|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/7/17: شادماني پاييزي آرشه ها و كلاويه ها
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2798 17/7/92 > صفحه 10 (ادب و هنر) > متن
 
      


شادماني پاييزي آرشه ها و كلاويه ها
گفت وگو با اعضاي تريو «خيام» در آستانه نخستين اجراي زنده آنها در تالار رودكي

نويسنده: امير بهاري


    آتنا اشتياقي: من فكر مي كنم هر چقدر محدوديت و امكانات كمي هم وجود داشته باشد اگر يك نوازنده به خود موسيقي باور داشته باشد، راه خودش را ادامه مي دهد يا اين حس كه مردم به شنيدن موسيقي خوب احتياج دارند و اين حق آنهاست خودش به آدم انرژي مي دهد تا كار را ادامه بدهد و تلاش كند
    
    نگار افاضل: اينجا خارج از فعاليت هاي دولتي هيچ وقت هم كسي نمي آيد براي اين نوع موسيقي سرمايه گذاري كند چون مي داند كه مخاطبان يك تريو يا يك كوارتت كلاسيك 200، 300 نفر هستند. به قول يكي از دوستان كل جامعه علاقه مندان به موسيقي كلاسيك در كانتكت موبايل من هست!
    
    هوشيار خيام: موسيقيدانان موسيقي كلاسيك هنگام كار خيلي از جهان بيرون موسيقي تاثير نمي گيرند. يك زماني نرم يا فشن روز اين بوده كه حتي وقتي موزيسين ها با هم مي نشينند تا قطعه يي را اجرا كنند، از بيرون آن اثر تاثير مستقيم بگيرند. مثلامي گفتند اين قطعه به دليل در جريان بودن فلان اتفاق اجتماعي حس خاصي به من مي دهد پس آن را با فلان تكنيك بنوازيم. ما اين كار را نمي كنيم يا به بيان واضح تر چنين مسائلي در اجرا خيلي وجود ندارد اما گپ و گفت هنگام كار درباره جزييات كار است. اما من فكر مي كنم ناگفته يي بين ما هست كه ما را همسو كرده است
    
    موسيقي متن فيلم «مرثيه يي براي يك رويا» در پلير خيلي از موزيك بازها جاي هميشگي خود را دارد. قطعه يي كه توسط گروه كرونوس كوارتت اجرا شده و اين اجراي حيرت انگيز در بقا و شهرت فزاينده آن تاثير مستقيم داشته است. هفته پيش اين خبر منتشر شد كه هوشيار خيام به سفارش گروه كرونوس كوارتت براي آنها قطعه يي با هفت موومان نوشته است و آنها هم آن را اجرا كردند. خيام دو سال پيش جايزه شوبرت را برد، سال 1386 قطعه تركمن و عصيان حسين عليزاده را براي اجراي زنده با اركستر تنظيم كرد و آثارش توسط هنرمنداني برجسته يي همچون حسين عليزاده، آرام طالاليان، وين فاستر اسميت، تاد پالمر و اسفيفن پروتزمن اجرا شده است. حالاخيام در كنار دو نوازنده جوان تريو «خيام» را تشكيل داده اند: آتنا مستعان اشتياقي (ويولنسل) و نگار افاضل (ويولن) . هر دوي اين نام ها براي آنها كه اهل موسيقي جدي اند و نوازنده هاي شاخص اين جريان در ايران را دنبال مي كنند، نام هاي شناخته شده و معتبري هستند. آخرين تجربه اجراي زنده اشتياقي كه نوازنده ويولنسل است، كنسرت حريق خزان بود. در آن اجرا دوئت زيبايي را هم با مهردخت معنوي (پيانو) اجرا كردند. نگار افاضل هم كه در اركسترهاي مختلفي به عنوان نوازنده و سوليست فعال بوده و وراي اين تجربه ها نوازنده بسيار خوبي است- اين را به واسطه ديدن تمرين اين تريو مي نويسم- در اين اجرا حضور دارد. هوشيار خيام در اين سال ها همكاري مداومي با انتشارات خوشنام «هرمس» داشته و آلبوم هايي نظير «تمام تو»، «زهي ها» و «هزار اقاقي» را توسط هرمس منتشر كرده است. هوشيار خيام كه در سال هاي اخير مشغول به آهنگسازي و فعاليت در جهان ديگري بوده به دنياي نوازندگي در اين نوع موسيقي بازگشته و با دو نوازنده خيلي جوان ولي خوش آتيه و توانمند، روي صحنه خواهد رفت و تريوهايي از دبوسي، شوستاكوويچ و راخمانينف را اجرا مي كنند. آنها امروز، فردا و جمعه ساعت 9 در تالار رودكي روي صحنه مي روند و علاقه مندان اين نوع موسيقي را به جهان اسرارآميز اين هنرمندان بزرگ خواهند برد. گفت وگو با اين تريو سرحال و قدرتمند پيش روي شماست.
    
