|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/2/15: محكوميت هتك حرمت «حجربن عدي»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4334
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2910 15/2/92 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


محكوميت هتك حرمت «حجربن عدي»
    
    دنياي اقتصاد: مقامات رسمي و مذهبي ايران در اظهاراتي جداگانه نبش قبر حجر بن عدي، يکي از صحابه پيامبر(ص) و از ياران اميرالمومنين (ع) در سوريه را محکوم کردند و به عاملان اين هتک حرمت هشدار دادند. حسين امير عبداللهيان، معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه اعلام کرد: «عاملان اصلي اين اقدام ناشايست پاسخ پشيمان کننده اي دريافت مي کنند.»
    آيت الله ناصر مکارم شيرازي نيز اظهارکرد که «جامعه اسلامي مخصوصا شيعيان جهان اين اقدام را فراموش نخواهند كرد و قطعا اين جنايتكاران كوردل به زودي به سزاي اعمالشان مي رسند.» همچنين در پي اين اقدام، روز گذشته حوزه هاي علميه قم، نجف و مشهد تعطيل شد و طلاب اين حوزه ها به برگزاري تجمع اعتراض آميز پرداختند.
    حسين نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز اعلام كرد كه اعضاي اين كميسيون در جلسه امروز خود موضوع توهين به مزار صحابي پيامبر (ص) را بررسي مي كنند.
    پنج شنبه گذشته، گروه هاي تروريستي سوري، مزار حجر بن عدي از اصحاب پيامبر اکرم(ص) و حضرت علي(ع) را ويران و اقدام به نبش قبر وي کردند.
    مزار اين صحابي عالي قدر پيامبر(ص) در نزديکي دمشق قرار دارد و گزارش ها حاکي از اين است که جسد مطهر حجر بن عدي هنوز سالم بوده و تروريست ها جسد اين شيعه اميرمومنان(ع) را به مکاني نامعلوم منتقل کرده اند.
    
    مجامع بين المللي پيگيري کنند
    رامين مهمانپرست، سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور در واکنش به هتک حرمت و نبش قبر «حجربن عدي» از اصحاب پيامبر گرامي اسلام و حضرت اميرالمومنين(ع)، گفت: وزارت امورخارجه ايران از تمام مجامع بين المللي و علماي جهان اسلام خواستار پيگيري هتک حرمت مزار «حجربن عدي» و ديگر مقدسات جهان اسلام و سرکوب اين گروه هاي تروريست در منطقه است.
    وي در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم اظهار کرد: جناياتي که توسط گروه هاي تروريستي در سوريه صورت مي گيرد، از جمله بي حرمتي به مزار «حجربن عدي» نشانگر عمق کينه و فتنه گري جريان صهيونيستي و استکباري از مسلمانان در منطقه بوده که همراه با حمايت هاي سنگين مالي و نظامي از تروريست ها در سوريه است.
    وي تصريح کرد: ما اين گونه اقدامات را نشات گرفته از تفکرات صهيونيستي مي دانيم و معتقديم که دامن زدن به اختلافات مذهبي مشکلاتي را براي اهل تسنن و شيعيان به وجود خواهد آورد و جامعه اهل تسنن هم به اين اقدامات تروريستي و اختلاف ميان شيعه و سني اعتقادي ندارند و اين گونه اقدامات را در راستاي سياست هاي رژيم صهيونيستي مي دانند. مهمانپرست افزود: ما از علماي جهان اسلام مي خواهيم تا اين هتک حرمت را که توسط رژيم صهيونيستي صورت گرفته است از سوي مجامع بين المللي پيگيري کنند تا ديگر شاهد اين گونه بي حرمتي ها نباشيم؛ چراکه کساني که دست به چنين اقدامات غيرانساني مي زنند در واقع اعتقادي به اسلام نداشته و به منظور ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني اقدام به چنين عمليات تروريستي مي کنند.
    سخنگوي وزارت امورخارجه اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران به مقامات منطقه هشدار مي دهد که براي ايجاد ثبات و امنيت در سوريه تمام تلاش خود را به کار گيرند و به غربي ها اجازه دخالت در امور داخلي اين کشور را ندهند؛ چراکه تنها راه حل سوريه گفت وگوي مسالمت آميز است و رژيم صهيونيستي و هم پيمانان آن با ايجاد اختلاف ميان کشورهاي منطقه و اختلافات قومي، مذهبي و فتنه گري به دنبال ايجاد آشوب و درگيري در منطقه هستند که از سوي جريانات خارج از منطقه هدايت و کنترل مي شوند.
    
