|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/2/16: درياچه چيتگر رسما افتتاح شد« تفريح و استراحت با درياچه پايتخت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4548
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2911 16/2/92 > صفحه 24 (شهري) > متن
 
 


درياچه چيتگر رسما افتتاح شد« تفريح و استراحت با درياچه پايتخت
    گروه شهري- «درياچه مصنوعي چيتگر» بعد از 50 سال مطالعه و قصد مديران قبلي شهرداري براي ايجاد آن، روز گذشته به بهره برداري رسيد.
    عمليات احداث اين درياچه فقط دو سال به طول انجاميد طوري كه اوايل سال90 كلنگ ساخت آن با حفر گودال عظيم 135 هكتاري در شمال شرق پارك چيتگر زده شد و روز گذشته بعد از 4 ماه آبگيري، افتتاح شد.
    ثبت اين سرعت در احداث بزرگ ترين پروژه توريستي پايتخت اثبات كرد اگر در پروژه هاي عمراني محلي يا ملي، نيت واقعي براي احداث وجود داشته باشد، بهانه هايي همچون نبود اعتبار، نبود دانش فني و ... نمي تواند مانع اجراي پروژه ها شود.
    درياچه چيتگر با تغذيه از رود دره هاي کن سرانه فضاي سبز شهر تهران را به مرز استاندارد نزديک كرده و باعث توسعه سريع جوان ترين منطقه تهران –منطقه22- شده است طوري كه در فاصله كمتر از 4 سال بيش از 50 برج مسكوني در اطراف اين درياچه ايجاد شد و بخش زيادي از جمعيت سرريز داخل شهر تهران را جذب اين منطقه غربي كرد.
    درياچه چيتگر که چند روزي است به پيشنهاد مديريت شهري درياچه «شهداي خليج فارس» نام گرفته است با اهداف محيطي- کالبدي، اقتصادي و اجتماعي کليد خورد تا همزمان با بهره برداري به بزرگ ترين قطب گردشگري تفريحي پايتخت و بنگاه اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي بدل شود و بتواند دليلي باشد براي تلطيف هواي تهران.
    
    ايده احداث درياچه از کجا آمد؟
    ايده احداث درياچه مصنوعي چيتگر، اولين بار به صورت قانون شهري در طرح جامع سال ۱۳۴۹شهر تهران آورده شد اما به دلايل مختلف فني هيچ گاه به مرحله اجرا نرسيد و از پوشه مسوولان خارج نشد تا اينکه در سال هاي اخير طرح احداث درياچه چيتگر، از يک طرح خام خارج و به مرحله عملياتي شدن رسيد. در پيش زمينه مطالعاتي، از سال ۸۲ تا ۸۹، مطالعات جزئي و دقيقي در مقاطع مختلف از سوي مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسي و تکميل شد.
    تا اينکه در ماه هاي ابتدايي سال 90 کلنگ احداث درياچه با مساحتي در حدود ۱۳۵ هكتار در شمال غرب تهران در محدوده منطقه 22 و در شمال پارک جنگلي چيتگر زده شد.
    
    احداث درياچه مصنوعي با چه هدفي؟
    کار شناسان شهري و زيست محيطي بر اين باورند که ايجاد درياچه هاي مصنوعي در کلانشهر ها علاوه بر جذب گردشگر مي تواند به بالاتر بردن سرانه فضاي سبز و تلطيف هوا نيز کمک کند. به گفته کار شناسان درياچه چيتگر با اهداف محيطي- کالبدي، اقتصادي و اجتماعي و چشم انداز مشخص به عنوان يکي از بزرگ ترين قطب هاي گردشگري تفريحي و جهانگردي کشور و بنگاه اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي خواهدبود. در شهري همچون تهران با جمعيتي در حدود ۱۲ ميليون نفر که معادل ۲۰ درصد جمعيت کشور است و با توجه به اينکه سرانه فضاي تفريحي آن بسيار کمتر از حد استاندارد است بي شک ساخت درياچه هاي مصنوعي مي تواند در افزايش سرانه فضاي تفريحي و تمدد اعصاب شهروندان موثر باشد.
    به گفته بسياري از کارشناسان شهري اين درياچه از جمله طرح هايي است که مي تواند توان اکولوژيکي منطقه را از طريق ايجاد و ارتقاي قابليت هاي تفريحي، چشم اندازهاي منحصر به فرد، سرمايه گذاري بخش خصوصي و... بالاببرد.
    