    شايد بد نباشد با توجه به اينكه اين كنسرت نخستين اجراي اين تريو است، براي شروع گفت وگو چگونگي شكل گيري اين تريو را براي ما تشريح كنيد.
    هوشيار خيام: پيشنهاد شكل گيري اين تريو از طرف آتنا و نگار مطرح شد. ما دوست مشتركي داريم به نام نگار نوراد كه چليست كوارتت شهرزاد و از دوستان قديمي من است. نگار نوراد و آتنا پيش من آمدند و از من دعوت كردند كه اين تريو را شكل بدهيم. در واقع شايد بهتر باشد كه آتنا پيشينه شكل گيري اين تريو را توضيح بدهد.
    
    آتنا اشتياقي: يك روز ايده يي به ذهن من رسيد براي تشكيل اين تريو و من آن را عملي كردم. يعني با تماس و گپ هايي كه با هم زديم اين آنسامبل شكل گرفت.
    
    هوشيار خيام: من آتنا را به اسم مي شناختم و اجرايي از او نديده بودم. به خاطر اينكه در دوره فعاليت هاي آتنا من خيلي ايران نبودم. به همين خاطر من تعداد زيادي از اجراهاي آتنا را از دست دادم اما وقتي ما شروع به كار كرديم همه چيز خيلي خوب پيش رفت.
    
    آتنا اشتياقي: ما در گپ هاي اوليه رپرتوارهايي را براي اجرا انتخاب كرديم. يعني هر سه ما در گفت وگوهاي اوليه به نتيجه رسيده بوديم كه چه رپرتوارهايي را اجرا كنيم. من و نگار پيش تر در اركستر پارسيان همنوازي كرده بوديم و با نوازندگي هم آشنا بوديم. اول مي خواستيم شب شوستاكوويچ برگزار و دو تريو شوستاكوويچ را اجرا كنيم. بعد تصميم گرفتيم كارمان را متنوع تر و هدفمندتر كنيم. در تامل با هم به اين فكر كرديم كه چه تريوهايي بهتر است با هم اجرا شود. يك تريو بسيار خوب خود هوشيار دارد به نام «باران» كه جايزه شوبرت را برده است و با تمرين آن شروع كرديم ولي هنوز آن را رو نمي كنيم و تريو شماره يك هوشيار را اجرا مي كنيم كه سونات پاييزي براي پيانو و ويولن آن در سي. دي «زهي ها» منتشر شده است. كنسرت ما به لحاظ اتمسفري كه دارد كاملاپاييزي است. به رغم اينكه اين تريو ها از آهنگسازاني با سبك هاي مختلف است ولي حال و هواي پاييزي در آنها نمود دارد.
    
    هوشيار خيام: اين كنسرت در واقع اجراي موسيقي جوانان است. هر چهار تريويي كه ما اجرا مي كنيم توسط آهنگسازان شان در عنفوان جواني ساخته شده است.
    
    به جز شما اين آهنگسازها تقريبا هم دوره هستند. شوستاكوويچ متاخرترين آنهاست ولي همگي آهنگسازان شاخص نيمه اول قرن بيستم هستند. اين چيدمان دليل خاصي داشته است؟
    هوشيار خيام: دليل اصلي انتخاب اين تريو ها همان فضاي پاييزي با كمي مايه هاي رمانتيسيس است و شايد از همه اينها مهم تر جواني اين تريو هاست. دبوسي و شوستاكوويچ در 17 سالگي اين تريو ها را ساخته اند. راخمانينف در 19 سالگي و من هم در 19 سالگي تريو شماره يكم را ساختم. حال و هواي تريويي كه از دبوسي انتخاب شده با حال و هواي آثار متاخرتر او متفاوت است درباره تريو من هم همين مساله وجود دارد. حال و هواي اين تريو با كارهاي اخيرم بسيار متفاوت است. به جز راخمانينف كه تريويي كه در 19 سالگي نوشته پخته است در بقيه آثار آن حال و هواي جواني كاملامشاهده مي شود. حتي يك مقداري گير و گور آهنگسازي هم دارند. مثلادر تريو شماره يك شوستاكوويچ برخي جاها به طور ناگهاني فضا تغيير مي كند. هنوز شوستاكوويچ استاد نشده است. شايد هم چون اين كار را براي يك فيلم نوشته است، اين اتفاق ها رخ مي دهد و تغييرات ناگهاني سكشن ها از عمد بوده ولي روند كاري شوستاكوويچ نشان مي دهد كه بعد از اين رويه كاري ديگري را پي مي گيرد.
    
