|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/4/23: دانشگاه امام صادق (ع) تربيت كننده مديران «مياني»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1781 23/4/92 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


دانشگاه امام صادق (ع) تربيت كننده مديران «مياني»
سه دهه از عملي شدن روياي روحانيت مبارز و بازار در زندان براي تاسيس دانشگاه اسلامي گذشته است

نويسنده: سعيد اركان زاده يزدي

جوان 18ساله اي بود در سال 80. يکي از دانشجويان دو سال بالاتر که معتمد دانشگاه امام صادق محسوب مي شد، براي مصاحبه و گزينش به اتاقش در منزلشان آمده بود. مصاحبه کننده در اتاق داوطلب نشست و نيم ساعتي درباره همه چيز با او صحبت کرد، با همان آرام حرف زدن آدم هايي که ظاهرشان مذهبي است؛ اينکه چرا به دانشگاه امام صادق مي خواهد برود و از دانشگاه چه شنيده، اينکه چه کتابي مي خواند و چه موسيقي اي گوش مي دهد. حالاکه 12سال از آن روزها گذشته، مي گويد: «من به دانشگاه تهران نرفتم و دانشگاه امام صادق(ع) را انتخاب کردم. شايد به دليل تعريف هايي که از دانشگاه کردند و اينکه مدرک فوق ليسانس پيوسته مي گرفتم.» اما هفت سال بعد، دانشگاه را نيمه کاره رها کرد و گرفتن مدرک کارشناسي به بهاي گذراندن 210 واحد برايش تمام شد.
    دانشگاه امام صادق(ع) دانشگاهي است که با ايده کلي «وحدت حوزه و دانشگاه» تاسيس شده و برنامه ريزان دوره هاي تحصيلي آن، تلاش کرده اند که در کنار دروس دانشگاهي، بخشي از دروس حوزوي را هم در آن بگنجانند؛ زبان عربي، بسياري از دروس فقهي، عقايد اسلامي - کل آثار شهيد مرتضي مطهري در 20 واحد - و البته چند واحد درس زبان انگليسي، واحدهاي اضافه اي هستند که اين دانشجويان بايد پشت سر بگذارند. در اين دانشگاه مدارک کارشناسي ارشد پيوسته ارايه مي شود. مجموع واحدهاي دوره کارشناسي در دانشگاه هاي زير نظر وزارت علوم 140واحد و براي کارشناسي ارشد 32 واحد است اما در دانشگاه امام صادق، دانشجويان براي گرفتن مدرک کارشناسي ارشد پيوسته 250 واحد درس مي گذرانند. کمترين واحدي که آنها معمولادر هر ترم مي گيرند، 20واحد و بيشترين آن 27 واحد است. در ديگر دانشگاه ها، دانشجويان در شرايط خيلي استثنايي مي توانند بيش از 20 واحد بگيرند. البته اين اجبار با ديگر دانشگاه ها هماهنگ نيست و برخي از دانشجويان دانشگاه مي گويند که اگر فردي خيلي تلاش کند، مي تواند با شکايت به وزارت علوم و نهادهاي قضايي، حکم کافي بودن 140واحد براي گرفتن کارشناسي را بگيرد و بدون گذراندن واحدهاي اضافي، برايش مدرک صادر شود.
    حدود 75واحد اضافي براي گرفتن مدرک کارشناسي ارشد و تعداد واحدهاي زياد در يک ترم، وقت دانشجويان را بسيار مي گيرد و خيلي از آنها اصلافرصت نمي کنند که به کارهاي ديگر برسند و با مسايلي غير از درس آشنا شوند. يکي از دانشجوياني که براي گذراندن دوره دکترا، دانشگاه امام صادق(ع) را برخلاف کارشناسي و کارشناسي ارشد انتخاب نکرده، مي گويد: «مي خواستم کمي خارج از سيستم فقهي دانشگاه هم درس خواندن را تجربه کنم.» او در جملات معمولي اش هم بيش از اندازه کلمات پيچيده عربي به کار مي برد که نشان از آموزش حوزوي در زندگي تحصيلي اش دارد.
