|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/1/19: زباله ريزي گردشگران، گريبانگيرطبيعت ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4325
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2647 19/1/92 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


زباله ريزي گردشگران، گريبانگيرطبيعت ايران
در نشست نوروزي فعالان زيست محيطي عنوان شد    اعتماد| مشكلات و معضلات محيط زيست در كشور ما از مشكلاتي است كه اين روزها نه تنها مسوولان را وادار به تفكر و تعمق در اين حوزه كرده و هر روز نظر و نگاه جديدي در اين زمينه درباره حل مشكلات پيش آمده شاهديم، كه حساسيت مردم هم در اين خصوص نسبت به قبل بالاتر رفته و روز به روز به اهميت معضلات زيست محيطي و ارتباط مستقيم آن با زندگي روزمره شان بيشتر پي مي برند. معضلاتي كه گاه توسط خود مردم و در اثر بي اطلاعي يا كم توجهي و بي مهري شان رخ مي دهد و برخي موارد يا شايد هم بيشتر مواقع توسط اغفال مسوولان رخ مي دهد. آلودگي هوا، خشك شدن تالاب ها، از بين رفتن جنگل ها و زايش بيابان ها، ساخت و سازهاي بي رويه با از بين بردن محيط طبيعي و مرگ تدريجي درياچه ها همه و همه باهم در ارتباط تنگاتنگي هستند كه در نهايت منجر به از بين رفتن زندگي انسان ها مي شود. مسلما اگر هر كدام از اين معضلات خللي در زندگي بشر ايجاد نكنند، تا ساليان سال به فكر حل آن برنخواهند آمد.
    فعالان محيط زيست در اين ميان از دغدغه مندان هميشگي اين حوزه به شمار مي رفتند و پاي ثابت تفكر در اين زمينه محسوب مي شدند. شايد بتوان آنان را اتاق فكر حوزه شان دانست. محمد درويش، كارشناسي كه با نگاه بيابان زدايي در ميان محيط زيستي ها معروف است، در آخرين پنجشنبه از تعطيلات نوروزي با برپايي جلسه هم انديشي «بررسي وضعيت محيط زيست ايران» به سخنراني و پاسخ به پرسش حاضران در اين نشست پرداخت. اين نشست كه در كتابخانه حسينيه ارشاد برگزار شد، ميزبان گروهي از متخصصان و دوستداران محيط زيست ايران بود تا به تحليل درويش، عضو هيات علمي موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع كشور پيرامون وضعيت محيط زيست ايران گوش دهند. ميزان استقبال از اين نشست علمي كه به همت دكتر مهدي زارع رييس پژوهشكده زلزله شناسي ايران برگزار و قرار شد به طور مرتب هر پانزده روز يك بار در موضوعات مختلف علمي برگزار شود، بيش از حد انتظار بود، به نحوي كه برخي از شركت كنندگان مجبور شدند مباحث را ايستاده دنبال كنند. اين مساله به ويژه از آنجا اهميتي بيشتر مي يابد كه بدانيم، جلسه در يك روز نيمه تعطيل و در زماني برگزار شد كه هنوز تعطيلات نوروزي به طور كامل پايان نگرفته بود: نكته يي اميدبخش كه نشان مي دهد ميزان توجه به ملاحظات محيط زيستي در بين شهروندان تهراني در حال افزايش است.
    
    قاره هفتم، قاره زباله ها
    سفرهاي نوروزي فرصت مناسبي است تا سري به گوشه و كنار اين سرزمين چهارفصل بزنيم و از خرابي هايي كه به واسطه مردم و در اثر فقدان فرهنگ پاسداري از محيط زيست در ميان مردم ايجاد شده ديدن كنيم، خرابي هايي كه در كنار هر رود و جويباري و در هر كوه و دشتي ديده مي شود. هر چه محيط بكرتر، انباشت زباله بيشتر.
    درويش اما سخنراني يك ساعته خود را با نمايش تصاويري از مواد آلاينده موجود در سد مارون و نگاه بي تفاوت مسافران نوروزي به اين ماجرا آغاز كرد: تصاويري كه در روزهاي ابتدايي فروردين ماه سال 1392 از اطراف رودخانه و سد مارون، رودخانه خيرآباد، تالاب شيمبار، تالاب شادگان و تالاب گندمان در استان هاي خوزستان و چهارمحال و بختياري گرفته شده بود. وي با تاكيد بر اينكه نگاه بي تفاوت مردم و مسوولان به معضل پرتاب و انباشت زباله در محيط زيست و به ويژه در حريم اندوخته هاي آبي كشور، چنانچه با حساسيت و هوشمندي مورد توجه قرار نگيرد، شرايط را بحراني تر از آنچه مي نمايد، خواهد ساخت، گفت: «قاره هفتم به وسعت 5/3 كيلومتر مربع (بيش از دو برابر مساحت ايران) در اقيانوس آرام كه تماما از زباله و ضايعات خطرناك پلاستيكي تشكيل شده است، در حال شكل گيري است. اعلام موجوديت اين قاره كثيف نشان دهنده عدم توجه جدي به ملاحظات محيط زيستي در كره زميني است كه پيوسته دارد از منظر اكولوژيك بر ميزان بدهكاري آن افزوده مي شود.» در مقياسي درون كشوري، درويش با اشاره به مناقشه پيش آمده بين دو استان اصفهان و يزد درباره انتقال آب، تنش هاي اجتماعي ناشي از آن را، متاثر از چيدمان غلط و بارگذاري اشتباه صنعتي، خدماتي و كشاورزي در دو استان اصفهان و يزد دانست كه به هيچ عنوان با توانمندي هاي بوم شناختي حوضه آبخيز زاينده رود و دشت هاي فراخ استان يزد، تناسب ندارد: موضوعي كه سبب شده تا بدهكاري آب در استان يزد از مرز 300 ميليون مترمكعب در سال، پيشي بگيرد. وي با اشاره به معضل پيش آمده در اين دو استان گفت: «چرا بايد افتخار ثبت جهاني بادشكن در يونسكو به كشور امارات متحده عربي برسد در حالي كه يزد مهد بادشكن در منطقه است؟ و چرا به جاي آنكه دو استان يزد و اصفهان با تكيه بر مزيت هاي طبيعي و جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي شان از وابستگي معيشتي به سرزمين بكاهند، مي خواهند همچنان با استقرار صنايع پرمصرف و كاشت محصولات كشاورزي بدون تناسب با اقليم منطقه، بر ميزان اين وابستگي بيفزايند؟»
    
