|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/4/18: شغل دوم فوتباليست هاي ايراني!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5409 18/4/92 > صفحه 21 (ايران شوك) > متن
 
      


شغل دوم فوتباليست هاي ايراني!گروه شوك : سهيل سعادتمندي- فوتباليست ها عموماً از درآمد مناسبي برخوردار هستند. حداقل 450 بازيكن در ليگ برتر فوتبال ايران مشغول هستند كه قراردادهاي سالانه بين 60 ميليون تا 5/1 ميليارد تومان را منعقد كرده اند.
    خيلي ها مي گويند با اين رقم هايي كه بازيكنان فوتبال در چند سال اخير گرفته اند آينده خود و چند نسل بعدشان را تامين كرده اند و اگر از همين امروز در خانه بنشينند و كاري نكنند ديگر نگران مسائل مالي نخواهند بود اما اگر با خود بازيكنان صحبت كنيد، مي گويند كه اين پول كفاف همه عمرشان را نمي دهد و نمي توان تنها به درآمد فوتبال دل خوش كرد.
    جالب است بدانيد كه يك بازيكن 20 ساله تيم راه آهن تهران كه سال گذشته به پرسپوليس پيوسته 120 ميليون تومان قرارداد سالانه بسته است.
    اين جدا از حقوق ماهيانه حدود يك ميليون توماني است. در همين تيم مبلغ قرارداد كريم انصاري فر 5/1 ميليارد تومان برآورد شده است. بازيكنان معمولي تيم هاي شهرستاني پول هايي بين 200 ميليون تا يك ميليارد تومان - در مورد تيم هاي متمولي مثل سپاهان و تراكتورسازي - در سال دريافتي دارند. خوبي اين شغل اين است كه جوانان مستعد بلافاصله از بهره وري خوبي به لحاظ مالي برخوردار مي شوند كه براي جوانان مشابه با مدرك ديپلم به يك آرزو شبيه است.
    آنها حتي اگر با تيم هاي ليگ يك و دو شروع كنند مي توانند به درآمد سالي 20 تا 25 ميليون تومان دلخوش باشند كه با پيوستن به تيم هاي ليگ برتر اين رقم به سادگي به 100 ميليون تومان در سال مي رسد اما از آن سو مشكل ديگر محدود بودن سن بهره وري اين بازيكنان است.
    فوتباليست ها معمولاً حداكثر تا 35 سالگي مي توانند به عنوان بازيكن بدرخشند در حالي كه مثلاً يك بازيگر، پزشك، وكيل و يك مهندس بهره وري مالي اصلي شان تازه از اين سن آغاز خواهد شد. اين همان پاشنه آشيل اين حرفه است؛ همان نكته اي كه موجب شده فوتباليست ها هميشه با تكيه بر درآمد هنگفت دوران فوتبالشان در پي يك كسب و كار ديگر هم باشند. شايد اين يكي از دلايلي باشد كه بازيكنان فوتبال ترجيح مي دهند بخشي از درآمدشان را در حوزه هاي ديگر سرمايه گذاري كنند تا با سود آن، موجودي حساب بانكي شان به مراتب بيشتر از قبل شود.
    از سال ها پيش فوتباليست ها وارد دنياي بيزينس شده اند كه شايد موفق ترين شان علي دايي باشد، ورزشكاري كه درآمد خود از فوتبال را در توليدي پوشاكش هزينه كرد و آنقدر در كارش خوب بوده كه وي را نماد يك بيزينس موفق مي دانند.
    دايي يك بار اعلام كرد در دوران دانشجويي دستفروشي مي كرد و با كارگري به اينجا رسيده است ولي دوستان نزديك دايي كه سال ها است با وي ارتباط نزديكي دارند مي گويند وي هيچگاه دستفروشي نكرده چون وضع مالي خانواده اش بد نبوده است. در ضمن علي دايي در يك سال گذشته شركت بيمه اي را بانام «نورا تدبير ايرانيان» تاسيس كرد كه صاحب اين شركت بيمه نورا دختر خردسال علي دايي است.
    به جز وي خيلي از فوتباليست هاي جديد و قديم ديگر نيز شانس شان را در بيرون زمين فوتبال امتحان كرده اند. گزارش زير نگاهي است به فعاليت اقتصادي يا به عبارت بهتر شغل دوم فوتباليست ها.
    