    جواني اين قطعات در رويكرد شما به اجراي آنها چه تاثيري داشته است؟
    هوشيار خيام: تمركز ما در اجراي اين آثار بيشتر روي مسائل عمومي آنسامبل است. خيلي اين دسته بندي را نداريم كه بچه هايي بيايند جوانانه اين آثار را اجرا كنيم!
    
    منظورم نشاطي است كه مي تواند شامل حس و حال اجرا شود.
    
    هوشيار خيام: من فكر مي كنم در روحيه كلي گروه ما اين مساله وجود دارد.
    
    آتنا اشتياقي: موسيقي كلاسيك يا به تعبير برنستاين موسيقي جدي (برنستاين معتقد بود به خاطر اينكه دوره خاصي از موسيقي به دوران كلاسيك مشهور است، بهتر است بگويم موسيقي جدي) يعني موسيقي اي كه همان «چيز» مد نظر آهنگساز با نگاه نوازنده در هم آميزد و يك اثر ارائه شود. چيزي كه آهنگساز مي خواهد روي دفتر نت نوشته شده است. كار نوازنده اين است كه اين ذهنيت روي نت آمده را با دانش و سليقه يي كه در پس سال ها فعاليت و آموزش او نهفته، در هم آميزد و به شنونده ارائه كند. يعني نوازنده در ماهيت كار تغييري ايجاد نمي كند. كار آنسامبل اين است كه نوازنده هايش ذهنيت ها را به هم نزديك كنند و آن قطعه مدنظر را با يك انديشه واحد ارائه كند.
    
    هوشيار خيام: طبيعتا تفسير شخصي نوازنده يا آنسامبل در اجراي يك اثر وجود دارد و از آن گريزي نيست. ولي اين تفسير شخصي برخلاف موسيقي سنتي ايراني يا موسيقي كلاسيك اقوام مختلف يا برخلاف موسيقي جز، راهي به بداهه نوازي ندارد. آن چيزي كه اجرا مي شود تماما آن نتي است كه آهنگساز مدنظرش بوده. در واقع ارزش اجرايي يك نوازنده هم در همين راستاست. يعني بتواند تفسير درست و همسويي با آهنگساز ارائه كند.
    
    قاعدتا اجراي تريو خيام از تريو شماره يك راخمانينف با يك تريو غربي يا هر تريوي ديگري متفاوت است...
    نگار افاضل: بله خب اينكه بديهي است هر آنسامبلي صداي خودش را مي دهد.
    
    شايد بهتر است اين گونه مساله را مطرح كنم كه مثلاوقتي شما مي گوييد كنسرت پاييزي اين براي مخاطب پيش فرض مي آورد. در واقع چنين عنواني باعث يك فصل تمايز مي شود.
    نگار افاضل: ما پيش از آنكه اين كنسرت عنوان پاييزي به خود بگيرد قطعات را انتخاب كرده بوديم و در حين تمرين به حال و هواي خاصي رسيديم و تصميم گرفتيم عنوان پاييزي به اين اجرا بدهيم. اين گونه نبود كه ما اسمي داشته باشيم و بگوييم بر اساس آن اسم كارها را انتخاب كنيم ما اين تريوها را انتخاب كرديم و ديديم كه حال و هواي خاص و مشتركي دارند، يك حال و هوايي كه با حسي كه آدم در پاييز دارد، نزديك است. به نوعي پاييزي شروع يك خزان است و به نوعي نشان دهنده گذار دوران جواني است. براي ما اين تريو ها اين حس را داشت و سعي كرديم به درستي حس و حال اين تريوها را اجرا كنيم و اين گونه ما به عنوان پاييزي رسيديم.
    