    از چه راهي به درياچه برسيم؟
    طرح درياچه چيتگر که عنوان بزرگ ترين قطب گردشگري پايتخت را از آن خود کرده است از شمال و شرق به محور ويژه چهارباغ و از جنوب و غرب به بوستان جنگلي چيتگر تحت عنوان حوزه درياچه شامل محدوده آبگيري، امکانات ساحلي و جزاير مصنوعي محدود مي شود. درياچه مصنوعي چيتگر در شمال پارک جنگلي چيتگر قرار گرفته و جنوب درياچه به آزاد راه تهران-کرج، شمال آن به بزرگراه همت و شرق آن به بزرگراه آزادگان مي رسد. درياچه چيتگر پس از بهره برداري از بزرگراه شهيد خرازي، بزرگراه شهيد حکيم و آزادراه آزادگان نيز دسترسي خواهد داشت و ورود به محدوده آن از ۸ ورودي شامل ۳ ورودي در شمال درياچه، ۳ ورودي در شرق و ۲ ورودي در غرب و شمال غرب آن ميسر مي شود.
    
    امکانات تفريحي و رفاهي درياچه
    درياچه مصنوعي چيتگر شامل جزاير تفريحي، جزاير حيات وحش، جزاير آموزشي، اسکله قايقراني، پارک آبي، باشگاه ورزش هاي آبي، اسکله تفريحي، امکانات خدماتي رفاهي، شهربازي و امکانات اقامتي خواهد بود که با ايجاد و احداث اين امکانات، منطقه ۲۲ شهرداري تهران به بزرگ ترين قطب گردشگري پايتخت تبديل مي شود. البته در فاز اول اجرا که روز گذشته به بهره برداري رسيد بناست ۱۳۴ هکتار حوزه آبگير و ۱۱۲ هکتار حوزه پيراموني و فضاي سبز اطراف به بهره برداري برسد.
    سه جزيره مصنوعي در مرکز کاربري هاي شاخص و پر جاذبه پروژه احداث درياچه قرار دارند. جزيره «شهداي تنب بزرگ» با مساحت 10 هزار متر مربع با کارکرد فرهنگي مذهبي در شمال درياچه، جزيره «شهداي تنب کوچک» با مساحت 4 هزار متر مربع با کاربري فرهنگي اجتماعي و هنري در غرب و جزيره شهداي ابوموسي در شرق درياچه با مساحت 13 هزار متر مربع با کاربري خدماتي، تفريحي و پذيرايي مجهز به اسکله، قايق برقي، قايق امداد و قايق هاي تفريحي و پدالي خواهد بود. از ديگر ويژگي هاي اين طرح، فضاي منحصر به فرد در جزيره شمالي براي احداث يک مسجد شاخص و زيبا با معماري ايراني و اسلامي است. هدف از احداث جزاير مصنوعي، ايجاد کاربري هاي فرهنگي، مذهبي و تفريحي است.
    
    آب درياچه از کجا مي رسد؟
    رود دره کن و بخش ديگري از آب مورد نياز درياچه چيتگر به وسيله احداث سد در بالادست رودخانه تامين مي شود و حوضه آبريز شمال منطقه و نيز چاه هاي عميق موجود از ديگر منابع تامين آب هستند. به گفته مازيار حسيني، معاون فني عمراني شهرداري تهران برابر با پروتکلي که براي آبگيري درياچه چيتگر با همکاري سازمان آب منطقه اي تدوين شده است بهمن، اسفند، فروردين و ارديبهشت ماه هايي بودند که شهرداري تهران اجازه برداشت آب از رودخانه کن را داشت و اولين مرحله آبگيري در همين دوره زماني انجام شد.
    حسيني، معاون شهردار تهران هدف اصلي از ساخت اين درياچه را ايجاد يک منطقه گردشگري، تفريحي و تفرجگاهي مي داند که علاوه بر اين مسائل، امکان بهره برداري بهينه از منابع آبي موجود در محدوده طرح و تلطيف هواي بخشي از شهر تهران را نيز تامين مي کند.
    
    چرا نام درياچه تغيير کرد؟
    درياچه مصنوعي چيتگر با پيشنهاد شهردار تهران و تصويب کميته نامگذاري معابر و اماکن شوراي شهر، به نام درياچه شهداي خليج فارس تغيير نام يافت.
    اين درياچه که عنوان بزرگ ترين درياچه مصنوعي کشور را از آن خود کرده است همزمان با روز ملي خليج فارس و به افتخار و اقتدار خليج هميشگي فارس، نام شهداي خليج فارس را به خود گرفت.
    معصومه آباد، رييس کميته نامگذاري معابر و اماکن عمومي شوراي شهر تهران مي گويد: درياچه چيتگر به عنوان يکي از مهم ترين طرح هاي عمراني شهر تهران به نام «درياچه شهداي خليج فارس» نام گرفت تا بار ديگر برعظمت نام خليج فارس در دل پايتخت ايران اسلامي تاکيد شود.
    