    يکي از نقاط متمايز دانشگاه امام صادق نسبت به ديگر دانشگاه ها، استفاده از شيوه «مباحثه» براي تعدادي از واحدهاست. مباحثه از روش هاي تدريس در حوزه هاي علميه است و دانشجويان در واحدهاي عقايد اسلامي، با آن آشنا مي شوند. انجام مباحثه، اجباري و جزو تکاليف درسي است. هر گروه از دانشجويان به وسيله يک سرگروه از سال بالايي ها، گروه هاي بحث را تشکيل مي دهند و اين بحث ها در خوابگاه ها هم ادامه دارد. گاهي لازم است که دانشجوياني هم که ساکن تهران هستند، در خوابگاه بمانند تا در جلسات مباحثه شرکت کنند.
    
    صافي هايي بيش از کنکور
    در سال هاي دور، اغلب دانشجويان دانشگاه امام صادق خوابگاهي بودند. خوابگاه در داخل محوطه دانشگاه بود و هنوز هم هست و دانشجوياني که سرشان به درس مشغول است، حتي مي توانند روزها از دانشگاه خارج نشوند. به گفته تعدادي از دانشجويان دانشگاه امام صادق(ع)، تا اوايل دهه 80، دانشجويان خوابگاهي اين دانشگاه بسيار بيشتر از دانشجويان تهراني بودند اما از همان سال ها، تعداد دانشجوياني که در خوابگاه نمي ماندند، بيشتر شد. دانشجويان قديمي دانشگاه مي گويند که تا سال هاي مياني دهه 70، حتي خروج از دانشگاه ممنوع بوده اما در سال هاي ابتدايي دهه 80، چند سالي از برداشتن اين ممنوعيت مي گذشته و فضاي دانشگاه بازتر شده بوده است.
    داوطلبان خوابگاهي و غيرخوابگاهي دانشگاه امام صادق، براي ورود به دانشگاه بايد در کنکور سراسري شرکت کنند. اما اين کنکور، تنها تعيين کننده نيست؛ آنها بايد از دو جلسه مصاحبه هم سربلند بيرون بيايند؛ يک مصاحبه با هسته اصلي گزينش داخل دانشگاه انجام مي شود و مصاحبه دوم، با اطلاع قبلي، در منزل دانشجو صورت مي گيرد. اين صافي ها به همراه تحقيق از معرفان دانشجو و تحقيقات محلي، باعث مي شود که فضاي يکدست مذهبي دانشگاه امام صادق حفظ شود و هر دانشجويي با هر گرايشي وارد دانشگاه نشود. با اين حال، بررسي فارغ التحصيلان دانشگاه امام صادق، نشان مي دهد که طي 31 سال فعاليت اين دانشگاه، دانشجوياني با گرايش کاملامخالف اين دانشگاه نيز در آن درس مي خوانده اند؛ عبدالله رمضان زاده، استاندار کردستان در دهه 60 و سخنگوي دولت اصلاحات، يکي از دانشجويان دوره اول دانشگاه امام صادق است. او در مهرماه سال 87، براي مجله چلچراغ نوشت: «حداقل در چهار، پنج دوره اول (به خصوص سه دوره اول) دانشگاه امام صادق، فضاي تضارب آرا و انديشه در اين دانشگاه فضاي غالب بود[...] بايد وجه برتري دانشگاه امام صادق را به نسبت ساير دانشگاه ها، نظم و انضباط ويژه اين دانشگاه بدانم. بسياري از سختگيري هايي که در دانشگاه امام صادق اعمال مي شود، در دانشگاه هاي ديگر نيست؛ که اگر بود، دانشگاه هاي ما هم وضع بهتري پيدا مي کردند؛ برنامه ريزي درسي بسيار منسجم و دقيق، استادان خوب، نظم در برگزاري کلاس هاي درس و سختگيري در حضور و غياب و نظم در برگزاري امتحانات. دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه امام صادق (ع) خوب مي دانند که در برنامه هاي درسي و علمي اين دانشگاه، به هيچ وجه جايي براي مسامحه وجود ندارد.»
