|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/4/30: مسووليت اجتماعي شركت و دلايل توجه به آن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2972 30/4/92 > صفحه 30 (مديران) > متن
 
 


مسووليت اجتماعي شركت و دلايل توجه به آن


نويسنده: ساسان قاسمي، وحيد شكري علي آبادي


    
     مســووليت اجتمــــاعي شــرکت يا CSR و(Corporate Social Responsibility) مفهومي است که چندي است در دنياي امروز و به ويژه سازمان هاي بزرگ جايگاهي براي خود پيدا کرده است.
    فجايع زيست محيطي که برخي سازمان هاي بزرگ مانند شرکت نفت بريتانيا به وجود آوردند يا رعايت نکردن حقوق افراد از سوي شرکت ها مانند رسوايي که براي شرکت معروف IKEA به وجود آمد، بر اهميت و توجه به مسووليت هاي اجتماعي که شرکت ها برعهده دارند افزوده است. از اين رو، سازمان هاي بزرگ جهاني نيز اين موضوع را جدي گرفته و به طور سالانه گزارش هايي را پيرامون فعاليت ها و خدماتي که در اين زمينه و در ارتباط با جامعه انجام مي دهند با عنوان «گزارش مسووليت اجتماعي شرکت» يا «CSR report» منتشر مي کنند. امروزه به راحتي مي توان با مراجعه به وب سايت شرکت هاي بزرگي مانند IBM، SAMSUNG، Adobe، Coca Cola و... گزارش هاي مذکور را مطالعه و دريافت کرد.
    اما مسووليت اجتماعي شرکت چيست؟ اگر بخواهيم به طور ساده بيان کنيم، مسووليت اجتماعي شرکت روش يا راهکاري است که شرکت ها به کار مي گيرند تا علاوه بر اينکه به خود سود رسانند، براي جامعه نيز سودمند باشند. البته بايد توجه کرد که CSR قرار نيست مشکلات دنيا را حل کند، بلکه راهکارها و تعهداتي را براي سازمان به منظور تعامل با ذي نفعان و به ويژه جامعه اطراف خود ايجاد مي کند.
    برخي ممکن است با شنيدن اين مفهوم تنها به ياد کمک هاي خيريه اي که سازمان ها به برخي مراکز توانخواه در جامعه ارائه مي دهند يا فعاليت هاي نماديني که اين سازمان ها در مورد محيط زيست انجام مي دهند، بيفتند؛ اما بايد گفت که CSR تنها انجام فعاليت هاي ساده اي مانند آنچه گفته شد نيست، CSR چيزي فراتر از اينها است، اين مفهوم به معني پذيرفتن تعهداتي است که سازمان هاي عادي در شرايط عادي حاضر به پذيرفتن آنها نيستند.
    واژگان CSR با واژه «مسووليت» آغاز مي شود؛ يعني سازمان اين مسووليت را مي پذيرد که تعهداتي در قبال جامعه دارد و خواهد داشت؛ اما اين مساله زماني ارزشمند خواهد شد که سازمان مذکور در برابر مسووليتي که پذيرفته است، پاسخگو نيز باشد. در واقع پاسخگويي يکي از اصول مسووليت اجتماعي شرکت است و اين پاسخگويي نشان مي دهد که سازمان به تعهداتي فراتر از تعهدات عادي پايبند است.
    دو اصل بااهميت ديگر CSR را مي توان «پايداري» و «شفافيت» بيان کرد. «پايداري» به اين معنا است که سازمان تنها به زمان خود فکر نکند و نسل هاي آينده را نيز در نظر بگيرد. سازمان بايد ببيند که اثرات فعاليت هايش روي نسل هاي آينده چيست؟ يک سازمان متعهد بايد ببيند که چه اقداماتي در راستاي مسووليت هاي اجتماعي خود براي جامعه مي تواند انجام دهد که براي نسل هاي آينده نيز سودمند باشد.
    «شفافيت» يعني اينکه سازمان در مورد فعاليت هاي اثرگذار خود روي جامعه به گونه اي اطلاع رساني کند که براي همه قابل فهم باشد و نکته با اهميت اين است که در اين اطلاع رساني، نبايد چيزي را پنهان کند. در واقع گزارش هايي که سازمان ها در راستاي مسووليت هاي اجتماعي خود ارائه مي دهند، بايد آيينه تمام نما و شفافي از فعاليت هايي باشد که به هر نحوي ممکن است روي جامعه و محيط اطراف اثر بگذارند.
    اما چه چيزي باعث شده است که سازمان ها امروزه به فکر مسووليت هاي اجتماعي خود باشند؟ يکي از دلايل توجه بيش از پيش سازمان ها به مفهوم مسووليت هاي اجتماعي، مي تواند افزايش حساسيت جامعه نسبت به فعاليت هايي باشد که سازمان ها انجام مي دهند. بحث ها و مناقشاتي که در پي حوادثي مانند آنچه که در ابتداي اين مطلب بيان شد، به وجود آمد و خسارت هايي که اين حوادث هم براي جامعه و محيط زيست و هم براي شرکت ها ايجاد کرد، همه و همه باعث شده است که سازمان ها اين مساله را جدي بگيرند؛ اما دلايل ديگري نيز سازمان ها را به اين انديشه وادار ساخته است که آنها نيز همانند يک شهروند در برابر جامعه خود مسوول هستند برخي از اين دلايل را مي توان اين گونه بر شمرد:
