|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/6/7: ميزباني جام ملت ها؛ سرگرمي يا تيري در تاريكي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5393
يك شنبه 5 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3777 7/6/92 > صفحه 13 (ورزش) > متن
 
      


ميزباني جام ملت ها؛ سرگرمي يا تيري در تاريكي
براي ميزباني جام ملت ها ابتدا بايد بدانيم از لحاظ برنامه ريزي، مديريت، زيرساخت و امكانات كجاي فوتبال قاره كهن ايستاده ايم

نويسنده: سارا احمديان

چندي پيش بود که علي کفاشيان براي رهايي از فشار جامعه فوتبال و هجمه انتقادها، از قول کنفدراسيون فوتبال آسيا براي دادن ميزباني جام ملت ها به ايران خبر داد تا بحث جديدي در فوتبال ما باز شود؛ بحثي مبتني بر يک برنامه بلندمدت شش ساله که براي فدراسيوني که در طول حيات خود کمتر در برنامه ريزي موفق بوده است به رويايي دست نيافتني جلوه گر شود. با اين حال از آنجا که در فوتبال ما مرسوم است با بزرگنمايي، حقايقي که وجود دارد پنهان شود فعلابي توجه به اين مساله که آيا پذيرش ميزباني جام ملت ها در اندازه هاي فوتبال ما و امکاناتي که داريم هست يا نه، پيش مي رويم.
    براي آن که معلوم شود کجاي فوتبال قاره کهن از لحاظ برنامه ريزي، مديريت، زيرساخت و امکانات ايستاده ايم گويي شاهد از غيب رسيده است؛ اتفاقي که شايد ربطي به ميزباني جام ملت هاي 2019 و شش سال آينده نداشته باشد، اما مشت فدراسيون فوتبال ما را باز مي کند تا با بسط آنچه امروز رخ مي دهد آينده را پيش بيني کنيم. فدراسيوني که تيم فوتبالش يکي از 32 نماينده حاضر در جام جهاني است از تامين هزينه لازم براي برپايي يک اردوي آماده سازي تيم ملي در پرتغال ناتوان مانده و براي بار دوم اين اردو را لغو مي کند. جالب اين که با اعتماد به نفسي مثال زدني خبر کمبود منابع مالي را روي خروجي سايت فدراسيون قرار مي دهد تا به نوعي به ضعف خود اعتراف کرده باشد. با اين وضع آيا مي توان ميزباني جام ملت ها را دست يافتني دانست يا يک سرگرمي بيش نيست؛ شبيه تيري در تاريکي که احتمال به هدف خوردن آن زياد نيست.
    
    پرده اول: حال فوتبال ما
    در شرايط کنوني که تيم ملي به جام جهاني صعود کرده است بايد همه نيروهاي فدراسيون فوتبال براي آماده سازي اين تيم بسيج باشند. انتظار مي رود که يک تيم راه يافته به بزرگ ترين آوردگاه فوتبال جهان الان مورد توجه شرکت هاي مختلف تجاري داخلي و خارجي باشد تا از طريق عقد قرارداد با اسپانسري با توان مالي بالا، حداقل هزينه اردوهاي آماده سازي را تامين کند، علاوه بر اين بايد مثل ساير تيم هايي که به جام جهاني صعود کرده اند در روزهاي فيفا دي، يا ميزبان تيم هايي قدرتمند براي بازي تدارکاتي باشد يا براي انجام اين ديدارها به کشورهاي ديگر دعوت شود؛ اما خبري از اين بازي ها نيست و اندک برنامه هاي مورد نظر کارلوس کرش براي آماده کردن تيم ملي يکي پس از ديگري لغو مي شود، آن هم به دليل کمبود بودجه و البته دلايل ديگري که پنهان مي ماند. چيزي مثل آنچه باعث تامين نشدن منابع مالي مي شود، ضعف مديريت، نداشتن ارتباط هاي قوي و موثر با ساير ارگان ها و بي تفاوتي در مقابل زماني که از دست مي رود. آن وقت مسئولان فدراسيون فوتبال اميدوارند تا در سال 2019 با اين عقبه ميزبان بزرگ ترين رويداد فوتبالي قاره آسيا شوند. اين تناقض را مي توان توجيه کرد؟
    منصور پورحيدري با بيان اين مطلب که براي ميزباني بزرگ ترين رويداد فوتبالي قاره بايد ابتدا ميزبان تورنمنت هاي کوچک تر بود به جام جم مي گويد: اين مقوله نيازمند يک کار کارشناسي بزرگ و شناخت کمبودها و رفع آنهاست؛ کاري که به نسبت تامين هزينه هاي آماده سازي تيم ملي براي جام جهاني چند برابر خرج دارد. شايد منطقي باشد که بگوييم فراهم کردن زيرساخت هاي لازم براي ميزباني مسابقاتي مثل جام ملت ها در سال هاي آينده ممکن است، به شرط آن که از همين امروز شروع کنيم و علاوه بر آن ابتدا ميزبان تورنمنت هاي کوچک تر باشيم.
    وي با اشاره به لغو اردوهاي تيم ملي و کمبود بودجه و مسائل اينچنيني تصريح مي کند: واقعا براي تيمي که به جام جهاني راه يافته و در اين سطح از فوتبال جهان قرار گرفته، خيلي بد است که اردو را به دليل مشکلات مالي لغو کند. اين براي ما يک هشدار است؛ هشداري که نشان مي دهد در خيلي جاها ضعيف هستيم. خود راهيابي به جام جهاني به يک تيم امتياز مي دهد، اما ما از آن استفاده نمي کنيم. هدف حال حاضر ما ديگر نبايد فقط رفتن به برزيل و زنگ تفريح بودن باشد، بلکه الان بايد براي درخشش در اين رقابت ها حداقل بين نماينده هاي آسيا آماده شويم، چون پتانسيل آن را داريم. به نظر من درخواست ميزباني جام ملت ها بيشتر يک ايده آل است که دوست داريم داشته باشيم، اما بعيد است که با اين وضع بتوانيم اين امتياز را کسب کنيم.
    
