|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/2/18: گفت و گو با يك زوج هنرمند در روزنامه ايران : قول هاي زوج بازيگر به همديگر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5360 18/2/92 > صفحه 18 (تلويزيون) > متن
 
      


گفت و گو با يك زوج هنرمند در روزنامه ايران : قول هاي زوج بازيگر به همديگر


نويسنده: مريم رضازاده

يك بعداز ظهر بهاري در روزنامه ميزبان زوج هنرمندي بوديم كه هر دو در يك سريال بازي مي كنند. فرشيد نوابي و الهام چرخنده اين شب ها با سريال پروانه مهمان خانه هاي مردم هستند. اين دو هنرمند اگرچه مدتي از فضاي بازيگري دور بودند اما در فضاي كارگرداني، موسيقي و... فعاليت داشته اند و البته با يك سريال خوب به عرصه تصوير برگشتند.
     نوابي و چرخنده از نقش شان در سريال پروانه و برنامه هايشان در سال 92 برايمان گفتند.
    
    شايد نخستين سوالي كه با حضور شما در سريال پروانه به ذهن مي رسد اين است كه چرا هنرمندي كم كار هستيد؟
     چرخنده: مسافرت بودم. مستند «با توكيو» را ساختم كه درباره آيين مذهبي هند است. من پارسال فيلم سينمايي دامنه هاي سفيد به كارگرداني محمد ابراهيم معيري را داشتم كه در جشنواره فيلم كودك به نمايش درآمد. نمي خواهم بگويم پيشنهادات زيادي دارم، به هر حال من مدتي نبودم و بازيگري هم كاري است كه بايد در ذهن ها و يادها باشيد. پيشنهاد سريال و تله فيلم هم داشتم ولي با همه احترام به عزيزاني كه به يادم بودند، احساس كردم براي آن نقش ها مناسب نيستم. به نظرم بازيگر ماندگار، بازيگري است كه به خاطر كارهاي نكرده اش به يادها مي ماند. لازم نيست بازيگر پرونده قطوري داشته باشد بلكه بهتر است نقش هاي خوبي بازي كند.
     من بازيگر كم كاري هستم اما همين باعث شده درباره سينماي جهان مطالعه كنم. تصميم گرفتم به طور جدي در عرصه بازيگري باشم يعني هر نقشي را نپذيرم. نقش هايي را كه مناسب من باشد و من را وادار به تلاش كند با جان و دل مي پذيرم. بعد از «دامنه هاي سفيد» تئاتري را كار كردم به نام «انتهاي مهتاب» به كارگرداني محسن آهنين جان كه در جشنواره فجر اجرا شد اما منتظر آماده شدن شرايط براي اجراي عمومي هستيم. اين تئاتر در جشنواره فجر هم رتبه برتر را گرفت.
    
     سال گذشته كه با آقاي مهدي كرم پور براي سريال يه تيكه زمين گفت و گو مي كردم به همين نكته اشاره كردند كه هنرمند به خاطر كارهاي نكرده اش ماندگار مي شود. شما چطور آقاي نوابي، چرا كم كار هستيد؟
     من بعد از سريال ششمين تن مسابقه اي را براي شبكه قرآن توليد كردم به اسم نفر سوم كه كارگردان و طراح مسابقه بودم و در ايام نوروز از اين شبكه پخش شد. فيلمي هم با مسعود تكاور كار كردم به اسم فلس سياه اما بيشتر انرژي ام را روي دو بخش گذاشتم.
     اول برنامه سينما اكران كه نگاه متفاوتي به سينما دارد و مجري، طراح و يكي از تهيه كنندگان آن هستم. برنامه ديگرم در حوزه موسيقي است كه قرار است براي شبكه نمايش خانگي توليد كنيم و مجوزش را هم گرفته ايم. اين دو برنامه اولويت كاري من براي سال 92 هستند.
    
     آقاي نوابي دو سال پيش سريال ششمين نفر را داشتيد كه در حال و هواي سريال پروانه است. آيا نگران شباهت نقش ها نبوديد؟
     ممنون از اين سوال، من تمام تلاشم را كردم كه اين اتفاق نيفتد. شايد در خيلي موارد اين موضوع برايم مشكل ساز شد ولي معتقدم وقتي بازيگري نقشي را بازي مي كند اجازه ندارد تكرارش كند چون آن نقش متعلق به همان كار، همان قصه و همان كارگردان است. فكر هم نمي كنم بهزاد ششمين نفر شباهتي با فرهاد پروانه داشته باشد. اگرچه به نقش فرهاد در اين سريال به درستي پرداخته نشده است. شرط من براي پذيرش نقش فرهاد پرداخت بهتر شخصيت بود كه نشد اما من باز هم تلاش كردم كه اين نقش را قابل قبول و معقول بازي كنم.
    