    1. نوآوري: در زمينه CSR، نوآوري مزيت بزرگي براي يک شرکت و جامعه است. به طور مثال شرکت يونيلور با توليد محصولاتي بهداشتي که باعث مي شود آب کمتري مصرف شود، نوآوري ايجاد کرده که هم براي خود و هم براي جامعه سودمند است. بدون توجه به مفهوم «پايداري» تلاش هاي تحقيق و توسعه شرکتي مانند يونيلور ممکن نيست که به محصولاتي مانند آنچه که گفته شد منجر شود.
    2. صرفه جويي در هزينه ها: يکي از ساده ترين راه ها براي شرکت به منظور پايدار بودن، استفاده از پايداري به عنوان روشي براي کاهش هزينه ها است. چه اين کار استفاده کمتر از بسته بندي باشد و چه مصرف کمتر انرژي، همه به صرفه جويي در هزينه ها منجر خواهند شد.
    3. تمايز برند: در گذشته تمايز برند يکي از دلايل اوليه اي بود که شرکت ها را ترغيب به توجه به مفهوم CSR مي کرد؛ اما هر چه به فراگير تر شدن اين مفهوم نزديک مي شويم، ايجاد تمايز براي برندها در اين حوزه دشوارتر مي شود. کوکاکولاو پپسي دو شرکتي هستند که همواره در جنگ با يکديگر بوده و هر يک سعي در تصاحب سهم بازار ديگري داشته اند. در زمينه CSR نيز اين شرکت ها رويکردهاي مشابه ولي با اندکي تفاوت اتخاذ کرده اند، هر دو بطري هاي آبي را ارائه مي دهند که از بسته بندي دوستدار محيط زيست در آنها استفاده شده است. توجه و اهميتي که اين دو شرکت به موضوع مسووليت هاي اجتماعي اختصاص داده اند و اينکه هيچ يک آن را تنها هوسي زودگذر نديده است، باعث شده است که اين شرکت ها نتوانند تمايز قابل توجهي براي برند خود نسبت به يکديگر در اين زمينه ايجاد کنند.
    4. تفکر بلند مدت: جف مک دونالد، معاون شرکت يونيلور در حوزه منابع انساني، بيان مي کند که «تنها دليلي که ما به مقوله «پايداري» توجه داريم توسعه رشد شرکت يونيلور است». در حقيقت، CSR تلاشي براي نگريستن به منافع بلندمدت شرکت و اطمينان از اين مساله است که آينده شرکت خوب و پايدار باشد. به همين دليل است که برخي تمايل دارند که از واژه «پايداري» به جاي «مسووليت هاي اجتماعي شرکت» استفاده کنند.
    5. درگير کردن مشتري (يا مشارکت مشتري): در سال هاي اخير شرکت والمارت جايگاه خود را به عنوان رهبر در زمينه توجه به مسائل زيست محيطي مطرح کرده است. در سال 2008، والمارت کمپين تبليغاتي را به منظور افزايش آگاهي ها نسبت به مسائل زيست محيطي و انتخاب هايي که مشتريان در مورد محصولات با توجه به اين مسائل مي توانند انجام دهند، به راه انداخت.به اين ترتيب كه استفاده از CSR مي تواند به شرکت ها کمک کند تا با مشتريانشان به روش نويني تعامل کنند.
    6. درگير کردن کارکنان (يا مشارکت کارکنان): همسو با دليل پيش، اگر کارکنان شرکتي ندانند که چه اتفاقاتي در آن مي افتد، مي توان گفت اين شرکت فرصتي قابل توجه را از دست داده است. برخي شرکت ها، تيم هاي کاري ميان وظيفه اي به منظور ايجاد استراتژيي براي پايداري تشکيل داده اند. اين شرکت ها اين کار را به اين منظور انجام داده اند، تا کارکنان خود را در خدمات جامعه محور در مورد اولويت هاي مسووليت هاي اجتماعي شرکت درگير کنند.
    همان طور که گفته شد، شرکت و سازمان هاي بزرگ و جهاني امروزه به دلايلي که برخي از آنها در بالامعرفي شد، توجه زيادي به مفهوم «مسووليت اجتماعي شرکت» از خود نشان مي دهند؛ اما بايد ديد که سازمان هاي ايراني در اين زمينه چه کاري انجام داده اند، آيا به اين مساله توجه دارند؟ هر چند تلاش هايي از سوي برخي شرکت ها در حوزه مسووليت هاي اجتماعي در کشور صورت گرفته است، اما با توجه به همه گير شدن اين مفهوم به طور جهاني، وقت آن رسيده است که سازمان هاي بزرگ ايراني نيز به اين مقوله مهم که هم مي تواند باعث سودآوري سازمان شود و هم مي تواند به جامعه سود برساند، توجه دقيق تري کنند.
    مسووليت اجتماعي شرکت و دلايل توجه به آن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2972 به تاريخ 30/4/92، صفحه 30 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 181 بارآثار ديگري از "ساسان قاسمي، وحيد شكري علي آبادي"

  ابزار بهبود عملكرد سازمان ها براي توسعه پايدار / معرفي راهنماي GRI
ساسان قاسمي، وحيد شكري علي آبادي، دنياي اقتصاد 22/3/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي پژوهان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1702)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است