|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/5/14: يك جمهور و چند تحليف
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1799 14/5/92 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


يك جمهور و چند تحليف
نگاهي به مراسم تحليف روساي جمهوري در ايران

نويسنده: مهسا جزيني

شرق :در کوران رخدادهاي سال هاي نخست انقلاب، عزل ها و ترورها و بعد هم آغاز جنگ، فرصتي براي پرداختن رسمي و تشريفاتي به مراسم تحليف نبود، «تحليف رييس جمهوري» رخدادي تقريبا معمول و عادي بود که نه در يک روز جداگانه بلکه در همان روز کاري مجلس و آن هم به سرعت برگزار مي شد. سخنراني ها هم چندان طولاني نبود. در دوره هاي بعد، اما تحليف به يک مراسم شبه ملي بدل و به تشريفات آن هم افزود شد. از شخصيت هاي سياسي و مسوولان کشوري و حتي از سفراي کشورهاي خارجي به عنوان مدعو، براي شرکت در مراسم دعوت به عمل آمد. به عنوان نمونه حاج احمد خميني فرزند امام تا پيش از فوت يکي از مدعوين ثابت جلسات تحليف رياست جمهوري ايران بود. در مراسم تحليف رسم است که پيش از رييس جمهورمنتخب، رييس مجلس و رييس قوه قضاييه صحبت مي کند، سپس رييس جمهور سوگند مي خورد و پيش يا پس از آن سخناني در ارتباط با مسووليتي که بر عهده دارد و برنامه هايش ايراد مي کند.
    
    تحليف رجايي
     تحليف شهيد رجايي، 12 مرداد سال 60، در يک روز کاري مجلس و همزمان با تحليف تعدادي از نمايندگان جديدالورود مجلس انجام شد. رييس جمهور پيشين، عزل شده و فرصتي براي تشريفات نيست، رييس مجلس 15دقيقه تنفس اعلام مي کند و ساعت 11:25، تحليف آغاز مي شود. آن سال هم مانند امسال مصادف بود با اواخر ماه رمضان تا جايي که تحليف با تبريک عيد فطر از سوي علي اکبر هاشمي رفسنجاني آغاز مي شود. «محمدعلي رجايي» سوگندنامه را در صحن مجلس که قرائت مي کند و بعد از او آيت الله «موسوي اردبيلي» است که صحبت مي کند و مي گويد: «ما فکر مي کرديم اگر روزي برسيم به جايي که اختلاف فکري و خطي در بين ما نباشد، مشکلات زيادي نخواهيم داشت الحمدالله امروز به آنجا رسيده ايم.» بعد از صحبت هاي او مجلس به کار خود باز مي گردد و مذاکرات عادي خود را از سر مي گيرد.
    
    تحليف سوم و چهارم
    با شهادت شهيد رجايي و انتخاب آيت الله خامنه اي به رياست جمهوري، روزنامه اطلاعات که عصرها منتشر مي شود در شماره 19 مهر سال 60 خود، در خبري کوتاه، از برگزاري مراسم تحليف در همان روز خبر مي دهد. شايد نخستين گزارش مطول از مراسم تحليف در مجلس مربوط است به دور دوم رياست جمهوري آيت الله خامنه اي در 18مهر سال 64. سخنران نخست مراسم هاشمي رفسنجاني است که درباره ايشان مي گويد: «آقاي خامنه اي مي تواند محوري براي وحدت و انسجام نيروها در سراسر کشور باشد. در اين چهارسال کارهاي بسيار موثري در کشور انجام شده است.» بعد از او آيت الله خامنه اي سوگند رياست جمهوري مي خورد و صحبت هايي در ارتباط با اين سوگند مطرح مي کند: «با سوگند يک دوره چهارساله ديگر آغاز مي شود يا مسووليتي سنگين و با بار مسووليتي که بي شک يک نفر از عهده برداشتن آن عاجز است... مرکز و سرچشمه مسووليت هاي اجرايي در جمهوري اسلامي رياست جمهوري است و از آن مرکز به مسوولان ديگر و به منابع قدرت ديگر اين مسووليت منتقل مي شود در صورتي که رييس جمهور ابزارهاي لازم را در اختيار داشته باشد خواهد توانست به اين سوگند عمل کند.»
    
