اين کتاب فروش نرفته هزينه اي بالغ بر 72 ميليون تومان روي دست شرکت بهره برداري گذاشت و البته کامران نجف زاده را صاحب يک چک روز کرد.
    جالب است بدانيد قيمت پشت جلد اين کتاب 8 هزار تومان بود و اصولاً وقتي کتاب در شمارگان انبوه از نويسنده يا ناشر خريداري مي شود با کسر 50 درصد حق توزيع در اختيار خريدار قرار مي گيرد، اما پول بيت المال ظاهراً نزد دوستاني که نگران حال بيت المال هستند! چندان مهم نيست و نجف زاده تنها 25 درصد به شرکت بهره برداري مترو تخفيف داد. نکته اي که در اين ميان وجود دارد عدم وجود اطلاعات از سرنوشت اين کتاب هاي خريداري شده است. شرکت بهره برداري مترو نه اين کتاب ها را در ايستگاه هاي مترو عرضه کرده و نه حتي به عنوان هديه و به منظور کار فرهنگي! به مردم تقديم کرده است.
    خبر هاي رسيده به روزنامه ايران حکايت از اين دارد که کتاب هاي فروش نرفته کامران نجف زاده در انبار مترو خاک مي خورند و بلااستفاده افتاده اند. شايد گفته شود شرکت مترو در راستاي اقدام هاي فرهنگي خود اقدام به خريد کتاب کرده و بي توجه به زد و بند هاي سياسي-رسانه اي بوده، اما واقعيت اين است که شرکت مترو کاملاً هدفمند دست به چنين کاري زده است. اولاً کتاب هاي فرهنگي پربار بسياري در کشور وجود دارند که چون نويسنده آنها مجري و خبرنگار معروف تلويزيون نيستند و خدمات جانبي نمي توانند ارائه کنند چاپ آنها به دو هم نمي رسد، ثانياً کتاب «خبرنگار ژنرال دوگل» که آنقدر قابل نبوده حتي يک جلسه نقد کتاب معمولي براي آن برگزار و يا در صفحات کتاب روزنامه ها و مجلات به آن پرداخته شود، قرار بود چه کارکرد فرهنگي براي مترو و مسافران اين وسيله حمل و نقل عمومي داشته باشد؟ کتاب خاطرات يک خبرنگار غير از اين که سرگرم کننده باشد چه کارکرد ديگري خواهد داشت؟ آيا غير از اين است که با خريد اين کتاب مديران شرکت بهره برداري صاحب يک تريبون در رسانه ملي مي شدند؟
    
    ساخت تيزر و فيلم هاي کوتاه براي مترو
    اين کتاب و فروش غيرعادي آن اما تنها اقدام متقابل مترو و کامران نجف زاده نبود.
    او در چند مقطع با قراردادهاي کلان اقدام به ساخت تيزرها و برنامه هاي تبليغاتي براي مترو کرد. کامران نجف زاده در ساخت اين برنامه ها سعي کرد زرنگي به خرج دهد و پشت يکي از همکارانش که وظيفه گويندگي و اجراي نريشن ها را بر عهده داشت پنهان شود تا همه چيز به نام اين همکار نوشته شود اما با يک بررسي خيلي ساده مشخص شد کامران نجف​زاده به عنوان مجري طرح و کارگردان با شرکت بهره برداري مترو قرارداد بسته و براي هر برنامه​اي که ساخته، دقيقه اي بين 8 تا 12 ميليون تومان دريافت کرده است. اين در حاليست که صدا و سيما به بهترين برنامه هاي خود دقيقه اي بيش از يک ميليون تومان پرداخت نمي کند.
    شرکت هاي تبليغاتي معتبر نيز براي ساخت تيزرهاي تبليغاتي با اين حجم مبالغي به مراتب کمتر از مبلغي که کامران نجف زاده دريافت کرده، به عنوان حق الزحمه مي گيرند.لازم است توضيح دهيم که «شرکت بهره برداري مترو» يک شرکت يارانه اي است که با پرداخت يارانه حمل و نقل از محل هدفمندي يارانه ها اداره مي شود. اين شرکت بايد يک چهارم بودجه مورد نياز خود را از محل تبليغات محيطي مترو، بخش ديگري را از محل فروش بليت و مابقي را از محل يارانه پرداختي توسط دولت تامين کند، با اين وجود شرکت بهره برداري مترو نه تنها در بخش جذب تبليغات دچار مشکل است بلکه هزينه هاي بسياري را با هدف هاي ويژه صرف تبليغات خود و مدير انش مي کند.
    