    امير قلعه نويي
    ژنرال استقلالي ها آنقدر درگير مربيگري در ليگ برتر است كه وقت سر خاراندن ندارد با اين همه گفته مي شود وي بعد از تجربه رستوران داري در اكباتان درآمد قابل قبولش از مربيگري را در يك مبل فروشي در خيابان ولي عصر سرمايه گذاري كرد.
    قلعه نويي جزو فوتبالي هايي است كه ساخت و ساز را نيز حوزه خوبي براي كارش مي داند و دوستان او ناظر پروژه هايش هستند. خبر ديگري كه در مورد بيزينس اميرخان آبي ها وجود دارد استخر و سوناي ژنرال است.
    
    علي كريمي
    علي كريمي شماره هشت تاريخي فوتبال ايران سال ها پيش از آن كه رداي جادوگري بر تن كند در كرج مسافركشي مي كرد. وي يك پيكان گوجه اي داشت؛ دوراني كه به عنوان يك پديده در فتح تهران بازي مي كرد. او وقتي به پرسپوليس هم پيوست قبل و بعد از تمرين با خودرويش كار مي كرد تا خرج خود را دربياورد.
    نقل است زماني كه وي به دفتر يكي از روزنامه هاي ورزشي رفته بود، براي آن كه نشان دهد وضع مالي بسيار بدي دارد همه دارايي اش را رو كرد كه يك اسكناس هزار توماني بود. اوضاع جادوگر البته از سال ها پيش تغيير كرده است. او سال ها در دبي در تيم الاهلي بازي كرد و درآمدي ميلياردي كسب كرد. سپس به بايرن مونيخ رفت و دو سال هم آنجا پول پارو كرد و بعد نيز در قطر بازي كرد. اين بنيه قوي مالي دست وي را براي انواع بيزينس باز گذاشته است. تجارت اصلي وي ساخت و ساز است كه اگر خودش وقت سر زدن به پروژه هايش را پيدا نكند قطعاً فرشيد كريمي هواي برادرش را خواهد داشت.
    در مقطعي اين شايعه به وجود آمده بود كه كريمي قصد دارد قيد فوتبال بازي كردن را بزند و به تجارتش بپردازد؛ شايعه اي كه هيچ وقت تبديل به واقعيت نشد. كريمي زماني با حامد كاويانپور در ساخت و ساز شراكت مي كرد اما اتفاقاتي كه در اين قضيه افتاد راه دو دوست قديمي را از هم جدا كرد.
    كريمي جدا از ساخت و ساز در كار لوازم ورزشي نيز دستي بر آتش دارد و از سال ها پيش به همراه خداداد عزيزي يكي از سهامداران پوشاك ورزشي مجيد - كه متعلق به دكتر مجيد ساعدي فر پزشك سابق تيم ملي است - محسوب مي شود.
    
    كريم باقري
    كريم باقري هم جدا از ساخت و ساز، بخش ديگري از درآمدش را صرف خريد كاميون و تريلي كرده تا در حوزه ترانزيت هم حرف هايي براي گفتن داشته باشد. از چندي پيش هم آقا كريم وارد دنياي رستوران داري شده و گفته مي شود يكي از رستوران هاي جديدالتاسيس روبه روي پارك ملت كه نام معروفي دارد متعلق به كاپيتان سابق پرسپوليس است كه نزديكانش آنجا را اداره مي كنند.
    
