|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/5/9: تبلت، باري از دوش دانش آموز برمي دارد؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3754 9/5/92 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
      


تبلت، باري از دوش دانش آموز برمي دارد؟
تجربه كشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريكاي لاتين در استفاده از تبلت دانش آموزي مثبت بوده است

نويسنده: مريم خباز

اين که تبلت دانش آموزي در ايران باري از دوش نظام آموزشي، بويژه از دوش دانش آموزان برمي دارد يا نه موضوعي است که هنوز آموزش و پرورش در حال فکر کردن درباره آن است. تازه ترين خبر اين است که از مهر امسال در تعدادي از مدارس سه منطقه شهر تهران تبلت ها به دست دانش آموزان مي رسد و چنانچه کارايي شان در سيستم آموزشي ثابت شود بتدريج تبلت ها در اختيار دانش آموزان مناطق مختلف کشور هم قرار مي گيرد.
    اين در حالي است که در ميان تمام دانش آموزان کشور، مناطق محروم در اولويت استفاده از تبلت قرار دارند، چون آموزش و پرورش باور دارد که استفاده از فناوري هاي نوين در اين مناطق شکاف ديجيتالي را که ميان دانش آموزان مناطق برخوردار و مناطق محروم فاصله انداخته، از بين مي برد.
    با اين حال استفاده از اين تبلت ها که به کار بردن نام کيف الکترونيکي برايشان مناسب تر است گرچه هنوز در حد طرحي آزمايشي است، ولي منتقدان خاص خود را دارد. اين منتقدان همان حرف هاي قديمي را مي زنند که البته بيراه هم نيست.
    جان کلام اين که در شرايطي که هنوز عدالت آموزشي در مناطق محروم معنا نيافته اجراي طرحي مثل تبلت دانش آموزي بيشتر بلندپروازي است تا طرحي براي ارتقاي نظام آموزشي. عبدالوحيد فياضي، از اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در زمره اين منتقدان است؛ کسي که بارها در گفت و گو با رسانه ها از جمله در گفت و گو با تسنيم، توضيح داده اولويت آموزش و پرورش بايد جمع آوري مدارس کپري و دوشيفته و تامين حداقل نيازهاي دانش آموزان مناطق محروم باشد نه طرح هايي مثل تبلت دانش آموزي و هوشمند سازي مدارس که ظاهرش هوشمند است، اما جز يک تخته الکترونيکي چيزي در مدرسه وجود ندارد و هزينه آن نيز از جيب والدين پرداخت مي شود.
    همکار ديگر او در مجلس نيز موضعي نرم تر از وي ندارد. عباس مقتدايي، سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات نيز که معتقد است ورود تبلت به مدارس علاوه بر بحث هاي فني، ابعاد اجتماعي و فرهنگي نيز دارد، بر اين باور است اگر ورود تبلت به تهران آن هم در مناطق خوش نشين آن جواب مثبت بدهد نمي توان نتيجه گرفت تبلت براي محروم ترين مناطق کشور نيز مفيد است و به کار دانش آموزان و نظام آموزشي مي آيد.
    در اين ميان، برخي منتقدان نيز نگران بحث هاي رواني ناشي از ورود تبلت به مدارس هستند، چون از نگاه آنها در سيستم آموزشي سنتي کشور که نه معلم و نه دانش آموز با تکنولوژي عجين نيستند اگر تبلت بدون بستر سازي وارد مدارس شود همه افراد اين سيستم را درگير خواهد کرد.
    البته بر تک تک نظرات اين افراد مي توان تامل کرد. آنها گرچه در کسوت مخالف حرف مي زنند، اما گفته هايشان بيراه نيست و هرکدام دست روي يکي از مشکلات موجود مي گذارند. شکي نيست اگر سقف مدرسه اي در حال ريزش بر سر دانش آموزان باشد يا کلاس هاي درس آن تجهيزات سرمايشي و گرمايشي مناسب نداشته باشد و هر لحظه
    بيم خطر از آن برود يا کمبود معلم در مدارس احساس شود و معلمان مجبور به تدريس همزمان چندپايه باشند، پيش کشيدن بحث ورود تبلت به اين مدارس بيشتر از آن که نشانه تحول باشد به وصله اي ناجور شبيه مي شود.
    اما با اين حال، وجود اين کمبودها نبايد مانع از پيشرفت در بخش هاي ديگر باشد، مثلاگفته شود چون مدارس ناايمن هستند پس آشنايي دانش آموزان با رايانه و بهره مندي از فوايد تکنولوژي نيز برايشان غيرضروري است و اين همان استدلالي است که مسئولان آموزش و پرورش براي ورود تبلت به مدارس به آن استناد مي کنند.
    