    دانشگاه امام صادق اولين دانشجويان خود را پس از انقلاب فرهنگي در سال 61 پذيرفت. اين دانشگاه تا سال 72، با کنکور ويژه خود دانشجو مي گرفت اما از آن سال، امتحان ورودي اش همان کنکور سراسري شد و البته مصاحبه هاي پس از کنکور. از همان ابتداي کار، هدف اصلي دانشگاه، تربيت مدير براي آينده جمهوري اسلامي بود. اين ايده به همراه ايده وحدت حوزه و دانشگاه، ثمره تفکر در سال هاي زندان پيش از انقلاب بود. پدر معنوي و رييس دانشگاه امام صادق، آيت الله محمدرضا مهدوي کني، رييس جامعه روحانيت مبارز و رييس مجلس خبرگان رهبري، است. آيت الله مهدوي کني در سال هاي زندان پيش از انقلاب، با روحانيان مبارزي چون آيت الله منتظري و آيت الله مشکيني، ايده راه اندازي يک دانشگاه اسلامي را در سر داشتند که پس از انقلاب فرهنگي، توانستند آن را در قالب دانشگاه امام صادق عملي کنند. رييس دانشگاه آيت الله مهدوي کني بود و رييس هيات امنا، آيت الله منتظري که به نوشته سايت رسمي دانشگاه، پس از برکناري از قائم مقامي رهبري، از اين منصب هم کنار نهاده شد.
    
    پشتيبان هاي مالي
    در ابتداي انقلاب، بازاريان براي افتتاح يک دانشگاه اسلامي تلاش بسياري کردند. علاءالدين ميرمحمد صادقي، از فعالان بازار و مديران اتاق بازرگاني ايران پس از انقلاب، در کتاب خاطرات خود، «پنجره اي به گذشته»، مي گويد که تعدادي از بازاريان با همکاري برخي از علماي قم «جامعه الصادق» و سپس دانشگاه امام صادق را تاسيس کردند و تلاش ها براي کمک مالي به اين دانشگاه شروع شد. به گفته ميرمحمد صادقي، اولين جلسه براي کمک به دانشگاه امام صادق در اتاق بازرگاني ايران تشکيل شد. او گفته است: «آقايان سعيد اماني، علي حاج طرخاني، يوسف زمرديان، رضا اصفهاني ها، عزيزالله علاءالديني، حسن تهراني، خليل طباطبايي، حاج حسين کاشاني فريد، علينقي خاموشي، محمود لولاچيان، احمد کاشاني، برادران خانيان و من، به عنوان گروه اقتصادي موسسه جامعه الصادق انتخاب شديم.» به گفته ميرمحمد صادقي، اين گروه با پيشنهاد علينقي خاموشي تلاش مي کند که يک کارخانه نساجي براي تامين مالي دانشگاه امام صادق تاسيس کند: «هدف تاسيس اين کارخانه، انجام فعاليت اقتصادي در بخش توليد براي تامين هزينه هاي دانشگاه امام صادق بود و همچنان هم در همين راه گام برمي دارد.» به اين ترتيب، «شرکت کارخانجات ريسندگي، بافندگي و پوشاک جامعه» در سال 64 تاسيس شد که به گزارش سايت رسمي اين شرکت، «ظرفيت توليد واحد پارچه آن، 12هزارمتر در هر روز و ظرفيت توليد واحد پوشاکش روزي 700 ثوب کت و هزارو400ثوب شلوار است و هزاروصدنفر در آن مشغول به کارند.»
    علاءالدين ميرمحمد صادقي که اکنون هم عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران است، در خاطرات خود مي گويد: «آقاي خانيان از چهره هاي بسيار نيکوکار بازار بودند. ايشان حتي زميني در حوالي ميدان وليعصر تهران داشتند که با آقايان مهديان و محمدعلي نويد در آن شريک بودند. اين زمين را دوستان به صورت رايگان به دانشگاه امام صادق واگذار کردند که در حال حاضر، يک مجتمع تجاري عظيم در آن راه اندازي شده است.» مجتمع اداري- تجاري «نور تهران» که در تقاطع خيابان هاي وليعصر و آيت الله طالقاني قرار گرفته است.
    موسسان دانشگاه امام صادق در ابتداي کار، تلاش کردند که با ايجاد بنگاه هاي اقتصادي، نه تنها از دانشجويان شهريه نگيرند که حتي به دانشجويان شهريه نيز بپردازدند؛ اين پرداخت شهريه، مانند حوزه هاي علميه، تا حدي نيز به صورت وديعه به دانشجويان عملي شد. به علاوه، دانشگاه هنگام ثبت نام از دانشجويان يک تعهد محضري مي گيرد که پس از فراغت از تحصيل بايد به کشور خدمت کنند و در معدود مواردي، اين تعهد منجر به بازپس گرفتن هزينه تحصيل مي شود. يکي از دانشجويان فارغ التحصيل اين دانشگاه مي گويد: «من در مقطع بالاتر قبول شده بودم و براي گرفتن مدرک تحصيلي به دانشگاه رفتم اما گفتند که بايد براي هر ترم تحصيل 300هزارتومان بپردازم؛ يعني 14 تا 300هزارتومان.»
