|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/6/21: داربست 30متري در صحن علني مجلس
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1830 21/6/92 > صفحه 10 (گزارش) > متن
 
      


داربست 30متري در صحن علني مجلس
«چكه» و ريزش خرده شيشه در پارلمان، تعطيلات تابستاني فرصتي براي تعميرات است

نويسنده: آمنه شيرافكن

قرار بود نمايندگان شال و کلاه کنند و از بهارستان راهي ساختمان قديم مجلس شوند. هيات رييسه موافق اين جابجايي بود و نمايندگان مخالف. عاقبت در صحن علني راي گيري شد و جابجايي راي نياورد. بر اساس آيين نامه داخلي مجلس، اين جابجايي به راي دوسوم نمايندگان نياز داشت و نمايندگان هم، همراه اين پيشنهاد نبودند. اما پيگيري هاي «شرق» نشان از آن دارد که مرمت ساختمان بهارستان بيش از دو هفته زمان مي‏برد و در بهترين حالت دو، سه ماهي زمان لازم است تا عيب و ايرادهاي کنوني ساختمان برطرف شود؛ از مشکلات ريزش سيمان و گچ و شيشه گرفته تا مسايل صوتي و تصويري.
    همين چندي پيش بود که خرده شيشه هاي سقف مجلس، چادر يکي از خانم هاي نماينده را بريد و اگر زودتر به داد ريزش‏هاي گاه و بيگاه ساختمان نرسند، شايد دير يا زود اتفاقاتي از اين دست از سقف بلندبالاي مجلس بر سر نمايندگان نازل شود. البته اين نخستين بار نيست که ساختمان ميلياردي بهارستان تعميرلازم شده. دي ماه 84، تنها دو سال از آغاز بهره برداري از اين ساختمان، خبرگزاري ايلنا خبري روي سايتش گذاشت که نشان مي داد ساختمان هر چه زودتر بايد مرمت شود: «به دنبال باران شب هاي گذشته تهران، سقف ساختمان مجلس بهارستان به چکه افتاد به نحوي که تلفن و فاکس برخي از قسمت هاي مجلس ازجمله بخش رسانه هاي مجلس قطع شد.»
    هزينه ساخت اين ساختمان ميلياردها تومان بوده و راه اندازي تاسيسات ميکروفن و بلندگوي سالن اصلي به تنهايي صدهزاردلار هزينه دربرداشته. با اين وجود همين حالاايرادهاي اساسي در سيستم صوتي ساختمان به چشم مي‏خورد. البته طراح بنا گفته که ارزان‏ترين بنايي را که مي شد، ساخته. کل پروژه 10 ميلياردتومان خرج برداشته، يعني حدودا متري 400 هزارتومان؛ در حالي که در آن زمان آپارتمان متري 700 هزارتومان بود.
    حالاکه آنها به جابجايي راي نداده‏اند، بايد اين دو هفته طي شود و ديد که هيات رييسه مي تواند راي نمايندگان را تغيير دهد يا نه؟ از سوي ديگر تعمير ساختمان قديم بسيار هزينه‏بر است و نبود سيستم راي‏گيري الکترونيک، نمايندگان را به روش قيام و قعود دهه هاي پيش خواهد برد. اما خانه دوم خيلي از نمايندگان بهارستان است؛ کلي پرونده و مدارک و مستندات در اتاق دارند و اثاث‏کشي برايشان کار چندان ساده اي نيست. به همين خاطر ترجيح مي دهند دو هفته‏اي معطل مرمت بنا باشند، تا جابجايي.
