|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/3/18: براي نقش خوب هاراگيري مي كنم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2696 18/3/92 > صفحه 8 (نگاه دوم) > متن
 
      


براي نقش خوب هاراگيري مي كنم
گفت و گو با شهلاميربختيار بازيگر مهاجرت كرده نقش صحرا در سريال پاييز صحرا


پيدا كردن بازيگر نقش صحرا در يكي از مهمترين سريال هايي كه اوايل دهه 1360 شمسي از صدا و سيما پخش مي شد، كاري بس دشوار بود. شهلاميربختيار بازيگر نقش اصلي سريال «پاييز صحرا» در سال 1370 ايران را ترك كرد، اما در خارج از مرزهاي ايران همچنان به فعاليت هاي هنري اش ادامه داد. مخاطبان آن روزهاي اين سريال پربيننده اما از «صحرا» خبر نداشتند، اين كه كجاست و چه مي كند و با اين كه به نظر مي رسيد بعد از بازي در سريالي كه با مقبوليتي فراواني همراه بود بايد به يكي از بازيگران مشهور سينما و تلويزون ايران تبديل مي شد اما اين اتفاق نيفتاد. هيچ كس از او خبر نداشت. زماني كه متوجه بازپخش اين سريال بعد از حدود سه دهه از شبكه آي فيلم شديم اول از همه به صحرا فكر كرديم. به اين كه سرنوشت او چه بوده و اي كاش مي شد با او صحبت كنيم. اما هيچ كس خبري از او نداشت. هنگام گفت وگو با اسي نيك نژاد تيري در تاريكي رها كرده و از او پرسيدم از شهلاميربختيار خبري داريد؟ در كمال ناباوري از ميربختيار خبر داشت قبل از كليد زدن «لاله» با او ديداري داشت. اما تنها راه برقراري با ميربختيار آدرس ايميلي بود كه شايد نيك نژاد مي توانست برايمان پيدا كند. چندين جلسه رفتيم و آمديم. آقاي نيك نژاد بالاخره آدرس ايميل شهلاميربختيار را برايم پيدا كرد. سوال ها را برايش فرستادم، خبري نشد تا اين كه در آخرين دقايق ايميلي از او به دستم رسيد كه جواب سوالهايمان را داده بود.مصاحبه اي كه در پي مي آيد از طريق رابطه در فضاي مجازي انجام شده و اين بازيگر پس از بيش از 30 سال به سوال هايي درباره ايفاي نقش در اين سريال پاسخ داده است.
    
    از پروسه آشنايي تان با نيك نژاد بگوييد و اينكه چگونه براي سريال پاييز صحرا انتخاب شديد؟
    با آقاي نيك نژاد از قبل هيچ گونه آشنايي نداشتم. ايشان با من تماس گرفتند و متن را در اختيارم گذاشتند. خواندم: خوشم آمد وتصميم به همكاري گرفتم. آقاي نيك نژاد به گفته خودشان به بازيگري من علاقه مند بودند، به همين دليل نقش «صحرا» را به من پيشنهاد كردند. و بعد هم با جواب مثبت من بود كه «صحرا» جان گرفت.
    
    پاييز صحرا نخستين تجربه جدي شما بود، قبل و بعد از آن تجربه بازيگري داشتيد؟
    پاييز صحرا نخستين تجربه جدي من در كار بازيگري محسوب نمي شود. پيش از آن تجربه هاي جدي و جدي تري هم داشته ام چه در تئاتر و چه در سينما و تلويزيون. براي مثال به تعدادي از تجربه هاي بازيگري ام اشاره مي كنم. نمايشنامه «آنتيگونه» به كارگرداني دكتر علي رفيعي. نمايشنامه «اديپوس شهريار» و سلام: آهاي اونوري ها هر دو به كارگرداني جمشيد ملك پور. حكم دادگاه و پرده برداري به كارگرداني خودم. سريال هزار دستان به كارگرداني مرحوم علي حاتمي كه متاسفانه نقشي كه من آن را ايفا مي كردم دچار بي مهري سانسور قرار گرفت و چند سكانس كوتاهي بيشتر از آن به نمايش در نيامد. سريال افسانه هاي كهن ايراني به كارگرداني خانم ملك جهان خزاعي كه در آن سريال من چهار نقش متفاوت را بازي مي كردم. اين سريال هرگز در ايران پخش نشد.
    
    چرا بعد از پاييز صحرا بازيگري را ادامه نداديد؟
    من بعد از سريال پاييز صحرا در تئاتر و سينما همچنان فعاليت داشتم. راستش را بگوييد يا من كاملااز ذهن ها پاك شده ام يا شما خيلي جوان هستيد و كارهاي مرا به ياد نداريد، كدام يك؟
    
    سن من كه به كارهاي تئاتري شما قد نمي دهد با توجه به اطلاعات موجود در اينترنت فقط نام چند فيلم سينمايي كه تا سال 68 بازي كرديد موجود است.
    من بازيگر حرفه يي بوده و هستم و پاييز صحرا نقطه شروع حرفه من نبوده است. بازيگري يك بخش از هنر من است. ديگر بخش ها شامل كارگرداني و نمايشنامه نويسي است كه من همچنان به آنها ادامه مي دهم.
    