    مجتبي جباري
    هافبك كليدي، جنجالي و اكثراً مصدوم استقلالي ها از سال ها پيش به لطف علي انصاري صاحب مغازه اي در بازار تلفن همراه ايران شده است. هنوز معلوم نيست كه اين مغازه كادوي استقلالي ها به وي بوده يا اين كه خود مجتبي به واسطه هوش بالايش تصميم به سرمايه گذاري در خريد و فروش گوشي كرده است.
    
    مهدي مهدوي كيا
    مهدوي كيا اما يكي از بازيكناني است كه در آلمان نيز خانه اي براي خود دارد و كلاً به داشتن ملك علاقه زيادي نشان داده است. گفته مي شود وي در تهران نيز چندين خانه دارد و پول هايش را نيز در كار واردات و صادرات تزريق كرده است.
    مهدي پيش از تبديل شدن به يك فوتباليست معروف در مزرعه پدرش در روستاي چشمه اراك كار مي كرد. دوستان نزديك كيا مي گويند وي حتي زماني كه در آلمان بازي مي كرد، در زمان تعطيلات به مزرعه پدرش سر مي زد تا به وي كمك كند.
    
    غلام پيرواني
    شاغلام برخلاف چهره و خلق و خوي سنتي اش، يكي از پولدارترين ورزشي هاي ايراني به شمار مي رود. ارث بجا مانده از خانواده پدري براي برادران پيرواني خوش يمن بود و در اين بين فقط شاغلام بود كه علاوه بر حضوري فعال در كار خريد و فروش زمين، شغل پدر را ادامه داد و گاوداري مدرني كه يادگار پدرش بود را حفظ كرد و سرپا نگه داشت. البته به دليل مشغله شديد كاري، مديريت اين گاوداري را به عهده يكي از نزديكانش گذاشته و خود فقط گاه گداري به آنجا سر مي زند تا خيالش از بابت تنها يادگار پدرش، راحت باشد.
    
    عليرضا منصوريان
    جدا از رستوراني كه در خيابان گلبرگ دارد زماني علاوه بر حضور فعال در بازار بورس، يك مغازه بزرگ تلفن همراه و لوازم رايانه اي داشت كه بازيكنان استقلال جزو مشتريان پر و پا قرص مغازه اش بودند و عده زيادي از هواداران استقلال هم فقط به عشق خود علي منصور، خريدهاي شان را از مغازه وي انجام مي دادند.
    
    جواد نكونام
    هافبك ايراني اوساسوناي اسپانيا نيز يكي از بازيكناني است كه پول هايش را در كارهاي تجاري هزينه كرده است تا پس از دوران فوتبالش بتواند با خيالي آسوده روزگار را سپري كند. جواد نكونام به اتفاق چند نفر از دوستانش يك شركت توليد پوشاك و لوازم ورزشي تاسيس كرده بود اما تنها به آن اكتفا نكرده و طبق شنيده ها در شمال كشور يكي از كساني است كه مشغول شهرك سازي است.البته اين را نيز بايد در نظر گرفت كه كاپيتان محبوب تيم ملي كشورمان هرازگاهي با حضور در موسسه خيريه محك و بهنام دهشپور از بيماران عيادت مي كند و كمك هايي را هم در حد توان انجام مي دهد.
    
    يحيي گل محمدي
    رستوران داري و كافي شاپ يكي از محبوب ترين شغل هاي جنبي فوتباليست ها است و خيلي از آن ها حضور فعالي در اين حوزه دارند. يحيي گل محمدي قهوه خانه سنتي دارد - گفته مي شود آرايشگاهي به نام هنر پرشيا هم متعلق به سرمربي سابق سرخپوشان است.
    
    فرهاد مجيدي
    كاپيتان محبوب آبي ها سرمايه گذاري هاي زيادي انجام داده كه مي توان به طور نمونه به مشاركت در شهرك سازي در دبي و همچنين شمال كشور اشاره كرد.
    شغل دوم فوتباليست هاي ايراني!
    


 روزنامه ايران، شماره 5409 به تاريخ 18/4/92، صفحه 21 (ايران شوك)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 291 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 169، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است