|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/2/2: اسحاق جهانگيري در گفت وگو با «اعتماد»:اصلاح طلبانه مي آيم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2658 2/2/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اسحاق جهانگيري در گفت وگو با «اعتماد»:اصلاح طلبانه مي آيممجتبي حسيني| سه ماه پيش كه اسحاق جهانگيري به همراه موسوي لاري و مجيد انصاري به ديدار رهبري نظام رفتند شايد كمتر كسي مي توانست باور كند كه اسحاق جهانگيري مي تواند كانديداي نهايي اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري باشد اما گذشت سه ماه كافي بود تا همگان بر اين باور برسند كه او گزينه نهايي اصلاح طلبان است. جهانگيري به صورت مستقل در انتخابات نخواهد آمد و به گفته خودش در شرايطي ثبت نام مي كند كه ماموريتي از سوي همه اصلاح طلبان به او واگذار شود: ماموريتي كه غلامحسين كرباسچي روز گذشته از آن پرده برداري كرده بود: «صحبت هايي درباره اجماع اصلاح طلبان بر روي آقاي جهانگيري شده است.» كرباسچي با بيان اينكه «جهانگيري، قرار نيست شخصي و مستقل بيايد» طرح كانديداتوري او را از سوي جريان اصلاحات اعلام كرد. از سوي ديگر يدالله طاهرنژاد، يكي از اعضاي شوراي مركزي حزب كارگزاران حضور اسحاق جهانگيري در انتخابات را وابسته به نيامدن هاشمي رفسنجاني و سيدمحمد خاتمي دانست.
    از آن سو اما برخي اخبار حكايت از آن دارد كه نام اسحاق جهانگيري در جلسات انتخاباتي اصلاح طلبان بيش از نام هاي ديگر بر سر زبان ها بوده است: مساله يي كه اسحاق جهانگيري در گفت وگو با «اعتماد» با عنوان ماموريت اصلاح طلبان از آن ياد مي كند. اسحاق جهانگيري رايزني هايش را با مقامات عالي رتبه نظام انجام داده است. او همان گونه كه به «اعتماد» مي گويد در انتخابات رياست جمهوري ثبت نام مي كند و مي آيد.
    
    مقام معظم رهبري امسال را به عنوان سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نامگذاري كردند. يقينا جلوه اصلي اين حماسه سياسي بايد در انتخابات رياست جمهوري متبلور شود. رهبري نظام در سخنان شان در مشهد حضور همه سلايق سياسي در انتخابات را يكي از راهكارهاي عملياتي كردن حماسه سياسي برشمردند. بعد از اين سخنان رهبري نظام بود كه اصلاح طلبان حضور در انتخابات را تكليف خود دانستند اما تحرك انتخاباتي اصلاح طلبان براي عملياتي شدن مطالبه رهبر انقلاب با واكنش هاي متفاوتي روبه رو شد. برخي از چهره هاي سرشناس اصولگرا به طور شفاف با حضور اصلاح طلبان در انتخابات مخالفت كردند. به نظر جنابعالي حماسه سياسي چگونه محقق مي شود؟
    فكر مي كنم در مقطع فعلي يك انتخابات پرشور و باشكوه كه مشاركت گسترده مردم در آن وجود داشته باشد، نياز و ضرورت كشور است. براي اينكه اين انتخابات از يك انتخابات معمولي به يك حماسه تبديل شود كه در واقع براي جمهوري اسلامي توليد قدرت در عرصه جهاني بكند لازمه اش اين است كه همه سلايق سياسي كه درون نظام جمهوري اسلامي فعاليت مي كنند بتوانند در صحنه انتخابات حضور داشته باشند. خوشبختانه اول فروردين مقام معظم رهبري درباره همه اين مسائل تاكيدات روشني داشتند درباره حضور سلايق مختلف، گستردگي انتخابات، و هم درباره اينكه رهبري يك راي دارند و كسي هم از آن راي مطلع نيست تا كسي نتواند از رهبري به نفع خودش استفاده كند. فكر مي كنم با همين رهنمودها و همين كه سلايق مختلف بتوانند حضور پيدا كنند، مطمئنا مي توان يك انتخابات باشكوه برگزار كرد و اينكه ديگران مي آيند و با حضور اصلاح طلبان مخالفت مي كنند به دليل در خطر افتادن خاستگاه هاي خودشان است. اينها قادر نيستند در يك انتخابات رقابتي، صحنه رقابت را به نفع خودشان تمام بكنند و بر همين اساس مجبورند با فضاسازي مانع حضور رقبايشان در عرصه انتخابات بشوند. اما از نگاه اصلاح طلبان سياست و تدبيركلي نظام همان مطلبي است كه مقام معظم رهبري مطرح فرمودند.
    