    پرده دوم: نگاهي به گذشته
    براي ميزباني جام ملت ها، اولين بار ايران در سال 2002 درخواست داده بود که پذيرفته نشد، به دلايل مختلفي که مهم ترين آن ضعف در زيرساخت ها از جمله استاديوم، زمين چمن، هتل ها، جاده ها و مسائلي نظير راه و ترابري بود.
    در اين ميان فقط به وضع و روند ساخت و تجهيز استاديوم در سال هاي اخير اشاره مي کنيم. براي نمونه ورزشگاه نقش جهان اصفهان که چند سال طول کشيد تا با تامين اعتبار لازم روند ساخت و راه اندازي آن پيگيري شود. هنوز هم به طور کامل کار تجهيز اين ورزشگاه تمام نشده است، آن هم با ملاک هاي زيادي که کنفدراسيون فوتبال آسيا براي ورزشگاه محل برگزاري مسابقات جام ملت ها در نظر مي گيرد که کيفيت زمين چمن، سيستم زهکشي زمين براي جلوگيري از نفوذ آب، محل گرم کردن بازيکنان، استاندارد بودن دروازه ها، سيستم روشنايي و روشنايي اضطراري، تريبون رسانه اي و اتاق کنترل دوپينگ از آن جمله است.
    محمدرضا زادمهر در گفت وگو با جام جم به فعال بودن بخش خصوصي در ساير کشورهاي صاحب فوتبال اشاره مي کند و مي افزايد: در تمام کشورها اين پروژه ها را پيمانکاران بخش خصوصي انجام مي دهند، اين در حالي است که اصلابخش خصوصي در فوتبال ما معنايي ندارد که بتواند اين پروژه هاي عظيم را در مدت زمان تعيين شده اجرا کند. اگر بخش خصوصي فعال شود مي توانيم به آينده اميدوار شويم.
    
    پرده سوم: قطر و استراليا، الگوي هزينه براي ايران
    مسابقه هاي جام ملت ها درآمدزاترين رقابت ها براي کنفدراسيون فوتبال آسياست که فقط عوايد حاصل از بليت فروشي به کشور ميزبان تعلق مي گيرد. طبق آمار اعلام شده قطر به عنوان يک کشور آسيايي براي ميزباني جام ملت هاي 2011، 200 ميليون دلار هزينه کرده است؛ مبلغي که براي استراليا در جام ملت هاي 2015 با داشتن امکانات و آمادگي بيشتر حدود 80 ميليون دلار برآورد شده است. اين عدد و رقم ها در مقايسه با هزينه برآورد شده فدراسيون براي آماده سازي ايران در جام جهاني قابل مقايسه نيست. آيا مي توان در صورت اعتماد کنفدراسيون به ايران، اميد داشت که اعتبار لازم تامين و همه چيز طبق برنامه پيش برود؟
    
    پرده چهارم: رويارويي با حقيقت
    در فوتبالي که مديريت و ثبات آن همواره زير سوال بوده است، در فوتبالي که هنوز براي برگزاري منظم ليگ و جام حذفي و تعامل سرمربي تيم ملي و مربيان باشگاهي ناتوان است، فوتبالي که اسپانسر ندارد و از نداشتن پول در شرايطي مي نالد که بازيکنانش قراردادهاي ميلياردي مي بندند، سنگ بزرگ برنداريم که نشانه نزدن است. با حقيقت روبه رو شويم و به جاي اين که سرگرمي درست کنيم و وقت هدر دهيم از اين فرصت ها استفاده کنيم، فرصتي که امروز است، جام جهاني است و انتظاري که مردم دارند و با اين وضع برآورده نمي شود.
    
    
    ميزباني جام ملت ها؛ سرگرمي يا تيري در تاريکي / براي ميزباني جام ملت ها ابتدا بايد بدانيم از لحاظ برنامه ريزي، مديريت، زيرساخت و امکانات کجاي فوتبال قاره کهن ايستاده ايم
    


 روزنامه جام جم، شماره 3777 به تاريخ 7/6/92، صفحه 13 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 171 بار
    آثار ديگري از "سارا احمديان"

  مربياني كه قرباني ليگ برتر مي شوند / در تغيير زودهنگام مربيان ليگ برتر، دلايل پنهان زيادي وجود دارد كه بررسي آن مي تواند جلوي خيلي از رفت و آمدهاي كارشناسي نشده را بگيرد
سارا احمديان، جام جم 23/6/92
مشاهده متن    
  سيدجلال حسيني، مدافع پرسپوليس در آستانه شهرآورد پايتخت:راه استقلال را سد مي كنيم
سارا احمديان، جام جم 14/6/92
مشاهده متن    
  بايد دوباره بازيكن ثابت تيم ملي شوم / گفت و گو با حسين ماهيني، مدافع راست سرخپوشان
سارا احمديان، جام جم 3/6/92
مشاهده متن    
  نسخه اي براي حل بحران سكوها / بسياري از خانواده ها، ورزشگاه را از نظر اخلاقي، محيط مناسبي براي حضور فرزندانشان نمي دانند
سارا احمديان، جام جم 26/5/92
مشاهده متن    
  براي آرزوهايم با پرسپوليس نهايتي نمي بينم / با پيام صادقيان، ستاره جديد سرخپوشان
سارا احمديان، جام جم 21/5/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي قم
متن مطالب شماره 3 (پياپي 86)، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است