    خبرنگاران مشاور
    روزنامه ايران هرگز قصد نداشت در خصوص همکاران مطبوعاتي خود به صورت شفاف اطلاع رساني کند و همه هم وغم خود را صرف کرد تا به صورت سربسته مسائل را بگويد تا شايد ويژه خواري ها در شرکت بهره برداري مترو کاهش يابد اما پس از بي اخلاقي هاي بسيار زياد اين دسته از همکاران مطبوعاتي لازم مي دانيم برخي مسائل را بازگو کنيم.البته اين بار هم تلاش کرد ه ايم سربسته اين اقدام را انجام دهيم ولي در صورتي که کماکان بي اخلاقي ها ادامه يابد مجبور به شفاف سازي در اين خصوص خواهيم شد.
    شرکت بهره برداري مترو به صورت هدفمند چندين خبرنگار را به عنوان مشاورين روابط عمومي استخدام کرده است. اين خبرنگاران در سه خبرگزاري معروف، چند سايت خبري و نيز روزنامه هاي کثيرالانتشار مشغول به کار هستند. خبرنگاراني که مشاور روابط عمومي شرکت بهره برداري هستند ماهيانه حقوقي بالاتر از دريافتي خود از روزنامه ها و خبرگزاري ها دريافت مي کنند و در حالي که در پوشش مشاور قرارداد بسته اند که وظيفه اصلي آنها درج اخبار جهت دار در خبرگزاري ها، سايت ها و روزنامه هايشان در تبليغ و دفاع از مديرانشان و تخريب منتقدان شرکت بهره برداري است.
    جالب است بدانيد مسئول رسانه اي روابط عمومي شرکت بهره برداري يکي از مجريان معروف سيماست که در چند سال گذشته اجراي برنامه هاي مشارکتي تلويزيون را بر عهده داشته و اصطلاحاً مجري- تاجر محسوب مي شود.
    
    بيت المال کجا خرج مي شود؟!
    کامران نجف زاده براي اين که روزنامه ايران را زير سوال ببرد در بخشي از آيتم تخريب اين روزنامه در برنامه «صرفاً جهت اطلاع» مدعي شد روزنامه ايران از بيت المال ارتزاق مي کند اين در حاليست که روزنامه ايران چند سالي است پولي از دولت دريافت نمي کند و تنها دريافتي دولتي​اش همان مبلغ يارانه اي است که همه روزنامه هاي کشور دريافت مي کنند. روزنامه ايران وظيفه دارد همه هزينه ها و مخارج خود را از طريق منابع عادي رسانه اي همچون فروش و تبليغات تامين کند و مثل برخي روزنامه ها به منابع عمومي متصل نيست.اما شرکت بهره برداري مترو و صدا و سيما دقيقاً از محل بيت المال ارتزاق مي کنند و کامران نجف زاده با اتصال به اين دو نهاد نه تنها با استفاده از شهرتي که حضور در صدا و سيما به او تقديم کرده، ويژه خواري مي کند بلکه روي آنتن صدا و سيما به جاي انعکاس اخبار، منافع شخصي خود را تامين مي کند. کامران نجف زاده که بشدت نگران بيت المال در برخي امور است، خود از طريق زد و بندهاي رسانه اي چک هاي کلان از خزانه بيت المال مي گيرد و در مقابل ديگران را نهي مي کند. تخريب دولت و روزنامه ايران در «صرفاً جهت اطلاع » پنجشنبه شب، يک برنامه کاملاً هماهنگ شده و در انتقام از روشنگري هاي اخير روزنامه ايران بود و اتفاقاً صبح همان روز گروه شوک روزنامه ايران کاملاً اين موضوع را هشدار داده بود.
    
    توپخانه ايران روشن است
    کامران نجف زاده در «صرفاً جهت اطلاع» از روزنامه ايران خواست توپخانه خود را به سمت او نگيرد. اين خبرنگار جوان مي دانست که خبرنگاران اين روزنامه اطلاعات دقيقي از زد و بندهاي او و شرکت بهره برداري مترو دارند به همين دليل هم قصد داشت با مظلوم نمايي اين روشنگري را عقيم کند اما صرفاً جهت اطلاع اين خبرنگار و تيم همکارانش عرض مي کنيم توپخانه روزنامه ايران مقابل ويژه خواري ها روشن است و از احقاق حق مردم ذره اي کوتاه نخواهد آمد.
    چک هاي «آقاي ويژه» براي «آقا کامران» / پشت پرده برنامه صرفاً جهت اطلاع پنجشنبه
    


 روزنامه ايران، شماره 5319 به تاريخ 20/12/91، صفحه 23 (شوك امروز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 991 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حقوق شهروندي
متن مطالب شماره 9، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است