|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/4/23: ايران فرهنگي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2726 23/4/92 > صفحه 9 (انديشه) > متن
 
      


ايران فرهنگييك فصل مشترك در ميان ايرانيان وجود دارد و آن همان فرهنگ ايراني است. شايد تعريف جامع و مانع اين مفهوم كار ساده يي نباشد، اما همه ايرانيان به طور ضمني و تلويحي مي دانند كه وقتي از ايران صحبت مي كنند، به چه چيزي با چه مختصاتي اشاره دارند. مجموعه اين مختصات اشاره به فرهنگ ايراني دارد. خاستگاه اين فرهنگ جغرافيا و تاريخي است كه داريوش فرهود از آن با عنوان «ايران فرهنگي» در كتابي به همين اسم، ياد كرده است. احتمالابسياري از ايرانيان پروفسور فرهود، پدر علم ژنتيك در ايران را به عنوان متخصص اين حوزه مي شناسند. البته ايشان غير از آنكه بنيانگذار نخستين گروه ژنتيك انساني دانشگاه هستند، دكتراي انسان شناسي و ژنتيك را در سال 1351 خورشيدي از آلمان اخذ كرده اند و اهل فرهنگ مي دانند كه علايق وسيعي به مباحث اخلاق پزشكي دارند.
    دكتر فرهود در كتاب ايران فرهنگي كه به تازگي توسط انتشارات صبا منتشر شده است، پا را از مرزهاي جغرافيايي ايران سياسي كه امروز در نقشه شاهد آن هستيم، فراتر مي گذارد و ايران فرهنگي در پهنه تاريخ را معرفي مي كند. كتاب از يك مقدمه و شش فصل تشكيل شده است. نويسنده در مقدمه كتاب به همگرايي در قلمروي ايران فرهنگي اشاره مي كند و سپس به بررسي سه عامل ممكن براي همبستگي منطقه يي در ايران نخست بر پايه مذهب شيعه، دوم بر پايه زبان فارسي و سوم همبستگي منطقه يي بر اساس فرهنگ و تمدن مشترك مي پردازد. نويسنده معتقد است كه حوزه فرهنگي ايران، شامل منطقه وسيعي است كه از درون چين آغاز شده، كشمير و فلات پامير را در بر مي گيرد و به آسياي مركزي كنوني مي رسد و كشورهاي اين حوزه به انضمام افغانستان و پاكستان را در خود جاي مي دهد: از اقيانوس هند، درياي عمان، خليج فارس و نواحي ساحلي آن در هر دو سو، خود را به قفقاز تا درياي سياه و مديترانه مي رساند.
    بخش نخست كتاب به نخستين ساكنان فلات بزرگ ايراني اشاره دارد. نويسنده در اين فصل به معرفي سومري ها، ايلامي ها، سامي ها، اكدي ها، فنيقي ها، سرزمين بابل، حمورابي، آشوري ها، كاسي ها، آرامي ها و كلداني ها مي پردازد. بخش دوم با عنوان فرمانروايان بزرگ ايران مروري است بر تاريخ ايران از چشم انداز نظام هاي سياسي كه بر آن حاكم بوده است. نويسنده در اين بخش در پنج فصل تاريخ ايران را معرفي مي كند. فصل نخست به ايران پيش از اسلام اختصاص دارد كه از مادها و پارس ها يا هخامنشيان شروع مي شود و به پارت ها و ساسانيان ختم مي شود. فصل دوم قرن هاي نخستين ورود اسلام به ايران و معرفي خلفاست. فصل سوم نخستين جنبش هاي آزاديخواهانه ايرانيان يعني طاهريان، صفاريان، علويان طبرستان، ساجيان آذربايجان، سامانيان، ديلميان و آل زيار، ديلميان و آل بويه، غزنويان، خوارزمشاهيان، سلجوقيان، ملوك شبانكاره، اسماعيليان، غوريان و اتابكان را معرفي مي كند. فصل چهارم به حمله مغول اختصاص دارد و سلسله هاي ايلخانيان و قراختاييان و كرتيان و مظفريان و اينجويان و سربداران، طغاتيموريان، ايلكانيان، جلايريان و... در اين فصل معرفي مي شوند. ضمن آنكه ذيل عنوان تركمانان دو خاندان مهم قراقويونلو و آق قويونلو معرفي مي شوند. فصل پنجم نيز به ايراني دوباره يكپارچه كه با صفويه آغاز مي شود و با گذر از افغان ها و افشاريه و زنديه به قاجاريه و پهلوي مي رسد، پرداخته مي شود.
