|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/2/17: واكنش ها مقابل «بگم بگم»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1726 17/2/92 > صفحه 9 (دانشگاه) > متن
 
      


واكنش ها مقابل «بگم بگم»


نويسنده: حسين سخندان

ادبيات خاص رييس دولت هاي نهم و دهم، اين روزها به باور دوستان و رفقاي سابق او، خريدار ندارد. حال مشخص نيست اعضاي جريان اصولگرا، چرا در تمام اين هفت سال در هنگام برخي اظهارات، مهر سکوت بر لب داشتند و حالادر آستانه انتخابات و بي نياز شدن از محمود احمدي نژاد، جايگاه منتقد به خود گرفته اند؟ در سوي مقابل اصلاح طلبان نيز ديدگاه هاي خود را از همان ابتدا درخصوص «مديريت شوک» و ناکارآمدي آن براي اداره کشور بيان کرده و اين روند را، پوششي براي فرار از پاسخگويي در دستگاه اجرايي، ارزيابي کردند. در ذيل، واکنش ها به روش و تاکتيک احمدي نژاد، آمده است.
    
    مسعود پزشکيان نماينده اصلاح طلب مجلس و وزير بهداشت دولت اصلاحات (شريان نيوز)
    اين حرکات احمدي نژاد از اول درست نبود، مگر مي شود يک آدمي هر روز بگويد بگم بگم!؟ و در آخر هم هيچ چيز نگويد. اگر کسي مي دانسته و چيزي نگفته خود اين جرم است. چرا در طول اين هشت سال چيزي نگفتند؟ اين غيرمنطقي، غيراخلاقي و غيراسلامي است. از اول دوران رياست جمهوري، ايشان همين بوده است و رييس جمهوري از اول مي گفتند 28 سال جمهوري اسلامي بخور بخور بوده است و حالاما آمديم کشور را درست کنيم! تا به حال حرف تازه مگر زده است؟ حرف تازه اي نزده از اول هشت سال مي گفت بگم بگم؟ مگر يادتان رفته؟ مي دانيد همه دستورات از طرف ايشان داده مي شود که به چه کسي وام بدهند يا به چه کسي ندهند چيزي که خودشان بايد جواب بدهند را حالامي خواهد به مردم بگويد، حالاآمده و مي گويد بگم بگم (لبخند) نه خواهش مي کنم نگو!
    
    حجت الاسلام والمسلمين سيدجواد شهرستاني، نماينده آيت الله سيستاني در ايران (خبرگزاري رسا)
    در مورد انتقادکردن، امام خميني (ره) هم فرموده اند «هرکسي عيب مرا بگويد، خوشحال مي شوم»، اما اين بدين معنا نيست که بيايد داخل تلويزيون بگم بگم راه بيندازد. اينها خلاف شرع و اخلاق اسلامي است. در فرصت هاي زيادي که پيش مي آيد بايد اخلاق اسلامي را نشان دهيم و مراقب خطرات و آسيب هاي پيش رو باشيم. يکي از مشکلات ما در جامعه اين است که برخي افراد يا رسانه ها، زود تهمت زدن و طعنه زدن را شروع مي کنند. ما بايد در مقابل، عکس العمل سريعي نشان دهيم و اين حرکت ها را خنثي کنيم تا رشد نکند.
    
    حداد عادل، رييس سابق مجلس (خبرگزاري ايسنا)
    بگم بگم چيز خوبي نبود و خيري از آن نديديم؛ اعتقادم اين است که اگر سند و مدرکي در مورد فساد و انحراف و فساد کسي ديگر داشته باشد، بايد آن را از راه قانوني، معقول و منطقي حل کند. شلوغ بازي هايي که در مجلس انجام شد، فيلمي نشان دادند که يک طرف دستش را روي دهان گذاشته بود تا لب خواني نشود و تنها فردي از روي نوشته اي مطالب آن جلسه را براي ما مي خواند که کار درستي نبود. شايد بهترين تعبير همان چيزي است که مقام معظم رهبري فرمودند مبني بر اينکه اين کار قانوني، شرعي و اخلاقي نيست؛ بنابراين بگم بگم بي معناست و کشور را نمي توان با اين شيوه به سرانجام رساند.
    
    پورمحمدي رييس سازمان بازرسي کل کشور (مشرق)
    بگم بگم با شفاف سازي فرق مي کند. بنده طرفدار شفاف سازي دولت هستم اما اتفاقا دولت آن را نمي پسندد. اما بگم بگم فرمول نيست. بگم بگم ماجراجويي است نه سيستم مديريتي. بايد آنقدر عملکرد ما شفاف باشد که اجازه خلاف به کسي ندهيم نه اينکه اجازه دهيم کسي خلاف کند و بعد دروغ و راست پرونده بسازيم تا با آن سوءاستفاده سياسي کنيم.
    