     خانم چرخنده آيا در ابتدا شما به كار دعوت شديد يا آقاي نوابي و تحليل تان نسبت به عاطفه چيست؟
     در ابتدا آقاي نوابي دعوت شدند و بعد هم من. چون براي كار به دنبال بازيگري با شرايط و فيزيك من مي گشتند. عاطفه برايم از اين لحاظ جذاب بود كه مي توانستم بخشي از الهام را به عاريه بگيرم. شايد نوع فيزيكم هم به نقش كمك كرد. شايد اگر من آدم ظريف و شكننده اي بودم براي اين نقش انتخاب نمي شدم چون مي دانيد چريك هاي آن موقع عاري از قلب بودند و سرد مزاج.
    
     اين سردمزاجي مي تواند يك نگاه سرد باشد كه بتواند از دستورات سازمان تبعيت محض كند. شما مي بينيد كه عاطفه شوهرش، مهران را كشت، عاطفه امير را خلع سلاح كرد و... بنابراين اين نقش زني را مي خواست با يك صورت سنگي كه قبلاً تكرار نشده و قرار نيست بازي كند. رگه هايي از مرموز بودن در اين آدم هست كه من را جذب كرد مثلاً اين كه عاشق است؟قاتل است؟
     عاطفه در هر لحظه آمادگي اين را دارد كه حركات چريكي انجام بدهد. قرار نيست تعليمات چريكي چنين آدمي را نشان بدهيم اما مي خواهيم بگوييم او چريك است چون تعليمات نظامي و... مي بيند و اين برايم جذاب بود. من عاشق نقش هاي سخت هستم و توانايي بازي در نقش عاطفه را در خودم ديدم. زماني كه با كارگردان درباره نقش حرف زدم چون سن من به زمان مجاهدين نمي خورد چندين كتاب در اين باره مطالعه كردم تا به اين نوع آدم ها نزديك شدم.
     چنين زني قرار نيست جذابيت زنانه داشته باشد بنابراين از آقاي جلال معيريان به عنوان طراح گريم تشكر مي كنم. گريم به نقش كمك كرده و اين باورپذيري را مديون هوشمندي آقاي معيريان هستم. آن ابروهاي پهن يا بي رنگي و بي روحي چهره بسيار موثر بود. عاطفه تغيير ايدئولوژي مي دهد و به دستور سازمان به دانشگاه افسري مي رود و پالتوي خزدار مي پوشد و يا چادرش را كنار مي گذارد و همه اين كارها را انجام داد، چون از سازمان تبعيت محض مي كند، اينجا گريم به من بسيار كمك كرد. در بخش لباس هم خانم ناقد كارش را با تحقيق انجام داد. عاطفه شروع و پايان داشت و اين برايم مهم بود. پروانه هم يك سريالي است مانند بقيه كارهايي كه يك بازيگر كار مي كند. اگر كار، خوب شده و بازسازي دهه 50 هم خوب انجام شده تهيه كننده خوبي همچون منصور سهراب پور در كنار گروه بوده كه واقعاً با متانت و صبوري همه امكانات را در اختيار سازندگان كار قرار داد و هم چنين نوشته بسيار ملموس به قلم جليل سامان و دقت نظر اين كارگردان در بازي گيري از پرسوناژها با دلسوزي فراوان باعث اين موفقيت است.
    
     سريال من يك مستاجرم اخيراً از شبكه «آي فيلم» پخش شد كه با هم بازي كرديد. از حضورتان در آن سريال بگوييد؟
     چرخنده: ما در يك كار ديگر نيز با هم بوديم به نام دايره ترديد كار مرحوم امير قويدل كه تجربه خوبي بود، البته در من يك مستاجرم نقش مقابل هم نبوديم. اين سريال تجربه خوبي بود كه با خانم پريسا بخت آور كار كردم و به نظر كارگروهي خوبي بود.
     من خودم احساس مي كنم بيننده عام را دوست دارم. زماني كه احساس مي كني همه رضايتمند هستند حس خوبي است. من عاشق مردم هستم و اين را شعار نمي دهم. خوشحالم كه پس از چند سال دوري با يك كار خوب برگشتم.
     نوابي: من يك مستاجرم تجربه خوبي بود كه در خدمت خانم بخت آور و آقاي اصغر فرهادي بوديم كه بسيار افتخار مي كنم.من در 6 قسمت اين سريال حضور داشتم و هم اكنون كه پس از سال ها سريال را مي بينم به عنوان بيننده لذت مي برم، هم از حضور ديگر همكاران بازيگرم و هم حضور همسر عزيزم الهام چرخنده.در مجموع تجربه هاي مشتركي كه با همسرم داشتم بسيار شيرين و لذت بخش و به ياد ماندني بوده است.
     البته من سال ها قبل تر از آن سريال در سال 73 سريال «جدال با سرنوشت» را بازي كردم براي شبكه يك كه نخستين كارم بود و در برخي موارد پس از سال ها مردم من را با همان كاراكتر مهران مظاهر مي شناسند و خيلي هم خوشحالم كه در بخشي از خاطرات مردم حضور دارم.
    