    دانشگاه امام صادق وقتي شروع به کار کرد که فقط ساختمان هاي متعلق به «مرکز مطالعات مديريت ايران» وابسته به دانشگاه هاروارد را در اختيار داشت. اين مرکز از درآمدهاي شرکت نفت در سال 51 تاسيس شده بود و با وجود رفتن استادان آمريکايي آن پس از انقلاب، تا يک سال به وسيله استادان ايراني اداره مي شد اما عاقبت تعطيل شد. شهيد محمدجواد تندگويان، وزير نفت کابينه شهيد رجايي، يکي از فارغ التحصيلان مرکز مطالعات مديريت هاروارد بود. مالکان ساختمان هاي اين مرکز پس از انقلاب هم، با سختگيري و وسواس در تدريس به دانشجويان، وظيفه تربيت مديران را برعهده گرفتند اما مديراني که با نظام تازه مستقرشده، هماهنگ باشند.
    
    خروجي هايي در رده مياني مديريت
    در دانشگاه امام صادق، آموزش دو زبان عربي و انگليسي (يا فرانسه براي دانشجويان معارف اسلامي و حقوق) اجباري است اما واحدهاي اين دروس، بسيار گسترده تر از واحدهاي معمول زبان عمومي و زبان تخصصي در ديگر دانشگاه هاست. دانشجويان بايد 15واحد قواعد عربي و پنج تا هشت واحد مکالمه عربي بگذرانند. 18واحد درس انگليسي نيز اجباري است. شعبه دانشگاه هاروارد در پيش از انقلاب کمتر از صد دانشجو داشت و در اوايل نيز، دانشگاه امام صادق دانشجوي خيلي کمي مي پذيرفت؛ بنابراين فقط به تدريس زبان و درس هاي حوزوي و معارف اسلامي مشغول شد. اما به تدريج، رشته هاي «معارف اسلامي و تبليغ»، «معارف اسلامي و علوم سياسي»، «معارف اسلامي و اقتصاد»، «معارف اسلامي و فرهنگ و ارتباطات»، «معارف اسلامي و مديريت» و «معارف اسلامي و حقوق» تاسيس شدند. تعداد دانشکده ها افزايش يافت و نام هر دانشکده، پيشوند «معارف اسلامي» را در بر داشت. در همين سال ها بود که واحد خواهران دانشگاه امام صادق به مديريت خانم مهدوي کني و دوره هاي دکتراي برخي از رشته ها ايجاد شد.
    در طول 31 سال فعاليت دانشگاه امام صادق، استادان بسياري در آن تدريس مي کرده اند که شايد زاويه اي با گرايش هاي رسمي دانشگاه نيز داشته اند اما معمولاسياست دانشگاه اين بوده که براي مديران آينده نظام جمهوري اسلامي، بايد سلايق مختلف در دانشگاه حضور داشته باشند؛ کساني مانند حسين بشيريه يا عبدالکريم سروش، سابقه تدريس در دانشگاه امام صادق داشته اند اما با اين حال، در سال هاي اخير، استادان دانشگاه نيز مانند دانشجويان آن يکدست شده اند.
    همان طور که بسياري از دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف وقتي که وارد دانشگاه مي شوند و بعدتر که در صحن دانشگاه و راهروهاي دانشکده ها راه مي روند، روياي رفتن به دانشگاه ها و پژوهشگاه هاي علمي غربي را در سر دارند، خيلي از دانشجويان امام صادق هم وقتي پا به دانشگاه مي گذراند، در خيال، نشستن پشت ميزهاي مديريتي را مي پرورانند. در اين سه دهه، بسياري از دانشجويان امام صادق به وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي راه يافته اند و بدنه «محکمي» از کارشناسان دولتي را تشکيل داده اند.