    چه زماني از ايران رفتيد؟
    1370
    
    آيا بعد از تجربه پاييز صحرا فعاليت هنري داشته ايد؟ كمي از آنچه تا امروز برايتان پيش آمده بگوييد.
    قبلاتا حدودي به اين سوال شما پاسخ داده ام. من تا هشت سال بعد از پاييز صحرا در ايران به كارم ادامه دادم و ثمره فعاليت هنري من در آن هشت سال چندين فيلم و تئاتر بود. «هيولاي درون»، «سايه هاي غم»، «زنجيرهاي ابريشمي»، «راز كوكب»، «باد سرخ»، «چراغ گاز»، «افسانه اندوهي دلخراش»، «چگونه ياران فراموش كردند»، «عشق» و... در خارج از ايران هم من تا امروز چند نمايشنامه نوشته ام كه يا خودم آنها را كارگرداني كرده ام يا كساني ديگر.
    براي مثال: اشك هاي بودا، روح نيلوفر آبي، خاكسترهاي كانبرا، شكوه علفزار و... كه اكثر آنها در فستيوال هاي تئاتر در استراليا شركت داده شده اند. و جزو پروداكشن هاي منتخب بوده اند. باز هم براي مثال: اجراي آنتيگونه يي كه به كارگرداني من و آقاي جمشيد ملك پور در سال 2002 در كانبرا به صحنه رفت در كتابي تحت عنوان «اجراهاي مدرن و معاصر آنتيگونه در جهان» كه در سال 2011 در دانشگاه آكسفورد به چاپ رسيده است و از آن به عنوان يكي از اجراهاي برتر ياد شده است. در سال 2006 هم كتابي از من درباره سينماي ايران توسط انتشارات «مك فارلند» در امريكا به چاپ رسيده است. در حال حاضر هم مشغول تدريس بازيگري و كارگرداني در دانشگاه هستم. اين مجموع اتفاقاتي است كه بعد از ترك ايران براي من افتاده است. مواردي كه گفتم به نوعي كارنامه هنري من در خارج از ايران بود. من همچنان به كارم ادامه خواهم داد. من و زندگي و حرفه ام هر سه يكي هستيم.
    
    در اين سال هايي كه از ايران دور بوديد سينما و تلويزيون ايران را دنبال كرده ايد؟ آثار كدام كارگردان ايراني را مي پسنديد؟
    گهگاهي كه امكان ديدن فيلم يا سريالي ايراني برايم پيش بيايد پر واضح است كه از آن دريغ نمي كنم. هر اثر هنري خوب مورد تقدير من است. ما در ايران كارگردان هاي خوب بسياري داريم و همگي مورد احترام من هستند وكارشان هم قابل تامل و درخور تحسين.
    
    پاييز صحرا يكي از سريال هاي جدي و تاثيرگذار بعد از پيروزي انقلاب بود، اگر تصوير يا خاطره يي از بازخوردهاي اين سريال زمان فيلمبرداري يا بعد از آن به خاطر داريد، برايمان بگوييد؟
    خاطره يي كه بيش از همه در ذهنم باقي است از سفرم به ميناب براي فيلمبرداري فيلم باد سرخ به كارگرداني جمشيد ملك پور است. در اين سفر برادر من با اتومبيل تصادفي داشت و او را به بيمارستان برده بودند. وقتي به من اطلاع دادند و من به بيمارستان رسيدم جمعيت انبوهي را در بيمارستان ديدم. من نمي دانستم دليل آن ازدحام چيست. اما وقتي دكتر دليل آن را به من گفت بسيار تحت تاثير قرار گرفتم. مردم شنيده بودند كه برادر «صحرا» تصادف كرده است و چون بانك خون بيمارستان هيچ خوني ذخيره نداشت آنها آمده بودند كه به برادر صحرا خون اهدا كنند.
    
    اگر پيشنهادي در سينماي ايران داشته باشيد بازي مي كنيد؟ به طور كلي تصميم داريد دوباره فعاليت هنري داشته باشيد؟
    هنوز هم هر زماني كه به ايران مي آيم به من پيشنهاد يك فيلم يا سريال مي شود، اما متاسفانه از يك سو فرصت كم است و از سوي ديگر هر نقشي هم به دل من نمي نشيند. شخصا كارگرداني را ترجيح مي دهم اما اگر فرصتي دست دهد و نقشي مثل شمشير برنده باشد مطمئن باشيد كه حتما برايش تن به خودكشي سامورايي خواهم داد.
    
    با بازيگران يا عوامل سريال كه مدتي با آنها همكاري داشتيد ارتباط داريد؟ در طول اين سال ها از آنها خبري داريد؟
    متاسفانه سه نفر از آنان كه در قيد حيات نيستند: خانم شيخي و آقاي داورفر و خانم وداديان. گاهگاهي با آقاي مودبيان سلامي از طريق فضاي مجازي براي هم مي فرستيم. سال گذشته هم كه در ايران بودم فرصت كوتاهي پيش آمد كه با آقاي نيك نژاد كه بعد از پاييز صحرا مطلقا از ايشان خبر نداشتم همديگر را ملاقات كنيم و ديگر هيچ...
    
    
    براي نقش خوب هاراگيري مي كنم / گفت و گو با شهلاميربختيار بازيگر مهاجرت كرده نقش صحرا در سريال پاييز صحرا
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2696 به تاريخ 18/3/92، صفحه 8 (نگاه دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 383 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است