     آقاي نوابي از حضورتان در دنياي موسيقي بگوييد؟
    واقعيت اين است كه خودم را بيشتر يك موزيسين مي دانم تا يك بازيگر. سابقه كاري من حتي در اين زمينه بيشتر است. ممنونم كه اين سوال را پرسيديد چون بحث موسيقي در كشور ما داراي ضعف هاي بزرگي است.
     من 6 سال عضو هيات مديره خانه موسيقي بودم و با تعامل با اين نهاد فرهنگي طرحي را ارائه كردم به اسم مسابقه ستاره آواز كه مربوط مي شود به خوانندگي در بخش هاي پاپ، سنتي و كلاسيك.
     ماه هاست دارم روي اين طرح كار مي كنم و ان شا ءالله امسال به سرانجام مي رسد چون فكر مي كنم اين نياز بزرگ كشور ما است كه در بخش آواز به جوانان علاقه مند آموزش داده شود و چه خوب كه اين آموزش ها توسط استاداني همچون فريدون شهبازيان، شهرام ناظري و ناصر چشم آذر داده شود.
     اين را براي خودم يك رسالت مي دانم چون سال هاست در اين حوزه كار مي كنم. باور كنيد يكي از بزرگترين آرزوهاي من توليد اين مجموعه است چون مي دانم به عرصه موسيقي كمك مي كند و اميدوارم كه اين طرح به سرانجام برسد .
    
     خانم چرخنده ساز تخصصي آقاي نوابي چيست؟
    فرشيد استادگيتار كلاسيك است. او شاگردان بزرگي دارد كه اصلاً دليلي ندارد نامشان را ببرم. فرشيد نخستين كسي است كه پس از انقلاب كنسرت گيتار كلاسيك در ايران برگزار كرد و جزو نخستين كساني است كه در ايران گيتار دستي ساخته است. شايد حدود 400 گيتار دستي او در دستان هنرمندان بزرگ است.
     امسال به من قول داده است كه حتماً يك كار براي خودش و يك كار را هم براي من انجام بدهد. او صداي فوق العاده اي دارد. از او خواستم كه علاوه بر برگزاري كنسرت آلبومش را هم با صداي خودش روانه بازار كند. اما چيزي كه براي خودم مي خواهم مجوز كنسرت براي خانم ها است. من يك آلبوم دارم كه فرشيد برايم آهنگسازي كرده است. اين اتفاق خوبي است كه براي نخستين بار يك بانوي بازيگر براي خانم ها بخواند. مي شود در يك فضاي سالم و صميمي براي خواهران ايراني خودم بخوانم و اين ميسر نخواهد شد مگر آن كه آقاي نوابي پيگير دريافت مجوز باشند.
    
     خانم چرخنده آيا در كارهاي همسرتان همكاري مي كنيد؟
    هميشه پشت سرمردان قدرتمند زنان قوي ايستاده اند. (با خنده) بله، در بخش بازرگاني و طراحي صحنه و لباس كارهايي انجام مي دهم. در اين كارهاي جديدش هم حتماً مي خواهم در پشت صحنه باشم. بينش كلام و تفكرمان يكي است و به همين دليل مايلم با او كار كنم.
    
     راستي آقاي نوابي از كارهاي جديدشان برايمان گفتند. شما هم از كارهاي جديدتان بگوييد؟
     مشغول بازي در سريال آقاي محمدرضا آهنج هستم و هم چنين تئاتر عصاي ژاپني به كارگرداني مسعود طيبي را هم تمرين مي كنيم كه از اوايل خرداد در فرهنگسراي نياوران روي صحنه مي رود. چند پيشنهاد سينمايي و تلويزيوني دارم كه مشغول تصميم گيري هستم.
    
    گفت و گو با يك زوج هنرمند در روزنامه ايران : قول هاي زوج بازيگر به همديگر
    


 روزنامه ايران، شماره 5360 به تاريخ 18/2/92، صفحه 18 (تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 874 بار
    آثار ديگري از "مريم رضازاده"

  سيد حسن خميني در اختتاميه جشنواره شعر «ياد و يادگار»:شعر بايد بازگوكننده دردهاي جامعه باشد
مريم رضازاده، ايران 22/12/94
مشاهده متن    
  پل ها را براي سريال هاي بعدي خراب نكرديم / مهرداد خوشبخت كارگردان «غيرعلني» در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد
مريم رضازاده، ايران 10/12/94
مشاهده متن    
  مي خواهم خودم به گلدان هاي خانه ام آب دهم / بزرگمهر رفيعا فيلمساز پيشكسوت در گفت و گو با «ايران» از ايران و سينمايش مي گويد
مريم رضازاده، ايران 5/12/94
مشاهده متن    
  حضور شعر فروغ در تلويزيون در گفت و گو با سعيد بيابانكي:منتظر خط شكني هاي ديگر از اين برنامه باشيد
مريم رضازاده، ايران 3/12/94
مشاهده متن    
  قدرداني از بزرگان فرهنگ و هنر براي جوانان احساس امنيت مي آورد / علي مرادخاني در مراسم تولد هنرمندان بهمن و اسفند مطرح كرد
مريم رضازاده، ايران 29/11/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است