    آقاي جهانگيري اصلاح طلبان طي هشت سال گذشته با محدوديت هاي بي شماري براي فعاليت سياسي مواجه بوده اند، به نظر جنابعالي با وجود چراغ سبزي كه پيش روي اصلاح طلبان براي حضور در انتخابات قرار گرفته است آيا اصلاح طلبان مي توانند طي هشت هفته يي كه تا روز برگزاري انتخابات باقي مانده است تداركات و تحركات لازم و صحيح را براي بازي انتخابات داشته باشند يا خير؟
    به هر حال فرصت اندكي تا انتخابات باقي است. در اين فرصت اندك كار جدي براي اصلاح طلبان دشوار خواهد بود. يكي از شانس هاي خوبي كه اصلاح طلبان در حال حاضر دارند اين نكته است كه اصولگرايان به دلايل متعددي دچار آشفتگي هاي بسياري است و همين آشفتگي باعث شده تا آنها نتوانند با كانديداي مشخصي كه صحنه انتخابات را روشن مي كند وارد فضاي انتخابات شوند. بر همين اساس صحنه انتخابات در اين شرايط خيلي به نفع اصولگرايان نيست به علاوه اينكه عملكرد هشت ساله دولت نهم و دهم در ذهن مردم به نام اصولگراها سند خورده و ثبت شده است و اصولگرايان خيلي نمي توانند از عملكرد دولت فاصله بگيرند و فكر كنند كه با اعلام برائت از عملكرد دولت اعتماد دوباره مردم را مي توانند جلب كنند. اما از نظر امكانات و سخت افزار انتخابات بايد بگويم كه حق با شماست و اصلاح طلبان در وضعيت بسيار مظلومانه يي قرار دارند و امكانات محدودي در اختيار دارند، در حالي كه كانديداهاي اصولگرا كه عموما سازمان هاي گردن كلفتي را هم به عنوان حامي پشت سر خود مي بينند از همه امكانات بدون محدوديت استفاده مي كنند كه اين مساله شرايط را تا حدود زيادي نابرابر كرده است و ما اميدواريم كه در اين ماه هاي آخر رسانه هاي جمعي و به ويژه صدا و سيما فرصت هاي برابري را به وجود آورد تا اصلاح طلبان بتوانند از اين فرصت ها استفاده كنند و حرف هاي خود را به مردم منتقل كنند.
    
    با توجه به شرايط موجود اجماع اصلاح طلبان بر يك كانديداي واحد تا چه ميزان مي تواند به برون رفت اصلاح طلبان از وضعيت فوق كمك كند؟
    فكر مي كنم كه اجماع اصلاح طلبان بر يك كانديداي واحد يك ضرورت است. همه كانديداهاي اصلاح طلب هم بايد مكانيسم اجماع اصلاح طلبان بر كانديداي واحد را بپذيرند تا به اميد خدا اصلاح طلبي بتوانداز اين وضعيت خارج شود.
    
    با توجه به محدوديت هايي كه اصلاح طلبان در حوزه سخت افزاري با آن مواجه هستند فكر مي كنيد اجماع اصلاح طلبان بر يك كانديداي مشخص تا چه ميزاني مي تواند خلااين امكانات و محدوديت ها را پر كند؟
    حتما اجماع اصلاح طلبان مي تواند اين خلارا برطرف كند چرا كه اصلاح طلبان با وجود همه محدوديت ها از پايگاه اجتماعي مقتدري برخوردارند.
    
    آقاي جهانگيري، برخي اخبار از حضور جنابعالي در انتخابات به عنوان كانديداي واحد اصلاح طلبان خبر مي دهد آيا آمدنتان جدي است؟
    بله جدي است و مي آيم.
    
    در اين شرايط آيا تعارضي با ديگر نامزدهاي اصلاح طلب خواهيد داشت؟
    در شرايطي ورود پيدا مي كنم كه مطمئن باشم يك ماموريتي از سوي جريان اصلاح طلبي به من واگذار شده است.
    
    يعني انگيزه شخصي نداريد؟
    به هيچ عنوان.
    
    بدنه اجتماعي آقاي جهانگيري كجاست؟
    بدنه اجتماعي من در صورتي به وجود خواهد آمد كه اصلاح طلبان پاي كار بيايند. شخص جهانگيري پايگاه اجتماعي ندارد اما با حمايت چهره هاي محبوب اصلاح طلبي اين پايگاه اجتماعي فراهم مي شود.
    اسحاق جهانگيري در گفت وگو با «اعتماد»:اصلاح طلبانه مي آيم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2658 به تاريخ 2/2/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 682 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستار هاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 30)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است