    هوشيار خيام: موسيقيدانان موسيقي كلاسيك هنگام كار خيلي از جهان بيرون موسيقي تاثير نمي گيرند. يك زماني نرم يا فشن روز اين بوده كه حتي وقتي موزيسين ها با هم مي نشينند تا قطعه يي را اجرا كنند، از بيرون آن اثر تاثير مستقيم بگيرند. مثلامي گفتند اين قطعه به دليل در جريان بودن فلان اتفاق اجتماعي حس خاصي به من مي دهد پس آن را با فلان تكنيك بنوازيم. ما اين كار را نمي كنيم يا به بيان واضح تر چنين مسائلي در اجرا خيلي وجود ندارد. اما گپ و گفت هنگام كار درباره جزييات كار است. اما من فكر مي كنم ناگفته يي بين ما هست كه ما را همسو كرده است.
    
    نگار افاضل: بله ناگفته يي كه خودش دارد كار خودش را انجام مي دهد و به نوعي حس كلي آنسامبل ما را شكل مي دهد.
    
    هوشيار خيام: همراه شدن با دو موسيقيدان بهتر و برتر نسل جوان كه از من هم خيلي جوان تر هستند (تقريبا 10 سال از من جوان تر هستند)، به من بسيار كمك مي كرد و من را هل مي داد به اين سمت كه اجراي بهتري داشته باشيم. به طور مثال تمپوي ما عموما از تمپوي خود كارها بالاتر است. اگر بخواهيم اجراي ما را با تريوهاي صاحبنام موسيقي كلاسيك مقايسه كنيم، ما تمپوي بالاتري انتخاب كرديم شايد به خاطر اينكه فضاي شادتري داشتيم، شايد به خاطر اينكه جوان تر بوديم. شايد به خاطر اينكه اين روزها جامعه ايراني فضاي شادتري نسبت به قبل دارد و اين براي من ملموس است. اين نكته در انتخاب رپرتوار هم تاثيرگذار بوده است. بالاخره در حال حاضر اميد به آينده وجود دارد.
    
    نگار افاضل: شايد اگر يك سال و نيم پيش مي خواستيم روي صحنه برويم انتخاب قطعات و نحوه اجراي ما اينچنين نبود و كار فضاي متفاوت تري داشت.
    
    هوشيار خيام: ارجاع به طبيعت هم براي ما المان مهمي بود. شروع كنسرت ما با قطعه يي از دبوسي است. در آثار دبوسي رنگ آميزي و الهام رنگ آميزي طبيعت پررنگ است. اين رويكرد در تمام دوران كاري اش وجود داشته است.
    
    مهم ترين دليل شكل گيري اين تريو، اجراي آثاري اين آهنگسازان چه بوده است؟
    چيزي كه به طور كلي همنشيني ما سه نفر را توجيه مي كند، نياز به معرفي دوباره بخشي از رپرتوار موسيقي كلاسيك است كه كمتر تا به امروز در ايران مسبوق بوده است. تريو شماره يك راخمانينف قطعه يي است كه شايد يكي، دو باري در ايران اجرا شده باشد. مثلاتريو «زروان» آن را يك بار اجرا كردند. بابك كوهستاني، نرگس فلاح پسند و كارن سلاجقه اعضاي اين تريو خوب هستند. قطعه دبوسي هم چند روز پيش توسط تريو رسپينا در هفته موسيقي كلاسيك اجرا شده است. تريو يك شوستاكوويچ براي نخستين بار است كه در ايران اجرا مي شود. تريو شماره يك دبوسي نزديك به صد سال مفقود بوده و تاز دو دهه است كه پيدا شده و شما حتي اگر از نسل قديم نوازنده ها سوال بكنيد، خيلي ها نمي دانند كه دبوسي چنين تريويي دارد. آن شور و هيجاني كه در ما وجود داشت چندپاره است. يك بخشي به واسطه جواني اين قطعات است، بخشي از آن به خاطر فصلي است كه در آن هستيم و بخشي از آن هم به خاطر شور و اميد است كه در جامعه به وجود آمده. از سوي ديگر براي خود من هم اين نياز به وجود آمده بود كه چنين نوع كار كلاسيكي را دوباره انجام بدهم. فعاليت هاي من در اين سال ها مقداري تقسيم شده بود به كارهاي مختلف مثل همكاري با موسيقيدانان سنتي مثل امير اسلامي كه ماحصل آن آلبوم «تمام تو» بود كه در سال 88 منتشر شد كه سال خوبي نبود و مدتي هم متمركز بر آهنگسازي بودم تا نوازندگي، تا اينكه از سمت نگار و آتنا دعوت به نوازندگي شدم كه اتفاق خوبي براي من بود و من آن را به فال نيك گرفتم.
    