    وزارت خارجه مقصد بسياري از فارغ التحصيلان دانشگاه امام صادق در سال هاي پيش از دوم خرداد بوده است. سعيد جليلي، مي تواند مشهورترين نمونه آن باشد؛ او پس از فارغ التحصيلي در سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و پس از دو سال، رياست اداره بازرسي وزارت خارجه را بر عهده گرفت و در دولت اصلاحات معاون اداره آمريکاي وزارت خارجه و در دولت احمدي نژاد هم معاون اروپا و آمريکاي اين وزارتخانه شد. معاون جليلي در شورايعالي امنيت ملي، علي باقري کني است که او نيز فارغ التحصيل دانشگاه امام صادق و برادرزاده آيت الله مهدوي کني است. وحيد، برادر جليلي، هم در دانشگاه امام صادق درس خوانده و سردبيري روزنامه ابرار و ماهنامه سوره را در کارنامه خود دارد. غضنفر رکن آبادي، رييس اداره خاورميانه وزارت خارجه و سفير ايران در لبنان نيز دانش آموخته دانشگاه امام صادق بوده است. صمدعلي لکي زاده، معاون اداره خلع سلاح شيميايي وزارت خارجه و بعدتر، سفير ايران در لهستان هم در امام صادق درس خوانده است. تعدادي از رايزن هاي فرهنگي ايران نيز فارغ التحصيل امام صادق بوده اند؛ از جمله حجت الله ايوبي و سيدمحمد طباطبايي رايزن فرهنگي در پاريس، ابوالحسن خلج منفرد رايزن در ترکيه و عليرضا اسماعيلي رايزن در ايتاليا. محمدرضا مجيدي، نماينده ايران در يونسکو، نيز فارغ التحصيل دانشگاه امام صادق است.
    در سال هاي پس از دوم خرداد، دولت کمتر از گذشته از دانش آموختگان امام صادق استفاده مي کرد و صداوسيما بسياري از فارغ التحصيلان اين دانشگاه را استخدام کرد و هنوز هم مي توان بسياري از «امام صادقي ها را در اين سازمان ديد. سيدحسن حسيني، رييس سابق دانشکده صداوسيما، جهانگير بياباني، رييس سابق شبکه آموزش سيما، علي جعفري، رييس دفتر دين و رسانه صداوسيما و نيز برخي از مجريان اين سازمان مثل علي درستکار و وحيد يامين پور از فارغ التحصيلان دانشگاه امام صادق هستند.
    وقتي که محمود احمدي نژاد به رياست جمهوري رسيد، دولت براي پذيرفتن نيرو از دانش آموختگان امام صادق آغوش خود را باز کرد. وقتي که مسوولان استخدام از فردي مي پرسيدند کجا درس خوانده و او مي گفت «امام صادق»، انگار که درها به سوي آن فرد باز مي شد و ديگر کمتر شکي براي استخدام باقي مي ماند. در هشت سال اخير، به خصوص در سه وزارتخانه اقتصاد، علوم و ارشاد، مديران بسياري فارغ التحصيل دانشگاه امام صادق بودند. در وزارت علوم مي توان به محمدباقر خرمشاد، معاون فرهنگي وزير، غلامرضاخواجه سروي، معاون فرهنگي بعدي وزارتخانه، محسن اسلامي، مديرکل فرهنگي وزارتخانه و علي اکبر عليخاني، رييس پژوهشگاه مطالعات فرهنگي و اجتماعي، اشاره کرد که دانش آموخته دانشگاه امام صادق اند. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم مي توان از محمدحسين خوشوقت، معاون مطبوعات خارجي البته در دولت اصلاحات، محمدمهدي انصاري، رييس مرکز مطالعات و توسعه رسانه ها، محمدهادي همايون، رييس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، محمد اللهياري، مديرکل کتاب وزارت ارشاد و ياسر مرادي، مديرکل اخبار داخلي ايرنا، ياد کرد که در دانشگاه امام صادق درس خوانده اند. در وزارت اقتصاد هم مي توان ردي از مديران «امام صادقي» را يافت؛ محمدهادي زاهدي وفا و اصغر ابوالحسني هيستاني، معاونان وزير اقتصاد، محمدرضا دهشيري، رييس سازمان سرمايه گذاري و کمک هاي اقتصادي و فني ايران و علي صالح آبادي، رييس سازمان بورس اوراق بهادار.
