|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/6/30: مردم به نجات درياچه اروميه راي دادند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3795 30/6/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


مردم به نجات درياچه اروميه راي دادند
در نظرسنجي برنامه تلويزيوني «مناظره»

نويسنده: مهدي آييني

روز گذشته نام درياچه اروميه و ماجراي بخت شور او بار ديگر رسانه اي شد؛ اما اين بار در سطحي بالاتر زيرا در استوديوي برنامه «مناظره» شبکه يک سيما شش نماينده و کارشناس حضور پيدا کردند تا به راهکاري عملي براي حل مشکل بزرگ ترين درياچه شور دنيا دست پيدا کنند.
    در اين مناظره استاندار آذربايجان غربي، نماينده مردم اردبيل، سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو، عضو هيات علمي موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع کشور، نماينده مردم اروميه و معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت از محيط زيست حضور داشتند. جالب است بدانيد که پرسش نظرسنجي اين مناظره اين بود که آيا موافقيد براي نجات درياچه، آب کمتري به کشاورزان برسد، نتيجه اين نظرسنجي اين بود که 76 درصد از شرکت کنندگان موافق بودند، براي نجات درياچه آب کمتري به کشاورزان برسد.
    بيش از 13 سال است که درياچه اروميه حال و روز خوشي ندارد و تا به حال نسخه هاي مختلفي براي اين بيمار پيچيده شده که تاکنون از مقام حرف و وعده فراتر نرفته است؛ در اين ميان عده اي ساخت سد هاي متعدد، گروهي مصرف بيش از حد آب هاي زيرزميني و تغييرات اقليمي و گروهي نيز نبود نظارت درست بر عملکرد نهاد هاي درگير در ماجراي درياچه اروميه را مقصر شوربختي درياچه اروميه دانسته اند.
    در اين بين واضح است تا همه دستگاه ها کار خود را بدرستي انجام ندهند، گره کور درياچه اروميه باز نخواهد شد؛ براي نمونه وزارت نيرو و جهاد کشاورزي بايد کمي بيشتر دغدغه محيط زيستي داشته باشند و سازمان حفاظت محيط زيست نيز پيگير تر از قبل به فعاليت سازمان هاي درگير نظارت کند، زيرا با شروع فعاليت دولت جديد بهانه هايي مانند کمبود اعتبار از جانب مردم پذيرفتني نيست، چون ماجراي نبود مديريت صحيح و تاثير آن در بحراني شدن درياچه اروميه ديگر بر هيچ کس پوشيده نيست.
    به گفته معاون امور تالاب هاي دفتر زيستگاه هاي محيط زيست هيچ تصوير ماهواره اي به روزي از درياچه اروميه وجود ندارد، به همين دليل کارشناسان نمي توانند به شکل دقيق ميزان خشکيدگي درياچه را اعلام کنند.
    
    6 کارشناس در يک مناظره
    در مناظره روز گذشته شش کارشناس به ترتيب پشت تريبون رفته و از راهکارهاي خود و دلايل بحراني شدن درياچه اروميه سخن گفتند، در شروع اين مناظره ابتدا وحيد جلال زاده، استاندار آذربايجان غربي پشت تريبون رفت، او حرف هايش را به اين شکل شروع کرد: حدود 70 درصد از سطح درياچه اروميه خشک شده است، به همين دليل درياچه حال خوبي ندارد، اين درياچه روزي از مناطق ديدني بود و پرندگان و حيات وحش در آن زندگي مي کردند و مردم نيز در کنار آن احساس آرامش داشتند؛ اين درياچه يکي از تالاب هاي کنوانسيون رامسر و ذخيره گاه زيست کره محسوب مي شود،علاوه بر اين در کشور هم به عنوان پارک ملي شناخته مي شود.
    اين در حالي است که جلال زاده تصريح مي کند: سه دهه است که از درياچه غفلت شده است و به نظر من تغييرات اقليمي، سد سازي، مديريت آب و توسعه کشاورزي از عواملي است که سبب بحراني شدن وضع درياچه است.
    وي تاکيد کرد: چهار جزيره درياچه در خطر قرار دارند و اکنون تعداد دام ها 5 / 2 برابر حد معمول است، افزايش دام ها سبب بالارفتن دما شده و باعث تبخير بيشتر آب درياچه شده است.
    نماينده مردم اردبيل نيز به عنوان نفر دوم با اشاره به اين که درياچه 14 ميليارد متر مکعب آب کم دارد، ادامه داد: به نظر من برنامه ريزي اشتباه سبب بروز اين مشکل شده است.
    منصور حقيقت پور تاکيد کرد: براي نمونه زمين هاي کشاورزي از 110 هزار هکتار به 450 هزار هکتارافزايش پيدا کرده يا سدهاي زيادي ساخته شده تا آنجا که اکنون 65 سد نيز در دست ساخت قرار دارد، افزون براين 30 هزار چاه​عميق حفر شده است.
    به گفته نماينده مردم اردبيل همه اين تصميم گيري هاي اشتباه دست به دست هم داده و وضع درياچه را بحراني کرده است.
    سرپرست معاونت آبفاي وزارت نيرو سومين شخصي بود که در مناظره سخن گفت؛ او حرف هايش را به اين شکل آغاز کرد: بايد توجه داشت که آبرساني به درياچه نبايد بدون مطالعه صورت گيرد.
    علي رضا دائمي ادامه داد: سال 1374 درياچه بيشترين آب را داشت، اما در سال 1387 آب درياچه خيلي کم شد. اين درحالي است که 14 سال است با خشکسالي رو به رو هستيم، ولي توسعه کشاورزي ادامه داشته يا دماي درياچه دو درجه افزايش پيدا کرده به همين دليل بايد راهکار مناسبي پيدا کرد.
    عضو هيات علمي موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع کشور چهارمين کارشناسي بود که در اين مناظره ديدگاه هايش را بيان کرد. او گفت: نبايد آسمان را متهم کنيم و تقصير را به گردن شرايط اقليمي بيندازيم زيرا با حفر 24 هزار حلقه چاه غيرمجاز و احداث سد هاي کوچک و بزرگ، ما اراضي کشاورزي را 100 درصد افزايش داده ايم.
    محمد درويش عنوان کرد: اتفاقي که در درياچه اروميه رخ داده، در کل کشور در حال اتفاق افتادن است، براي نمونه دشت هاي بزرگ ما سالانه 5 / 1 تا دو متر سطح آب زيرزميني شان کم مي شود اما در اروميه ۲۸ تا ۳۰ سانتي متر افت کرده، به همين دليل مي توان نتيجه گرفت در زير زمين کشورمان اتفاقات ناگواري در حال رخ دادن است که ما از آن بي اطلاع هستيم. سخنراني درويش مورد استقبال تماشاچيان قرار گرفت و حاضران در سالن او را تشويق کردند.
    ناصر قاضي پور، نماينده مجلس نيز به عنوان پنجمين کارشناس پشت تريبون رفت و ابراز کرد: خشک شدن درياچه اروميه سبب کوچ اجباري سه ميليون نفر از مردم آذربايجان خواهد شد. بايد هشدار داد که جنگ آينده جنگ نفت نخواهد بود بلکه جنگ آب است.
    وي با قدرداني و تشکر از صدا و سيما به دليل برگزاري مناظره ها تاکيد کرد: رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و وزير نيرو بايد در اين مناظره حضور داشتند، چرا که در چند سال گذشته مجوز ها را آنها صادر کرده اند.
    