    تبلت چيست و چه مي کند؟
    از سال تحصيلي 91 90 که طرح هوشمند سازي مدارس کليد خورد، موضوع تبلت هاي دانش آموزي نيز جدي شد. در الگوي جهاني مدارس هوشمند گفته مي شود در اختيار داشتن يک رايانه براي هر دانش آموز ضروري است، چون به مشارکت فعال او در کلاس درس منتهي مي شود. ورود تبلت به مدارس هم براي اهداف اين الگو حرکت مي کند، چون اگر هر دانش آموز يک تبلت داشته باشد مي تواند براحتي از موضوعات درسي استفاده کند و در حالي که از جذابيت هاي اين وسيله الکترونيکي بهره مي برد در بحث هاي کلاسي مشارکت کند و از حالت شنونده محض خارج شود.
    تبلت هاي دانش آموزي شکل ظاهري شان مثل يک کيف کوچک دستي است که براحتي حمل مي شود و بدون نياز به کابل، امکان يادگيري سيار را فراهم مي کند. يادگيري سيار نيز يک شاخه توسعه يافته از يادگيري الکترونيکي است که در آن افراد ضمن يادگيري محتواهاي تازه مي توانند در فضاي مجازي با بقيه افراد نيز در تعامل باشند.
    حذف آلودگي صوتي و حرارت، حجم و وزن کم و قابليت جابه جايي، انرژي مصرفي کم، صرفه جويي در هزينه هاي خريد کتاب و کاغذ، مناسب براي مطالعه کتاب، تماشاي فيلم، گردش در اينترنت و مناسب براي يادداشت برداري از جمله محسناتي است که تبلت ها دارند. در واقع اينها قابليت هاي تبلت در دنياست، اما آموزش و پرورش کشور، سعي دارد اين فناوري را بومي کند که بي شک در برخي قابليت ها و امکانات آن دستکاري هايي اعمال خواهد شد.
    تغييراتي که تاکنون درباره آن اطلاع رساني شده، نشان مي دهد در تبلت ها در عين حال که امکان نمايش عکس و فيلم و ذخيره محتواي آموزش چند رسانه اي وجود دارد نرم افزارهاي مذهبي از جمله آموزش قرآن، احکام اسلامي، نهج البلاغه، نرم افزارهاي فرهنگي از جمله نقشه ايران، تورهاي مجازي ايرانگردي، نرم افزارهاي تاريخ و جغرافياي ايران و بازي هاي آموزشي متناسب با دروس مختلف و بازي هاي فکري نيز در اين تبلت ها نصب خواهد شد تا آموزش دانش آموزان مطابق الگوهاي اسلامي ايراني که خواست آموزش و پرورش است، محقق شود. به گفته يوسف نوري، رئيس مرکز آمار، فناوري اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، تبلت هاي دانش آموزي با «پورتال يکپارچه آموزشي و پرورشي مدارس» نيز در ارتباط است.
    گفته هاي نوري به ايسنا نشان مي دهد پورتال يکپارچه آموزشي و پرورشي مدارس با دراختيار قرار دادن حساب کاربري اختصاصي براي تمام دانش آموزان، معلمان، کادر اداري و اوليا امکان بهره مندي آنها از محتواهاي آموزشي مورد تائيد وزارتخانه را فراهم مي کند. در واقع در اين پورتال امکان بارگذاري محتواي مورد نظر معلمان و توزيع آن در قالب اين شبکه فراهم است که با وجود تبلت، اين اطلاعات بسادگي در دسترس همگان قرار مي گيرد.
    البته براي تبادل محتواهاي الکترونيکي و انتقال مطالب معلم به تبلت دانش آموزان برخورداري از شبکه محلي وايرلس (بي سيم) در داخل کلاس و محيط مدرسه ضروري است. علاوه بر اين، بهره گيري از شبکه يادگيري و استفاده از درس افزارها (محتواي آموزشي که در قالب دي وي دي تنظيم مي شود) و سامانه هاي آموزشي موجود در آن از طريق زيرساخت شبکه ملي اطلاعات انجام مي شودکه برقراري اتصال مدارس مجري طرح تبلت دانش آموزي به اينترانت ملي الزامي است.
    