    پاسخي پشيمان کننده خواهند گرفت
    معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه نيز با محکوم کردن نبش قبر حجر بن عدي گفت: مسببين و عاملين اصلي اين اقدام ناشايست پاسخ پشيمان کننده اي دريافت مي کنند.
    حسين امير عبداللهيان در گفت وگو با خبرگزاري مهر، با هشدار به مسببين اين اقدام ناشايست آنان را از عوامل رژيم صهيونيستي خواند که اقدامات مشابهي را در اماکن مقدس مسلمين در فلسطين اشغالي انجام داده اند.
    
    ابراز تاسف نمايندگان مجلس
    علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي نيز با صدور پيامي هتک حرمت به مقدسات مذهبي مسلمانان در سوريه را محکوم کرد.
    به گزارش خبرگزاري مهر، وي در اين بيانيه آورده است: اينجانب از سوي خود و نمايندگان مجلس ضمن محکوم کردن اين اقدام جنايتکارانه، از علماي اسلام مي خواهيم در اعلام انزجار اين اقدام غيرانساني تلاش کرده و همچنين سازمان ملل و يونسکو وظيفه دارند در جلوگيري از انهدام و تخريب اماکن مذهبي و فرهنگي مسلمانان به فوريت اقدام کنند.
    واکنش سه تن از مراجع عظام قم
    سه تن از آيات عظام قم نيز اين اقدام را محکوم کردند. به گزارش خبرگزاري مهر، حضرت آيت الله صافي گلپايگاني طي پيامي تاکيد کرد: تعرض به مقدسات مسلمانان و قبور مطهر بزرگان اسلام و بدن هاي پاکي که نشانه بزرگي از حقانيت اسلام و مکتب اهل البيت عليهم السلام است، با هيچ دليلي قابل توجيه نيست.
    
    به زودي به سزاي اعمالشان مي رسند
    آيت الله ناصر مکارم شيرازي نيز در پيامي ضمن محکوم کردن اين اقدام، تاکيد کرد: ما اين جنايت بزرگ را شديدا محكوم مي كنيم و هرگز جامعه اسلامي مخصوصا شيعيان جهان آن را فراموش نخواهند كرد و قطعا اين جنايتكاران كوردل به سزاي اعمالشان به زودي خواهند رسيد. اين پيام مي افزايد: به حاميان اين تروريست ها، از دولتمردان تركيه و عربستان سعودي و قطر گرفته تا آمريكا و اسرائيل مي گوييم: شرمتان باد از اين جنايات كه با هيچ يك از معيارهاي انسانيت سازگار نيست.
    وي همچنين افزود: مي دانيم دشمنان اسلام و در راس آنها آمريكا و اسرائيل مي خواهند با تشويق كردن اين جنايات، جنگ مذهبي و فرقه اي در ميان مسلمين ايجاد كنند؛ ولي به يقين با بيداري اسلامي هرگز موفق نخواهند شد.
    
    تجاوزي آشکار به مقدسات اسلامي است
    آيت الله جعفر سبحاني نيز در بيانيه اي جنايت هولناک گروهک وهابي و تکفيري در نبش قبر و ربودن پيکر مطهر حجر بن عدي، صحابي حضرت رسول الله(ص) و يار اميرالمومنين(ع) در سوريه را محکوم کرد، در اين پيام آمده است: باخبر شديم که اعضاي يک گروهک وهابي و تکفيري و کساني که حرمتي براي خداوند، پيامبر اکرم(ص) و اصحاب آن حضرت قائل نيستند، به مرقد صحابي جليل حجربن عدي تعدي کرده و با بازيچه قراردادن قبر شريف وي، اين مکان را نبش کردند، اين کار تجاوزي آشکار به مقدسات اسلامي محسوب مي‏شود.
    اين بيانيه مي افزايد: ما از علماي اسلام در تمامي جهان اسلام مي‏خواهيم که به شدت در مقابل اين جنايتکاران بايستند. در اين بيانيه آمده است: اين جنايت و جناياتي از اين دست که پيش از اين رخ داده است اقدامي خطرناک است که خداي ناکرده با اقداماتي خطرناک‏تر ادامه خواهد يافت؛ پس بر حکومت‏هاي اسلامي، علماي بزرگ مسلمان و امامان جمعه و جماعات واجب است که با بسيج توده هاي مسلمان، در مقابل اين موج کينه توز و خطرناک بايستند.
    محکوميت هتک حرمت «حجربن عدي»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2910 به تاريخ 15/2/92، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 172 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1804)، تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است