    عضو هيات رييسه مجلس از احتمال فروريختن شيشه هاي بالايي صحن مجلس خبر داده و اينکه اين بخش بايد هر چه زودتر مرمت شود. به گفته سيدشريف حسيني، توافق نهايي با پيمانکار انجام شده و پس از بررسي هاي لازم، تعميرات صحن علني آغاز خواهد شد. البته ساختمان به جز ريزش احتمالي شيشه، چند ماه پيش در بخش راهروها با آبگيري کف مواجه شد؛ به شکلي که تردد براي نماينده ها و خبرنگاران دشوار شده بود. از اينها گذشته ساختمان اصلي صحن علني آنقدر بزرگ طراحي شده که اداره جلسه براي هيات رييسه کار آساني نيست، هميشه در فضاي پياده‏رو شکل آخر مجلس عده‏اي ايستاده اند و گعده گرفته اند. در دو سوي ديگر هم عده اي روي زمين چمباتمه زده و مشغول مذاکره اند. در اين ميان هميشه داد و فغان هيات رييسه درمي‏آيد، که بايد انبوهي از نمايندگان را از نقاط کور، به روي صندلي‏هايشان فرا بخوانند. در طرح مرمت نهايي ساختمان، قرار شده تا بخش هاي پرت ساختمان بسته و بالتبع محيط صحن کوچک‏تر شود. به اين شکل هيات رييسه آسان‏تر از هميشه مي تواند نمايندگان را روي صندلي‏هايشان بنشاند. همه دردسرها به خاطر اين است که ساختمان جديد و هرمي بهارستان عجله‏اي ساخته شد، تلويزيون‏هاي بزرگ دو سوي صحن، همان موقع هم 10سالي از مد روز عقب بودند و تصوير نمايندگان با کيفيت پاييني روي پرده مي رود، به همين خاطر تعويض دو صفحه تصويري صحن نيز در دستور کار است.
    از اينها گذشته سيستم صوتي در بهارستان ايرادهاي اساسي دارد، در بخش هايي از صحن، صدا به گوش نمايندگان نمي رسد و اينها همه به اشکالات اساسي سيستم صوتي بازمي گردد. حالابايد اين نواقص برطرف شود تا در روزهاي آتي صدا به صدا برسد. ساختمان صحن، آکوستيک نيست، به همين خاطر براي تشديد صدا، سه ميکروفن پايه‏بلند در جايگاه هيات رييسه قرار داده شده.
    با در نظرگرفتن همه اين مسايل گويا مهاجرت به ساختمان قديم، اجباري است، اگرچه در ساختمان قديم نه فضايي براي تشکيل نشست‏هاي کميسيون فراهم است و نه غذاخوري. تنها بايد جلسه ها برگزار شود و نمايندگان پس از اتمام جلسه علني، دوباره خود را به ساختمان بهارستان برسانند. اين گزينه اين روزها چندان محتمل نيست، اما واقعيت مرمت دو سه ماهه مطرح شده از سوي کارفرما، نياز به اثاث‏کشي را جدي‏تر کرده. به همين خاطر است که عضو هيات رييسه مجلس مي گويد: «اگر تيم کارشناسي چند روز بيشتر از زمان تعطيلات تابستاني وقت نياز داشته باشد، چند جلسه علني تعطيل و فقط جلسه کميسيون ها برگزار شود ولي در غير اين صورت، سيستم صوتي مجلس قديم بازنگري شده و جلسه ها به آنجا منتقل خواهد شد.»
    ارتفاع سقف نزديک 30متر است و بلندتر از آن است که بشود با برخي دستگاه هاي کوچک و «بالابر» به آن رسيد. از هيچ کدام از درهاي مجلس هم نمي شود جرثقيل و وسايلي نظير آن وارد کرد. به همين خاطر تنها گزينه روي ميز «داربست» است و بس. آن هم داربستي بلندبالاو دست کم دو هفته زمان براي انجام مرمت‏هاي مورد نياز. «عزت الله يوسفيان ملا» از اعضاي کميسيون برنامه و بودجه مجلس به «شرق» مي گويد: «گارانتي ساختمان هنوز تمام نشده و مرمت‏ها هزينه خاصي براي مجلس در برنخواهد داشت. پيمانکار از ساختمان بازديد کرده و از نگهداري بنا در سال هاي اخير بسيار راضي بوده. به هر حال بهارستان ساختمان پرترددي است و نگهداري از آن دشوار.»
    اما «ان قلت» شريف حسيني حاکي از اين است که شايد مرمت به اين زودي‏ها به اتمام نرسد و مراحل کار بيش از يکي دو هفته طولاني شود: «اگر اين تعميرات در تعطيلات تابستاني نمايندگان به پايان نرسد، پس از تعطيلات تابستاني نمايندگان به مجلس قديم منتقل خواهند شد و جلسه هاي علني آنجا برگزار مي شود.»