    معلم باانگيزه، دانش آموز پرشور
    تا آنجا که به کشورهاي آسيايي، آمريکايي و آفريقايي مربوط است طرح تبلت دانش آموزي در آنها موجب شکوفايي نظام آموزشي شان شده است. تبلت در مدارس اين کشورها موجب آشنايي دانش آموزان با تکنولوژي و آمادگي آنها براي ورود به عرصه رقابت تکنولوژيک شده است، همچنين به کاهش شکاف ديجيتالي ميان طبقات مختلف جامعه منجر شده و نيز به تسهيل و تسريع فرآيندهاي آموزشي کمک کرده است.
    به همين علت است که وزارت آموزش و پرورش مي گويد دستش براي اجراي طرح تبلت دانش آموزي پر است. در واقع تجربه اين کشورها نشان داده بااستفاده از فناوري تبلت مي توان يادگيري هاي خودمحور مبتني بر استعدادها و علايق دانش آموزان را توسعه داد؛ يعني همان چيزي که مسئولان آموزشي کشورمان بر اساس سند تحول بنيادين آموزش و پرورش بايد آن را دنبال کنند.
    سند تحول مي گويد ديگر نبايد دنبال آموزش هاي از پيش طراحي شده بود، بلکه به جاي آموزش مطالب بايد بر چگونگي يادگيري و دسترسي به مطالب تاکيد کرد يعني بايد به دانش آموزان شيوه هاي دسترسي به علم از طريق شبکه هاي اطلاعاتي را ياد داد تا فضاي يادگيري از حالت آموزش يکسويه به يادگيري تعاملي مبدل شود.
    از ديد مسئولان آموزش و پرورش ورود تبلت به مدارس اين شرايط را مهيا مي کند هر چند تا رسيدن به اين نقطه هم زمان لازم است و هم مهيا شدن زيرساخت ها و مهم تر از آن تربيت نيروهاي انساني مطابق با نيازهاي جديد.
    اين که سيستم آموزشي کشور سنتي است و بيشتر معلمان به دلايل مختلف در مقابل تغييرات از خود انعطاف نشان نمي دهند و دانش آموزان نيز به تبعيت از آنها طالب روش هاي سنتي هستند براي نظام آموزشي ما نقصي بزرگ است. براي همين توجيه کردن کادر آموزشي بويژه معلمان که مجري مستقيم طرح هاي آموزشي هستند و نيز آموزش دادن آنها براي به کار گيري ابزارهاي تکنولوژيک در کلاس درس لازمه موفق شدن طرح تبلت دانش آموزي است.
    اين توجيه شدن بايد براي دانش آموزان و والدين آنها نيز اتفاق بيفتد تا در مقابل اجراي اين طرح مقاومتي صورت نگيرد، چون بي شک اگر معلم و دانش آموز، آموزش ديده و توجيه شده باشند و سود خود را در به روز شدن ببينند طرح هايي از اين دست بهتر و زودتر به نتيجه مي رسد و مهم تر اين که اگر قرار است تحولي در نظام آموزشي کشور اتفاق بيفتد بايد شامل حال همه افراد اين جامعه شود، نه اين که در گوشه اي از کشور دانش آموزان حتي رايانه را از نزديک نديده باشند و در گوشه اي ديگر همه فرآيندهاي آموزشي به صورت الکترونيکي ارائه شود.
    
    تبلت دانش آموزي در گوشه و کنار جهان
    طرح OLPC در جهان طرحي شناخته شده است. اين طرح از سال 2008 ميلادي با کمک بانک جهاني در کشورهاي در حال توسعه بويژه در منطقه آمريکاي لاتين و آفريقا در حال اجراست که هدفش در دادن يک لپ تاپ به هر کودک است.
    اين طرح تاکنون در کشورهاي آرژانتين، بوليوي، برزيل، پرو، اروگوئه، شيلي، کلمبيا، السالوادور، هائيتي، جاماييکا، مکزيک، هندوراس، نيکاراگوئه، پاراگوئه، اکوادور، ونزوئلاو ترينيداد و توباگو اجرا شده که بررسي ها نشان مي دهد در سه سال آغازين اجراي اين طرح، علاقه مندي و مشارکت دانش آموزان دريادگيري بالارفت، روابط بين فردي و کارگروهي پيشرفت داشت و وضع آموزش برخي دروس مثل درس زبان بهبود پيدا کرد.
    اين در حالي است که بررسي ها پس از شش سال از اجراي طرح، نزديکي بيش از پيش مدرسه و جامعه، توسعه مديريت دانش، ارتقاي مسئوليت پذيري فردي و اجتماعي و پيشرفت قابل ملاحظه در يادگيري موضوعات کليدي را نشان داده است.
    در قاره آسيا نيز ورود تبلت دانش آموزي به مدارس مورد توجه قرار گرفته به طوري که تبلت دانش آموزي در هند که «آکاش» ناميده مي شود و از سال 2011 ميلادي به عرصه آموزشي وارد شده، براي توسعه برنامه هاي آموزشي الکترونيکي، تسهيل ارتباطات معلم و دانش آموز از طريق شبکه و توسعه کتاب هاي الکترونيکي اميدواري هاي زيادي را به وجود آورده است.
    در ترکيه نيز طرح «فاتح» که در زبان ترکي حروف اول «جنبش پيشبرد فرصت ها و توسعه تکنولوژي» است اين هدف را دنبال مي کند که براي همه دانش آموزان مدارس دولتي تبلت هاي رايگان فراهم کند. پايلوت اين طرح از سال 2011 با توزيع 12هزار و 800 تبلت در 52 مدرسه در 17 استان ترکيه آغاز شده و در آينده اي نزديک استفاده از آن سراسري خواهد شد.
    گروه جامعه
    
    تبلت، باري از دوش دانش آموز برمي دارد؟ / تجربه كشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريكاي لاتين در استفاده از تبلت دانش آموزي مثبت بوده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3754 به تاريخ 9/5/92، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 422 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است