    محمدرضا باهنر نايب رييس مجلس (آبشار نيوز)
    اين واقعيتي است که من از بگم بگم هاي احمدي نژاد مي ترسم، همان طوري که بايد از تريلي که راننده اش حالي هولي است ترسيد و از جلوي آن فرار کرد. اگر رييس جمهوري پرونده اي دارد که فرد يا افرادي در آن جرمي مرتکب شده اند بايد بگويد. اينکه يک روز مي گويد 300 پرونده و روز ديگر مي گويد دو پرونده، کاردرستي نيست. نگهداري اين همه پرونده خود جرم است و اگر آنها را نگويد، خود آقاي احمدي نژاد شريک جرم است. اگر هم بلوف مي زند و خالي بندي است که ظلم است. سنگي را بابايي مي اندازد در چاه، بعد صد عاقل هم نمي توانند درش بيارند. مي ترسم چون اينکه آقاي احمدي نژاد بيايد و بگويد باهنر دزد است، به نظر شما چقدر بايد بدوم تا به مردم ثابت کنم که نه پدرم نه مادرم دزد بوده اند و نه خود من چنين تفکري دارم.
    
    حجت الاسلام محسن غرويان استاد حوزه (فرارو)
     پديده «بگم بگم» در واقع نوعي ترويج نفاق، تهمت، افترا و از همه مهم تر تهديد ترور شخصيت محسوب مي شود. خود «بگم بگم» مقدمه ترور شخصيت است چرا که با تهديد به افشاگري و برملاشدن رازهايي که گاه با واقعيت ممکن است همخواني نداشته باشد، زمينه ترور شخصيت افراد با ورود به عرصه شخصي آنها فراهم مي شود. در يک جامعه ديني و اخلاقي و ايماني نبايد اصلاچنين فضايي وجود داشته باشد چه برسد به اينکه «بگم بگم» و تهديد به افشاگري و پرده دري، ابزاري در دست نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري باشد تا با توسل به آن بتوانند رقيب را از ميدان به در کنند. اگر واقعا برخي مقامات و مسوولان اسناد و مدارکي از سايرين در اختيار داشته باشند که اثبات مي کند آنها قانونا جرمي را مرتکب شده اند، شفافيت اقتضا مي کند که آن مدارک در اختيار مجاري قانون قرار گيرد. اما وقتي «بگم بگم» و افشاگري ها به حربه اي براي تخريب شخصيت افراد و با هدف از ميدان به در کردن رقباي سياسي مطرح شد کارکرد خود را که مي تواند اصلاحگري و مقابله با فساد باشد از دست مي دهد.
    
    فاطمه رهبر عضو شوراي مرکزي موتلفه و نماينده مجلس (فارس)
     (بعد از مناظره احمدي نژاد / موسوي) مطالبي را که احمدي نژاد مطرح کرد، مردم تا حدي از آن خبر داشتند ولي اينکه وي اين مطالب و اطلاعات را با مردم در ميان گذاشت، در اثر انتخابات بود و البته هرکس که وارد اين عرصه بشود بايد بداند که خيس هم خواهد شد.
     (بعد از پخش نوار فاضل لاريجاني در مجلس) آقاي فاضل لاريجاني هم مطالب آقاي احمدي نژاد را انکار کرده و دو وکيل هم براي اعاده حيثيت خودشان گرفته اند. کارهاي آقاي احمدي نژاد در مجلس، همبستگي ملي را خدشه دار کرد. اين مساله به هر شکل جرم محسوب مي شود و پيگيري آن با مراجع قضايي است. رو کردن ايرادات طرف مقابل تحت عنوان «بگم، بگم» شيوه غيراخلاقي آقاي احمدي نژاد است و متاسفانه قبلاهم سابقه داشته است. هر شخصي ممکن است از جناح مقابلش اطلاعات زيادي داشته باشد اما اخلاق اسلامي و اصول کار سياسي اينگونه رفتار ها را اشتباه مي داند. حتي در اروپا و آمريکا هم اين اتفاقات رايج نيست.
    ولايتي وزير سابق امور خارجه (ايسنا)براي بگم بگم هاي احمدي نژاد آماده ام.
    
    واکنش ها مقابل «بگم بگم»
    


 روزنامه شرق، شماره 1726 به تاريخ 17/2/92، صفحه 9 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 306 بار
    آثار ديگري از "حسين سخندان"

  مدل صدام براي برخورد با ايران / سعودي ها، ايران هراسي را در حوزه هاي مختلف دنبال مي كنند
حسين سخندان، شرق 2/9/96
مشاهده متن    
  علي خرم در گفت و گو با «شرق»: با استفاده از ظرفيت اروپا، وارد درگيري مستقيم با ترامپ نشويم
حسين سخندان، شرق 2/8/96
مشاهده متن    
  غلامرضا ظريفيان در گفت و گو با «شرق»: فعاليت دانشگاه، تهديد نيست
حسين سخندان، شرق 10/5/96
مشاهده متن    
  در گفت و گو با «شرق» بيان شد: روايت زيباكلام از حاشيه هاي روزهاي تبليغات انتخابات
حسين سخندان، شرق 30/3/96
مشاهده متن    
  ارتباط اعراب با ايران، سروري عربستان را به چالش مي كشد / فريدون مجلسي در گفت و گو با «شرق»
حسين سخندان، شرق 23/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روش هاي نوين آبياري
متن مطالب شماره 127، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است