    در چند سال اخير موسيقي كلاسيك چندان حال و روز خوشي نداشته است. اما در چند ماه اخير به نظر مي آيد موسيقيدانان اين جريان به تكاپو افتاده اند تا خودشان تغييري در شرايط ايجاد كنند. اجراهايي كه فارغ از فضاها و نهادهاي دولتي دارد برگزار مي شود، نشان مي دهد كه اين جريان مي خواهد به نوعي خودش را نجات بدهد و اثبات كند. ارزيابي شما از اين مساله چيست؟
    هوشيار خيام: اين اتفاق دارد در نسل جوان پرفرمرهاي ما مي افتد. پرفرمرهاي جوان اين نسل اولابسيار فعال هستند، ثانيا پيشينه تكنيكال و موسيقايي قوي تري پيدا كردند و ثالثا ذهن خيلي بازتري دارند. در حال حاضر دو نفر از پرفرمرهاي قوي تر شهر ما اينجا نشسته اند يعني نگار و آتنا، اين دو نفر فعاليت بسيار زيادي دارند، فعاليت شان در سطح عمومي جهاني، فعاليت بالايي است. نگار و آتنا در همين يك ماه اخير كنسرت هاي زيادي داشتند هر دو در كنسرت باروك «فوليا» به عنوان نوازنده سوليست حضور داشتند. نگار همراه با خواهرش نيكا افاضل كه پيانيست قابلي هم هست، رسيتال ويولن داشت در كليساي آلماني ها، دوباره در فاصله كوتاهي با همراهي ماكان نيك بين دوباره در همان مكان كنسرت ديگري داشت. آتنا همين چند روز پيش رسيتالي داشت با مهردخت معنوي و... و در عين حال فعاليت هايشان با اركسترهاي بزرگ هم در جريان است. فعاليت اين نسل نسبت به فعاليت هاي نسل هاي قبل بيشتر است.
    
    پيرو بحث قبلي مي خواهم موضوع ديگري را مطرح كنم، اينكه در اين سال ها به رغم همه كاستي هايي كه براي موسيقي كلاسيك وجود داشته و با وجود همه بي توجهي ها جريان موسيقي كلاسيك ظاهرا روند خودش را داشته و از آن نوازندگان جوان و توانمندي مثل شما پرورش پيدا كردند. شما در اين سال ها چگونه آموزش ديديد و چگونه در فضاي كار حرفه يي مطرح شديد؟
    آتنا اشتياقي: من فكر مي كنم هر چقدر محدوديت و امكانات كمي هم وجود داشته باشد اگر يك نوازنده به خود موسيقي باور داشته باشد، راه خودش را ادامه مي دهد يا اين حس كه مردم به شنيدن موسيقي خوب احتياج دارند و اين حق آنهاست خودش به آدم انرژي مي دهد تا كار را ادامه بدهد و تلاش كند. من خوشبختانه از پايه ويولنسل را پيش آقاي قرباني شروع كردم كه استاد بسيار خوبي بودند و شاگردان خوبي تربيت كردند. همچنين پيش آيدين احمدي نژاد مي رفتم و دانش بسيار بالاي آقاي احمدي نژاد از ويولنسل و خود موسيقي براي من آموختني هاي بسيار داشت. بيشتر رسيتال ها و كارهايي كه من كردم تشويق ها و حمايت هاي آنها بوده است. من نمي گويم اين مشكلات كه بسياري از ما از آنها گله مند هستيم، بهانه است چون واقعا مشكلات بسيارند ولي بايد كار كرد و پيش رفت من معتقدم كساني كه در شرايط ما مشغول به كار هستند نبايد اجازه بدهند كاستي ها و موانع موجود آنها را از فعاليت و ادامه راه نااميد كند. به ويژه در دوراني كه ما زندگي مي كنيم كه اينترنت باعث شده ما بتوانيم به لحاظ شنيداري و حتي ديداري به منابع خوبي دسترسي داشته باشيم. كار براي نسل ما نسبت به نسل قبل راحت تر شده و بايد از اين شرايط استفاده كرد.
    
    هوشيار خيام: بالاخره دنيا به آن دهكده كوچك جهاني نزديك شده و اين شايد براي هنر فوايد بسياري داشته چون حداقل دسترسي آدم ها در جاهاي مختلف به برخي منابع مهم را آسان كرده است و حداقل مي توان گفت در هنر ديگر محدوديت جغرافيايي معنا ندارد.
    