    جالي خالي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست
    قرار بود در اين مناظره معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست حضور پيدا کند اما به دليل کسالت، احمد علي کيخا، معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست در اين مناظره حاضر شد و بيان کرد: مديريت اشتباه در استفاده از آب سبب بروز اين مشکل شده و البته تغييرات اقليمي نيز تاثيرگذار بوده است زيرا اکنون ما شاهد کاهش 20 درصدي نزولات طبيعي هستيم.
    به گفته کيخا، در کشور هاي ديگر آب هاي زيرزميني را به عنوان ذخاير احتياطي در نظر مي گيرند، اما متاسفانه در کشور ما اين چنين نيست.
    
    مناظره 2 نفره
    در ادامه مناظره ، مرتضي حيدري، مجري تلويزيون پرسش هايي را با کارشناسان مطرح کرد و نظر آنها را در اين باره جويا شد. در اين بخش نماينده مردم اردبيل روي اين نکته که انتقال آب ارس با موانع جدي روبه روست تاکيد کرد و يادآور شد، بايد راهکار اساسي براي نجات درياچه پيدا شود.
    در ادامه قاضي پور با انتقاد از عملکرد وزارت نيرو ادعا کرد اين وزارتخانه فقط مي تواند آب بفروشد. او اظهار کرد: مطالعات براي انتقال آب در اين وزارتخانه به طور ناقص انجام شده زيرا رودخانه ارس رودخانه بزرگي است.
    حقيقت پور نيز در پاسخ به قاضي پور ابراز کرد: مسئولان بايد حقابه اردبيل را کنار گذاشته و آب اضافي را بعد از بررسي و نيازسنجي به حوزه اي که نياز داشت، بدهند.
    درويش نيز با تاکيد بر اين که وضع درياچه اروميه از ديگر نقاط کشور بهتر است، عنوان کرد: ما فقط در صورتي مي توانيم آب بين حوزه اي را انتقال بدهيم که مردم با خطر مرگ رو به رو باشند، زيرا هزينه اين انتقال ها سرسام آور است.
    در ادامه قاضي پور عنوان کرد ، آب را به نام درياچه اروميه براي آبياري زمين افراد خاص اختصاص مي دهند.
    معاون محيط زيست طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست نيز بيان کرد: توليدات کشاورزي بالارفته اما با چه قيمتي؛ يکي از هزينه هاي اين کار از دست دادن درياچه اروميه است. احياي درياچه اروميه مانند يک جراحي است که مردم، دولت و مجلس بايد هزينه آن را قبول کنند.
    دائمي با اشاره به ساخت سد ها تصريح کرد: هيچ سدي در کشور بي مجوز و ارزيابي زيست محيطي ساخته نشده است.
    سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو نيز با اشاره به اين که طرح انتقال آب از رودخانه ارس به درياچه اروميه هزينه 4000 ميليارد توماني دارد، تاکيد کرد: به اين شکل اگر کشاورزان اين منطقه طلابکارند، جوابگوي اين هزينه نيست.
    در اين مناظره راهکارهايي مانند بهينه سازي مصرف آب از سوي کشاورزان، انتقال آب بين منطقه اي و مطالعات بيشتر براي احداث سد ها مطرح شد.
    
    
    مردم به نجات درياچه اروميه راي دادند / در نظرسنجي برنامه تلويزيوني «مناظره»
    


 روزنامه جام جم، شماره 3795 به تاريخ 30/6/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 302 بار
    آثار ديگري از "مهدي آييني"

  وعده انقراض
مهدي آييني، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  نذرجاري شدن ديپلماسي آب
مهدي آييني، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  آب پاكي روي دست مديريت منابع آب
مهدي آييني، جام جم 27/5/97
مشاهده متن    
  گراني، شكارچي حيات وحش شد
مهدي آييني، جام جم 21/5/97
مشاهده متن    
  شبح يك ستاره
مهدي آييني، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست شناسي خاك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است