|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/6/27: ايراني ها با رنگ ها مشكل دارند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1835 27/6/92 > صفحه 14 (سياست) > متن
 
      


ايراني ها با رنگ ها مشكل دارند


نويسنده: ماني تهراني

مد ايراني؛ شايد تا چند سال پيش شنيدن اين عبارت و ديدن مد ايراني دور از ذهن به نظر مي رسيد. اما حالاطراحان داخلي مي کوشند تا الگوهايي ارايه کنند تا هم با استانداردهاي جهاني اين حرفه تطابق داشته باشد، هم مشتري داشته باشد و مهم تر از آن چارچوب هاي اسلامي را هم رعايت کند. اين طراحان حالاحتي به بازارهاي جهاني هم نيم نگاهي دارند. فرناز عبدلي يکي از اين طراحان است که دست به کار طراحي و توليد پوشاک زنانه زده است. با او درباره محدوديت ها، امکان رقابت و... گفت وگو کرده ايم که مشروح آن را
     در ادامه مي خوانيد:
    
     ايده آل هايتان براي طراحي مد ايراني چيست؟
    متفاوت، يونيک، زيبا و در عين حال کاربردي بودن است، نه اينکه فقط به درد خودم بخورد. براي طراحان زياد اين اتفاق مي افتد. معيارها را از نگاه هم سن و سال ها و هم فکرهاي خودم انتخاب و در کارها پياده کردم. لباسي که بيانگر شخصيت دروني، احساسات و اينها باشد چيزي که در ايران زياد باب نيست.
    
     در طراحي براي خودتان چارچوب ذهني داريد؟
    بله دارم مثل اينکه در يک کشور اسلامي زندگي مي کنيم مخصوصا اين مساله به اين دليل خيلي اهميت دارد که من استريت استايل کار مي کنم.
    
     اين چارچوب ها از طرف نهادي به شما ديکته هم شده؟
    نه مستقيما. الان يک کم مدها متفاوت شده اما زماني که من شروع به کار کردم يکي از مشکلات اين بود که من وقتي به عنوان يک دختر مي خواستم بروم بازار خريد کنم هيچ چيز دندان گيري گيرم نمي آمد.
    
     اين چارچوب اسلامي دو بخش مي شود يکي قوانين لازم الاجراست و ديگري باورهاي عمومي يا همان عرف که لزوما درست هم نيست، موضعتان در قبال اين دومي چه بوده؟
    دقيقا دليل موفقيت برند توليدي من همين ساختارشکني است يعني بي خيال اينکه مردم چي فکر مي کنند، بي خيال اينکه نبايد لباس گل گلي و مانتوي طرح دار پوشيد.
    
     بزرگ ترين کاستي اي که امروز در پوشش مردم در خيابان مي بينيد چيست؟
    رنگ؛ مردم ما با رنگ ها مشکل دارند. مثلامن نمي فهمم چرا مردم ما در گرماي تابستان مشکي و رنگ هاي تيره مي پوشند!
    
     فکر مي کنيد چرا؟
    برمي گردد به پيش زمينه هاي ذهني مردم ما که فکر مي کنند رنگ ها جلف هستند. عرف غلطي باب شده که فکر مي کنند مشکي رسمي تر و شيک تر است يا رنگ ابهت و قدرت است.
    
     کارتان از لحظه شروع به چه شکل است؟ سعي و خطا را در ذهنتان انجام مي دهيد يا روي کار اعمال مي شود؟
    کارم به دو شکل انجام مي شود يکي اينکه از طرح هاي مختلف ايده مي گيرم و آن را روي کاغذ اتود مي زنم و کارهايي که بايد رويش انجام دهم را هم روي کاغذ کنارش مي نويسم. گاهي هم ايده در مواقع فکر کردن به کارهايم، به ذهنم خطور مي کند. يک شيوه ديگر کار من هم بر اساس پارچه است يعني وقتي من براي خريد پارچه به يک بازار بزرگ پارچه مي روم مطمئنا با گزينه هاي جديدي روبه رو مي شوم که خارج از ذهنيت من بوده و بنابراين براي آن نوع، رنگ و جنس پارچه اي که خوشم آمده طراحي مي کنم. يک شيوه جديدي هم که ما براي اولين بار در حال انجام دادنش هستيم و تا به حال در ايران سابقه نداشته اين است که ما خودمان پارچه هايمان را طراحي و توليد مي کنيم. يعني طرح مي دهيم به نساجي هاي ترکيه يا هند و مي گوييم با اين طرح با اين رنگ، بافت و پود براي ما پارچه توليد کنيد.
    
     براي انتخاب يا توليد پارچه چه معيارهايي داريد؟
    يکي کيفيت يعني پارچه بايد سواي زيبايي کيفيت خوبي هم داشته باشد.
    
     از پارچه داخلي استفاده نمي کنيد؟
    عملاچيزي به نام پارچه داخلي وجود ندارد همه چيني است. نساجي ها يا تعطيل شده اند يا با توليدات محدود و گاها فعاليت مي کنند.
    