    ساختمان قديمي مجلس پيش از انقلاب محل تشکيل نشست اعضاي مجلس سناي ايران بوده و حالاشايد در کهنسالي يک بار ديگر براي مدت کوتاه ميزبان نمايندگان شود. مرمت بهارستان در شرايطي وارد فاز عملياتي شده که طراح ساختمان بهارستان عمري صد ساله براي اين بنا در نظر گرفته بود اما هنوز ساليان احداث بنا به عدد 10 نرسيده، دو هفته تعطيلي براي مرمت ساختمان تجويز مي شود. البته «عبدالرضا ذکايي»، طراح ساختمان پيش تر گفته بود براي هر ساختمان بايد يک بخش نگهداري در نظر گرفته شود که سالي يک درصد از ارزش بنا هزينه نگهداري آن شود، بناي بهارستان قابليت عمر صد سال و حتي بيشتر را هم دارد و اگر اين نگهداري به خوبي در مورد آن رعايت شود، مي تواند تا سال هاي سال و حتي چند قرن هم بماند. حالامعلوم نيست، مراقبت به خوبي انجام نشده يا اين ساختمان، آنطور که طراحش گفته، از استحکام لازم برخوردار نبوده. البته آخوندي، وزير مسکن وقت به طراح ساختمان بهارستان لوح تقديري تقديم کرده بود. بعد از اتمام بنا نيز سفراي فرانسه، بريتانيا، ژاپن، اسپانيا، آلمان و چند کشور ديگر براي بازديد از طرح ساختمان به بهارستان آمده بودند.
    نکته جالب اينکه نمايندگان مجلس ابتدا با طرح «هرمي» مجلس مشکل داشتند اما در نهايت طراح بنا آنها را راضي کرده و ساخت بهارستان هرمي شکل در دستور کار قرار مي‏گيرد. حسن بيادي، همان روزها نماي بهارستان را شبه فراماسونري خوانده بود و طراح نيز گفته بود: «مقايسه اين پروژه با اين عظمت با 56 هزارمتر مربع با يک مثلث، کمي بي مهري است.» فرم ساختمان جديد مجلس، به شکل هرم و مثلث سه قوه را تداعي مي کند. طرح مجلس از همان ابتدا قرار نبود به اين شکل باشد و در مسابقه‏اي که براي طراحي مجلس در سال 1363 برگزار شده بود، شرکت ما (پل مير) برنده مسابقه شد. آن موقع، طرح مجلس به صورت دايره اي بود و بادگيرهايي شبيه بادگيرهاي يزد داشت به همراه فضاهايي براي کميسيون‏هاي مجلس. اما طراح کنوني منتقد آن طرح بوده، چراکه شبيه يک کار دوران صفوي بود تا دوران اسلامي مدرن و به همين دليل طرح مثلثي را پياده کردند. ذکايي، طراح بهارستان، تاکيد دارد که ساختمان هرمي به هيچ وجه نشات گرفته از صدر اسلام نيست، اما شايسته ايران اسلامي در قرن حاضر است.
    
    
    داربست 30متري در صحن علني مجلس / «چكه» و ريزش خرده شيشه در پارلمان، تعطيلات تابستاني فرصتي براي تعميرات است
    


 روزنامه شرق، شماره 1830 به تاريخ 21/6/92، صفحه 10 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 211 بار
    آثار ديگري از "آمنه شيرافكن"

  شاكيان در كميسيون اصل 90
آمنه شيرافكن، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  زنان و هيئت رئيسه مجلس
آمنه شيرافكن، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  كنوانسيون پرمناقشه
آمنه شيرافكن، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم
آمنه شيرافكن، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  چهره ممنوع قهرمان / گله فراكسيون زنان مجلس از پخش نشدن قهرماني فوتسال بانوان صدا و سيما
آمنه شيرافكن، شرق 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 166، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است