    سدسازي را متوقف كنيد
    در فرازي ديگر از اين سخنراني، اين كارشناس محيط زيست به موضوع عدم تناسب تخصيص هاي اعتباري در بين نهادها و وزارتخانه هاي درگير با حوزه محيط زيست و منابع طبيعي و آب اشاره كرد و آن را يكي از مهم ترين آفت هايي برشمرد كه سبب شده وزارت جهاد كشاورزي رسما اعلام كند نمي تواند به تعهدات خود در برنامه پنج ساله پنجم عمل كرده و راندمان آبياري را به 5/42 درصد در پايان برنامه برساند، چراكه اعتبار ريالي لازم در اختيارش قرار نگرفته است. اين در حالي است كه به مراتب رقم هاي بيشتري براي ساخت سدهايي چون گتوند يا بختياري تخصيص يافته يا پيش بيني شده است. درويش تاكيد كرد كه مشكل بخش كشاورزي ما در حال حاضر، محدوديت منابع آبي در دسترس آن نيست، بلكه عدم استفاده صحيح از منابع آبي موجود، ضايعات بيش از حد كشاورزي و استفاده از كودهاي شيميايي و آفت كش هايي است كه پيوسته از كيفيت محصولات توليدي مي كاهد. از اين رو، وي پيشنهاد كرد كه دولت بهتر است به جاي سرمايه گذاري در ساختن سدهاي بيشتر يا طرح هاي گران قيمت انتقال آب، به ارتقاي نرم افزاري بخش كشاورزي همت گماشته و نيروي كاربر اين بخش را با استفاده از دانش و توانايي بيش از 150 هزار متخصص بيكار در اين بخش، ارتقا دهد تا به اين ترتيب هم لازم نباشد تا محيط زيست بيشتري ناشي از ساخت سدها و طرح هاي انتقال آب جديد، آسيب ببيند و نه تنش اجتماعي تازه يي رخ دهد مانند آنچه در حوضه آبخيز درياچه اروميه يا تونل گلاب، طرح بهشت آباد يا طرح انتقال آب درياي مازندران به سمنان هم در حال وقوع است يا ممكن است به وقوع بپيوندد.
    
    بي ثباتي مديريت، ضعف تشكيلاتي محيط زيست
    خبرهايي كه در روزهاي پاياني سال از سازمان حفاظت محيط زيست شنيده مي شد، نشان از مشكلاتي در درون اين سازمان بود كه به تغيير چند تن از معاونان اين سازمان منجر شد. فاضل معاون محيط طبيعي اين سازمان از بركنارشدگان محيط زيستي بود. علي محمد شاعري، قائم مقام رياست اين سازمان نيز از كساني بود كه از سمتش كنار گذاشته شد، البته قائم مقام معزول، پس از چندروز دوباره به سمتش برگردانده شد.
    درويش، در بخش ديگري از سخنراني خود به موضوع تنوع زيستي كشور و آخرين مصاحبه اصغر محمدي فاضل، معاون بركنار شده سازمان حفاظت محيط زيست پرداخت و تغيير وي را ناشي از ضعف تشكيلاتي فعالان محيط زيست و مخالفان شكار در ايران دانست. او هشدار داد كه وجود 110 هزار راس علفخوار وحشي در كشور نشان مي دهد كه ما بيش از 90 درصد از شمار حيات وحش خود را از دست داده ايم و اين طبيعت براي خودترميمي خود نياز به اعلام تنفس و آتش بس دارد. وي اين سخنان را در حالي بر زبان راند كه دكتر زكريا يازرلو، معاون پژوهش و آموزش سازمان حفاظت محيط زيست هم در جلسه حاضر بود و در بخش داغ پرسش و پاسخ اين نشست، از درويش خواست تا نظير چنين تحليلي را در جمع مديران ارشد و مياني سازمان حفاظت محيط زيست در ساختمان پرديسان هم ارائه دهد. يازرلو اين را هم نويد داد كه از سال آينده تحصيلي، 2400 مدرسه جامع محيط زيستي در كشور راه اندازي خواهد شد تا چشم انداز حفظ محيط زيست در ايران، نهادينه شود و بتوانيم كشور را برخوردار از ميثاق نامه يي جامع در اين حوزه گردانيم.
    در پايان اين نشست برخي از كتاب هاي علمي منتشر شده در حوزه محيط زيست براي حاضران معرفي شد.
    
    
    زباله ريزي گردشگران، گريبانگيرطبيعت ايران / در نشست نوروزي فعالان زيست محيطي عنوان شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2647 به تاريخ 19/1/92، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 524 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 167، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است