    بخش سوم كتاب خلاصه يي از گاه شماري دودمان ها و پادشاهان ايران زمين است و بخش چهارم كتاب پايتخت هاي ايران از شش هزار سال پيش تا به امروز معرفي مي شود: آشور، آمل، استخر، اصفهان، انشان (مسجد سليمان و ايذه)، اور، اهواز، ايگ، بخارا، بغداد، بيشاپور، پاسارگاد، تبريز، تخت جمشيد، تهران، تيسفون، خرم آباد، داراب و دارابگرد، دامغان، دره شهر، ري، زرنگ، سقز، سلطانيه، سمرقند، شوش، شيراز، غزنين يا غزنه، غور ، قزوين، كالح ، كرمان، كرمانشاه، گرگان يا جرجان، گندي شاپور ، مراغه، مرو، مشهد، ميبد، نسا، نيپور، نيشابور، نينوا، هگمتانه يا همدان، هرات و يزد عنوان اين پايتخت ها هستند. در بخش پنجم كتاب ساكنان كنوني ايران معرفي مي شوند. نويسنده نخست به اقوام ساكن يكجا نشين مي پردازد. آريايي ها مهم ترين اين اقوام هستند كه خاستگاه شان در اين كتاب مورد بحث قرار مي گيرد. همچنين در اين فصل به زبان هاي ايراني و ريشه آنها پرداخته مي شود. اقوامي چون ترك ها، گيلك ها، مازندراني ها يا مازي ها، بختياري ها، غرب هاي بختياري، لرها، ايلامي ها، اقوام اوليه ايلام باستان، تركمن ها، بلوچ ها، لك ها اعم از چهاردولي ها و گدارها به عنوان اقوام يكجانشين معرفي مي شوند. همچنين اقوامي چون قشقايي هاي و بهمئي ها به عنوان اقوام كوچ كننده يا چادرنشين معرفي مي شوند. نويسنده در فصل سوم اين بخش زرتشتيان، يهوديان يا كليمي ها، ارمني ها و آشوري ها را به عنوان اقليت هاي ديني ساكن ايران معرفي مي كند. بخش ششم كتاب به پيشينه و تاريخ پرچم ايران مي پردازد و تاريخ آن را از زمان پيدايش درفش كاويان تا عصر حاضر مورد بحث قرار مي دهد. بخش هفتم كتاب معرفي ايران شناسان اعم از ايراني و خارجي است. در بخش ايران شناسان خارجي چهره هاي سرشناسي چون باتولومه، ژوكوفسكي، زاخاو، رسام، راولينسن، ادوارد براون، رينولد نيكولسون، كريستن سن، مينورسكي، هرتسفلد، ماسينيون، كوربن، ريپكا، هانري ماسه، گيرشمن، مناش، آربري، هنينگ، فراي، اتينگهاوزن و بنونيست معرفي مي شوند. در بخش ايران شناسان ايراني نيز محققان و پژوهشگراني چون سيد حسن تقي زاده، ابراهيم پورداود، محمد تقي بهار، ذبيح بهروز، صادق هدايت، محمد مقدم، پرويز ناتل خانلري، احسان يارشاطر، صادق كيا، عنايت الله رضا، ايرج افشار، مهرداد بهار، بدرالزمان قريب ، احمد تفضلي، ژاله آموزگار، تورج دريايي، بهمن سركاراتي، محمد جواد مشكور و محمد رحيم شايگان معرفي مي شوند. كتاب مجموعه يي متنوع از اطلاعات درباره ايران را در اختيار مخاطبان قرار مي دهد و خواننده مي تواند اطلاعات فراواني در آن بيابد.
    
    
    ايران فرهنگي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2726 به تاريخ 23/4/92، صفحه 9 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 156 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه معارف حسيني
متن مطالب شماره 12، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است