    نگار افاضل: اينجا خارج از فعاليت هاي دولتي هيچ وقت هم كسي نمي آيد براي اين نوع موسيقي سرمايه گذاري كند چون مي داند كه مخاطبان يك تريو يا يك كوارتت كلاسيك 200، 300 نفر هستند. به قول يكي از دوستان كل جامعه علاقه مندان به موسيقي كلاسيك در كانتكت موبايل من هست! تا حدودي راست هم مي گويد. براي يك اجراي ساده ما مجبوريم همه كارها را خودمان بكنيم از سر و كله زدن با ارشاد و اماكن تا چاپ و تكثير و پخش پوسترها و... اين رفت و آمدها و اتلاف انرژي و وقت مي تواند صرف تمرين و ارائه اثر بهتري شود. چنين كارهايي را معمولايك منيجر انجام مي دهد. حالاما چنين امكاني نداريم. ولي به قول آنتا انگيزه هاي ما آنقدري قوي بوده كه چنين مسائلي آنها را تحت الشعاع قرار نداده است. من هميشه فكر مي كنم اين كار ما است و نمي شود كه ما كارمان را انجام ندهيم.
    
    هوشيار خيام: مضاف بر اينكه اين اجراها در ايران اغلب به طور كامل با سرمايه هاي شخصي برگزار مي شود. در كنسرت هايي مثل همين كنسرت ما هم بچه ها درگير همين مسائل هستند. با سرمايه شخصي خودشان تبليغات مي كنند، با سرمايه شخصي خودشان پوستر چاپ مي كنند و حتي مجبور هستند آن تعهد مالي را خودشان شخصا به ارشاد و به تالار بدهند كه از پس فروش بليت بر خواهند آمد. طبيعتا وقتي حمايتي از اين جنس وجود ندارد، بچه ها مجبورند وقت و انرژي بسياري براي اين مسائل بگذارند كه درست نيست و اين روال بايد تصحيح شود. ولي با همه اين اوصاف نوازندگان اين جريان مشغول به كار هستند.
    
    نگار افاضل: خيلي خوب است كه از اين جريان حمايت شود. واقعا چنين كارهايي تمام ذهن نوارنده را اشغال مي كند و كار را براي او بسيار مشكل مي كند ولي با همه اين سختي ها در سه شب يك اجرا اتفاق بزرگ هنري هم رخ مي دهد و اين بسيار ارزشمند است. من فكر مي كنم اين حمايت حتي از جانب دوستان مان هنوز كم است.
    
    هوشيار خيام: من يك نكته ديگر را هم بگويم، نمي توان گفت اين موسيقي مخاطب كمي دارد. بسياري از پزشكان و مهندسان اين شهر در خانه هايشان موسيقي كلاسيك گوش مي كنند. اين موسيقي همچنان در تهران زنده است و مخاطبان بسياري هستند كه جريان موسيقي كلاسيك را بسيار جدي دنبال مي كنند. الان مي شود كه هر كسي در هر بخشي از اين مسير وجود دارد، بهايي كه اين موسيقي دارد را تقبل كند. نوازنده ها با فعاليت هاي درست، اين موسيقي را به خوبي به مخاطب شان منتقل كنند. آهنگساز كارش را درست انجام بدهد و مخاطبان هم ارتباط شان با اين موسيقي را حفظ و با همين كار به اين جريان كمك كنند. به نظر من وجود اين موسيقي در جامعه ضرورت دارد و بايد حفظ شود.
    
    شادماني پاييزي آرشه ها و كلاويه ها / گفت وگو با اعضاي تريو «خيام» در آستانه نخستين اجراي زنده آنها در تالار رودكي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2798 به تاريخ 17/7/92، صفحه 10 (ادب و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 423 بار
    آثار ديگري از "امير بهاري"

  وحشت شاعرانه نغمه هايي از قرن بيست و يكم / مروري بر دو اجراي شب اول فستيوال «شوآو هندز»
امير بهاري، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  روزنه اي كوچك به چشم اندازي فراخ
امير بهاري، اعتماد 2/5/97
مشاهده متن    
  رنج نرسيدن به بهار / درباره آلبوم «دنياي ناتموم» از گروه بادزنگ
امير بهاري، اعتماد 25/4/97
مشاهده متن    
  اين خانه زيباست
امير بهاري، اعتماد 17/2/97
مشاهده متن    
  همراه شدي عزيز
امير بهاري، اعتماد 21/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه درسهايي از مكتب اسلام
متن مطالب شماره 11 (پياپي 756)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است