    گذشته از اين افراد، نام هاي آشنايي چون محسن اسماعيلي، عضو حقوقدان شوراي نگهبان، کاظم جلالي، رييس مرکز پژوهش هاي مجلس، مصطفي کواکبيان، نماينده سابق مجلس، حسام الدين آشنا، استاد ارتباطات و مشاور رسانه اي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري، فريدالدين حدادعادل، روح الله احمدزاده کرماني، جوان ترين استاندار دولت احمدي نژاد و مازيار بيژني، کاريکاتوريست روزنامه کيهان، از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق هستند. آيت الله احمد علم الهدي، امام جمعه مشهد، روزگاري معاون آموزشي اين دانشگاه بوده و غلامرضا مصباحي مقدم، رييس کميسيون اقتصادي مجلس، معاون پژوهشي آن.
    دانشگاه امام صادق براي تربيت مديران جمهوري اسلامي ساخته شده بود اما برخلاف دانشگاه تربيت مدرس که آن هم در سال هاي پس از انقلاب تاسيس شد، عملامديران عالي تربيت نکرد و فارغ التحصيلان نهايتا به بدنه کارشناسي و رده هاي مياني مديريت پيوستند. تنها مدير عالي دانش آموخته اين دانشگاه که تا کنون به وزارت رسيده، سيدمحمد حسيني بوده است. او مدير انتشارات سروش و معاون سازمان صداوسيما در دوره رياست علي لاريجاني و در مجلس پنجم نماينده رفسنجان بود. حسيني مهم ترين نطقش را در جلسه استيضاح عطاءالله مهاجراني، وزير ارشاد وقت دولت اصلاحات، در نقش موافق استيضاح ايراد کرد. او در دولت احمدي نژاد ابتدا رييس دانشگاه پيام نور و سپس قائم مقام وزير علوم و بعدتر، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي شد. 10سال پيش از اينکه حسيني در مجلس براي گرفتن راي اعتماد خودش سخنراني کند، در جلسه استيضاح مهاجراني سخنانش را چنين تمام کرده بود: «جناب وزير! ما وسيلت ساز و سياست باز نيستيم که در هر دوره و دولتي، وجاهت خاص آن مقطع را کسب کنيم ، الحق که بعضي کارشان با فيلم و سينما سنخيت بسيار دارد؛ با چرخشي متناسب و نقشي جديد از ابتداي انقلاب تاکنون در همه دولت ها حضور داشته اند. آفرين بر اين موقعيت شناسي و اغتنام فرصت .» شايد حسيني از جهتي راست مي گفت؛ فارغ التحصيلان دانشگاه امام صادق، طوري تربيت مي شوند که فقط با فضاها و موضوع ها و نيروها و سياست هاي خاصي مي توانند کار کنند و آنقدر انعطاف نشان نمي دهند که در دولت ها بتوانند باقي بمانند و در ساختار آن رشد کنند و به وزارت برسند؛ دست کم، تاريخ 31 ساله اين دانشگاه - با يک استثنا- چنين نشان داده است.
    
    دانشگاه امام صادق (ع) تربيت كننده مديران «مياني» / سه دهه از عملي شدن روياي روحانيت مبارز و بازار در زندان براي تاسيس دانشگاه اسلامي گذشته است
    


 روزنامه شرق، شماره 1781 به تاريخ 23/4/92، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5319 بار
    آثار ديگري از "سعيد اركان زاده يزدي"

  «تامسون رويترز» بسيار فراتر از يك خبرگزاري / صاحب خبرگزاري قرن نوزدهمي رويترز چه شركتي است؟
سعيد اركان زاده يزدي، شرق 30/6/96
مشاهده متن    
  برخورد حرفه اي: راز جذب ٣٥٠ هزار مخاطب / گفت و گو با فريدون صديقي درباره موفقيت هاي هفته نامه «حوادث» در دهه ٧٠
سعيد اركان زاده يزدي، شرق 23/6/96
مشاهده متن    
  كاهش قدرت تخيل و تفكر با اشباع تصويري / ارزيابي تاثير رسانه هاي ديجيتالي بر كاركرد مغز در مصاحبه با عبدالرحمن نجل رحيم
سعيد اركان زاده يزدي، شرق 22/4/96
مشاهده متن    
  صاحب كرسي شارح بزرگ بنيادهاي ارتباطات / مرور كارنامه دنيس مك كوئيل در حوزه مطالعات ارتباطي
سعيد اركان زاده يزدي، شرق 15/4/96
مشاهده متن    
  اعتماد پلاسكويي به تلويزيون
سعيد اركان زاده يزدي، شرق 4/11/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي كيفي در برنامه درسي
متن مطالب شماره 7، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است