    تحليف پنجم و ششم
    سال 68 اما مصادف بود با پايان جنگ، ملت امام و پنجمين دوره رياست جمهوري در ايران، هاشمي رفسنجاني به رياست جمهوري برگزيده شده بود و مراسم تحليفش، 24مرداد همزمان شده بود با آغاز کار دوباره مجلس بعد از تعطيلات تابستاني. هاشمي رفسنجاني پس از ايراد سوگند مي گويد: «به لحاظ نفساني و تمايلات شخصي براي انجام اين مسووليت سنگين اجرايي هيچ شايستگي در خود نمي بينم، نمي دانم و فکر نمي کنم از دستگاهي که قبل از من مجري بوده بتوانم بهتر کار کنم.» سال 72 در مراسم تحليف دومين دوره رياست جمهوري هاشمي آيت الله يزدي رييس قوه قضاييه در مجلس حاضر است که در تعريف دولت هاشمي مي گويد: «مهم ترين موفقيت دولت هاشمي به کارگرفتن امکانات موجود و نجات کشور از فقر تدريجي است.»
    
    تحليف هفتم و هشتم
    دوم خرداد رسيده بود و نوبت به تحليف سيدمحمد خاتمي رسيد. 14مردادسال76. خاتمي آن روز در مجلس از گفت وگوي تمدن ها به عنوان امري ضروري سخن گفت. از اينکه بين عدالت و توسعه درهم آميختگي وجود دارد و اينکه مردم بايد باور کنند که حق تعيين سرنوشت خود را دارند. چهار سال بعدتر اما مراسم تحليف دولت هشتم با چالشي کوچک روبه رو شد. قضيه از اين قرار بود که به علت انتخاب نشدن دو نفر از حقوقدانان شوراي نگهبان توسط مجلسيان، مراسم به تاخير افتاد. آن دوره مراسم تحليف رياست جمهوري هشتم 17 مهر برگزار شد. خاتمي در آن روز مفصل رئوس برنامه هايش را در مجلس خواند و گفت: «با همان عهد پيشين آمده ام. من امروز در پيشگاه ملت و نمايندگان و اصحاب انديشه به صراحت اعلام مي کنم که مشکل ما استقرار مردمسالاري ديني است. خواهم کوشيد در ادامه سلوک گذشته در هيچ زمينه اي به مردم دروغ نگويم.»
    
    تحليف نهم و دهم
    سال 84 آغاز دوره احمدي نژاد است. او در مراسم تحليفش که 15 مرداد برگزار مي شود، از مهرورزي سخن مي گويد و اينکه مهم ترين خدمت دولت بايد رفع مشکلات و تامين معيشت مردم باشد. همان روز حدادعادل که رييس مجلس است، خطاب به او مي گويد: «به شما اطمينان مي دهم مجلس رقيب شما در قدرت نيست بلکه رفيق شما در خدمت به مردم است.» مراسم تحليف دولت دهم اما، 14 مردادسال 88 و در فضاي بعد از رخدادهاي آن سال برگزار مي شد. کشورهاي اروپايي اعلام کرده بودند که سفرايشان در مراسم حاضر مي شوند اما تبريکي از سوي آنها تقديم رييس دولت نمي شود. همين کافي بود که احمدي نژاد در سخنراني روز تحليفش به آنها واکنش نشان دهد و بگويد: «کسي منتظر تبريک گفتن شما نيست.» او در آن روز از حماسه 25ميليون راي گفت و اينکه «در چهار سال قبل برخي محدوديت ها و کوته بيني ها به من و شما اجازه نداد از همه آنها براي اعتلاي کشور بهره ببريم.» برخي نمايندگان و شخصيت ها و چهره هاي سياسي که انتظار مي رفت در مراسم تحليف شرکت کنند، در آن روز غايب بودند.
    
    يک جمهور و چند تحليف / نگاهي به مراسم تحليف روساي جمهوري در ايران
    


 روزنامه شرق، شماره 1799 به تاريخ 14/5/92، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 296 بار
    آثار ديگري از "مهسا جزيني"

  لابي در شب قبل از راي گيري / نقش جامعه مدرسين در مسكوت ماندن FATF
مهسا جزيني، شرق 21/3/97
مشاهده متن    
  چه كسي ملك مطيعي را 40 سال به سينما راه نداد؟ / به بهانه مقصر سازي هاي اصولگرايان از تندروي هاي دهه 60
مهسا جزيني، شرق 7/3/97
مشاهده متن    
  شكاف در اصولگرايان 21 سال بعد از دوم خرداد
مهسا جزيني، شرق 3/3/97
مشاهده متن    
  آيا جمنا شبيه حزب الله است؟
مهسا جزيني، شرق 22/2/97
مشاهده متن    
  بابا آب ندارد / در «شرق» اصفهان چه مي گذرد
مهسا جزيني، شرق 16/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چيلان
متن مطالب شماره 82، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است