    کار ناتمامي باقي نمي ماند
    صبح روز گذشته اين درياچه با حضور شهردار تهران و تني چند از نمايندگان مجلس و مسوولان نيروي دريايي ارتش به بهره برداري رسيد.
    محمد باقر قاليباف شهردار تهران در افتتاح فاز اول درياچه شهداي خليج فارس با تاکيد بر اينکه قول داديم تا در پايان اين دوره هيچ کار نيمه تمامي باقي نماند، اظهار کرد: اين همت و غيرت در مجموعه شهرداري هست که با همان روحيه دفاع مقدس پاي کار باشند و اميدوارم آخرين پروژه را که نيز پروژه بزرگ شهيد صدر است، در تابستان و پيش از پايان اين دوره تمام شود.
    قاليباف با اشاره به اينکه همه کارگران و مهندساني که بي نام و نشان در تابستان و زمستان براي اين پروژه زحمت کشيدند و امروز همه آنها در جاي ديگر مشغول خدمت هستند، بيان کرد: دست همه آنها را مي بوسم و شهادت مي دهم که همه آنها نه براي کسب درآمد که با عشق کار کردند و امروز در همه پروژه هاي شهر نيز شاهد آن هستيم و قطعا اگر ما اين زحمات را فراموش کنيم خدا آنها را مي بيند و هم در دنيا و هم آخرت عزت آنها را خواهد داد.
    
    جنوب و شرق پايتخت در اولويت
    او با بيان اينکه توجه به جنوب و شرق تهران در اولويت برنامه هاي مديريت شهري بوده است، اضافه کرد: شاهديم که امروز مجموعه تلو با هزار هکتار در شرق تهران آماده شده و پارک نهج البلاغه و ولايت نيز در مرکز شهر ايجاد شده است و در مجموع اين نگاه وجود داشته تا مراکزي مانند دره فرحزاد که همواره مرکز آسيب هاي اجتماعي و جرم و جنايت و قتل بود مورد توجه ويژه قرار بگيرد.
    شهردار تهران با اشاره اينکه خدا را شاکريم و توانستيم رضايت نسبي مردم را با فرهنگ جهادي کسب کنيم، اظهار کرد: افتخار داريم که از هر بزرگراهي که عبور مي کنيم به ياد شهداي دفاع مقدس و همه همسنگران خود بيفتيم و اينکه ما باقيمانده آن نسل هستيم و وقتي که ديدم مردم چگونه فرزندانشان را به ميدان جنگ فرستادند، بايد امروز نوکري اين مردم را بکنيم که پاي اهداف نظام و انقلابشان ايستاده اند.
    
    سراهاي محله در ۳۷۴ محله شهر فعال است
    او با بيان اينکه سراهاي محله در ۳۷۴ محله شهر فعال است، تصريح کرد: توجه به موضوع فرهنگ ديني و در راس آن نماز و مسجد محوري و همچنين توجه به مدارس و هيات هاي مذهبي از اقدامات مهم اين دوره شهرداري بوده است. شهردار تهران با تاکيد بر اين موضوع که، پيش از اين در زمستان شاهد بوديم که مردم به دليل سرما در خيابان فوت مي کردند، ادامه داد: در چند سال اخير اين طور نبوده است و ما بالغ بر ۲ هزار نفر از اين افراد را اسکان مي دهيم و از آنها پذيرايي مي کنيم و معتقد هستيم که حتي اگر فردي معتاد است، هپاتيت يا ايدز دارد يا از خانه طرد شده است اما انسان است و همه اين مسائل ريشه در فقر و تربيت و مديريت اشتباه دارد. قاليباف با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه خدماتي در سطح شهر و با بيان اينکه توسعه فضاي سبز و نظافت تهران از اقدامات زبانزد، حتي براي مسافران خارجي بوده است، گفت: با وجود مشکلات اقتصادي امروز پولي نمي ماند تا مردم به دنبال ورزش، کتاب و نيازهاي فرهنگي بروند، اما توسعه مراکزي که تفرجگاه مردم باشد و بتوانند به طور جمعي و خانوادگي از اين فضا ها استفاده کنند و هزينه گزافي بابت آن ندهند از مهم ترين اقدامات شهرداري بوده است.
    
    
    درياچه چيتگر رسما افتتاح شد« تفريح و استراحت با درياچه پايتخت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2911 به تاريخ 16/2/92، صفحه 24 (شهري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2711 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است