     از نظر قيمت گذاري و طبقه بندي مخاطب بازار هدف خاصي داريد؟
    با توجه به ميزان کيفيتي که اجناس ما دارد طبيعتا طبقه متوسط به بالارا پوشش مي دهد. ضمن اينکه قيمت هاي ما هم نسبت به بازار خيلي متفاوت نيست و هميشه به قدرت خريد مشتريان هم بها داده ايم. ما حتي از کشورهاي خارجي غيرمسلمان هم مشتري داريم. حتي يک دوست طراح ايتاليايي پيشنهاد کرد که در فشن «ويک» ميلان لباس هاي توليدي من را به تن مدل هايش کند. البته به دليل تحريم ها براي فروش لباس به خارج از کشور مشکل داريم چون فعلاامکان وصول پولش وجود ندارد.
    
     از هفته مد ميلان گفتيد، اخيرا يک طراح ايراني هم در آن شرکت کرده است، فکر مي کنيد آثار اين موفقيت ها بر فضاي مد کشور چيست؟ و آيا مي توانيم شکل گيري اين صنعت را در افقش ببينيم؟
    نه، ببينيد شرکت در فشن شوهاي معتبر امر خوب و مثبتي است اما لزوما به معناي پيشرفت و موفقيت خاصي نيست چون امکان يا عدم امکانش بيشتر به ميزان سرمايه مالي شخص بستگي دارد. به عنوان مثال براي شرکت در فشن ويک لندن بايد 40 هزارپوند براي اجاره سالن پرداخت کرد و هرکدام از جزييات کار مثل مدل، ميکاپ آرتيست و... هم قيمت خاص خود را دارد که هزينه هنگفتي مي طلبد.
    
     اين سرمايه گذاري بازگشت هم دارد؟
    بيشتر بحث اعتبارش مطرح است و حداقل در کوتاه مدت بازگشتي ندارد. چون کسي که در چنين فشن شوهايي شرکت مي کند بايد توان بالاي توليد و ساپورت بعد از آن را هم داشته باشد. البته واقعا اتفاق بزرگي است و بر اعتبار برند مي افزايد. يک مساله مهم هم در آنجا توان رقابت با غول هاي صنعت مد دنياست.
    
     به دليل محدوديت هاي قانوني در ايران، آيا واقعا امکان رقابت وجود دارد؟
    بله اما به شرط اينکه برگزار کنندگان شوي موردنظر تبعيض قايل نشوند، مثلاما از طرف يک برند اسپانيايي در بارسلونا دعوت شديم تا در رقابتي به نام «آواردز» شرکت کنيم. بعد از مدتي که نتيجه آمد، ديديم انتخاب نشده ايم با تعجب پرسيديم چرا؟ گفتند چون کارهاي شما حجاب دارند اينترنشنال محسوب نمي شوند. البته بعد از مصاحبه اي که با يکي از روزنامه نگاران به نام مجله «تايم» انجام داديم، سيلي از درخواست هاي تلفني و ايميلي و... از آمريکا، کانادا و اروپا سرازير شد. اين گفت وگو ذهنيت آنها را به موضوع حجاب در ايران تغيير داده بود چون تا پيش از اين به خاطر ضد تبليغ ها همه شان فکر مي کردند وقتي گفته مي شود حجاب منظور حجاب طالباني است.
    
     علاقه يا تصميمي براي کار در عرصه جهاني صنعت مد داريد؟
    داشتم اما يکي از دوستان طراح مقيم نيويورک (نيما بهنود طراح برند نيماني) دايم به من توصيه مي کند تا جايي که امکان دارد در داخل ايران کار کن چون در غرب بين غول هاي صنعت مد با اسپانسرهاي افسانه اي خيلي سخت ديده مي شوي. حتي اين اواخر که رفتيم دادسراي اوين قاضي به ما گفت راستش ما اين مدت منتظر بوديم ببينيم شما به کدام کشور مهاجرت مي کنيد
    
    ايراني ها با رنگ ها مشکل دارند
    


 روزنامه شرق، شماره 1835 به تاريخ 27/6/92، صفحه 14 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 228 بار
    آثار ديگري از "ماني تهراني"

  مدير گروه مشاوران حقوقي «وكيل الرعايا»:عملكرد دولت استراليا نقض صريح حقوق بشر است
ماني تهراني، شرق 24/5/92
مشاهده متن    
  گفت وگوي «شرق» با نعيمه اشراقي:قانون حجاب، مصوب مجلس بود
ماني تهراني، شرق 6/5/92
مشاهده متن    
  احمد خرم در گفت وگو با «شرق»: روحاني توان ايجاد «تغيير» دارد
ماني تهراني، شرق 6/4/92
مشاهده متن    
  با احساسم فيلم مي سازم / گفت وگو با علي رفيعي كارگردان آقا يوسف
ماني تهراني، شرق 9/5/90
مشاهده متن    
  بهار، تابستان و دوباره بهار / تهيه کننده اي که کارگردان شد
ماني تهراني، شرق 2/5/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است